Jak na domácí pěstování Žampionů

Jelikož lesy během několika posledních let nemají dostatek vláhy a houbaření tedy nepřináší takové výsledky, jaké by si mnozí z nás přáli, velkým hitem se mezi zahrádkáři stává domácí pěstování žampionů a hlívy ústřičné. Ačkoliv s těmito druhy lidé většinou nemají žádné zkušenosti, ve skutečnosti je pěstování hub doma mnohem jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Odměnou vám navíc budou chutné houby, pro které v kuchyni jistě najdete mnohá uplatnění.

JAK PĚSTOVAT ŽAMPIONY?

V dnešní době se žampiony pěstují prakticky po celém světě, jelikož jsou mezi lidmi velice oblíbené, mají široké využití v gastronomii a staly se součástí jídelníčku řady národních kuchyní. Tradice jejich pěstování ovšem sahá až do 17. století, kdy se tyto houby postupně začaly objevovat na francouzských záhonech. Zásluhu na tom měli tehdejší pařížští zahradníci a především botanik Marchant.

Když se později zjistilo, jak se žampiony rozmnožují a že nepotřebují ke svému růstu světlo, začaly se tyto oblíbené houby pěstovat také v podzemních prostorách. V dnešní době je však produkce pečárek již plně automatizována. Průmyslové pěstování žampionů ve velkém zajišťují třeba Spojené státy americké nebo Čína. Mezi další velké producenty poté patří Nizozemsko, Velká Británie a Polsko.

PĚSTOVÁNÍ ŽAMPIONŮ DOMA

Nejlepší způsob, jak mít v kuchyni neustále čerstvé žampiony, je vytvořit si svou vlastní houbovou zahrádku. Chcete se pustit do pěstování žampionů, ale nevíte, jak na to? Ve skutečnosti to není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ať už plánujete pěstování žampionů ve sklepě, pěstování žampionů ve skleníku nebo dokonce pěstování hub v bytě či na balkoně, poradíme vám, co k tomu budete potřebovat.

Domácí pěstování žampionů vyžaduje pouze dvě věci, což je kompostovaný žampionový substrát a žampionové podhoubí. Ty můžete sehnat samostatně, ale různé internetové obchody i specializované prodejny je v dnešní době nabízejí hlavně dohromady. K dispozici jsou třeba různé sady pro pěstování hub nebo i hotový substrát na pěstování žampionů označovaný jako žampionová zahrádka.

Jestliže si chcete pro pěstování žampionů připravit vlastní kompost, ideálně byste ho měli obohatit o dobře uleželý koňský hnůj. Ten je následně nutné upravit do zapářky a navrstvit ho do výšky alespoň 80 centimetrů. Pokud je výsledná směs příliš suchá, zalijte ji trochou horké vody, a následně ji dvakrát týdně překládejte.

Jakmile teplota klesne na 30 °C, je načase umístit zapářku do beden a hnůj dobře přitlačit prkénkem. Když poté teplota hnoje dosáhne zhruba 25 °C, probíhá sadba žampionů – navlhčené žampionové zárodky se vkládají do hnoje zhruba 5 centimetrů hluboko. Poté je nutné zapářku opět dobře upěchovat, zakrýt prkny a umístit na vhodné stanoviště, kde se teplota bude pohybovat kolem 23 °C (nikdy nesmí být nižší než 12 °C).

PĚSTOVÁNÍ ŽAMPIONŮ v BEDÝNKÁCH

Jak pěstovat žampiony doma? Jednou z variant, kterou k amatérskému pěstování pečárek můžete využít, jsou obyčejné bedýnky. Ty je vhodné umístit do sklepa, do garáže, do stodoly nebo na jakékoliv jiné vlhčí místo. Ideální teplota pro domácí pěstování hub by se poté měla pohybovat kolem 18-22 °C, přičemž v substrátu, kde dochází k pěstování žampionů, teplota dosáhne zhruba 23 °C.

Bedýnky určené k pěstování žampionů raději nenechávejte na holé studené podlaze, ale podložte je prkny, nebo je vyskládejte do polic. Aby v nich panovala konstantní teplota, můžete povrch substrátu zakrýt sterilovanou hlínou, která zabrání tomu, že se do podhoubí dostane plíseň nebo jiné choroby. Také byste měli vědět, že pečárky dobře rostou na světle, ale můžete zvolit i pěstování žampionů ve tmě.

Pro dobrý růst potřebují žampiony živiny ze substrátu, ale i půdní a vzdušnou vlhkost. Měli byste proto bedýnky pravidelně kontrolovat a mírně je zalévat. Kromě toho můžete čas od času pokropit podlahu, odkud se bude voda vypařovat do vzduchu. První úrody se pak dočkáte zhruba za 10 týdnů.

ŽAMPIONOVÉ ZAHRÁDKY

Pokud se rozhodnete využít hotovou žampionovou zahrádku, rozhodně nebudete litovat. Tento substrát je totiž naočkovaný podhoubím a navíc obsahuje vyvážené množství živin, které jsou potřebné pro růst jednotlivých plodnic. Spodní část zahrádky stačí naříznout nožem a následně nechat substrát prorůst podhoubím při teplotě kolem 25 °C. Zhruba po dvou týdnech se v něm objeví bílošedé mycelium a začne intenzivně vonět po houbách.

Následně je možné nastlat substrát krycí zeminou. Na vrchní straně kostky proto odřízněte folii takovým způsobem, aby po jejím obvodu zůstal asi 3 centimetry široký okraj, který poté zvednete. Bude totiž sloužit jako mantinel, který zabrání vypadávání krycí zeminy. Než přidáte navlhčenou krycí zeminu, povrch je vhodné nakypřit vidličkou a lehce urovnat.

Krycí zemina by měla po celou dobu zůstat dostatečně vlhká, její povrch byste proto měli pravidelně mírně kropit vodou, aby neosychal. Dejte si však pozor i na přílišnou zálivku, která by mohla protéct až do samotného pěstebního substrátu. Pokud si nejste jistí, jak poznat, že je obsah vlhkosti ideální, zkuste provést jednoduchý test stlačením zeminy v ruce. Dostatečně vlhká bude v případě, že z ní dokážete vytlačit několik kapek vody.

Zajímá vás, jak zabránit přílišnému odpařování vody a vysušování krycí vrstvy? Naprosto stačí, když si vytvoříte malý improvizovaný foliovník pomocí několika špejlí zapíchnutých do substrátu a většího polyetylenového sáčku, který na ně položíte. Prostor ovšem stále musí dostatečně větrat.

Pokrytou žampionovou zahrádku udržujte ještě zhruba 7-10 dní při teplotě 20-26 °C, dokud podhoubí neproroste krycí zeminou. Tu je vhodné sem tam prohrábnout, aby se promísila s místy, která jsou méně prorostlá, a vytvořily se tak ideální podmínky pro stejnoměrný růst žampionů. Buďte ovšem opatrní a myslete na to, že se substrát nikdy nesmí ohřát na více než 30 °C.

Jakmile podhoubí dostatečně proroste krycí zeminou, je nutné přestat se zálivkou a substrát přenést na chladnější stanoviště, kde se teplota bude pohybovat pouze v rozmezí od 14 do 18 °C. Teplotní kontrast vyvolá růst plodnic a zhruba za týden konečně vykouknou první žampionové hlavičky. Když dosáhnou velikosti 1-2 centimetrů, můžete půdu opět začít mírně zvlhčovat.

Dostatečně vzrostlé houby se sbírají tak, že je vykroutíte i s nožičkou, aby v substrátu nezůstaly jejich zbytky. Jakmile žampiony sklidíte, zhruba po 7-10 denním intervalu následuje další růstová vlna, u níž je vhodné aplikovat stejný postup. Růstových cyklů bývá obvykle 5 nebo 6, takže vám substrát bude postupně plodit více než dva měsíce. Po celkovém vyplození si ho můžete ponechat také jako kvalitní hnojivo, nebo do něj zasadit okurky, papriky či rajčata.

PĚSTOVÁNÍ ŽAMPIONŮ na ZAHRADĚ

Pokud se chcete pustit do pěstování hub na zahradě v trávníku, ideální čas se pohybuje v rozmezí od dubna do konce října. Podle zahrádkářů je nejlepší vybrat si k jejich vysazení teplý, vlhký den, a to nejlépe během pozdního jara, nebo začátkem podzimu.

Co budete k pěstování žampionů na zahradě potřebovat? Stačí si pouze připravit pro žampiony substrát, vybrat vhodné vlhké, stinné místo a následně vyhrabat trávník zhruba do hloubky 5 centimetrů. Do každého otvoru v trávníku je třeba vložit podhoubí (zhruba o velikosti vlašského ořechu) a díru opět přikrýt vyříznutým drnem.

Hned po vysazení byste měli žampiony důkladně zalít a se zálivkou pravidelně pokračovat i v následujících dnech. Podhoubí totiž potřebuje dostatečné množství vláhy, aby se správně rozrostlo. Na úrodu se můžete těšit zhruba za 10 až 12 týdnů.

ŽAMPIONY PRODEJ a CENA

Chystáte se vyzkoušet domácí pěstování žampionů? Pak vás jistě zajímá, na kolik peněz to asi vyjde a kde koupit sadbu žampionů. Souprava na pěstování žampionů se prodává v každém větším zahradnictví, ale velice snadno ji seženete i na internetu. Stejně tak si můžete pořídit i samostatný substrát a podhoubí.

Cena vždy závisí na tom, jak velkou žampionovou zahrádku si chcete pořídit. Menší pěstební souprava vyjde zhruba na 100-200 korun, za větší zahrádku zaplatíte ale klidně i více než 500 korun. Pokud se ovšem o žampiony budete dobře starat, odměnou vám budou chutné houby, které vyrostou hned v několika pěstebních cyklech.

Jistě vás také zajímá, zda se domácí pěstování žampionů vyplatí. Houby do obchodů obvykle dodává větší pěstírna žampionů. Když si chcete koupit takové žampiony, cena za 1 kg se pohybuje kolem 70-100 korun, ale vždy samozřejmě záleží na konkrétním druhu hub. Jestliže si tedy pořídíte menší zahrádku, za kterou zaplatíte kolem dvou set korun, a pětkrát či šestkrát se vám povede vypěstovat plnou bedýnku čerstvých hub, určitě nebudete své investice litovat. Pokud ovšem chcete mít houby k dispozici ihned a bez práce, navštivte raději supermarket.

Jak na pěstování žampionů doma?

Nejlepší je vytvořit si svou vlastní žampionovou zahrádku. K tomu budete potřebovat kompostovaný žampionový substrát a žampionové podhoubí. Také si můžete vyrobit vlastní kompost obohacený o dobře uleželý koňský hnůj. Ten je nutné upravit do zapářky o výšce alespoň 80 centimetrů, a jakmile teplota klesne na 30 °C, rozmístit ji do beden. Sadba žampionů probíhá ve chvíli, kdy se teplota sníží na 25 °C. Žampionové zárodky je přitom vhodné vkládat do hnoje zhruba 5 centimetrů hluboko.

Jak pěstovat žampiony v bedýnkách?

K amatérskému pěstování žampionů můžete použít bedýnky, které se ukládají do sklepa, do garáže nebo na jiné vlhčí místo. Ideální teplota pro domácí pěstování hub by se měla pohybovat kolem 18-22 °C a substrát by měl mít asi 23 °C. Bedýnky podložte prkny nebo je vyskládejte do polic, přičemž povrch můžete zakrýt sterilovanou hlínou. Aby měly žampiony správné podmínky, je nutné bedýnky pravidelně kontrolovat a mírně zalévat.

Co jsou žampionové zahrádky?

Jedná se o substrát již naočkovaný podhoubím, který obsahuje vyvážené množství živin. Spodní část zahrádky stačí pouze naříznout a následně nechat substrát prorůst podhoubím při teplotě kolem 25 °C. Po dvou týdnech se objeví bílošedé mycelium a je možné nastlat substrát krycí zeminou, jejíž povrch byste měli pravidelně mírně kropit vodou. Jakmile podhoubí proroste krycí zeminou, substrát se přenáší na chladnější stanoviště (od 14 do 18 °C). Tento teplotní kontrast následně vyvolá růst plodnic.

Jak se provádí pěstování žampionů na zahradě?

Pokud se chcete pustit do pěstování žampionů v trávníku, začít byste měli od dubna do konce října. K vysazování byste si přitom měli vybrat teplý den během pozdního jara nebo brzkého podzimu. Dopředu si nezapomeňte připravit substrát, vyberte vhodné vlhké, stinné místo a vyhrabejte trávník do hloubky 5 centimetrů. Do každého otvoru pak vložte podhoubí, znovu vše překryjte vyříznutým drnem a žampiony důkladně zalijte.