Jak na pěstování Topinambur?

Jak pěstovat topinambury, aby se jim u vás na zahradě skvěle dařilo? Pěstitelé jistě ocení skutečnost, že tato rostlina je velice nenáročná a dobře se jí daří v jakýchkoliv podmínkách. Skvěle snáší vlhké i suché polohy, nevadí jí ani silnější mrazy a může proto růst i v podhorských nebo horských oblastech. Setkáte se s ní však také na polích nebo na březích řek, kde často zplaňuje, velice rychle se šíří a mění se v plevel.

Na menších zahradách ovšem topinambury nepředstavují zdaleka tak velký problém, jako když se rozrostou na poli a ani při pečlivé snaze není možné sklidit veškeré jejich hlízy. Právě naopak, pěstitelé si tuto rostlinu pochvalují, protože se o ni nemusí příliš starat a navíc je zásobuje chutnými plody, které si člověk může v kuchyni připravit na několik různých způsobů.

Pokud jde o pěstování topinambur, jedná se o velice nenáročné rostliny, které nevyžadují prakticky žádnou péči. Můžete pro ně na zahradě najít speciální místo, ale postačí i obyčejný záhon nebo větší mobilní nádoby. Pamatujte však na to, že mohou dorůstat až do velikosti tří metrů, takže byste jim měli poskytnout vhodnou oporu.

Topinambury sice můžete pěstovat jako jednoletku, ale jsou skvělé také pro víceleté pěstování, jelikož na daném stanovišti, kde se jim dobře daří, mohou vyrůst klidně i několikrát. Pokud ovšem chcete tuto rostlinu vyměnit za jinou plodinu, můžete se dostat do nepříjemné situace. Z jeruzalémských artyčoků se totiž v tomto případě často stává úmorný plevel, kterého se lidé zbavují jen s velkými obtížemi. Při pečlivém vybrání veškerých hlíz byste ovšem neměli mít žádný problém.

Topinambur sadba 

Pokud jde o sázení topinambur, to je velice jednoduché. Základem je vybrat vhodný prostor, kam tyto rostliny umístíte, abyste měli jejich růst pod kontrolou. Může to být třeba samostatný záhon obehnaný ze všech stran trávníkem nebo část zahrady, která je od záhonů oddělená nějakou překážkou, kterou topinambury nedokáží snadno zdolat.

Sadbové topinambury je možné vysadit na jaře či na podzim, ačkoliv zahrádkáři volí většinou první variantu. Půda se připravuje podobně jako pro pěstování brambor, takže je dobré dané místo pohnojit organickými hnojivy. Na vybraném stanovišti by rostliny měly mít dostatek slunečního svitu, ale nevadí jim ani polostín a snesou i chladnější prostředí.

Při pěstování topinambur sazenice ideálně umisťujeme do řádků, které by od sebe měly být vzdálené asi 60–75 centimetrů. Pokud jde o jednotlivé hlízy, těm je vhodné nechat 30–45 centimetrů dlouhé rozestupy, aby měly vzrostlé topinambury později kolem sebe dostatek prostoru. Hloubka výsadby by pak měla dosahovat zhruba 10 centimetrů.

Pokud je u topinambur výsadba plánovaná na jaro, měli byste to udělat co nejdříve, aby rostliny měly na svůj vývoj dostatek času. Jestliže se ovšem rozhodnete pro podzimní výsadbu, zde by to naopak mělo být co nejpozději, aby topinambury nestihly do začátku zimních měsíců vyrašit. Jinak by totiž jejich nadzemní část mohla zmrznout.

Topinambury jsou známé také tím, že produkují velké množství organické hmoty, kterou lze později využít třeba jako přísadu do kompostu. Jejich zelené i dřevnaté stonky lze navíc naštěpkovat a použít za účelem mulčování. Pokud jde o hlízy, ty dobře poslouží jako krmivo pro králíky, drůbež i jiná hospodářská zvířata.

Topinambur – sklizeň hlíz

Zajímá vás, jak rychle rostou topinambury a jakého množství chutných plodů se asi dočkáte? Po zasazení v dubnu či květnu rostliny velice rychle vytvoří stěnu vysokých stonků, která skvěle slouží jako ochrana před větrem, přírodní plot nebo opora pro pnoucí fazole. Nejvíce rostou od srpna do října, kdy potřebují také větší množství vláhy a živin. Pokud nejsou topinambury v závětří, je dobré opatřit jim nějakou oporu. K tomu však postačí drátek nebo šnůra umístěná mezi dva kůly.

Co se týče úrody, z každé rostliny můžete sklidit až jeden a půl kilogramu hlíz. Aby byla sklizeň co největší, vhodné je pustit se nejprve do mulčování a rostliny poté hnojit kompostem nebo hnojem, který rozložíte na připravené záhonky. A jak poznat, že nastal čas, kdy sklízet topinambury? Nepravidelné hlízy můžete začít sbírat koncem léta či na podzim, ale jelikož jsou mrazuvzdorné, vůbec nevadí, když je necháte v zemi i přes zimu a budete je pak vykopávat podle potřeby.

Spoustu lidí také zajímá, jak to mají topinambury s přezimováním. V první řadě je dobré vědět, že tyto rostliny není nutné před zimou vyrývat a odnášet na jiné stanoviště. Jelikož nadzemní část po zámrazu uschne a odumře, stačí ji před začátkem zimy ostříhat, půdu chránit před promrznutím vrstvou kyprého materiálu a nechat na místě vyčnívat pouze kousek stonku, podle kterého na jaře poznáte, kde se hlízy ukrývají. Z nich poté vyrostou zcela nové rostlinky.

Topinambur rozmnožování 

Chcete se pustit do pěstování topinambur? Semena v našich podmínkách nestihnou dozrát, jelikož tyto rostliny kvetou až během podzimu, takže množení topinambur probíhá v České republice pouze vegetativně za pomoci hlíz. Novou rostlinku je možné vypěstovat jak z celé hlízy, tak i z její menší části, což výsadbu zahrádkářům značně usnadňuje.

Pokud se hlíza dobře rozdělí, můžete z ní jednoduše vypěstovat větší množství rostlin. Dělení by se mělo provádět vždy na jaře, kdy z půdy vykopeme již pučící hlízy, které následně rozřízneme takovým způsobem, aby na každé její části zůstal alespoň jeden rašící klíček. I bez dělení je ovšem možné hlízy na záhonu postupem času rozmnožit.

Pokud hlízy nesklidíte, ale rozhodnete se je raději ponechat v zemi, můžete je během další sezóny využít jako sadbu, takže z nich vyrostou nové topinambury. Z jedné rostliny vyroste klidně 20–30 hlíz, které se dají použít k dalšímu rozšíření vašeho záhonu.

Topinambur – škůdci a plevel

Stejně jako jiné rostliny se ani topinambury samozřejmě nedokáží ubránit škůdcům. U nás si na těchto rostlinách nejčastěji pochutnávají hraboši nebo hryzci, kteří dokáží topinambury rychle zlikvidovat. Pokud dojde k napadení rostlin těmito nezvanými návštěvníky, je vhodné přesadit jeruzalémské artyčoky raději na zcela nové stanoviště.

Co se týče plevelu, jelikož topinambury rostou velice bujně, dokáží nechtěné rostlinky ze záhonu snadno vytlačit. Díky tomu pěstitelé většinou okolní prostor nemusí plít, což jim značně usnadní práci. Problém však může nastat ve chvíli, kdy budete chtít místo topinambur vysadit jiné plodiny. Každý kousek hlízy, který v půdě zůstane, totiž obrazí a důkladně vyčistit záhon od těchto invazivních rostlin tak může trvat klidně i dva roky.

Zákaz pěstování topinambur 

Ačkoliv může pěstování topinambur příjemně zpestřit váš jídelníček, ne všude si tuto rostlinu můžete s klidným srdcem vysadit. Například na Slovensku jsou jeruzalémské artyčoky považovány za invazivní rostlinu a platí zde tedy přísný zákaz jejich pěstování. Problémy způsobují převážně na polích, kde často zplaňují a mění se v nezvladatelný plevel.

Uskladnění topinambur

Pokud chcete topinambury skladovat, měli byste vědět, že jejich hlízy mají velice tenkou slupku, takže nejsou příliš vhodné ke dlouhodobému uchovávání. Jakmile je vykopete, rychle začnou vysychat. Nejlepší je proto vždy sklidit pouze takové množství hlíz, které zrovna v kuchyni potřebujete, a zbytek nechat ještě nějaký čas v zemi, aby neztratily svou čerstvost.

Jelikož jsou topinambury mrazuvzdorné, v půdě vydrží až do teploty -30 °C a stále jsou konzumní, není problém nechat hlízy v zemi také během zimních měsíců a vykopat si vždy jen takové množství, které okamžitě využijete. Někteří lidé ale vyryté hlízy skladují ve sklepě, kde topinambury přechovávají v prostorném kbelíku, který je plný vlhké hlíny.

Topinambury cena a prodej 

Nadchly vás jeruzalémské artyčoky a chtěli byste se také pustit do jejich pěstování, ale nevíte, kde koupit topinambury a kolik vás budou stát? Dobrá zpráva je, že dnes tyto hlízy seženete prakticky v jakémkoliv větším zahradnictví a dají se koupit také prostřednictvím internetu. Za 5 hlíz zaplatíte zhruba 50–80 korun, sazenice topinambur pak vyjdou asi na 30–40 korun.

Pokud si chcete založit zahrádku topinambur, prodej hlíz není ani zdaleka vaší jedinou možností. Jestliže víte o někom, kdo se zahrádkaření věnuje a jeruzalémské artyčoky doma pěstuje, můžete ho poprosit o pomoc. Jakmile budou hlízy zralé, určitě vám nějaké věnuje, a poradí vám, na co byste při pěstování těchto rostlin neměli zapomínat.

Pokud si chcete koupit topinamburové hlízy pouze z toho důvodu, abyste je mohli ochutnat nebo případně vyzkoušet některý z oblíbených receptů, stačí vyrazit do větších supermarketů či specializovaných obchodů nebo třeba na trhy, kde lidé prodávají domácí plodiny i výrobky. Pokud si chcete koupit hlízy topinambur, cena za 1 kg se pohybuje v rozmezí od 90 do 120 korun.

Jak pěstovat topinambury?

Tato rostlina je velmi nenáročná, snáší dobře vlhké i suché polohy a nevadí jí ani silné mrazy. Právě proto roste na polích, na březích řek i v horských oblastech. Často zde ovšem zplaňuje a mění se v nepříjemný plevel. Na zahradě můžete pro topinambury najít speciální místo, ale postačí i obyčejný záhon nebo větší nádoba. Potřebují ovšem vhodnou oporu, jelikož dorůstají až do výšky tří metrů. Můžete je pak pěstovat jako jednoletku, ale hodí se i pro víceleté pěstování.

Kdy a jak se provádí sázení topinambur?

Jakmile vyberete správné místo, můžete sadbové topinambury vysadit na jaře či na podzim. Půda se připravuje podobným způsobem jako pro pěstování brambor, tedy pomocí organických hnojiv, a vybrané stanoviště by mělo poskytovat dostatek slunečního svitu. Sazenice se pak umisťují do řádků, které jsou vzdálené 60 až 75 centimetrů, a jednotlivé hlízy by měly být od sebe zhruba 30 až 45 centimetrů daleko a 10 centimetrů hluboko.

Jak probíhá množení topinambur?

Jelikož semena v našich podmínkách nestíhají dozrát, v České republice probíhá rozmnožování topinambur pouze vegetativně pomocí hlíz. Novou rostlinku nicméně můžete vypěstovat nejen z celé hlízy, ale i z její menší části. Dělení by se přitom mělo provádět vždy na jaře, kdy je nutné pučící hlízy rozříznout tak, aby na každé části zůstal alespoň jeden rašící klíček. Hlízy ponechané v zemi lze příští rok použít jako sadbu, ze které vyrostou nové topinambury.

Jak rychle rostou topinambury?

Po zasazení v dubnu nebo květnu topinambury rychle vytvoří stěnu vysokých stonků, která slouží jako dobrá ochrana před větrem nebo opora pro pnoucí fazole. Nejvíce vláhy a živin pak topinambury potřebují od srpna do října. Z každé rostliny se přitom dá sklidit zhruba jeden a půl kilogramu hlíz, které můžete začít sbírat koncem léta nebo na podzim. Jelikož jsou ale mrazuvzdorné, nevadí, když je necháte v zemi také přes zimu a vykopete je dle potřeby.