Jak na pěstování Rokety seté?

Chcete si na zahrádce vypěstovat vlastní základ chutných salátů, abyste nemuseli neustále chodit do supermarketů, ale nevíte, jakou rostlinu zvolit a odkud začít? Skvělou volbou je roketa setá, která se vzhledem i chutí podobá rukole a navíc je velice nenáročná na pěstování. Poradíme vám, kdy roketu vysadit a jaké pokrmy z ní následně můžete připravit.

Roketa setá: pěstování

Pokud si chcete zajistit neustálý přísun rokety seté, jistě oceníte skutečnost, že pěstování rokety je velice nenáročné. Tato rostlina totiž rychle klíčí a nepotřebuje k tomu žádné speciální podmínky. Skvělou zprávou je pak i to, že čerstvý salát můžete mít doma prakticky po celý rok. Roketa setá doma za oknem roste podobně rychle jako řeřicha a dá se sklízet během několika málo týdnů.

Jak pěstovat roketu setou? Této rostlině vyhovuje poloha s dostatečným množstvím slunečního svitu a pravidelná zálivka. Dejte si však pozor na přemokření a mějte na paměti, že během dlouhých letních dnů, kdy panují vysoké teploty, rostliny rychleji vybíhají. Jelikož roketa klíčí během několika dní, může na první pohled připomínat kdejaký plevel. Její křehké lístky však poslouží jako skvělé zpestření či dochucení obrovského množství pokrmů.

Chcete-li si vypěstovat vlastní základ chutných salátů a máte-li volný záhon, neváhejte a pořiďte si semínka rokety. Určitě vás pak potěší, že roketa setá na zahrádce velice rychle roste a nemusíte se o ni příliš starat. Pokud ale zahrádku nemáte, nemusíte zoufat. V našich podmínkách se dá totiž skvěle pěstovat roketa setá v bytě.

Jestliže toužíte po čerstvých lístcích rokety, z nichž se dá připravit celá řada chutných pokrmů, není problém vysadit roketu setou do truhlíku nebo do jiné nádoby, kterou ponecháte na balkoně či na parapetu. Kromě toho se pak dá pěstovat roketa setá doma za oknem, konkrétně na buničité vatě z hustých výsevů (podobně jako řeřicha).

Roketa setá: výsev

Přestože někteří zahrádkáři a prodejci považují roketu a rukolu za stejnou rostlinu, pokud se vydáte do obchodu pro semena, seženete pravděpodobně pouze roketu setou (Eruca sativa), která je u nás na rozdíl od rukoly hojně rozšířená. V supermarketech je naopak častěji k dostání rukola, kterou si lidé v poslední době velice oblíbili.

Kdy vyset roketu setou? Pokud chcete rostlinu pěstovat na záhonech, vysetí rokety se provádí zhruba od března do srpna. Výsev by měl probíhat na široko nebo do řádků vzdálených 15 až 20 centimetrů. V každém řádku se pak semínka rokety vysévají asi 1 centimetr od sebe a 0,5 centimetru hluboko. Dejte si přitom pozor, abyste neseli příliš nahusto, jelikož se roketa brzy rozroste a vytvoří přízemní růžici listů.

Jestliže vás láká spíše roketa setá na balkón, do truhlíků se substrátem se jednotlivá semena vysévají do sponu 1 x 1 centimetr. Pak jsou totiž vypěstované rostliny nejbohatší a poskytují největší úrodu. Do truhlíků a dalších nádob se dá navíc postupně vysévat během celého roku, takže můžete mít chutný salát, kdykoliv na něj pomyslíte.

Roketa pak již roste velice rychle. K tomu, aby se jí dobře dařilo, zároveň nejsou potřeba žádné speciální podmínky ani hnojení. Stačí dostatečné množství slunečního svitu a zálivka rokety v období klíčení i krátce nato.

Roketa setá: množení a sklizeň

Množení rokety probíhá výhradně semeny. Tato rostlina se řadí mezi takzvané samovýsevné rostliny, které se na zahradě velice snadno množí samy. Díky tomu ji dnes zahrádkáři považují za jednu z nejsnadněji pěstovatelných listových zelenin (a někdy také za plevel), s nimiž se na našem území můžete setkat.

Roketa setá má krátkou vegetační dobu, která trvá zhruba 3 až 4 měsíce. Mladé rostlinky je možné sklízet v období 6 až 8 týdnů po výsevu, kdy dosahují velikosti okolo 15 centimetrů. Starší rostliny se pak dají pěstovat až do zámrazu. Roketu však sklízíme pouze do květu, jelikož poté jsou již květní stonky příliš tuhé a lístky jsou navíc v době kvetení už mírně nahořklé.

Vzhledem k tomu, že roketa na zahrádce dobře snáší menší mrazíky, je vhodná také k podzimnímu výsevu, kdy se pak sklízí začátkem zimy. Můžete si tak užít čerstvé listy i v zimě, dejte však pozor, protože větší teplotní rozdíly mezi dnem a nocí způsobují červenání listů a mohou také měnit jejich chuťovou kvalitu.

Pokud se rozhodnete pro rychlení rokety na buničině, podobně jako u řeřichy seté, sklizeň je naopak rychlejší. Čerstvý salát si můžete užít již za 10-14 dnů. Zajistíte-li pak při letním semenaření větší zásobu semen, pro zimní období budete mít skvělý zdroj vitamínů a minerálů.

Kdy vyset roketu setou?

Pokud chcete pěstovat roketu setou na zahrádce, výsev se provádí zhruba od března do srpna, a to konkrétně do řádků vzdálených 15-20 centimetrů. V každém z nich se pak semínka umisťují asi 1 centimetr od sebe a 0,5 centimetru hluboko. Roketa setá se ovšem dá pěstovat i v truhlíku se substrátem, kde se semena vysévají do sponu 1 x 1 centimetr, nebo na buničině jako řeřicha.

Jak pěstovat roketu setou?

Roketa setá je nenáročná na pěstování. Velice rychle totiž klíčí a roste, nepotřebuje žádné speciální podmínky a sklízet můžete prakticky po celý rok. Pokud jde o umístění a následnou péči, této rostlině vyhovuje poloha s dostatečným množstvím slunečního svitu a pravidelná zálivka v době klíčení i krátce nato.

Jak rychle roste roketa setá?

Roketa má krátkou vegetační dobu a mladé lístky je možné sklízet již za 6 až 8 týdnů, kdy dosahují velikosti kolem 15 centimetrů. Starší rostliny se však dají pěstovat až do zámrazu a jelikož roketa dobře snáší menší mrazíky, je vhodná i k podzimnímu výsevu. Jestliže se pustíte do pěstování rokety na buničině, sklizeň vás čeká již za 10-14 dnů.

Proč pěstovat roketu setou?

Roketa setá se v poslední době stává velice oblíbenou přísadou do zeleninových salátů a skvěle poslouží také jako příloha k masu. Dokáže ozvláštnit různé těstovinové pokrmy, přidává se na pizzu nebo do sendvičů a používá se také jako přísada do hamburgerů. Mezi oblíbené recepty patří jednoduchý zeleninový salát z rokety nebo třeba pesto z rokety.