Modřenec pěstování: Jak ho zasadit, množit a zalévat?

Pokud hledáte rostlinu, která vaši zahradu na jaře rozzáří a provoní, rozhodně byste měli dát šanci modřencům. Ty se pěstují jako okrasné rostliny na skalkách nebo v trvalkových záhonech, ale můžete je umístit i do květináče. Prozradíme, kdy zasadit cibulky modřence na venkovní záhon, jakou péči daná rostlina vyžaduje a kdy stříhat listy modřence, abyste jej zbytečně nepoškodili.

Co jsou modřence?

Modřenec (latinsky Muscari) je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých, který zahrnuje vytrvalé pozemní cibuloviny různých velikostí. Jejich listy vyrůstají v přízemních růžicích, bývají přisedlé a mají celokrajné, čárkovité a ztluštělé čepele. Na jednotlivých stvolech se pak ve vrcholových hroznech objevují květy, které příjemně voní a mohou mít různé barvy.

Podle botaniků je modřenec rostlina, která se skvěle hodí k pěstování v našich podmínkách. Vzhledem k nepřebernému množství dostupných odstínů (od světle, sytě i temně modré přes růžovou až po bílou) dodají zahradě během jarních měsíců krásný barevný nádech, díky čemuž budou kolemjdoucím oči přecházet. Navíc spolu můžete kombinovat řadu zajímavých kultivarů.

Modřenec prodej

Pokud se chcete pustit do pěstování modřenců, nejprve musíte sehnat jejich cibulky. Dnes prodávají modřenec zahradnictví v menších i větších městech. Většinou zde najdete celou řadu různých druhů i kultivarů, takže je vždy z čeho vybírat. Zakoupit si přitom můžete již předpěstované rostliny nebo cibulky, které poté sami zasadíte. Vždy ovšem vybírejte pouze kusy, které vypadají zdravě.

Jak pěstovat modřenec?

Modřence patří mezi nejoblíbenější jarní cibuloviny, a to nejen díky svému půvabnému vzhledu, ale také z toho důvodu, že se jim daří prakticky kdekoliv. Jejich pěstování je navíc poměrně snadné, takže to zvládne i začátečník, který nemá se zahradničením příliš mnoho zkušeností. Kromě toho pak modřence velmi často zplaňují a na jaře se tak mohou objevit i na místech, kde byste to nečekali.

Na českých zahradách se nejčastěji pěstují odrůdy modřence arménského, jako je například Azureum (sytě modré květy), Atlantic (světle modré květy), Dark Eyes (temně modré květy), Pink Sunrise (růžové květy) nebo Touch of Snow (květy přecházející od modré k bílé barvě). Oblíbený je ale i modřenec Aucherův ve variantě Ocean Magic (modrobílé květy) nebo White Magic (bílé květy).

Ještě než se pustíte do pěstování modřenců, měli byste vybrat vhodné stanoviště, aby se jim u vás na zahradě nebo třeba na terase dobře dařilo. Dané rostlinky preferují spíše slunná místa, ale nevadí jim ani polostín, protože jsou velmi přizpůsobivé. Před jejich vysazením je pak dobré půdu na vybraném stanovišti prokypřit a obohatit o kompost.

Modřenec na zahradě

Pěstitelé nejčastěji vysazují modřence na skalky, do předzahrádek nebo do trvalkových záhonů. Sytě modré odstíny modřenců přitom krásně kontrastují s ostatními jarními cibulovinami, jako jsou například tulipány, narcisy nebo krokusy. V holandských parcích se dokonce z těchto rostlin a dalších žlutých květin vytváří speciální obrazce, které na první pohled zaujmou každého, kdo jde kolem.

Kromě toho jsou modřence vhodné také pro lemování různých zahradních cestiček nebo chodníčků a vysazují se také do prostoru pod opadavými stromy a keři, kde mají na jaře dostatečné množství světla. Samozřejmě ale můžete modřenec umístit i volně do travnaté plochy nebo na okraje trávníků, kde zplaňuje, a pěstuje se také v nádobách, kde působí dekorativním dojmem.

Modřenec v květináči

Nemáte zahradu, na kterou byste si mohli modřence vysadit? V tom případě nemusíte zoufat. Většina těchto půvabných rostlin se dá totiž úspěšně pěstovat i v nádobách, které umístíte třeba na balkon nebo na okenní parapet. Nejoblíbenějším druhem, který se k tomuto účelu skvěle hodí, je pak modřenec arménský (Muscari armeniacum), který má řadu různě barevných kultivarů.

Modřenec sázení

Ať už jste se rozhodli pěstovat modřenec na balkóně, nebo máte k dispozici pěkný záhonek či skalku, jistě vás zajímá, jak zasadit modřenec a kdy nastane vhodná příležitost. K tomuto účelu má modřenec cibulky, které se vysazují v období od září do prosince. Mnozí pěstitelé pak doporučují udělat to alespoň 6 týdnů před prvními opravdu těžkými mrazy, aby měly rostliny dost času na zakořenění.

Zemina by měla být výživná, vápenitá a dobře propustná a před zasazením modřenců je vhodné půdu obohatit také kompostem. Jednotlivé cibulky se pak na zahradu vysazují do připravených jamek (asi 10 až 15 centimetrů hluboko) s rozestupy zhruba 6 až 10 centimetrů. Vždy ale berte v potaz, o jaký konkrétní druh a kultivar se ve vašem případě jedná.

Na slunných místech rostou modřence rychleji, ale v polostínu nebo ve stínu zase vydrží déle kvést. Nejvíce vyniknou ve větších shlucích, a proto se často doporučuje umístit k sobě alespoň 10 kousků.  Vždy ovšem záleží na vašich možnostech a na tom, zda plánujete pěstovat modřence na zahradě (například na skalkách či na okrajích trávníků), nebo je chcete umístit do nádob.

Modřenec zálivka

Nevíte si rady, jak časté vyžaduje modřenec zalévání? Po výsadbě se člověk o tyto rostliny nemusí nijak výrazně starat, protože jsou nenáročné a nevyžadují žádnou speciální péči. Zalévat byste je měli teprve ve chvíli, kdy bude půda suchá. Zemina, kde modřence pěstujete, by přitom měla být dobře propustná, aby nedocházelo k přemokření, které způsobuje plesnivění cibulek. Přes zimu pak modřence nepotřebují žádnou výraznější ochranu, jelikož jsou mrazuvzdorné.

Modřenec hnojení

Modřence mají rády především kompost. Aby se jim příští rok na vaší zahradě skvěle dařilo, na konci květu je dobré obohatit půdu o 2 litry kompostu na 1 metr čtvereční. Nemáte-li k dispozici kompost, nemusíte zoufat. Použijte místo toho klasické hnojivo pro kvetoucí rostliny, které obsahuje vyvážený poměr základních živin a zároveň podporuje zdravý vývoj rostlin. Ale raději to nepřehánějte.

Kdy kvete modřenec?

Modřence rozkvétají jako jedny z prvních jarních cibulovin. To znamená, že na záplavu krásně barevných květů se můžete těšit vždy s příchodem jarních měsíců, tedy od března do května. Vydrží pak kvést zhruba po dobu tří týdnů, přičemž z jedné cibulky vyrůstá zpravidla jeden až tři stvoly s hrozny modrých, růžových nebo bílých květů.

Kdy ostříhat modřenec?

Po odkvětu se rostlina zatáhne. Stejně jako u dalších cibulovin nesmíte odstraňovat listy ani stonky, dokud samy neuschnou, k čemuž dochází zhruba šest týdnů po rozkvětu. Rostlina z nich totiž čerpá potřebné živiny a zásobní látky, které si natahuje do cibulky, aby opět zesílila, takže by jí odstřižení nebo odštípnutí těchto částí mohlo uškodit.

Nevzhledné nadzemní části se pak sestřihávají zhruba 2 centimetry nad zemí, ale až ve chvíli, kdy jsou kompletně zaschlé. To ovšem neplatí pro semeníky, které modřence po odkvětu vytvářejí. Ty je možné odstranit, což zajistí, že se rostlina nebude vysilovat a bude naopak šetřit energii na příští rok. Pěstujete-li modřence v truhlících, můžete cibulky vyjmout, uložit do papírového sáčku, který schováte někam na suché místo, a zasadit je zase na jaře.

Modřenec množení

Pokud jde o to, jak se množí modřenec, ideálním způsobem je dělení trsů. To se provádí v létě, konkrétně v červnu nebo v červenci, kdy jsou rostliny ve vegetačním klidu. Oddělené cibulky je pak nutné opět zasadit zhruba 10 až 15 centimetrů hluboko. Jakmile bude hotovo, modřence by se měly zase poměrně rychle rozrůst.

Kdy přesazovat modřenec?

Na jednom místě vydrží modřence klidně i několik let. Jednotlivé trsy je ale dobré zhruba po dvou až třech letech rozdělit a rozsadit na různá místa, aby nebyly shluky rostlin příliš husté. To se provádí většinou v září, kdy byste měli trsy rozštěpit na více částí a s cibulkami je přesadit na vhodné stanoviště. Pokud to neuděláte, mohlo by to mít negativní vliv na jejich kvetení.

Modřenec choroby

Když vybíráte cibulky pro výsadbu modřenců, vyhýbejte se těm, které mají na sobě černé skvrny, protože se jedná o známky houbových onemocnění. K rozšíření houbovité nákazy pak může dojít i v případě, kdy rostlinu zasadíte na zcela nevhodné místo, kde je půda přemokřená, nebo když budou cibulky zasazené příliš hustě. Pokud jsou pak květy napadeny plísněmi, postižené části rostliny odstraňte. Také můžete modřence ošetřit odvarem z přesličky polní.

Jak se pěstují modřence?

Pěstování modřenců je poměrně nenáročné a zvládne to i začátečník. Stačí si pořídit zdravé cibulky, které se prodávají v menších i větších zahradnictvích nebo třeba na internetu. Kromě toho byste měli zvolit vhodné stanoviště s výživnou, vápenitou a dobře propustnou zeminou. Modřence přitom preferují spíše slunná místa, ale bude se jim dařit i v polostínu.

Kdy vysadit cibulky modřence?

Modřence se na zahradu vysazují v době od září do prosince, ale měli byste to v ideálním případě provést nejpozději šest týdnů před prvními těžkými mrazy. Půdu je zpočátku dobré zkypřit a obohatit kompostem. Poté si připravte zhruba 10 až 15 centimetrů hluboké jamky, které budou mít rozestupy asi 6 až 10 centimetrů, a tam cibulky zasaďte.

Jakou vyžaduje modřenec zálivku?

Když modřence zasadíte, nemusíte se o ně nijak výrazně starat. Jsou totiž poměrně nenáročné a poradí si i s většími mrazy nebo jinými rozmary počasí. Co se týče zalévání, k tomu byste se měli uchýlit až ve chvíli, kdy bude půda suchá. Modřence totiž špatně snášejí přemokření, které může mít na svědomí plesnivění jejich cibulek.

Jaké ohrožují modřenec nemoci?

Modřence jsou náchylné především vůči houbovým chorobám. Rozhodně proto nekupujte cibulky, které na sobě mají černé skvrny nebo působí nezdravým dojmem. Také dbejte na to, aby půda na vybraném stanovišti nebyla přemokřená a aby cibulky nebyly vysazené příliš hustě, což by mohlo vést k rychlému rozšíření houbovité nákazy.