Nadchlo vás pěstování řasokoulí, což jsou jediné rostliny na světě, kterým prospívá lidský dotek, a rádi byste si jednu pořídili do své kanceláře nebo do domácnosti? V tom případě byste měli vědět, jak se o tuto netradiční rostlinu starat. Prozradíme, kolik stojí řasokoule, jakou vyžaduje řasokoule péči, v čem pěstovat řasokuli a co potřebuje řasokoule k životu, aby se jí u vás doma dobře dařilo.
Co je řasokoule?
Zelená řasokoule je vodní rostlina složená z tisíců řasových vláken. Konkrétně se přitom jedná o druh vlasovité řasy z rodu Cladophora/Aegagrophila, která se přirozeně vyskytuje v jezerech severní polokoule, například ve Skotsku, v Rakousku, v Estonsku, na Islandu nebo v Japonsku. V posledních letech se ovšem tato mechová koule do akvária stává také oblíbeným „domácím mazlíčkem“.
Kde koupit řasokouli?
Míst, kde se dá koupit řasokoule, je v současné době hned několik. Pro mnohé bude určitě nejjednodušší objednat si tuto rostlinku na internetu. Existují přitom specializované stránky, které se zaměřují právě na prodej řasokoulí, ale můžete je sehnat i na e-shopech obecně soustředěných na prodej rostlin, potřeb pro domácí mazlíčky nebo dalšího zboží.
Chcete-li objednat řasokouli na internetu, rozhodně se nemusíte bát toho, že by vaše zelená koule do akvária během transportu utrpěla nějakou újmu. Tyto rostlinky totiž bez problémů zvládají i několikadenní cestování v uzavřeném sáčku, kde panuje vysoká vlhkost. Pak už jen stačí vytáhnout řasokouli z pytlíku, lehce ji promasírovat a vložit do připravené nádoby se studenou vodou.
Kromě toho dnes někdy prodává řasokoule Hornbach a najdete je také v dalších hobby marketech nebo ve specializovaných obchodech. Pokud jde o to, kolik stojí řasokoule, vždy samozřejmě záleží na tom, jak velkou rostlinu si chcete pořídit. Cena řasokoule se nicméně většinou pohybuje v řádu desítek až stovek korun. Například malá řasokoule (1,5–3 centimetry) může stát 30 až 110 korun, zatímco velká řasokoule (4–6 centimetrů) bude stát asi 150 až 350 korun.
Jak pěstovat řasokoule?
Řasokoule patří mezi nejméně náročné rostliny na naší planetě, což z nich činí ideální variantu pro pěstitele, kteří nemají příliš mnoho zkušeností. Dobře totiž zvládají extrémní podmínky, a proto se dokáží poměrně jednoduše přizpůsobit mnoha různým stanovištím. Pokud jim pak budete věnovat alespoň malé množství péče, mělo by se jim u vás doma skvěle dařit.
Ačkoliv se lidé často zajímají o to, jak chovat řasokoule a co vlastně chov řasokoule obnáší, ve skutečnosti bychom měli používat spíše výraz „pěstování“. Důvod je zcela prostý. Toto označení je vhodné, protože je řasokoule živá rostlina. Pro spokojený život potřebuje průhlednou nádobu s vodou o teplotě asi 1 až 25 °C, trochu světla (ale ne přímé sluneční paprsky) a samozřejmě lásku.
Jaké akvárium řasokoule potřebuje?
Pokud vás řasokoule uchvátily a chtěli byste se pustit do jejich pěstování, budete nejprve potřebovat vhodnou nádobu, do které svou mechovou kuličku umístíte. Ideální volbou je například akvárium na řasokouli, kde bude mít váš nový mazlíček dostatek prostoru pro život. Klidně to ale může být i obyčejná sklenice na řasokoule, kterou najdete doma ve sklepě a vyčistíte.
Vhodná nádoba na řasokoule by každopádně měla být průhledná, aby se k vaší rostlince dostalo dostatečné množství světla ze všech stran. Fantazii se ovšem meze nekladou, takže můžete popustit uzdu své kreativitě a vybrat rostlince takový domov, který bude plnit svou funkci, ale navíc bude i dekorativní. Dnes totiž můžete zakoupit opravdu zajímavé výtvory, a to v obchodě i na internetu.
Sehnat se dá například speciální dóza na řasokoule, která je uzpůsobená této rostlince, a pokud je dostatečně velká, může ubytovat několik mechových kuliček. Kromě toho se pak prodávají i dózy na kořenech, které v interiéru fungují jako krásná dekorace. A pokud máte dostatek prostoru na něco extravagantního, zkusit můžete aerárium, což je závěsná skleněná nádoba ve tvaru koule či kapky.
Aby toho nebylo málo, do připravené dózy můžete vložit také písek, kamínky (dnes se prodávají zajímavé štěrky v různých barevných variantách) nebo jakoukoliv další vodní dekoraci. Řasokoule v akváriu může dokonce žít společně s rybičkami, ale v takovém případě byste měli vybírat vhodné druhy, které nebudou vaši rostlinku okusovat.
Péče o řasokoule
Pěstování řasokoule není náročné, takže to zvládne opravdu každý. Rostlinkám stačí zhruba jednou za 7 až 14 dnů vyměnit vodu (případně častěji, pokud se objeví nějaký problém). Pokud jde o to, jaká by měla být pro řasokoule voda, ideální je studená voda z kohoutku (měkká až středně tvrdá), kterou vždy necháte nějakou dobu odstát, nebo třeba vychlazená filtrovaná voda či dešťovka.
Co se týče vhodné teploty, nejde o tak důležitý údaj, jak se mnohdy uvádí. Řasokoule totiž nejsou příliš náročné a krátkodobě zvládají dokonce i extrémní teploty (kompletní zamrznutí, ale také poměrně horkou vodu). Nejvíce se jim ovšem bude líbit, pokud bude mít voda teplotu pokojovou nebo ještě nižší. Bude-li dost chladná, nemusíte ji potom tak často vyměňovat.
Kromě toho je důležitá také volba správného stanoviště. Řasokoule byste měli pěstovat ve vhodné skleněné nádobě, která je průhledná, takže se k vaší mechové rostlince dostane světlo. Nemají ovšem rády, když jsou dlouhodobě vystavené přímým slunečním paprskům. Proto vybírejte místo dále od okna (určitě ne okenní parapet) a vyvarujte se také místům v blízkosti zdrojů tepla. Raději volte chladnější prostory.
Mazlení
Ačkoliv se vám to možná bude zdát na první dobrou zvláštní, kromě čisté vody vyžaduje řasokoule mazlení. Co si pod tím představit? Když svou mechovou kuličku vyndáte z akvária nebo jiné nádoby, kde ji pěstujete, měli byste ji umístit pod tekoucí vodu nebo do napuštěného umyvadla a prostřednictvím jemného promačkávání či žmoulání v ruce z ní ždímat nasáklou vodu.
Tímto způsobem se z řasokoulí uvolňují nečistoty, které se pod proudem vody odplaví pryč, a zároveň si tak udržují svůj hezký kulatý tvar. Kromě toho tímto způsobem zabráníte rychlejšímu kažení vody. A jak často mazlit řasokouli? V ideálním případě byste to měli dělat pokaždé, když se rozhodnete mechové kuličce vyměnit vodu. Je-li však něco v nepořádku, dělejte to častěji.
Co jí řasokoule?
Ačkoliv lidé chovají tyto rostlinky jako domácí mazlíčky, ve skutečnosti nepotřebuje řasokoule krmení ani žádné hnojení, jak by si někdo mohl myslet. Vystačí si s obyčejnou vodou a s malým množstvím světla, odkud je tato roztomilá kulička schopná získat všechny potřebné živiny. Ve vhodných podmínkách pak můžete zaznamenat u řasokoule růst, ale jde většinou pouze o 0,5 centimetru za rok.
Jak dlouho vydrží řasokoule bez vody?
Bez vody mohou být řasokoule nejdéle dva týdny (maximálně 20 dnů), a to konkrétně v utěsněném sáčku s vysokou vlhkostí. Necháte-li tam zelenou kuličku déle, pravděpodobně se již nevzpamatuje. Pokud ji tedy plánujete někomu věnovat jako dárek a do předání ještě zbývá několik dnů, raději v mezičase vložte řasokouli do nějaké nádoby s vodou a teprve pak zase do pytlíku.
Proč řasokoule plave u hladiny?
Když vložíte řasokoule do akvária, typicky se budou držet u dna. Díky fotosyntéze se nicméně na jejich povrchu tvoří bublinky kyslíku, které je mohou nadnášet, takže pak někdy plavou u hladiny. Jedná se o zcela normální stav, který není indikátorem žádných potíží. Častěji se to přitom stává ve chvíli, kdy řasokouli umístíte na světlejší stanoviště.
Chcete-li, aby se vaše řasokoule zase usídlila na dně nádoby, kde ji pěstujete, stačí ji při další výměně vody jemně vyždímat pod mírným proudem nebo v naplněném umyvadle, čímž dojde k uvolnění nahromaděných plynů. Poté by měla řasokoule opět klesnout v akváriu ke dnu. Jestliže se vám ale líbí, jak plave na hladině, můžete ji tak klidně nechat.
Řasokoule nicméně mohou na hladině plavat také v momentě, kdy jim vyměníte vodu a vysráží se na nich malé bublinky vzduchu, které ji pak nadnášejí. Většinou pak stačí několik hodin počkat, než řasokoule samy klesnou na dno. V přírodě se tyto mechové kuličky vyskytují hlavně v mělkých vodách. Pokud je proud odnese do hloubky, kde je tma, díky nahromaděným plynům se zase dokáží vrátit na hladinu, odkud je vlny poté donesou ke břehu do mělčin.
Jak se množí řasokoule?
Ve svém přirozeném prostředí se řasokoule množí dělením, a to tak, že se postupem času rozpadne na dvě samostatně fungující části. Během roku se tímto způsobem z řasokoule může oddělit až 10 řasovitých kousků, z nichž později vyrostou větší zelené kuličky. Jde to ale poměrně pomalu, protože každý rok vyrostou asi jenom o 0,5 centimetru.
Chcete-li řasokouli namnožit v domácím prostředí, dá se samozřejmě rozpůlit nebo roztrhnout na dvě samostatné části, ale to se příliš nedoporučuje, jelikož by pak mohly obě uhynout. Pokud toužíte po větším množství mechových kuliček, raději si je kupte. Můžete ovšem samozřejmě vyzkoušet i množení přirozenou cestou.
Jak to provést? Větší řasokouli vložte do samostatné nádoby, kde ji necháte žít vlastním životem. Vodu jí příliš často nevyměňujte, protože byste mohli nechtěně porušit malé zárodky, které se z ní uvolní. V ideálním případě byste měli akvárko pro řasokouli vybavit malým filtrem, který bude čeřit hladinu a zabrání vzniku usazenin.
Pak už stačí počkat jen několik týdnů, než se z řasokoule uvolní malé klubíčko řas. To je nutné nechat po dobu několika měsíců růst, než jej vytvarujete do pravidelné kuličky. Pokud se budete o dané klubíčko během následujících let starat, z této oddělené části vyroste klasická řasokoule, která může žít sama v nové nádobě, ale i v akváriu s ostatními řasokoulemi.
Co se děje, když se řasokoule rozpadá?
Když se vaše řasokoule začne rozpadat, například z toho důvodu, že jste na ni při mazlení příliš silně tlačili nebo ji umístili pod silný proud vody, můžete situaci zachránit. Zkuste ji stlačit do původního tvaru, ale buďte velice opatrní. Někdy se také doporučuje jemně ji svázat pomocí provázku, a to tak, aby vytvořila hezký kulovitý tvar.
Jakmile budete mít řasokouli zamotanou, vraťte ji do vody a snažte se o ni hezky starat. Pravidelně vyměňujte vodu, dbejte na správný přísun světla a opatrně řasokouli mazlete. Bude pak trvat asi rok, než řasokoule zase sroste dohromady, ale vždy samozřejmě záleží na tom, jak moc byla vaše rostlinka poškozená.
Pokud se vám řasokoule již rozpadla na menší kousky, můžete z nich vypěstovat samostatné rostlinky, ale chce to dostatek trpělivosti a péče. Jednotlivé kousky zkuste opatrně poválet v ruce a vytvarovat z nich kuličky, které pak necháte žít samostatně. I tak se vám ale možná nepodaří tyto kousky zachránit.
Co dělat, když řasokoule změní barvu?
Pokud vaše řasokoule zežloutla nebo zhnědla, s největší pravděpodobností je nemocná. Pouze sytě zelené řasokoule se totiž dají považovat za opravdu zdravé. Aby takové zůstaly, je nutné jim zajistit dostatečnou péči, která zahrnuje volbu správného stanoviště, pravidelné vyměňování vody a občasné mazlení v umyvadle s vodou nebo pod jemným proudem vody z kohoutku.
Nažloutlá nebo žlutá řasokoule může být zachráněna. Důvodem, proč došlo ke změně barvy, je totiž většinou pobyt na příliš silném světle (například na okenním parapetu, kde k rostlince pronikají ostré sluneční paprsky). V takovém případě přesuňte akvárium pro řasokouli na jiné místo, kde bude panovat spíše stín. Také jí dopřejte chladnou vodu, kterou budete pravidelně vyměňovat.
Proces léčby řasokoulí v domácím prostředí může být někdy velice zdlouhavý. Kromě změny prostředí byste měli svou rostlinku pravidelně ždímat (jemně), aby se z ní postupně vyplavily všechny nečistoty. Někdy se také doporučuje přidat do nádoby trochu soli (5 % na 95 % vody). Konkrétně by to měla být akvarijní sůl pro řasokoule, rozhodně ne ta kuchyňská.
Jestliže řasokoule v určité části zhnědla nebo zešedivěla a na postiženém místě je také slizká, bohužel ji nepůjde celou zachránit. Jediným způsobem, jak si s takovou situací poradit, je odříznout nemocné místo. Zbytek řasokoule pak může při dobré péči žít dál, ale opět je nutné dbát na časté vyměňování vody a umístění na správné stanoviště.
Jak poznat, že řasokoule umírá?
Pokud jsou řasokoule úplně shnilé, nelze jim už nijak pomoci. Poznáte to tak, že hniloba pronikne dovnitř a řasokoule se kvůli tomu zcela rozpadne. Hnijící řasokoule je také na povrchu nepěkně slizká a většinou nepříjemně zapáchá.
Dá se pěstovat řasokoule v akváriu s rybami?
Mezi akvaristy jsou řasokoule poměrně oblíbené, protože podobně jako jiné rostliny pomáhají v akváriu zajistit biologickou rovnováhu. Pokud ovšem chcete pěstovat řasokoule v akváriu s rybičkami, měli byste si dávat pozor na to, jaký druh zvolíte. Jinak by se totiž vaše zelené kuličky mohly stát pro rybky potravou.
Jaké druhy tedy mohou s řasokoulemi žít, aniž by jim ublížily? Jedná se o všechny malé, běžně chované rybičky, přičemž velice často se řasokoule pěstují společně s rybkou známou jako bojovnice pestrá. Mohou to být ale i živorodky, tetry nebo třeba malí sumečci.
Aby toho nebylo málo, řasokoule zvládnou také soužití s krevetkami, které se na nich shlukují a obírají z nich mikroorganismy. Chcete-li ale chovat rybičky nebo krevetky s řasokoulemi, měli byste jim pořídit dostatečně velké akvárium, protože dózy na řasokoule jim stačit nebudou. Živočichové by se v nich trápili a mohli by velice rychle uhynout.
Kde se dají řasokoule koupit?
Pokud si chcete pořídit řasokouli, seženete ji na internetu, a to na specializovaných webech, ale také v e-shopech zaměřených třeba na prodej rostlin nebo věcí pro domácí mazlíčky. Kromě toho se řasokoule dají zakoupit také v různých hobby marketech nebo ve specializovaných obchodech. Cena řasokoule pak vždy závisí na tom, kde ji kupujete a jak je velká.
Jak se chová řasokoule?
Ačkoliv se lidé zajímají o chov řasokoulí, ve skutečnosti se řasokoule pěstují, neboť jde o živé rostliny. K životu potřebují vhodnou průhlednou nádobu (například akvárium, sklenici nebo speciální dózu) naplněnou vodou, dále pak trochu světla (ale rozhodně ne přímé sluneční paprsky) a jednou za čas také lidský dotek. V nádobě přitom můžete mít řasokoulí hned několik a dokonce mohou žít i s některými rybičkami.
Jak pečovat o řasokouli?
Řasokoule potřebuje pravidelně měnit vodu (zhruba jednou za 7 až 14 dnů). Mělo by se jednat ideálně o studenou vodu z kohoutku, kterou necháte odstát. Poté byste měli nádobu s řasokoulí umístit někam, kde bude mít dostatek světla, ale zároveň na ní nebudou pražit přímé sluneční paprsky a nebude jí příliš teplo. Kromě toho je nutné ji občas pomazlit, tedy jemně promačkat či prožmoulat v ruce pod tekoucí vodou či v napuštěném umyvadle.
Jaké nemoci řasokoule ohrožují?
Že je řasokoule nemocná, poznáte většinou ve chvíli, kdy vaše zelená kulička nějakým způsobem změní barvu. Má-li žlutý odstín, důvodem je nejspíš příliš silné světlo. Přesuňte proto její nádobu jinam a dopřejte jí chladnou vodu. Pokud řasokoule na určitém místě zhnědla nebo zešedivěla, jediný způsob, jak ji zachránit, je narušenou část odříznout. Je-li však shnilá celá, bohužel nepřežije.