ZAŠTIPOVÁNÍ RAJČAT: Proč a jak zaštipovat rajčata?

Pokud rajčata pěstujete pravidelně, jistě víte, že když se rostlinkám dostane té správné péče, odmění se vám úrodou chutných šťavnatých plodů. Patříte-li však mezi zahrádkáře, kteří nemají s pěstováním rajčat velké zkušenosti, určitě oceníte pár tipů ohledně jejich zaštipování. Ačkoliv je tento proces poměrně jednoduchý, raději byste ho neměli podcenit.

Proč se rajčata zaštipují?

V posledních letech se rajčata řadí mezi nejoblíbenější rostliny, které zahrádkáři doma pěstují. A není se vlastně čemu divit. Jejich plody totiž skvěle chutnají samy o sobě v syrovém stavu, ale hodí se i jako přísada do různých teplých či studených pokrmů. Podomácku vypěstovaná rajčata navíc mívají o mnoho lepší chuť než ta, která za drahé peníze pořídíte v supermarketu.

Pokud se také pouštíte do pěstování rajčat na záhoncích, ve skleníku nebo třeba na balkoně, jistě vás potěší, že se jedná o poměrně nenáročné rostliny, které toho k životu příliš mnoho nepotřebují. Péči o rajčata byste však neměli podcenit, jelikož správné vysazení, umístění, zavlažování a hnojení samozřejmě přinese větší množství chutných plodů.

Dalším důležitým krokem, který byste rozhodně neměli zanedbat je zaštipování rajčat. Jedná se v podstatě o vylamování či vyštipování bočních výhonů (zálistků), které se provádí pouze u tyčkových odrůd, aby byly rostliny silnější a lépe plodily. V případě rajčat keříčkových ani divokých není tento krok potřeba, protože u těchto odrůd je košatění naopak žádoucí.

Jak správně zaštipovat rajčata?

Zaštípnutí rajčat se provádí takovým způsobem, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Proto je nutné odstranit všechny postranní výhony, které raší v úžlabí listů, tedy v prostoru mezi listem a stonkem. Díky tomu se k rostlině dostane více slunečního světla a nebude se vysilovat vytvářením příliš velkého množství plodů, které by nestihly včas dozrát.

Postup zaštipování rajčat je velice jednoduchý. Výhony je možné vylomit pomocí prstů, ale můžete také použít nehty a zálistky rychle vyštípnout. Kterou variantu zvolíte, je pak čistě na vás. Zatímco někteří zahrádkáři preferují první metodu, kterou považují za více efektivní, další pěstitelé dávají naopak přednost vyštipování bočních výhonů.

Najdou se lidé, kteří tvrdí, že v prvním případě by výhony mohly obrazit znovu. Jiní naopak nedoporučují vyštípnutí zálistku pomocí nehtů, kdy se člověk prsty dotýká přímo rány v rostlinném pletivu. Pak je údajně riziko přenosu houbových chorob mezi rajčaty vyšší než v případě obyčejného vylamování. Musíte proto sami zjistit, co vám bude vyhovovat více.

Zaštipování rajčat foto – postup

1. krok – nalezneme zálistek
2. krok – prsty uchopíme zálistek
3. krok – utrhneme zálistek

Zaštipování rajčat video

Zaštipování jedině bez nástrojů!

Zahrádkáři se někdy také ptají, jak zastřihávat rajčata, aby se jim na zahradě dobře dařilo. K vyštipování byste však žádný nůž ani nůžky používat neměli. U tohoto postupu totiž hrozí daleko větší riziko, že dojde k přenosu chorob mezi jednotlivými rostlinami prostřednictvím infikovaného nástroje, což by mohlo ohrozit celou úrodu chutných rajčatových plodů.

V místě mechanického poškození rajčete se velice snadno rozvíjí choroba označovaná jako šedá hniloba nebo plíseň šedá. Větší ránu může kromě stříhání a seřezávání zálistků způsobit také vylamování bočních výhonků, které jsou přerostlé. Čím větší dané místo je, tím větší riziko případné infekce rostlině hrozí.

Rajčata na dva výhony

Tyčkové odrůdy rajčat se obvykle vedou pouze na jeden hlavní výhon a veškeré zálistky, které se na rostlině v průběhu času objeví, zahrádkáři zaštipují. Pokud má ovšem rajče mohutnější kořenový systém, který dokáže plnohodnotně zásobovat více výhonů vodou a potřebnými živinami, můžete vyzkoušet také vedení rajčat na dva výhony.

Kdy odstranit zálistky?

Boční výhony je nutné odstranit včas, tedy ve chvíli, kdy jsou ještě malé. Když je totiž necháte přerůst, tak riskujete, že zesílí a rostlinu jejich vylomením poškodíte. Tím pak výrazně zvýšíte i riziko napadení rajčete nějakou chorobou nebo plísní. Jakmile boční výhonky nasadí květy, už se vám je navíc nebude chtít vylamovat.

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje. Rajčata je přitom vhodné zkontrolovat alespoň jednou týdně a všechny nechtěné zálistky vyštípnout, dokud jsou krátké a tenké.

Zaštipování vrcholu rajčat

Kdy zaštípnout vrchol rajčat? Jakmile se na rostlině vytvoří zhruba 6 nebo 7 květenství (vijanů), je možné zakrátit také její hlavní výhon. K tomu dochází obvykle v průběhu měsíce srpna, přičemž zaštipování se v tomto případě provádí zhruba ve výšce opory tyčkového rajčete. Plody na dalších vijanech by totiž už nestihly dozrát, jelikož k tomu potřebují dva měsíce od vykvetení.

Odstraňují se rajčatům listy?

Zdravé listy u rajčat nikdy neodstraňujeme, což platí i pro jednotlivá květenství (vijany). Listy totiž zásobují rostlinky energií, pomáhají vyživovat jednotlivé plody a navíc je chrání před deštěm, sluncem a možným popraskáním. Právě z toho důvodu se odstraňují pouze takové listy, které jsou nemocné, zažloutlé či zasychající. Tím je možné zpomalit napadení rajčat plísní, která se šíří směrem k vrcholu rostliny.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Proč zaštipovat rajčata?

Jako zaštipování rajčat se označuje proces vylamování či vyštipování bočních výhonů, které se provádí u tyčkových odrůd. Pomocí daného procesu můžete docílit toho, že rajčata budou mít pouze jeden výhon, dostane se k nim více slunečního světla a nebudou se vysilovat vytvářením většího množství plodů, které by neměly šanci včas dozrát.

Jak správně zaštipovat rajčata?

Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů. Nikdy ovšem k zaštipování rajčat nepoužívejte nůž ani nůžky, protože byste tak mohli rozšířit mezi rostlinami nebezpečné infekce.

Kdy se zaštipování rajčat provádí?

Zálistky je třeba odstranit ve chvíli, kdy jsou malé a tenké. Ideální doba pro tento krok nastává, jakmile boční výhonky měří zhruba 5 až 10 centimetrů. Pozdější vylamování zálistků zpomaluje růst rajčete a celkově rostlinu vysiluje. Zvyšuje se i riziko, že rajče poškodíte a vlivem větší rány se rychleji rozvine infekce.

Kdy zaštípnout vrchol rajčat?

Čas pro zkrácení hlavního výhonu rajčat nastává v momentě, kdy se na rostlině vytvoří asi 6 nebo 7 květenství (vijanů). Obvykle k tomu dochází v průběhu srpna a rajčata se krátí z toho důvodu, že by plody na dalších vijanech již nestihly včas dozrát. K tomu totiž potřebují ještě celé dva měsíce od vykvetení.