Jak pěstovat Pak Choi (čínské zelí)?

Máte rádi asijské pokrmy, při jejichž přípravě hraje důležitou roli čínské zelí? Pokud si rostlinu pak choi nechcete neustále kupovat v supermarketu, ale rádi byste si ji sami vypěstovali, jistě vás potěší, že rychle roste a není příliš náročná. Poradíme vám, kdy byste měli pak choi zasadit, jaké podmínky jsou pro pěstování čínského zelí vhodné a kdy můžete rostlinu sklízet.

Jak pěstovat pak choi?

Stejně jako brokolice nebo třeba kedlubna je pak choi rostlina, která se řadí do čeledi brukvovitých. Na první pohled ji poznáte podle bílého baňatého stonku a delších zelených listů, jejichž okraje mohou být hladké, ale i vroubkované. Svůj původ má pak choi ve východní Asii, odkud se postupem času rozšířila po celém světě. Stále se však nejvíce pěstuje v Číně, v Japonsku, ve Vietnamu a v Koreji.

Pokud se chcete pustit do pěstování pak choi, měli byste vědět, že existuje velké množství různých forem, které se od sebe mohou lišit velikostí, vzhledem nebo možnostmi využití. Tato pro nás celkem exotická zelenina má navíc celou řadu pojmenování, takže ji můžete znát jako pak choi, ale vžily se také další názvy, jako je čínské zelí, bok choy, brukev čínská, čínský mangold nebo čínská hořčice.

Na rozdíl od zelí pekingského, které si konzumenti s pak choi velice často pletou, lze tuto rostlinu pěstovat celoročně. Pro výsev a množení čínského zelí je vhodný lehký a dobře propustný substrát, přičemž pak choi preferuje slunečné nebo polostinné stanoviště. Kořeny této rostliny jsou poměrně mělké, proto byste měli půdu zalévat spíše mírným postřikem než mohutnými přívaly vody.

Chcete-li vyzkoušet pěstování pak choi doma, myslete také na to, že kořeny jsou citlivé na nečekané změny teploty, takže byste je měli zalévat vodou, jejíž teplota je minimálně stejná jako teplota okolní půdy. Vegetační doba této rostliny je pak asi 45 až 50 dnů, přičemž čínské zelí můžete využít pro jarní i podzimní pěstování.

Kdy vyset pak choi?

Pak choi semínka jsou malá, kulatá a mají hnědou barvu. Vysévat je možné již od dubna, dejte si však pozor na přízemní mrazíky, které by mohly čínskému zelí uškodit. Jestliže chcete mít na talíři brzy vypěstovanou rostlinu pak choi, výsev je nejprve vhodné provádět do skleníku nebo do pařeniště. Přímé vysévání na zahrádku poté následuje zhruba od května až do konce července nebo srpna.

Ideální spon, do nějž se pak choi vysévá, je asi 25×30 centimetrů. Semínka by přitom měla být umístěna asi do hloubky 1 centimetru a po vysazení přímo do záhonu je vhodné chránit sazenice před mrazem pomocí netkané textilie. U jarních výsevů ovšem hrozí riziko předčasného vybíhání do květu, a proto v tomto období vyséváme pouze ke sklizni s opakovaným seřezáváním rostlin.

Kdy pak choi kvete?

Rostlina pak choi vytváří přízemní růžice, které se skládají z dužnatých bílých až světle zelených řapíků a delších listů sytě zelené barvy. Netvoří zavinuté hlávky, jako je tomu u jiných druhů zeleniny a podle odrůdy může dorůstat až do velikosti 40 centimetrů. Vejčité listy mohou být na okrajích hladké, ale také zvlněné.

Ideální teplota ke klíčení pak choi je zhruba 15 až 22 °C. Doba klíčení se pak pohybuje v rozmezí od 10 do 15 dnů. Pokud jde o to, jaký má pak choi květ, měli byste vědět, že tato rostlina kvete na lodyze zhruba v období od června do září, tedy během prvního roku. Květy jsou žluté, asi 1 centimetr široké a mají čtyři okvětní lístky.

Jestliže chcete posbírat semínka čínského zelí pro další výsadbu, rostliny se pěstují normálním způsobem, ale místo sklizně je musíte nechat vykvést. Jakmile květy zhnědnou, stačí je pouze odnést někam dovnitř a postupně z nich vyklepat všechna semena. Ideálně byste však měli nechat vykvést větší množství rostlin, abyste získali větší množství kvalitnějších semínek.

Kdy sklízet čínské zelí?

Pak choi je možné sklízet v jakémkoliv stádiu, takže záleží pouze na vás, zda se nemůžete dočkat a chcete mít na stole mladou rostlinku, nebo budete trpěliví a počkáte až do chvíle, kdy čínské zelí na zahrádce trochu povyroste. Od toho se pak samozřejmě odvíjí doba sklizně.

Listy mladých rostlin se dají sklízet poměrně brzy, což znamená, že ke sklizni by měly být připravené zhruba za tři týdny. Dorostlé čínské zelí se pak sklízí ve chvíli, kdy jednotlivé růžice vytvoří šťavnatá srdíčka a dosáhnou hmotnosti v rozmezí od 500 do 800 gramů, což může trvat klidně 6 až 8 týdnů.

Pro kuchyňskou úpravu pak choi je možné používat jednotlivé listy, ale i celé hlávky. Čínské zelí je tedy možné sklízet postupně, kdy seřezáváme nejprve vnější listy (ideálně asi 2-2,5 centimetru nad zemí), přičemž ze srdíčka pak opět dorůstají nové. Pokud však vydržíte čekat delší dobu, můžete sklízet najednou celé dorostlé hlávky.

Kdy vyset pak choi?

Rostlinu pak choi můžete vysévat již od dubna, ale vzhledem k přízemním mrazíkům, které by ji mohly poškodit, je lepší nejprve provádět výsev do skleníku nebo do pařeniště. Přímé vysévání na záhon se provádí zhruba od května až do konce července nebo srpna. Ideální spon je 25x30 centimetrů a semínka by měla být asi 1 centimetr hluboko.

Jak pěstovat pak choi?

Na rozdíl od pekingského zelí můžete pak choi (čínské zelí) pěstovat celoročně. Ideálně se k tomu hodí lehký, dobře propustný substrát a pak choi zároveň preferuje slunečné či polostinné stanoviště. Při zalévání si dejte pozor na příliš velké přívaly vody, které by mohly rostlinu poškodit. Vegetační doba pak trvá asi 45 až 50 dnů.

Kdy pak choi kvete?

Ke klíčení, které probíhá ideálně za teploty od 15 do 22 °C, dochází v rozmezí od 10 do 15 dnů. Pak choi kvete hned během prvního roku, většinou v období od června do září. Květy mají žlutou barvu, jsou asi 1 centimetr široké a skládají se ze čtyř okvětních lístků.

Kdy můžete pak choi sklízet?

Listy mladých rostlinek je možné sklízet již za tři týdny. Pokud ovšem chcete, aby čínské zelí dorostlo a vytvořilo šťavnatá srdíčka, budete si muset počkat zhruba 6 až 8 týdnů. Rostlinu je pak možné sklízet postupným seřezáváním jednotlivých vnějších listů, nebo v podobě celých hlávek.

Napsat komentář