Koňský hnůj na zahradu, objevte kouzlo tohoto přírodního zázraku!

Koňský hnůj je výborným doplňkem pro vyživování náročnějších rostlin, používá se i pro vytápění pařeniště či jako základ pro vznik super kvalitního domácího kompostu.

Koňský hnůj na zahradu

Pokud máte k dispozici koňský hnůj, co hnojit, aby se rostlinám na vaší zahradě dobře dařilo? Toto hnojivo podporuje vývoj půdní mikroflóry a dobře se hodí třeba k přihnojování jahod, rajčat, paprik nebo brambor. Koňský trus také ideálně poslouží jako domácí hnojivo na růže a zároveň se používá i u plodin, které mají rády kořeny v teple, jako jsou například tykve.

Koňský hnůj – použití

Hledáte nějaké přírodní hnojivo, kterým byste mohli přihnojit rajčata, jahody, ale i náročnější rostliny? V tom případě je koňský hnůj ideální volbou. Každý, kdo se naučil na své zahradě využívat toto přírodní hnojivo, totiž moc dobře ví, že dokáže dělat divy. Do země vpravený koňský hnůj v prvním roce do půdy uvolní 50 % živin, ve druhém roce 30 % živin a ve třetím roce zbylých 20 % živin.

Jak použít koňský hnůj? Způsob využití koňského hnoje vždy záleží především na zastoupení stelivového materiálu. Jelikož toto hnojivo obsahuje větší množství dusíku, hodí se třeba pro hnojení těžkých a studených půd. Zatímco v těžších půdách je nutné koňský hnůj zarývat mělčeji, v lehčích půdách musíte rýt naopak hlouběji do země.

Ačkoliv někteří zahrádkáři používají čerstvé kobylince, tento přírodní materiál je příliš koncentrovaný. Čerstvý koňský hnůj by tak rozhodně neměl přijít do přímého kontaktu s kořeny rostlin, aby nedošlo ke spálení jejich kořínků. Z toho důvodu je nutné používat dobře uleželý hnůj nebo ho nechat nejprve zkvasit, fermentovat a zkompostovat. Jakmile při kompostování projde vysokými teplotami, bude připravený na použití a v půdě bude lépe uvolňovat jednotlivé živiny.

Kromě běžného koňského hnoje můžete narazit také na granulovaný koňský hnůj. Ten je možné používat během celého vegetačního období, slouží k zúrodnění půdy, kterou obohacuje humusem, a zároveň vytváří příznivé podmínky pro rozvoj kořenového systému rostlin. Při procesu sušení je takový materiál zbaven všech choroboplodných zárodků a klíčivých semen, takže se nemusíte ničeho obávat. Práce s tímto hnojivem je navíc velice snadná a skladování bezproblémové. Pěstování zeleniny s pomocí koňského hnoje neodmyslitelně patří k životu na venkově.

Přírodní hnojivo je to nejlepší, co vaší zahrádce můžete dopřát! Přečtěte si, jaký druh přírodního hnojiva si vybrat – Koňský hnůj? Slepičí hnůj? Kravský hnůj? Králičí hnůj? Ovčí hnůj? Kozí hnůj? … „Aby se v tom prase vyznalo!?“ 🙂

Zpracování koňského hnoje

Jestliže se rozhodnete čerstvý hnůj před použitím nejprve zkompostovat, zničí se tím veškeré choroboplodné zárodky a vajíčka parazitů, která by se v něm mohla nacházet. Nikdy však nesmíte do této směsi přidávat vápno, které by na sebe navázalo všechen prospěšný dusík a znemožnilo by jeho následné zužitkování.

Pro zajištění optimálních tepelných a rozkladných procesů by měl být hnojný kompost vždy alespoň 1,5-2 metry široký. Zároveň by měl být založený na holé zemi, aby měl dobrý kontakt s půdnímu organismy. Dusíkaté materiály, jako jsou kobylince, zbytky ovoce nebo čerstvá tráva, je poté dobré promísit s materiálem uhlíkatým, kam patří třeba sláma, seno či dřevní štěpky.

Do hnojného kompostu můžete umístit vše, co podléhá biologickým rozkladným procesům. Jedná se tedy o veškeré rostlinné i živočišné odpady z kuchyně i ze zahrady. Kromě hnoje sem můžete přidat rostliny, plody, slupky, větve, shrabané listí, slámu, zbytky čajových směsí nebo třeba skořápky. Co se týče koňského hnoje, obsah výživných látek je zde velice podobný jako v případě hnoje kravského. Je proto možné obě tato hnojiva umístit do kompostéru společně.

Koňský hnůj na jaře

Jarní půda se po zimě pomalu probírá k životu a potřebuje spíše rychleji působící hnojiva, která obsahují dostatečné množství dusíku. Z organických hnojiv se skvěle hodí právě dobře uleželý koňský hnůj, v němž je dusíku dostatek, nebo i organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Na použití čerstvého hnoje si raději dejte dobrý pozor, protože by mohl vaše rostliny spálit.

Žádné průmyslové hnojivo nemá tak dobrý účinek jako chlévský hnůj. Na jaře je ovšem možné použitím minerálního hnojiva doplnit půdě potřebné minerální látky (dusík, draslík, fosfor), abychom dosáhli jejich vyváženého poměru. Tím podpoříme růst rostlin během vegetačního období.

Koňský hnůj na podzim

Na podzim je hnojení velice důležité, jelikož po skončení hlavní pěstitelské sezóny potřebuje půda správnou péči. Z toho důvodu by zahrádkáři neměli zapomínat na dostatečné podzimní hnojení zahrady. To půdě zajistí dlouhodobou úrodnost, pomůže v ní udržet potřebné půdní mikroorganismy a zachovat její kyprou strukturu a zároveň podpoří přirozené ozdravné procesy.

Čím hnojit na podzim zahradu, aby se rostlinám dobře dařilo? Nejlepší je pomalu působící organické hnojivo, které se během zimy v půdě rozloží a do jara ji pomůže obohatit o všechny potřebné látky. Ideální volbou je proto chlévský hnůj. Ten zadržuje vlhkost, ale také umožňuje půdě dýchat a brání erozi. Během zimy poté přijde vhod močůvka, která se leje na sníh.

Konsky_hnuj_zahrada

Koňský hnůj do skleníku

Koňský hnůj se skvěle hodí pro první hnojení před začátkem pěstitelské sezóny, ale také pro přihnojování rostlin během sezóny a jako hnojivo do skleníku a do pařeniště. Před vpravením do půdy je vhodné tento materiál smísit s kompostem. Pokud chceme skleník využit k rychlení sazenic místo pařeniště, ideální je použít také vystýlku (například slámou nebo starým listím).

Krátce před začátkem sezóny pomůže koňský hnůj ve skleníku díky své výhřevnosti, jelikož dokáže ohřát půdu o několik stupňů. Časně zjara můžete do skleníku umístit čerstvý hnůj, který díky svému teplu na místě udrží požadované klima a budete tam tedy mít příjemně i ve chvíli, kdy venkovní teploty ještě nedosahují těch správných hodnot.

Při samotném hnojení rostlin ve skleníku je dobré používat hlavně hnůj od hospodářských zvířat v dobře proleželém stavu. Některé rostliny, jako jsou například rajčata a papriky, jsou totiž háklivé na vyšší obsah dusíku a mohly by rychleji chřadnout. Z přehnojené půdy se dusíkaté sloučeniny navíc mohou dostat až do samotných plodů, které člověk následně zkonzumuje.

Kromě hnojení skleníku během jarních měsíců by měli zahrádkáři myslet také na kvalitní zimní přípravu. Ideální je tedy vpravit do zryté půdy koňský hnůj také na podzim, když se rozhodnete skleník zazimovat a připravit ho na další pěstitelskou sezónu. Díky tomu vydrží zemina v dobré kondici ještě na velmi dlouhou dobu.

Koňský hnůj pod rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou a správná příprava půdy by tedy pro každého zahrádkáře měla být naprostým základem. Ideální je na podzim záhonky hluboko zrýt a následně použít koňský hnůj jako domácí hnojivo na rajčata, aby si půda zachovala kyprou strukturu a do jara se řádně zregenerovala.

Jelikož čerstvý koňský hnůj není dobré používat během doby vegetace ani těsně před ní, další hnojení rajčat a paprik by mělo následovat časně zjara. Před výsadbou můžete jako přírodní hnojivo na rajčata použít koňský nebo kravský hnůj, který je ovšem nutné umístit hluboko, aby neporušil a nespálil jejich kořeny.

Co se týče venkovní přípravy půdy pro výsadbu rajčat a paprik, zde je možné použít také peletkovaný koňský hnůj, který obsahuje veškeré důležité živiny. Ten aplikujeme ještě před osázením záhonu na povrch zeminy (asi 2 kilogramy na 10 m2). Během vegetace poté přihnojujeme zhruba jednou za měsíc, dávka by však už měla být menší.

Koňský hnůj pod jahody

Hledáte ideální hnůj pod jahody? Aby tyto rostliny dobře plodily a přinášely nám v létě spoustu chutného ovoce, je třeba jim věnovat dostatečnou péči. Ačkoliv se to možná nezdá, je to právě koňský hnůj, který představuje nejlepší hnojivo na jahody.

Záhony pro pěstování jahod je nutné připravit již ke konci léta (v srpnu či začátkem září). Tyto rostliny preferují organická hnojiva a koňský nebo kravský hnůj tak představují ideální volbu. Na jaře poté na záhony přidáváme kompostovaný hnůj, který je dobré do půdy mělce zapravit.

Jakmile sazenice začnou rašit, což poznáme podle vyvinutých listových srdéček, opět můžeme k hnojení použít kravský či koňský hnůj. Ten vpravíme do půdy společně s první okopávkou, ale musíme zároveň dávat pozor, aby hnojivo nepopálilo mladé rostlinky. Použít lze i granulovaný hnůj, u kterého riziko popálení nehrozí.

Koňský hnůj je nejlepší hnojivo na jahody!

Koňský hnůj pod stromy

Péče o ovocné stromy na jaře je velice důležitá, protože během roku tyto rostliny odčerpávají z půdy velké množství vody a živin, a na hnojení ovocných keřů by tedy zahrádkáři nikdy neměli zapomínat. Stejně jako u rajčat a jahod zde pěstitelům ideálně poslouží koňský hnůj, který představuje skvělé hnojivo pro ovocné stromy a drobné ovoce.

Aby se ovocným stromům a keřům dobře dařilo, brzy zjara byste měli okolní půdu dobře pohnojit a vpravit do ní rychle rozložitelná hnojiva, jako je právě koňský hnůj. Můžete také přisypat kompost či rašelinu a teprve později doplnit výživu o minerální hnojiva, kterými lze přihnojovat do konce června. Kromě toho je k dispozici také granulovaný hnůj. Na podzim poté můžeme hnojit kravským hnojem, který se rozkládá pomaleji.

Hnojivo byste měli vpravit mělce pod povrch půdy, a to nejlépe všude pod korunu stromu, ale ne přímo k jeho kmenu. Čím je tedy strom vzrostlejší a rozvětvenější, tím vydatněji byste ho měli hnojit. Mělo by se zároveň jednat o dobře vyzrálé plné hnojivo, aby ho kořeny stromu dobře přijaly.

Skladování koňského hnoje

Pro některé zahrádkáře může být skladování koňského hnoje problematické. Tento materiál totiž zapáchá a vylučuje různé odpadní látky a hnojůvka, která z něj během zrání uniká, by mohla kontaminovat propustné podloží i podzemní vody. Ideální je tedy hnůj zkompostovat, uložit u stájí či chlévů, nebo ho odvézt na polní úložiště. Aby koňský hnůj neztratil cenné látky, je dobré ho vrstvit do výšky a vytěsnit tím přebytečný vzduch.

S koňským hnojem je nutné nakládat takovým způsobem, aby nedošlo ke znečištění povrchových a podzemních vod. Z toho důvodu platí pro jeho skladování přísné předpisy, kterými je nutné se řídit. Pokud jde o pevné hnojiště, to musí být nepropustné a musí mít minimálně půlroční kapacitu produkce hnoje.

Na zemědělské půdě poté mohou být tuhá statková hnojiva před jejich použitím uložena nejdéle po dobu 24 měsíců a neplatí zde podmínka minimální kapacity hnojiště na půlroční produkci hnoje. Přísnější je poté skladování hnojiv v tzv. zranitelných oblastech.

Pokud už pěstujete nebo se chcete pustit do pěstování vlastních potravin, tak koňský hnůj určitě doporučujeme!

Koňský hnůj prodej a cena 

Kde sehnat koňský hnůj? Ideální je samozřejmě situace, kdy člověk jednoho nebo více koní vlastní a ke koňskému hnoji má tedy dobrý přístup. Pokud tomu tak není, můžete se poohlédnout po nějakém chovateli, který má hnoje dostatek a bude ochotný se nějakého pravidelně vzdát. Jak na vesnicích, tak i v okolí větších měst dnes najdete farmy, statky a ranče, kde po domluvě jistě získáte, co potřebujete. Často stačí nabídnout pomocnou ruku a koňský hnůj bude váš.

A kde koupit koňský hnůj, když žádného chovatele koní v okolí nemáte? Na internetu je spousta inzerátů, kde lidé nevyužitý koňský hnůj nabízejí. Někteří jsou ochotní toto přírodní hnojivo poskytnout za odvoz, jiní za menší či větší finanční obnosy, a to vždy v závislosti na množství a kvalitě koňského hnoje.

Pokud jde o granulovaný koňský hnůj, ten se prodává v menších i větších zahradnictvích, ale také v obchodních řetězcích. A jaká je pro koňský hnůj cena? I zde samozřejmě záleží na množství. Tříkilový pytel vás vyjde zhruba na 100 korun, za deset kilogramů zaplatíte 250 – 300 korun a pytel o hmotnosti dvacet pět kilogramů vás bude stát asi 600 – 800 korun.

Proč a jak používat koňský hnůj?

Koňský hnůj je skvělý přírodní prostředek, který v prvním roce do půdy uvolní 50 % živin, ve druhém roce 30 % živin a ve třetím roce 20 % živin. Způsob využití pak závisí hlavně na zastoupení stelivového materiálu. Koňský hnůj se hodí především pro hnojení těžkých a studených půd, čerstvé kobylince jsou však příliš koncentrované, a proto se používá dobře uleželý hnůj nebo materiál, který je zkvašený, fermentovaný a zkompostovaný. Kromě toho pak existuje i granulovaný koňský hnůj.

Kdy se koňský hnůj používá?

Jelikož se jarní půda po zimě probouzí k životu a potřebuje spíše rychleji působící hnojiva, na zahradě se hodí dobře uleželý koňský hnůj, který obsahuje dostatek dusíku. Dále se používá koňský hnůj do skleníku nebo do pařeniště, ačkoliv před vpravením do půdy je vhodné materiál smísit s kompostem. Díky své výhřevnosti dokáže ohřát půdu o několik stupňů. Časně zjara je možné do skleníku umístit čerstvý hnůj, k samotnému hnojení rostlin se pak používá hnůj v dobře proleželém stavu.

Pod jaké rostliny se hodí koňský hnůj?

Zahrádkáři často používají koňský hnůj pod rajčata, přičemž tyto rostliny vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je proto na podzim záhonky zrýt a poté aplikovat koňský hnůj, aby se půda do jara zregenerovala. Ačkoliv se to možná nezdá, skvěle se hodí koňský hnůj pod jahody. Záhony byste ale měli připravit už na konci léta a na jaře se pak přidává kompostovaný hnůj, který se do půdy mělce zapravuje. Kromě toho se využívá také koňský hnůj pod ovocné stromy.

Jak na skladování koňského hnoje?

Pro skladování koňského hnoje platí přísné předpisy, kterými se lidé musí řídit. Jelikož tento materiál zapáchá, vylučuje odpadní látky a během zrání z něj uniká hnojůvka, mohl by kontaminovat propustné podloží i podzemní vody. Proto je vhodné koňský hnůj zakompostovat, uložit u stájí nebo ho odvézt na polní úložiště. Aby si uchoval cenné látky, vrství se do výšky, čímž se vytěsní přebytečný vzduch. Pokud je uložen v pevném hnojišti, musí být nepropustné a musí mít půlroční kapacitu produkce hnoje.