Zatímco někteří lidé věří v magickou sílu úplňku, jiní si jeho působení vůbec neuvědomují. Tato měsíční fáze ovšem může mít na člověka výrazný vliv, a to jak po stránce fyzické, tak i z pohledu psychiky. Prozradíme, kdy jsou úplňky 2024, jaká znamení zvěrokruhu lze k jednotlivým úplňkům přiřadit a jakým způsobem se rozlišovaly úplňky v indiánské kultuře.
Co je úplněk?
Podle toho, jak velká část Měsíce ozářená Sluncem se dá ze Země pozorovat, rozlišujeme čtyři hlavní měsíční fáze. Cyklus označovaný také jako lunace, během kterého se všechny fáze postupně vystřídají, trvá přibližně 29,5 dne a souvisí s tím, jak Měsíc obíhá kolem naší planety (tzv. synodický měsíc). Měsíční fáze přitom zahrnují:
- Nov (novoluní) – Měsíc je k Zemi přivrácený neosvětlenou stranou, proto není vidět.
- Dorůstání (první čtvrť) – Měsíc připomíná svým tvarem písmeno D.
- Úplněk – Měsíc je k Zemi přivrácený osvětlenou stranou, vidíme celý kruh.
- Ubývání (poslední čtvrť) – Měsíc připomíná svým tvarem písmeno C (couvá).
Měsíc v úplňku se nachází na opačné straně Země než Slunce, k čemuž dochází, když z nového měsíce uplyne 14,8 dne. V tuto dobu vidí pozorovatel na Zemi Měsíc plně osvětlený, ačkoliv se jedná stále o stejnou stranu (tzv. přivrácená strana Měsíce). Obyčejně vychází ihned po západu Slunce, výrazně osvětluje oblohu i krajinu a částečně znemožňuje pozorování hvězd i dalších nebeských objektů.
Pokud Měsíc prochází ve fázi úplňku bodem, kdy se na své eliptické dráze nejvíce blíží naší planetě (tzv. přízemí), nastává superúplněk (superměsíc). Jde o neodborné označení astronomického jevu, kdy je úplněk o něco větší než ty ostatní. Standardně k tomuto souběhu dochází zhruba jednou za čtrnáct měsíců, přičemž velikost superměsíce závisí na tom, jak dobře se okamžik úplňku kryje s dobou přízemí.
Úplněk je přitom také jedinou měsíční fází, během které je možné pozorovat zatmění Měsíce. Problém ale spočívá v tom, že oběžná dráha Měsíce okolo Země nemá stejný sklon jako oběžná dráha Země kolem Slunce. Tím pádem Měsíc obvykle probíhá pod zemským stínem nebo nad zemským stínem, takže se zatmění rozhodně nedočkáme při každém úplňku.
Úplňky v roce 2024
- Úplněk leden 2024 – 25. 1. 2024 v 18:53 (čtvrtek),
- úplněk únor 2024 – 24. 2. 2024 v 13:30 (sobota),
- úplněk březen 2024 – 25. 3. 2024 v 8:00 (pondělí),
- úplněk duben 2024 – 24. 4. 2024 v 1:48 (středa),
- úplněk květen 2024 – 23. 5. 2024 v 15:52 (čtvrtek),
- úplněk červen 2024 – 22. 6. 2024 v 3:07 (sobota),
- úplněk červenec 2024 – 21. 7. 2024 v 12:16 (neděle),
- úplněk srpen 2024 – 19. 8. 2024 v 20:25 (pondělí),
- úplněk září 2024 – 18. 9. 2024 v 4:34 (středa),
- úplněk říjen 2024 – 17. 10. 2024 v 13:26 (čtvrtek),
- úplněk listopad 2024 – 15. 11. 2024 v 22:28 (pátek),
- úplněk prosinec 2024 – 15. 12. 2024 v 10:01 (neděle).
Druhy úplňků podle indiánské kultury
V indiánské tradici bylo obvyklé pojmenovávat jednotlivé úplňky tak, aby jejich názvy odpovídaly situaci, kdy tato fáze Měsíce nastává (tedy jaké je počasí a co se právě dělá). Tato jména se pak často stala označením pro celé období až do následujícího úplňku. Navíc se uplatnila také jako součást indiánského kalendáře a tradovala se z generace na generaci.
Mezi jednotlivými indiánskými kmeny se názvy úplňků částečně lišily. K mírné obměně navíc došlo i ve chvíli, kdy se na americkém území objevili evropští osadníci. Ti některá pojmenování upravili a jiná přidali. Po masovém rozšíření knihtisku pak začaly vycházet různé ročenky, almanachy a kalendáře, které lidem přinášely přehled o celém roce včetně svátků, prací a dalších zajímavostí.
Na začátku 19. století pak v USA začal vycházet rolnický kalendář „Maine Farmers´ Almanac“, jenž obsahoval i označení úplňků převzaté z indiánské kultury. Jelikož délka slunečního a měsíčního roku není stejná, rozdíl navíc bylo potřeba vyrovnat zařazením 13. úplňku. Ten se označuje jako Modrý Měsíc či Modrý úplněk, přičemž dnes toto jméno používáme hlavně ve chvíli, kdy na jeden kalendářní měsíc připadnou hned dva úplňky.
Jelikož zemědělská ročenka z Maine obsahovala pouze jména úplňků, ale nikoliv způsob, jak je konkrétním úplňkům přiřadit, došlo později ke zjednodušení. Lidé si jména spojili s kalendářními měsíci, což ale nemusí odpovídat přírodnímu indiánskému kalendáři, protože v tomto ohledu dnes hraje roli náš kalendář i konkrétní časové pásmo. Mezi Evropou a Amerikou tak najdete rozdíly.
Indiánské úplňky:
- Vlčí úplněk (leden) – nastává po zimním slunovratu, přičemž dané pojmenování vychází z toho, že u indiánských vesnic hladově vyli vlci. Tato událost je mezi lidmi nicméně známá také jako Povánoční úplněk.
- Sněžný úplněk (únor) – svůj název tento úplněk dostal kvůli tomu, že během února obvykle padal nejtěžší sníh. Některé kmeny ovšem používaly také označení Hladový úplněk, jelikož jim nepříznivé podmínky výrazně ztěžovaly lov.
- Vraní úplněk (březen) – v tomto období nastává konec zimy, který vždy ohlašovalo vraní krákání. Setkat se pak můžete i s pojmenováním Červí úplněk, jelikož se otepluje a objevují se žížaly, Úplněk ledové krusty, protože ve dne sníh tál a v noci mrznul, či Úplněk mízy, a to kvůli stáčení javorů. Osadníci pak přišli také s termínem Postní úplněk.
- Rašící úplněk (duben) – jak už název napovídá, daný úplněk je příslibem nového růstu. Mezi další oblíbená pojmenování patří Úplněk klíčící trávy, Vaječný úplněk či Růžový úplněk, což se pojí s barvou květů jarní rostliny plamenky šídlolisté. Rybí úplněk se mu pak říkala z toho důvodu, že se v tomto čase sledě plavou třít proti proudu řeky.
- Květný úplněk (květen) – tento úplněk symbolizuje začátek a rozpuk jara, přičemž někdy se můžete setkat také s označením Úplněk setí obilí či Květinový úplněk.
- Jahodový úplněk (červen) – relativně krátká doba sklizně jahod dala jméno úplňku, který se objevuje během měsíce června. Evropané nicméně začali používat jiné označení, a to Úplněk růží.
- Bouřkový úplněk (červenec) – název tohoto úplňku jasně odkazuje na to, že v daném období nejčastěji přicházejí bouřky. Taky ale můžete narazit na pojmenování Senný úplněk nebo Jelení úplněk, protože jelením samcům v tuto chvíli raší nové parohy.
- Jeseteří úplněk (srpen) – pojmenování daného úplňku mají na svědomí rybařící kmeny. Jeseter totiž patřil mezi oblíbené ryby z Velkých jezer a dal se touto dobou poměrně snadno chytit. Kromě toho se však používalo i označení Úplněk zelené kukuřice, Obilný úplněk nebo Červený úplněk.
- Kukuřičný úplněk (září) – tento název se používal pro roky, kdy Dožínkový úplněk připadl na říjen místo září a splynul s Loveckým úplňkem. Jméno přitom odkazuje na skutečnost, že touto dobou již měla být sklizena kukuřice.
- Úplněk sklizně (září) – tři roky ze čtyř nastává úplněk sklizně v září, ale někdy vychází také na říjen, přičemž jméno se pak řídí vztahem ke Slunci (v říjnu splyne s Loveckým úplňkem). Kromě toho se používalo také označení Dožínkový úplněk, protože jde o období vrcholné sklizně (kukuřice tykve, fazole), kdy zemědělci pracovali do noci v měsíčním světle.
- Lovecký úplněk (říjen) – své jméno si vysloužil díky tomu, že američtí domorodci touto dobou při měsíčku stopovali a zabíjeli zvířata, aby si vytvořili na zimu dostatečné zásoby. Pokud Dožínkový úplněk připadá na říjen, splyne s ním.
- Bobří úplněk (listopad) – jméno si tento úplněk vysloužil na základě toho, že je vhodný čas pro položení bobřích pastí, dříve než bažiny zamrznou. Tak domorodí obyvatelé získávali kožešiny na zimu, na kterou se zároveň aktivně připravovala i zvířata. Někdy se pak můžete setkat s názvem Mrazivý úplněk.
- Studený úplněk (prosinec) – nastává v momentě, kdy skutečně přichází zima a noci jsou nejdelší a nejtemnější, což vedlo také ke vzniku pojmenování Úplněk dlouhých nocí. Někdy ovšem narazíte i na označení Předvánoční úplněk.
Druhy úplňků podle znamení zvěrokruhu
Evropská tradice při pojmenovávání úplňků obvykle vychází z toho, v jakém slunečním znamení se v danou chvíli nachází. S tím pak souvisí i vlastnosti, které se těmto úplňkům připisují, a to včetně jejich pozitivního i negativního působení na člověka. Na základě jednotlivých znamení zvěrokruhu konkrétně rozlišujeme:
- úplněk ve Lvu – leden 2024,
- úplněk v Panně – únor 2024,
- úplněk ve Vahách – březen 2024,
- úplněk ve Štíru – duben 2024,
- úplněk ve Střelci – květen 2024,
- úplněk v Kozorohu – červen 2024,
- úplněk v Kozorohu – červenec 2024,
- úplněk ve Vodnáři – srpen 2024,
- úplněk v Rybách – září 2024,
- úplněk v Beranu – říjen 2024,
- úplněk v Býku – listopad 2024,
- úplněk v Blížencích – prosinec 2024.
Vliv úplňku na lidský organismus
Lidé již odnepaměti věří v magickou sílu úplňků. Zatímco někteří si tento čas spojovali s vlkodlaky, kteří jsou během úplňku schopní měnit se do zvířecí podoby, jiní jej považovali za vhodný k provádění různých magických rituálů. Ačkoliv se to někomu může zdát úsměvné, úplňky mohou ovlivňovat lidské životy daleko víc, než si mnozí lidé myslí.
Zatímco některým způsobuje nespavost nebo divoké sny, u jiných můžete pozorovat podivné změny nálad či chování. Úplněk totiž ovlivňuje emoce, které touto dobou často bývají intenzivnější, ale i celkové duševní rozpoložení. Kromě toho mohou mít měsíční fáze vliv také na zdravotní stav člověka, na kvalitu vlasů a nehtů nebo třeba na tělesnou hmotnost.
Spousta lidí si s blížícím se úplňkem stěžuje na nepříjemné bolesti hlavy. Kromě toho se mohou ozývat staré rány, jizvy či zranění a problém může představovat i bolest zad nebo kloubů. Úplněk také v některých lidech zvyšuje nervozitu, agresivitu a podrážděnost, takže může docházet ke konfliktům. Co se týče horší kvality spánku, tu lékaři vysvětlují tím, že větší množství světla brání vylučování dostatečného množství melatoninu (tzv. hormon spánku).
Během úplňků se doporučuje raději se vyhýbat jakýmkoliv operacím, zdravotním zákrokům i náročnějším akcím. Naopak se vyplatí vyzkoušet různé vyživující a pečující produkty pro vaši pleť. Pokud máte v plánu zkracování vlasů, rozhodně to proveďte před úplňkem, protože ve fázi dorůstání pak vlasy lépe porostou, budou odolnější a kvalitnější. Úplněk je také vhodnou dobou pro zklidnění mysli, relaxaci a meditaci.
Kdy jsou úplňky 2025?
- Úplněk leden 2025 – 13. 1. 2025 v 23:26 (pondělí),
- úplněk únor 2025 – 12. 2. 2025 v 14:53 (středa),
- úplněk březen 2025 – 14. 3. 2025 v 7:54 (pátek),
- úplněk duben 2025 – 13. 4. 2025 v 2:21 (neděle),
- úplněk květen 2025 – 12. 5. 2025 v 18:55 (pondělí),
- úplněk červen 2025 – 11. 6. 2025 v 9:43 (středa),
- úplněk červenec 2025 – 10. 7. 2025 v 22:36 (čtvrtek),
- úplněk srpen 2025 – 9. 8. 2025 v 9:54 (sobota),
- úplněk září 2025 – 7. 9. 2025 v 20:08 (neděle),
- úplněk říjen 2025 – 7. 10. 2025 v 5:47 (úterý),
- úplněk listopad 2025 – 5. 11. 2025 v 14:19 (středa),
- úplněk prosinec 2025 – 5. 12. 2025 v 00:13 (pátek).
Co je to úplněk?
Jde o jednu ze čtyř měsíčních fází, které se vystřídají během cyklu, kdy Měsíc obíhá kolem planety Země. V úplňku se přitom Měsíc nachází na opačné straně Země než Slunce, takže pozorovatel ho vidí plně osvětlený. Výrazný měsíční svit zároveň osvětluje oblohu i okolní krajinu a částečně znemožňuje pozorování dalších nebeských těles a objektů.
Kdy bude úplněk 2024?
Marně přemýšlíte, kdy nás čeká nejbližší úplněk Měsíce? Tato informace se hodí, ať už plánujete ozdravnou kúru pro vaše vlasy a pleť, nebo chcete vědět, kdy se raději vyhnout operacím, protože během úplňku se rány nehojí příliš dobře. Přinášíme proto přehledný seznam úplňků na rok 2024 a 2025, kde najdete vše, co vás zajímá.
Kdy je úplněk největší?
Tato událost se označuje jako superúplněk nebo superměsíc. Nastává tehdy, když Měsíc prochází ve fázi úplňku perigeem a na své eliptické dráze je nejblíž planetě Zemi. Standardně se to děje zhruba jednou za 14 měsíců. Velikost superměsíce se pak liší v závislosti na tom, jak dobře se okamžik úplňku překrývá s dobou perigea (přízemí).
Jak často je Modrý úplněk?
Jako Modrý úplněk či Modrý Měsíc se označuje další úplněk, jenž spadá do konkrétního časového období. Dříve se tak říkalo třetímu úplňku v určitém ročním období, na které připadly hned čtyři úplňky. Dnes se ovšem tento pojem používá spíše pro druhý úplněk v jediném kalendářním měsíci. Oba jevy jsou přitom vzácné, přičemž během 21. století každý nastane jen asi čtyřicetkrát.