Domů ZAHRADA PĚSTOVÁNÍ

PĚSTOVÁNÍ

Chcete se pustit do pěstování vlastní zeleniny, ale nevíte, jak na to? Toužíte vyzkoušet pěstování ovoce na balkoně či v květináči? Nebo vás snad nadchlo pěstování ovocných a okrasných stromů nebo keřů? Ať už patříte mezi začátečníky, nebo máte se zahradničením již nějaké zkušenosti, nemusíte se ničeho obávat. Poradíme vám, jak pěstovat zeleninu a ovoce, abyste z nich měli co největší užitek.

Pěstování zeleniny pro začátečníky

Chtěli byste sklízet vlastní rajčata, okurky, papriky nebo třeba exotičtější druhy, které u nás nejsou tolik rozšířené? Pak se vám jistě bude hodit několik jednoduchých tipů, jak domácí pěstování zeleniny co nejlépe zvládnout. Stačí přitom své zahrádce věnovat dostatečné množství času, správně o ni pečovat a pořídit si kvalitní osivo nebo zdravé sazeničky.

Celoroční pěstování zeleniny má pak samozřejmě mnoho výhod. Nejen že tak člověk není závislý na nabídce tuzemských obchodů, kde se spíše než česká zelenina objevují plody ze zahraničí, ale zároveň si může být jistý, že jsou vlastnoručně vypěstované druhy, které putují rovnou ze záhonu na stůl, plné vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Zásady pro pěstování zeleniny

Než se do zahradničení a pěstování zeleniny pustíte, měli byste vědět, jak na to. Ideální je z hlediska rozvržení plochy rozdělit zeleninovou zahradu na tři tratě a na záhoncích si připravit dostatečně široké cestičky. Určitě se pak bude hodit, když zpočátku zpevníte okraje záhonů, k čemuž dobře poslouží polozapuštěná prkna zajištěná pomocí kolíků.

V každé trati se většinou pěstují jiné druhy rostlin. Na prvním záhoně, kam plánujete sázet zeleninu ihned po hnojení, se bude skvěle dařit rajčatům, okurkám, květáku, zelí, tykvím nebo bramborám. Na druhém záhoně (tedy druhý rok po hnojení) poroste například česnek, cibule, brokolice, špenát, mrkev, kedlubna nebo červená řepa. Třetí záhon (třetí rok po hnojení) poslouží pro pěstování ředkviček, pažitky, hrachu nebo fazolí.

Pokud rozdělíte zeleninu do tří tratí, je nutné také plodiny ve tříletém cyklu střídat a udržovat si o vysazených rostlinách dobrý přehled. Zeleninu byste přitom měli každoročně přesouvat tak, aby nerostla na stejném místě dva roky po sobě. Výsevu či výsadbě zeleniny vždy předchází také příprava půdy. Podle jejích vlastností a kvality pak zahrádkáři rozlišují, jaké plodiny je zde vhodné pěstovat.

Lehká půda:

 • raná zelenina,
 • saláty,
 • hrášek,
 • cibuloviny,

Těžká půda:

 • košťálová zelenina,
 • brambory,
 • pozdní mrkev,
 • řepa.

Jako zdroj organické hmoty ideálně poslouží zelené hnojení, kompost a částečně i mulčování. Před výsevem je nutné přichystat záhony, odplevelit je a provzdušnit, přičemž ve vrchní vrstvě by měla být zemina trochu slehlá. Rytí se provádí většinou na podzim, je potřebné tam, kde se půda přihnojuje, a vynechává se na záhonech, kde byly brambory, pozdní košťáloviny či mrkev.

Máte-li k dispozici kvalitní půdu, stačí pravidelně přihnojovat kompostem a v průběhu času vápnit. Pro pěstování vlastní zeleniny nejsou vhodná umělá hnojiva. Mnohem lépe poslouží hnojiva přírodního původu, kam patří například kompost, rohovina, koňský hnůj, ale i další druhy chlévského hnoje. Některé druhy zeleniny, jako je lusková či aromatická zelenina, ovšem nepotřebují hnojit vůbec.

Na zálivku si potrpí všechny druhy zeleniny. Nejvíce vláhy však potřebuje zelenina plodová, poté zelenina kořenová, okopaniny nebo luskoviny a s nejmenším množstvím si naopak vystačí listová zelenina a bylinky. Ideální je zalévat dešťovkou, přičemž proud by měl vždy směřovat ke kořenům, aby rostliny nenapadly plísně či houbové choroby. Kromě toho je nutné dávat pozor na škůdce, jako jsou například svilušky.

Druhy zeleniny vhodné pro začátečníky

Patříte v zahradničení mezi úplné začátečníky? Mezi ideální zeleninu, jejíž pěstování vás nebude stát příliš mnoho úsilí, patří například salát a jeho mnohé kultivary, ředkvičky, hrášek nebo třeba roketa setá. Poměrně jednoduché je pak i pěstování různých druhů bylinek, které se v kuchyni vždy hodí a často mají také celou řadu zdraví prospěšných účinků.

Ať už toužíte po pěstování zeleniny ze semínek a předpěstování zeleniny doma, ve skleníku či v pařeništi, nebo raději sáhnete po připravených sazenicích, skvělou volbou jsou také nakládačky a salátové okurky. Jedná se však o teplomilnou zeleninu, a proto je vhodné vysazovat rostliny až ve chvíli, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Pokud jde o to, jaká je další nenáročná zelenina na pěstování, ideální volbou jsou také dýně nebo cukety.

Zatímco mnozí volí pěstování zeleniny na záhoncích, u některých druhů se také skvěle osvědčilo pěstování zeleniny v nádobách. Výborným příkladem je pěstování rajčat, pěstování divokých rajčat a pěstování keříčkových rajčat, která můžete umístit také do truhlíků a květináčů. Vzhledem k častým chorobám a škůdcům rajčat je ovšem nutné dobře se o tyto plodiny starat. Důležité je správné zaštipování rajčat.

Mezi exotičtější druhy, které jsou v poslední době hodně populární, se pak řadí například ačokča (paprikookurka). Zahrádkáři se ovšem stále častěji zajímají také o to, jak pěstovat topinambury, jelikož se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu, které se dobře daří v jakýchkoliv podmínkách. Velkou oblibu si ovšem získalo také pěstování pak choi (čínské zelí) či pěstování mangoldu a aby toho nebylo málo, někteří se pak pouštějí také do pěstování hlívy ústřičné nebo do domácího pěstování žampionů.

Vhodné kombinace pěstování zeleniny

Pokud s pěstováním zeleniny teprve začínáte, jistě přemýšlíte, co pěstovat dohromady a jaké plodiny by se raději na záhoncích neměly potkat. Zatímco výsadba některých druhů zeleniny a bylinek vedle sebe může být pro rostliny velice prospěšná, jiné si naopak škodí. Funguje to tak samozřejmě i v přírodě, kde odjakživa některé druhy žijí vedle sebe.

Pokud zvolíte vhodné kombinace, budete mít vyšší pravděpodobnost, že se obejdete bez chemie, vypěstujete zdravé a odolné rostliny a navíc se budete moci těšit z lepší úrody. Je ovšem nutné myslet také na to, aby se půda příliš neunavila, což by mohlo nepříznivě ovlivnit zdravotní stav rostlin. Předejít tomu můžete například aplikací přírodních hnojiv nebo úpravou pěstitelského systému.

Na záhoncích je vhodné střídat nepříbuzné druhy a dbát také na jejich vzájemnou snášenlivost. Dobrou kombinací je například mrkev a cibule ve střídajících se řádcích, jelikož tato zelenina se navzájem chrání před nemocemi a škůdci. Záhony se zeleninou můžete také lemovat ochrannými rostlinami, což jsou především různé aromatické bylinky.

Na stejné půdě byste neměli opakovaně pěstovat monokultury jedné rostliny, protože by se tak mohly brzo vyčerpat stopové živiny, což povede k oslabení odolnosti, úrodnosti a prosperity jednotlivých druhů. Vedle sebe se nesází ani rostliny z téže čeledi a rodu, které intenzivně odčerpávají z půdy stejné živiny. Před vysazením jednotlivých druhů přitom dbejte také na to, aby mezi sebou rostliny neměly nevhodné vztahy. Známá je nesnášenlivost například v těchto případech:

 • nevhodné je střídání špenátu a salátu,
 • oboustranně se nestřídá ani cibule, pórek a česnek,
 • okurky se nevysazují po rajčatech, zelí, květáku, kapustě či brokolici,
 • po sobě byste neměli pěstovat špenát a červenou řepu,
 • pěstování kedlubny by nemělo vystřídat zelí, brokolice, ředkvičky ani kapusta.

Alternativní pěstování zeleniny

V oblasti užitkových rostlin a permakultury se můžete setkat také s alternativními způsoby pěstování zeleniny. Zdravou sklizeň lze totiž vypěstovat i na jiných materiálech, než je obyčejná zahradní zemina. Pokud nepatříte mezi příznivce pěstování zeleniny ve skleníku či na zahradě, vyzkoušet můžete například moderní pěstování zeleniny v pytlích. Dále se jako podklad používá karton, sláma či spadané listí.

Pěstování ovoce a ovocných stromů

Pokud se budete o zahrádku dobře starat, ovocné stromy a keře vám každoročně zajistí košíky plné sladkých a zdravých plodů. A to není všechno, ať už se pustíte pěstování ovocných stromů, nebo třeba do pěstování ovoce v květináči, tyto rostliny vaši zahradu skvěle ozvláštní, bude na ně zajisté pěkný pohled a některé keře dokonce mohou posloužit jako základ živého plotu.

Ovoce je pro začínající zahrádkáře poměrně vděčné, jelikož až na počáteční investici bývá méně náročné a vyžaduje menší péči než pěstování zeleniny. Vypěstované plody navíc skvěle poslouží nejen v čerstvém stavu, ale zároveň se mohou stát základem chutných domácích marmelád, kompotů, šťáv, sirupů nebo třeba likérů. Dají se z nich ale připravit i výtečné dezerty a můžete je zamrazit nebo sušit.

Pokud si chcete v zahradě vysadit vybrané druhy ovoce, nejdůležitější je správná výsadba vybraného stromu či keře, přičemž někteří lidé dávají přednost pěstování ovoce z pecky či ze semínek, ale jiní raději volí již připravené sazenice. V každém případě je nutné připravit pro rostlinu dostatečně velkou jámu (nebo prostorný květináč), obohatit zeminu kompostem a dbát na to, aby měly kořeny později dostatek prostoru.

Péče o zasazené keře a stromky již bývá poměrně nenáročná. Mladým dřevinám nicméně prospěje opora v podobě tyčky nebo kůlu a je nutné myslet také na dostatečnou zálivku. Abyste se dočkali co nejlepší úrody, můžete své ovocné stromky či keře přihnojovat kompostem nebo trochou uleželého hnoje. Podle toho, o jaký druh se jedná a jaké máte s rostlinou úmysly, se pak dřeviny také prořezávají.

Vhodné ovoce pro začátečníky

Ovocné dřeviny pro svou zahrádku samozřejmě můžete vybírat podle různých kritérií. Někdo preferuje skvělou chuť vypěstovaných plodů a jiný zase dává přednost tomu, jak bude daná dřevina vypadat. Zatímco vyšší stromy vytvoří dominantu zahrady a poskytnou vám příjemný stín, zakrslé ovocné stromy nebo keře lze naopak tvarovat a hodí se pro tvorbu ovocných stěn či živých plotů.

Pokud se řadíte mezi začátečníky a nejste si jistí, na co vaše pěstitelské schopnosti stačí, určitě přemýšlíte, které ovoce pro vás bude zpočátku to nejlepší. Mezi nejoblíbenější druhy ovoce, s nimiž byste si měli jednoduše poradit, pokud jim budete věnovat dostatek péče, se řadí:

Co se dá pěstovat na balkoně?

Plánujete pěstování zeleniny v bytě (indoor pěstování zeleniny) či pěstování zeleniny na balkoně? Pak vás jistě zajímá, které druhy jsou pro pěstování zeleniny v truhlících a jiných nádobách vhodné. Pro začátečníky se hodí hlavně bylinky, jako je pažitka, petržel nebo třeba bazalka. Kromě toho však při troše péče skvěle porostou také listové saláty.

Když se řekne zelenina na balkoně, většina lidí si vybaví truhlíky s paprikami nebo třeba pěstování rajčat v nádobách. Kromě toho ale můžete vyzkoušet také hrášek, fazolky, mrkev, kedlubny nebo třeba ředkvičky. Bylinky a zelenina se přitom obecně dávají z bytu ven ve druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky, ale některé rostliny je možné umístit na balkon již v dubnu.

Co se týče pěstování ovoce na balkoně, to je mezi zahrádkáři považováno za náročnější než pěstování zeleniny v truhlících a květináčích. Chcete-li se do této činnosti přesto pustit, ideální jsou například měsíční jahody. Na větších balkonech pak dobře porostou také ovocné keře a stromky, jako je maliník, ostružiník, angrešt či kanadská borůvka.

Kdy se provádí výsadba šalotky?

Ačkoliv je možné pěstovat cibuli šalotku ze semen, obvykle se používá sazečka (malé předpěstované cibulky). Výsadba se provádí na jaře nebo ideálně koncem zimy, a to s ohledem na aktuální počasí. Nejlepší je zasadit šalotku koncem února nebo během března, protože později byste se dočkali menších výnosů. Existuje pak také možnost podzimní výsadby, což se provádí v říjnu.

Jak pěstovat šalotku?

Šalotky se vysazují do půdy zhruba ze tří čtvrtin, přičemž ideální spon bývá 30 x 10 centimetrů. Jakmile uplynou dva týdny, je dobré cibulky zkontrolovat, a pokud nesedí pevně v připravené jamce, upevnit je nebo přesadit. Kromě toho je pak nutné v průběhu pěstování odstraňovat nežádoucí plevel a šalotky okopávat. Na zálivku ovšem tato rostlina není příliš náročná.

Kdy sklízet cibuli šalotku?

Šalotka z předpěstované sadby se dá sklízet již za 50 až 60 dnů, a to i s natí. Cibulka množilka z jarní výsadby pak dozrává zhruba za 80 až 130 dnů, tedy někdy během července. Že je skutečně již připravená na sklizeň, poznáte podle toho, že její nať polehá a začne zasychat. Jakmile cibulky z půdy vytáhnete, nechte je týden schnout přímo na záhonku, pokud panuje dostatečně slunné a suché počasí.

Jak skladovat šalotku?

Když šalotka doschne, očistěte ji od hlíny a zbytků natě. Pokud hnízda drží pohromadě, nechte je být, ale v případě, že se rozpadají, raději rozdělte šalotky na menší shluky nebo na samostatné cibulky. Než se objeví první mrazíky, přesuňte šalotku na suché a chladné místo, jako je například komora nebo půda. Vytřiďte špatné kusy a poté ji v trsech zavěste ke stropu nebo vložte do košíku či bedničky. Dobře uskladněná šalotka neraší ani pozdě zjara, a pokud je nať vyschlá, vydrží až 2 roky.

Pěstování šalotky

ŠALOTKA, ošlejch, množilka či česnek askalonský: Jak tuto rostlinu PĚSTOVAT?

0
Zaujala vás jemná chuť šalotky, která sice není tak výrazná jako cibule kuchyňská, ale dokáže pokrmy skvěle obohatit, a rádi byste si tuto rostlinu pořídili i na vlastní zahrádku nebo třeba na svůj prostornější...
Ptačinec žabinec pěstování

PTAČINEC ŽABINEC: Kde roste a jak ho pěstovat?

0
Znáte ho pravděpodobně jako nepříjemný plevel, ale ve skutečnosti může být užitečný také v kuchyni nebo třeba jako krmení pro andulky. Řeč je samozřejmě o rostlině známé jako ptačinec žabinec, která je na našem území...
Medvědí česnek pěstování

MEDVĚDÍ ČESNEK: Jak ho pěstovat doma i na zahradě?

0
Oblíbili jste si medvědí česnek, který je známý pro svou aromatickou vůni a jemně pikantní chuť, ale nebaví vás výpravy do vzdáleného lesa, kde tato bylina roste? V tom případě si můžete medvědí česnek vysadit...
Pěstování česneku doma

PĚSTOVÁNÍ ČESNEKU DOMA: Jak na to?

0
Žijete v bytě, kde nemáte k dispozici vlastní zahrádku, ale přesto byste si rádi vypěstovali kvalitní česnek? Není problém! Tuto rostlinu totiž můžete poměrně jednoduše vypěstovat i doma, a to na balkoně nebo na okenním parapetu....
Pěstování česneku

PĚSTOVÁNÍ ČESNEKU: Jak ho sázet, zalévat a sklízet?

0
Chtěli byste si doma vypěstovat vlastní česnek, protože vám ten ze supermarketu nepřipadá dost kvalitní? V tom případě stačí sehnat dobrou sadbu, připravit rostlinám vhodné pěstební podmínky a můžete se pustit do práce. Prozradíme, jak...
Sázení česneku

SÁZENÍ ČESNEKU: Kdy a jak sázet česnek?

0
Už vás nebaví kupovat česnek v supermarketech a chtěli byste si ho vypěstovat na vlastní zahrádce? Ať už se řadíte mezi začátečníky, kteří nemají se zahradničením žádné zkušenosti, nebo česnek pěstujete již dlouhá léta, vždy...
Moření česneku

MOŘENÍ ČESNEKU: Jak mořit česnek před výsadbou?

0
Jelikož kvalita česneku prodávaného v supermarketech klesá a český česnek momentálně představuje nedostatkové zboží, stále více lidí se snaží zajistit si jeho úrodu svépomocí. Pokud už vás také nebaví česnek kupovat a chcete se pustit...
Kdoulovec pěstování

KDOULOVEC: Jak ho pěstovat a množit?

0
Chtěli byste si pořídit keř, který dokáže na první pohled oslnit kohokoliv, kdo na vaši zahradu vkročí? Dobrou volbou by mohl být některý z kdoulovců, což jsou listnaté opadavé dřeviny, které na jaře rozkvétají záplavou...
Kdouloň pěstování

KDOULOŇ: Jak ji pěstovat a prořezávat?

0
Chtěli byste si na zahradu vysadit ovocný strom, který na území České republiky není příliš rozšířený? V tom případě by vás mohla zaujmout kdouloň obecná, jejíž žluté aromatické plody se používají k přípravě marmelád a dezertů....
Baklažán pěstování

BAKLAŽÁN: Jak se pěstuje lilek?

0
Chtěli byste si na zahrádku pořídit rostlinu, jejíž plody obohatí váš nudný jídelníček? V tom případě by pro vás mohl být skvělou volbou lilek vejcoplodý, který obsahuje pouze malé množství kalorií a dá se v kuchyni...
Maniok pěstování

MANIOK JEDLÝ: Kde a jak se pěstuje?

0
Vrátili jste se z dovolené v tropech, kde vás zaujaly výživné hlízy manioku jedlého, a teď přemýšlíte, zda by bylo možné tuto rostlinu vypěstovat i v české zahrádce? Ačkoliv na našem území nejsou k výsadbě této rostliny...
Pěstování kaštanů

JEDLÝ KAŠTAN: Jak ho pěstovat a prořezávat?

0
Jakmile člověk jednou ochutná jedlé kaštany, většinou jejich kouzlu naprosto propadne. Pokud i vás uchvátila tato netradiční pochoutka, jistě teď přemýšlíte, zda by bylo možné zajistit si její přísun také pomocí vlastních zdrojů. Prozradíme,...
Tamaryšek pěstování

TAMARYŠEK: Jak pěstovat a množit tamaryšek?

0
Zalíbil se vám exotický tamaryšek a rádi byste touto zajímavou dřevinou obohatili také svůj pozemek? V tom případě si nejprve dobře rozmyslete, jaký konkrétní druh zvolíte. Vybírat totiž můžete tamaryšky v podobě opadavých keřů...
Magnolie pěstování

MAGNOLIE: Jak na množení a pěstování magnolie?

0
Vydali jste se během jarních měsíců do nedalekého parku, kde vás zaujala oslnivě kvetoucí magnolie? Nebo vám snad tato dřevina padla do oka v sousedově zahrádce a teď byste si ji rádi pořídili i...
Bedla vysoká pěstování

BEDLA: Jaké má využití? Návod na pěstování bedly!

0
Zamilovali jste si výtečnou chuť smažených bedel a rádi byste si je dopřávali pravidelně? V tom případě můžete vyzkoušet domácí pěstování bedly, což je v poslední době mezi zahrádkáři podobně populární jako pěstování žampionů...

2023

POSÍLEJTE ORIGINÁLNÍ PŘÁNÍ!