Pěstování divokých rajčat: Proč zvolit právě tento druh?

Chtěli byste si vypěstovat vlastní úrodu šťavnatých rajčat a hledáte odrůdy, o které se nebudete muset příliš starat? V tom případě by pro vás skvělou volbou mohla být divoká rajčata, která si díky své houževnatosti mezi zahrádkáři získávají stále větší oblibu. Poradíme vám, co při pěstování divokých rajčat nezanedbat, jak se provádí semenaření a kdy se můžete těšit na první chutné plody.

Divoká rajčata

Pěstování rajčat patří na našem území mezi tradiční zahrádkářské aktivity a není se rozhodně čemu divit. Spousta lidí si totiž velice pochvaluje možnost vypěstovat si vlastní úrodu chutných plodů, které se dají použít jak ve studené, tak i v teplé kuchyni. Vybírat přitom můžete z celé řady různých odrůd a barevných odstínů podle toho, co se vám doma zrovna hodí.

Zatímco cherry rajčata nebo třeba masité odrůdy jsou mezi zahrádkáři populární již velice dlouho, v poslední době se pěstitelé stále častěji zajímají o rajčata divoká. Ptáte se, co si pod tímto názvem představit? Jedná se o druh rajčat, která dodnes planě rostou v jihoamerických Andách, kde je začali pěstovat již Aztékové a kde také postupem času došlo k jejich domestikaci.

Ačkoliv dnes existuje zhruba šestnáct různých druhů divokých rajčat, v České republice si pod tímto názvem zahrádkáři obvykle představí druh Solanum Pimpinellifolium, který se u nás označuje také jako rajče bedrníkolisté či rajče divoké. Má celou řadu různých forem a pěstovatelných odrůd, takže si každý přijde na své, přičemž některé z nich jsou dokonce odolné proti různým rajčatovým chorobám.

A v čem jsou divoká rajčata tak výjimečná? Jde hlavně o unikátní plody, které jsou drobné, rostou na střapcích po několika kusech, mají tenkou slupku a vynikající sladkou chuť. Právě díky tomu, jak tato rajčata vypadají a jak se pěstují, se někdy můžete setkat také s názvy, jako jsou „rybízová rajčata“, „wild tomatoes“ nebo třeba „currant tomatoes“.

Odrůdy divokých rajčat

  • Rajče divoké červené,
  • Rajče divoké žluté,
  • Rajče divoké klokaní,
  • Golden Currant,
  • White Currant,
  • Hawaiian Currant,
  • Matt´s Wild Cherry,
  • Rote Murmel.

Výhody divokých rajčat

Přemýšlíte, proč pěstovat divoká rajčata namísto známých odrůd, na které jste již zvyklí? Možná vás to překvapí, ale existuje velké množství důvodů, proč dát tomuto druhu šanci. První z nich je samozřejmě výborná intenzivní chuť divokých rajčat, která jsou sladká a šťavnatá. Vzhledem k velikosti plodů si je oblíbily hlavně děti, ale slouží také jako skvělá přísada salátů nebo jednohubek.

Další výhodou divokých rajčat je skutečnost, že jde o velice odolný a houževnatý druh. Tyto rostliny jsou díky tomu částečně odolné proti plísni bramborové, která patří mezi nejčastější houbové choroby, s nimiž se zahrádkáři musí při pěstování rajčat potýkat. V době, kdy ostatní druhy rajčat této nemoci podléhají, se divoká rajčata většinou stále pyšní zelenými listy a nadále plodí.

Neméně důležitá je pak i větší tolerance k alternariové skvrnitosti rajčat, což je další plísňová choroba, která rostliny na našem území často postihuje. Kromě toho jsou divoká rajčata poměrně nenáročná, jelikož se dají pěstovat v minihouštinách i na opoře, není nutné vylamovat jednotlivé boční výhonky a ze semen je zvládnou vypěstovat klidně i naprostí začátečníci.

Divoká rajčata pěstování

Návod, jak pěstovat divoká rajčata, ve skutečnosti není příliš potřeba. Jak již samotný název tohoto druhu napovídá, divoká rajčata se totiž pěstují „na divoko“. To znamená, že je můžete prakticky zanechat svému vlastnímu životu a pokud nechcete, nemusíte jim pořizovat žádnou oporu, vylamovat boční výhonky ani otrhávat nemocné listy. Díky tomu je s divokými rajčaty méně práce.

Výsev

Stejně jako ostatní druhy rajčat se i ta divoká předpěstovávají doma ve výsevní misce nebo třeba v kelímku. Výsev se provádí ideálně v průběhu března, aby měly rostlinky dostatek času vyklíčit a nabrat sílu a abyste je po posledních jarních mrazících mohli vysadit ven. Můžete k tomu ovšem použít také výsevní tablety z lisované rašeliny.

K dobrému vyklíčení potřebují semínka alespoň na několik hodin denně poměrně vysokou teplotu, která se pohybuje v rozmezí od 27 °C do 30 °C, přičemž vhodné je také pravidelné střídání teplot. Ideální je proto přes den umístit klíčící semínka na topení, na parapet nebo třeba do kotelny, kde je větší teplo, a na noc je přesunout na místo, kde bude teplota přibližně o 10 °C nižší.

Ve chvíli, kdy semínka úspěšně vyklíčí, si již k dalšímu růstu vystačí s běžnou pokojovou teplotou. Kolísání teplot nadále není nutné, potřebují ovšem dostatečné množství světla, takže jim bude vyhovovat stanoviště za jižním oknem nebo třeba ve skleníku. Jakmile se objeví první pravé lístky, provádí se pak pikýrování neboli přepichování rajčat z výsevního substrátu do větších samostatných kelímků nebo třeba květináčů.

Výsadba

Dále lze divoká rajčata pěstovat dvěma různými styly – jako minihouštinu nebo na opoře. V každém případě ovšem potřebují ke svému růstu dostatečné množství světla, tepla, vzduchu a živin, na což by měli zahrádkáři vždy myslet. Předpěstované sazenice se vysazují ven na záhony nebo třeba do větších truhlíků po posledních jarních mrazících, tedy přibližně v polovině května.

Pokud jde o pěstování ve stylu minihouštiny, rajčata se vysazují poměrně nahusto, přičemž ideální spon je zhruba 100 x 40 centimetrů nebo 100 x 50 centimetrů. Rostliny se totiž hodně větví, rostou do šířky (jedno divoké rajče je schopné pokrýt plochu až 4 m2) a navíc se vzájemně proplétají. Tím pádem následně vytvoří neprostupnou houštinu.

Pěstování divokých rajčat ve stylu minihouštiny má své jasné výhody. Nejen že se o rostliny nemusíte příliš starat, ale vzhledem k neproniknutelnosti houští nemusíte řešit ani plevel. Kromě toho si rajčata pod sebou dokáží skvěle udržet vláhu. Hustý porost však s sebou přináší i problémy. Ve spodní části totiž rajčata mohou začít postupem času hnít a plesnivět.

Ačkoliv je pěstování divokých rajčat na opoře o něco pracnější, spousta zahrádkářů tomuto způsobu dává přednost, jelikož rajčata na opoře dokáží odolávat plísňovým chorobám lépe než ta rozprostřená po zemi. Plody zároveň rychleji dozrávají a je jednodušší touto cestou sklízet úrodu. Jelikož rostliny nemají úponky, musíte je k opoře uvazovat, nebo je případně zaplést do připravené sítě na okurky natažené mezi dvěma kůly.

I když většina zahrádkářů vysazuje divoká rajčata na záhony, rozhodně není problém pěstovat divoké rajče na balkóně či terase ve vhodných nádobách. Důležité je ovšem myslet na to, že tyto rostliny obvykle potřebují větší množství prostoru než ostatní druhy rajčat a vzhledem k jejich bujnému růstu vyžadují také dostatečné množství živin.

Zaštipování divokých rajčat

Na rozdíl od tyčkových rajčat, u kterých je zaštipování zálistků potřeba, se v případě rajčat divokých žádné vylamování bočních výhonů provádět nemusí. Bohatě větvené vijany by měly být odolnější proti plísním, a proto se mohou plazit po zemi v minihouštině nebo vzhůru po opoře. Pokud ovšem nechcete, aby vám porost příliš zhoustl, samozřejmě můžete přebytečné výhony zaštípnout.

Semenaření

Jestliže si chcete pro příští sezónu uchovat semínka z vlastní sklizně, vhodné je použít pouze zralé nebo přezrále plody, a to ideálně z co největšího množství rostlin. Díky tomu bude zachována genetická diverzita. Abyste z rajčat dostali potřebná semena, můžete je z plodů buď vymačkat, nebo je rozmixovat, zalít vodou a nechat kvasit, čímž se rozloží rosolovitý obal semínek.

Aby semena nezačala nasazovat do klíčků, je nutné kvašení ukončit po dvou dnech. Následně byste měli semena vyklopit do sítka, důkladně obsah prosít, propláchnout vodou a nechat vyschnout. Pokud máte k dispozici sušičku, není problém semínka vysušit v ní. Pohlídejte si však, aby se rajče divoké nezkřížilo s jinou odrůdou, čímž by mohlo ztratit své výhody a dobré vlastnosti.

Jak sklízet divoká rajčata?

Jelikož divoká rajčata nasazují plody postupně, díky jejich výsadbě budete mít postaráno o přísun chutných plodů prakticky po celé léto. Nezapomínejte ovšem na to, že jsou divoká rajčata drobná a při odtržení mohou kvůli tenké slupce někdy praskat. Pěstitelům se proto osvědčilo sklízet plody jako vinnou révu, tedy odstřihnout celý trs zralých rajčat a ne pouze individuální plody.

Co jsou divoká rajčata?

Jako divoká se označují rajčata dodnes rostoucí v jihoamerických Andách, kde je v minulosti pěstovali již Aztékové a odkud se v domestikované verzi postupem času rozšířila také do zbytku světa. V České republice je známý druh s názvem rajče bedrníkolisté, který má řadu odrůd a forem. Vyznačuje se drobnými plody, které rostou na střapcích po několika kusech, vysokou odolností a skutečností, že nevyžaduje příliš mnoho péče.

Jaké existují odrůdy divokých rajčat?

Na světě dnes existuje zhruba šestnáct druhů divokých rajčat. U nás se pěstuje druh Solanum Pimpinellifolium (rajče bedrníkolisté či rajče divoké), přičemž mezi nejčastější odrůdy patří rajče divoké červené, divoké žluté nebo divoké klokaní, ale také Golden Currant, White Currant nebo třeba Hawaiian Currant.

Jak probíhá pěstování divokých rajčat?

Pokud jde o předpěstování divokých rajčat, provádí se prakticky stejně jako u ostatních druhů, tedy ve výsevní misce nebo třeba v kelímku. Na zahradě pak lze divoká rajčata pěstovat dvěma způsoby. První z nich je styl minihouštiny, kdy se rajčata vysazují nahusto, rostou do šířky a vzájemně se proplétají. Druhým je pěstování divokých rajčat na opoře, což je sice pracnější, ale rajčata pak lépe odolávají plísním a rychleji dozrávají.

Jak sklízet divoká rajčata?

Divoká rajčata nasazují plody postupně, takže se můžete těšit na úrodu v průběhu celého léta. Abyste je při odtrhávání nepoškodili (kvůli tenké slupce snáze praskají), vyplatí se sklízet podobně jako vinnou révu. Ideální je tedy odstřihnout celý trs rajčat, kde jsou již plody povětšinou zralé, namísto odtrhávání jednotlivých rajčátek.