ARONIE: Návod na PĚSTOVÁNÍ ARONIE

Nadchly vás úžasné léčivé účinky plodů aronie a chtěli byste si tento opadavý keř zasadit i na svou vlastní zahradu? V tom případě vás jistě potěší skutečnost, že pěstování aronie není vůbec náročné, protože tato dřevina nemá žádné speciální nároky. Prozradíme, jaké má aronie druhy a odrůdy, jak pěstovat aronii, aby se jí v našich podmínkách dobře dařilo, a kdy je čas na sklizeň plodů.

Druhy aronie

Temnoplodec neboli aronie (černý jeřáb) je rostlinný rod, který zahrnuje tři různé druhy dřevin z čeledi růžovité. Tyto opadavé keře a roubované stromy, které jsou vzdáleně příbuzné například s hrušněmi nebo jeřáby, jsou dnes známé hlavně díky červeným či temně purpurovým plodům s vysokým obsahem vitamínů a tříslovin.

Jaké má aronie druhy?

  • Temnoplodec planikolistý (Aronia arbutifolia),
  • Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa),
  • Temnoplodec třešňolistý (Aronia prunifolia).

Temnoplodec planikolistý lidé pěstují především jako okrasný keř, který je známý pro své atraktivní podzimní zbarvení listů, jejichž barva se pohybuje v různých odstínech žluté, oranžové, červené nebo třeba vínové. Tato dřevina obvykle dorůstá do výšky 2 až 4 metrů, květy jsou bílé nebo narůžovělé a plody, které hrají červenými tóny, zůstávají v zimě na stromech.

Pokud jde o konkrétní odrůdy tohoto druhu aronie, temnoplodec planikolistý má například vzpřímeně rostoucí kultivar s názvem Aronia arbutifolia „Erecta“ a dále se pak můžete setkat s formou macrophylla, která se vyznačuje vyšším stromovitým vzrůstem. Nižší je naopak varieta jménem pumila.

Temnoplodec černoplodý označovaný také jako aronie černá bývá spíše menší, přičemž dorůstá zhruba do výšky 1 až 3 metrů. Listy jsou žláznaté, jemně zubaté a na spodní straně holé. Na podzim navíc prozáří zahradu svými žlutými a oranžovými tóny. V dubnu či květnu pak tento druh rozkvétá bělavě růžovými nebo čistě bílými květy s holými kališními lístky.

Plody této aronie jsou v průměru 6 až 9 milimetrů velké, mají temně purpurovou až černou barvu a na zimu opadávají. Chcete-li pěstovat temnoplodec černý, k dispozici jsou variety elata s bujnějším růstem a variety grandiflora s většími k věty. Mezi nejoblíbenější odrůdy aronie se přitom řadí kultivar velkoplodá aronie Nero dorůstající do výšky 2 metrů, menší kultivar Viking či aronie Hugin.

Temnoplodec  třešňolistý představuje křížence obou předchozích druhů. Typickým znakem jsou jeho na spodní straně středně ochlupené listy a hnědočervené plody, které s příchodem zimy opadávají. Vzhledem k tomu, že tento druh může dosahovat výšky až 6 metrů, na zahradách kolem domů se s ním příliš nesetkáte. Objevuje se spíše v parcích či alejích.

Jak pěstovat aronii?

Pokud vás nadchly léčivé účinky černé jeřabiny, určitě teď přemýšlíte, jaké pěstební nároky tyto dřeviny mají. Podle zahrádkářů dobře zvládá aronie pěstování na slunci i v polostínu pod stromy. Tyto keře a stromy jsou navíc velmi odolné vůči suchu, škůdcům, chorobám i průmyslovému znečištění, takže si s nimi poradí i začínající pěstitelé, kteří nemají v této oblasti příliš mnoho zkušeností.

Co se týče podmínek pro výsadbu, aronie tedy není příliš náročná. Nejlépe se jí daří v dobře propustné, vlhčí a neutrální až mírně kyselé půdě, ale není to naprostou nutností. Většinou se přitom aronie pěstuje jako keř, který dorůstá zhruba do výšky 2 metrů a do šířky 1,5 metru, ale může být také naroubovaná na jeřáb ptačí, kde vytváří menší koruny.

Nejlepší termín pro výsadbu je podzim, tedy konkrétně říjen nebo první polovina listopadu. Pokud ovšem země není příliš promrzlá, hodí se sazenice aronie i pro brzkou jarní výsadbu. Zatímco pro okrasné účely můžete temnoplodec vysadit prakticky kdekoliv, jestliže z této dřeviny toužíte vytvořit živý plot, doporučuje se sázet jednotlivé rostlinky zhruba ve vzdálenosti 30 až 50 centimetrů.

Ačkoliv vždy záleží na pěstebních podmínkách, aronie se vyznačuje poměrně rychlým tempem růstu, přičemž roční přírůstek se obvykle pohybuje kolem 30 až 50 centimetrů. Krásný a hustý živý plot tak můžete vypěstovat již během 4 nebo 5 let. Temnoplodec navíc nevyžaduje žádnou speciální péči, a proto většinou není nutné u aronie hnojení ani žádné výrazné zalévání.

Černý jeřáb dorůstá zhruba do výšky 1 až 2 metrů, ale u nestříhaných živých plotů to může být i více. Nejvíce plodné jsou přitom větve staré 2 až 6 let a maximální úrodu pak můžete očekávat zhruba v 7. až 10. roce po výsadbě. Z jednoho keříku přitom získáte asi 3 až 10 kilogramů chutných bobulí, přičemž poměr velikosti dřeviny a hmotnosti úrody může být až zarážející.

Stříhání aronie

Keře není nutné nijak výrazně tvarovat, jelikož aronie nejvíce plodí na konci větví a dokonce i bez jakéhokoliv řezu si většinou udržuje optimální velikost a tvar. Zbytečně proto černý jeřáb nezastřihujte a vyřezávejte pouze celé nové výhony, které zbytečně zahušťují korunu, nebo naopak výhony staré. V sedmém roce pak můžete začít s omlazováním a odstranit všechny poškozené, visící či zdegenerované větve.

Budete-li keře, stromky nebo třeba svůj opečovávaný živý plot stříhat příliš často či v nevhodnou dobu, nebude kvést a nepřinese vám žádnou úrodu. Zároveň si dejte pozor na to, abyste nestříhali jednotlivé větve až pod rozvětvením. Vždy raději na místě ponechejte 10 až 15 centimetrů dlouhé větvičky, aby ze spících pupenů mohly vyrašit nové výhonky.

Množení aronie

Temnoplodec se rozmnožuje hned několika různými způsoby. Keříčkové sazenice je možné získat například řízkováním, dále kořenovými odkopky (odnožemi), hřížením, ale i dělením keřů nebo přímo ze semen. Kromě toho je možné aronii naočkovat třeba na hloh, přičemž očkovanci bývají krátkověké mladé stromky.

Aronie sklizeň

Pokud se aronii dobře daří, můžete se z prvních plodů těšit již ve druhém roce po výsadbě. Plody černého jeřábu dozrávají zhruba ve druhé polovině léta nebo během září, kdy je možné bobule začít otrhávat. Lepší je ovšem sklizeň aronie provést až ve chvíli, kdy jsou plody přezrálé, protože pak bývá jejich chuť méně tříslovitá.

Na stromě můžete plody nechat až do prvních mrazíků, kdy budou již příjemně sladké a budou se lépe zpracovávat. Důležité je ovšem chránit bobule před ptáky, kteří si na nich před sklizní rádi pochutnávají. To, co člověk potřebuje pro vlastní spotřebu, lze ovšem před ptactvem ochránit pomocí síťoviny. Zbytek jim pak můžete na keřích nechat, jelikož aronie je pro ně cennou potravou.

Aronie cena

Toužíte si na zahradě vypěstovat vlastní aronii nebo dokonce vytvořit z černého jeřábu živý plot, který bude sloužit nejen jako okrasný prvek, ale také bude na podzim přinášet úrodu šťavnatých plodů? Pak vás jistě zajímá, kde se dají tyto dřeviny sehnat. V dnešní době rozhodně není problém zakoupit sazenice na internetu, ale na skladě má většinou aronie zahradnictví v menších i větších městech.

Pokud jde o to, kolik aronie běžně stojí, cena se samozřejmě liší dle konkrétního druhu a odrůdy, ale také v závislosti na tom, jak jsou sazenice staré. Podle toho pak za jednu rostlinku zaplatíte cenu v rozmezí od 50 do 250 korun. Můžete si ale samozřejmě zakoupit i semena aronie, která stojí asi 40 až 50 korun za balení.

Jaké má aronie druhy a odrůdy?

Aronie je rod, který zahrnuje tři různé druhy dřevin z čeledi růžovité. První z nich je temnoplodec planikolistý, který se pěstuje hlavně jako okrasný keř, dorůstá zhruba do výšky 2 až 4 metrů a mezi jeho oblíbené odrůdy patří macrophylla či pumila. Další je temnoplodec černoplodý, který je spíše menší, má velice chutné plody a objevuje se ve varietách Nero, Viking nebo třeba Hugin. Poslední je pak temnoplodec třešňolistý, což je kříženec předchozích druhů, která má hnědočervené plody.

Jak pěstovat aronii?

Aronie nemá příliš velké nároky na pěstování a dobře se jí daří na slunci i v polostínu. Co se týče vhodné zeminy, ideální je vlhčí, propustná a neutrální až mírně nakyslá půda, přičemž vhodným časem pro výsadbu je říjen nebo první polovina listopadu. Sazenice aronie se však hodí i pro brzkou jarní výsadbu. Temnoplodec se dále vyznačuje rychlým tempem růstů (za rok zhruba 30 až 50 centimetrů) a nepotřebuje žádné speciální hnojení ani zálivku.

Kdy se provádí stříhání aronie?

Keře ani stromky ve skutečnosti není nutné výrazně tvarovat. Aronie totiž nejvíce plodí na konci větví a dokonce i bez řezu si udržuje optimální velikost a tvar. Proto se vyřezávají pouze celé nové výhony, které korunu zbytečně zahušťují, nebo naopak staré výhony, které jsou poškozené či zdegenerované. Je nutné dát si pozor také na stříhání větví pod rozvětvením, což by mohlo znamenat, že aronie nebude kvést ani plodit.

Kdy je vhodný čas na sklizeň aronie?

Pokud se černému jeřábu na vaší zahradě dobře daří, první plody přinese aronie již druhý rok po výsadbě. Bobule dozrávají ve druhé polovině léta nebo během září, ale lepší je nechat sklizeň aronie až na chvíli, kdy budou spíše přezrálé, protože poté je jejich chuť sladší a méně tříslovitá. Důležité je také chránit plody před ptáky, kteří si na nich rádi pochutnají stejně jako člověk.