Jak pěstovat různé druhy Kopřiv?

Nadchly vás léčivé účinky kopřivy dvoudomé, která je mezi lidmi známá jako oblíbená léčivka, a chtěli byste si tuto rostlinu vypěstovat také na vlastní zahradě? Nebo vás okouzlily africké okrasné kopřivy, jejichž listy hrají všemi možnými barvami, a teď hledáte způsob, jak těmito rostlinami obohatit své okrasné záhony? Poradíme, co je při pěstování kopřiv důležité a na co byste neměli zapomenout.

Proč a jak pěstovat kopřivy?

Spousta lidí, kteří se doslechnou o léčivých účincích kopřivy dvoudomé, touží vyzkoušet, zda jsou zvěsti o této rostlině pravdivé. Někteří volí různé přípravky z drogerie nebo z lékárny, které podporují růst vlasů nebo třeba správnou funkci metabolismu, jiní naopak vyrážejí do přírody, aby si zde natrhali co nejvíce kopřivové natě a mohli si sami připravit léčivý odvar nebo tinkturu.

Existují však i lidé, kteří touží po pěstování kopřiv na vlastní zahrádce. Pokud se k nim řadíte i vy, jistě vás zajímá, co pro to musíte udělat a jak dobře kopřiva dvoudomá pěstování zvládá. V první řadě je nutné poznamenat, že tyto rostliny zahrádkáři až tak často záměrně nepěstují, ale pokud se na místě již samy objeví, mnozí jejich růstu nechávají volný průběh.

Jedná se totiž o nedílnou součást ekozahrad, jelikož zde čistí půdu, zvyšují úrodnost a podporují růst ostatních rostlin. Kromě toho se z kopřivy dvoudomé dá vyrobit jícha, která ve zkvašeném stavu po naředění v poměru jedna ku deseti skvěle funguje jako hnojivo. Hnojení pomocí této jíchy pak navíc zvyšuje přirozenou odolnost rostlinek proti chorobám i nezvaným škůdcům, jako jsou housenky a mšice.

Pokud navíc necháte kopřivy v klidu růst na kraji zahrady nebo na místě, kde vám tyto rostliny nebudou nijak překážet v běžných činnostech, poskytnete potravu housenkám motýlů, jako je například babočka admirál nebo babočka paví oko. Kopřivou pak můžete mulčovat záhonky a zároveň se dá přihodit také do kompostu.

Kopřiva pěstování

Chcete-li si vypěstovat kopřivu dvoudomou na vlastní zahradě, měl by stačit pouze jeden výsev, jelikož následně se kopřiva rozmnožuje sama pomocí samovýsevu nebo prostřednictvím podzemních oddenků. Nejlépe se přitom rostlinkám bude dařit na polostinném či slunečném stanovišti, kde se nachází půda bohatá na dusík.

Semínka kopřivy dvoudomé se dnes dají sehnat na internetu nebo v zahradnictví. Vysévají se na jaře přímo na povrch substrátu, a to ideálně do řádků alespoň 40 x 15 centimetrů, aby měly jednotlivé rostliny kolem sebe dostatečné množství prostoru, jelikož mohou za příznivých podmínek dorůstat až do výšky 150 centimetrů.

Pokud ovšem nestihnete výsev do května, musíte se smířit s tím, že semena vyklíčí teprve během příštího roku. Kromě toho ovšem můžete od ledna předpěstovávat kopřivy i doma. Vždy byste nicméně měli mít na paměti, že klíčící semena jsou hodně citlivá na množství vláhy. Nikdy nesmí příliš vyschnout, a proto preferují vlhčí půdy.

Kdy sklízet kopřivu dvoudomou?

Kopřiva kvete od června do října a následně se na rostlině začínají objevovat plody ve formě nažek. Ideální je sklízet kopřivovou nať hned na jaře, kdy jsou výhonky ještě mladé, protože největší účinky má kopřiva údajně do konce května. K využití v kuchyni nebo při tvorbě různých léčivých odvarů a nálevů se přitom hodí hlavně nejvyšší části rostliny, přičemž stonky nejsou do jídel příliš vhodné.

Pokud jde o semena a kořeny kopřiv, ty se dají sbírat zhruba od srpna do listopadu. Jestliže plánujete sklizenou kopřivovou nať usušit, je vhodné s tím začít ihned po sběru, aby rostliny neztratily svou původní sytě zelenou barvu. Zatímco kořeny se v tenkých vrstvách suší na slunci, nadzemní části kopřivy je lepší sušit spíše ve stínu na vzdušných místech. V případě sušení umělým teplem by pak teplota neměla přesáhnout 60 °C.

Jak pěstovat okrasné kopřivy?

Chtěli byste místo obyčejných kopřiv, které mnozí považují za plevel, obohatit svou zahradu o pestrobarevné rostliny s nádherně vykreslenými listy? Pak pro vás bude lepší volbou okrasná africká kopřiva, kterou zahrádkáři znají pod názvem pochvatec (Solenostemon scutellarioides, syn. Coleus blumei).

Pěstitelům okrasných kopřiv se v průběhu let podařilo vyšlechtit stovky různých odrůd, z nichž je každá svým způsobem výjimečná. Právě díky tomu africké kopřivy hrají všemi možnými barvami, a to v nejrůznějších kombinacích a zajímavých kresbách. Vybírat můžete z odstínů zelené, žluté, oranžové, růžové, krémové, červené, fialové nebo třeba hnědé.

Původně africké kopřivy pocházejí z tropických oblastí Afriky, Austrálie, jihovýchodní Asie a Indie. Jedná se o teplomilnou rostlinu, která se dnes na našem území pěstuje většinou jako letnička. Skvěle dokáže ozvláštnit okrasné záhony, ale dá se pěstovat samozřejmě i v truhlíku. Kromě toho ji pak někteří nadšení pěstitelé mohou mít i doma za oknem, kde roste jako pokojová kopřiva.

Odrůdy okrasných kopřiv

Jak už jsme zmínili výše, v případě okrasných kopřiv existuje nespočet barevných variant a kombinací, takže si jistě vybere každý. Oblíbené jsou hlavně kultivary s výrazně barevnou žilnatinou nebo se širším okrajem, jehož odstín se od středu listu výrazně liší. Mezi často pěstované odrůdy se pak řadí například:

  • Macrophylus – odrůda množená semeny,
  • Coral Sunrise – odrůda s korálově červenými listy a zeleným okrajem,
  • Wizard Velvet Red – tmavě červená odrůda vhodná na přímé slunce,
  • Wizard Scarlet – bronzově červená odrůda se zeleným okrajem,
  • Wizard Black Dragon – červenohnědá odrůda se zpeřeným okrajem,
  • Wizard Jade – odrůda se zelenými listy a světlejším středem,
  • Wizard Mix – směs devíti zástupců skupiny odrůd jménem Wizard,
  • Coleus Alabama Sunset – odrůda s červenožlutými listy,
  • Coleus Merlins Magic – odrůda s žíhanými listy, které mají specifický tvar,
  • Coleus Chocolate Mint – odrůda s červenohnědými listy a jemnými zelenými okraji,
  • Great Falls Niagara – odrůda, jejíž listy hrají několika různými barvami,
  • Mosaic Burgundy Velvet – odrůda s červenozelenými listy.

Africká kopřiva pěstování

Pokud jde o pěstební nároky okrasných kopřiv, pochvatec není příliš vybíravý. Vhodné je stanoviště s jasně rozptýleným světlem, přičemž kopřiva dokáže snášet i plné slunce. Čím více světla jí přitom poskytnete, tím lépe se jednotlivé listy vybarví. Na nedostatek slunečního svitu si raději dejte pozor, jelikož by kromě vyblednutí listů mohl způsobit nehezké vytahování rostliny.

Co se týče pěstebních podmínek, okrasným kopřivám svědčí především místa s vysokou vzdušnou vlhkostí. Vůbec však nezáleží na tom, zda tyto rostliny umístíte na balkon nebo přímo na zahradu, přičemž dobře zvládá okrasná kopřiva pěstování také na okenním parapetu jako pokojová bylina.

Výsev a řízkování

Semena okrasných kopřiv poznáte podle lesklé černé barvy a čočkovitého tvaru. Ideálním časem pro jejich výsev je přitom období od ledna až do konce března, přičemž je důležité použít kvalitní substrát, jelikož klíčící kopřivy bývají citlivé na příliš vysoký obsah solí. Africká kopřiva dobře roste v substrátu pro pokojové rostliny. Vhodné je přitom použít drenáž a pH půdy by se mělo pohybovat v rozmezí od 4,5 do 6.

Semínka i bez přítomnosti světla vyklíčí zhruba za dva týdny. Výsevní nádobu je zpočátku dobré překrýt igelitovou fólií, aby měla okrasná kopřiva semena v prostředí se 100% vzdušnou vlhkostí. Jakmile se pak objeví děložní lístky, můžeme ji odstranit. Rostlinky se pak přepichují při teplotách od 15 do 18 °C a zhruba po 12 týdnech od výsevu má africká kopřiva sazenice připravené k výsadbě na konečné stanoviště.

Starší odrůdy okrasných kopřiv se množily především řízkováním. Nejjednodušší je přitom dát řízek do skleničky s vodou, kde během krátké doby vykoření. Vrcholové řízky je ovšem možné na jaře umístit také do vlhkého písku nebo do směsi písku a rašeliny. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je dobré ještě rostlinku překrýt zavařovací sklenicí.

Zálivka a přezimování

Pokud jde o správné množství vláhy, zálivka by měla být vždy pravidelná a po celé léto poměrně hojná. Rostlinky nicméně nikdy nepřelévejte, ale zároveň substrát nenechte na delší dobu vyschnout. V období od března do srpna je pak vhodné okrasné kopřivy každé dva týdny přihnojovat. Jelikož mají rostliny rády vyšší vlhkost vzduchu, pokojová kopřiva pěstování zvládá lépe při pravidelném mlžení.

Jakmile se pak na rostlince objeví květní výhon, nejlepším řešením je ho vyštípnout. Květy kopřiv jsou totiž drobné, nemají žádný výrazně okrasný efekt a navíc se jejich tvorbou byliny zbytečně vysilují. Pokud květy nevyštípnete ihned, rostlina ztrácí svou kompaktnost a je pak nutné odstraňovat celá odkvetlá květenství. Právě proto zahrádkáři často volí odrůdy, které kvetou až na konci léta.

Pro přezimování potřebuje africká kopřiva dostatek světla, přičemž za ideální stanoviště zahrádkáři považují místo, kde se teplota bude pohybovat v rozmezí od 15 do 20 °C. Nikdy ovšem nenechávejte kopřivy v místnosti s teplotou nižší než 8 °C a rozhodně nezvládá okrasná kopřiva pěstování venku, protože by zde kvůli mrazíkům nepřežila.

Zálivka by pak měla být v zimě nižší, ale pamatujte na to, že ani v tuto chvíli byste neměli nechávat substrát dlouhodobě vyschnout. Následující jaro je dobré jednotlivé okrasné kopřivy výrazněji seříznout, aby se všechny hezky rozkošatily. Rostliny také můžete podle potřeby tvarovat prostřednictvím zaštipování, ale ve většině případů to není nutné.

Proč pěstovat kopřivy?

Zatímco někteří lidé považují kopřivu dvoudomou, která je v České republice hojně rozšířená, za nepříjemný plevel, jiní nedají dopustit na její léčivé účinky. Z kopřivové natě a kořenů pak vytvářejí různé odvary, tinktury, masti nebo třeba nálevy. Kromě toho kopřivy čistí půdu, zvyšují úrodnost a podporují růst ostatních rostlin. Dá se z nich navíc vyrobit jícha, která skvěle funguje jako hnojivo a zvyšuje přirozenou odolnost rostlin proti chorobám a škůdcům.

Jak zvládá kopřiva dvoudomá pěstování?

Kopřiva dvoudomá není příliš náročná na pěstování. Obvykle stačí pouze jeden výsev a později se již rostlina sama rozmnožuje pomocí samovýsevu nebo díky svým podzemním oddenkům. Pokud se pouštíte do pěstování kopřivy dvoudomé, ideální je vybrat polostinné či slunečné stanoviště s půdou bohatou na dusík. Jednotlivé kopřivy se pak vysévají do řádků ve sponu alespoň 40 x 15 centimetrů nebo se předpěstovávají doma. Vždy ovšem potřebují hodně vláhy.

Jaké odrůdy okrasných kopřiv jsou nejoblíbenější?

Okrasné kopřivy mají lidé rádi hlavně z toho důvodu, že jejich listy hrají všemi možnými barvami a vyznačují se nejrůznějšími kresbami. Vybírat můžete z odstínů zelené, žluté, oranžové, červené, růžové, krémové, fialové nebo třeba hnědé, ale i z celé řady barevných kombinací. Oblíbená je třeba odrůda Coral Sunshine s korálově červenými listy a zeleným okrajem, ale také různé odrůdy Wizard, jako je například Wizard Velvet Red, Wizard Scarlet, Wizard Jade, Wizard Black Dragon či Wizard Mix.

Jak pěstovat africké kopřivy?

Vhodným stanovištěm pro okrasné kopřivy jsou místa s jasně rozptýleným světlem, díky čemuž se listy krásně vybarví. Dále byste měli myslet také na to, že africkým kopřivám svědčí vyšší vzdušná vlhkost, pravidelná zálivka a přihnojování zhruba každé dva týdny. Výsev probíhá od ledna až do konce března, přičemž rostlinky vyklíčí zhruba za dva týdny. Kromě toho můžete okrasné kopřivy množit také pomocí řízkování.