ÚPLNĚK BŘEZEN 2023: Kdy je a co nás čeká?

0

Ještě než se o slovo přihlásí první jarní dny, venku se trochu oteplí a začnou rozkvétat stromy, dočkáme se březnového úplňku. Ten se může stát skvělou příležitostí k urovnání některých záležitostí, které se vám nechce příliš řešit. Prozradíme, na jaký termín třetí letošní úplněk vychází, s jakým znamením zvěrokruhu se tato událost pojí a jaký bude mít vliv na naše zdraví či emoce.

Kdy je úplněk březen 2023?

Březnový úplněk tentokrát připadne na úterý 7. března 2023, přičemž konkrétně nastane v 13:40 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Panny, které se pojí s planetou Merkur. Ta údajně nevytváří vlastní energii, ale spíše spojuje jednotlivé elementy, přičemž poukazuje na vztahy a komunikaci. To platí i pro znamení Panny, jež se navíc soustředí na pořádek a pečlivost.

Příslušníci staré indiánské kultury přisoudili tomuto úplňku označení Vraní úplněk, jelikož se v daném termínu většinou již blíží konec zimy, což tradičně ohlašuje vraní krákání. Lidé navíc v minulosti vrány považovali za magická zvířata, která údajně dokáží zprostředkovat kontakt mezi světem živých a mrtvých. Možná právě z toho důvodu se ve staré angličtině objevil i termín Death Moon.

Kromě toho existuje ale i spousta dalších názvů pro tuto událost, jako je Červí úplněk (protože se začíná oteplovat, z půdy vylézají žížaly a pomalu se blíží příchod jara), Úplněk mízy (protože se touto dobou stáčely javory), Úplněk ledové krusty (protože přes den tál sníh a v noci zase zamrzal) nebo Postní úplněk.

Jak nás úplněk v březnu ovlivní?

Březnový úplněk je posledním zimním úplňkem, kterého se dočkáme před nástupem jara. Jelikož se pojí s astrologickým znamením Panny, touto dobou budou mít lidé potřebu dát do pořádku své záležitosti, udělat si přehled v rodinných, přátelských i romantických vztazích a vyřešit všechno, co doteď zůstávalo nevyřešené.

Panny jsou totiž velice pečlivé, trpělivé, pracovité a mívají sklon k perfekcionalizmu. Mají rády, když jsou věci organizované, a pozitivně vnímají dodržování různých řádů a pravidel. Obvykle pak stojí nohama pevně na zemi, k problémům se staví kriticky a kladou důraz na řadu životních hodnot, jako je zdraví, čistota, bezpečí, pořádek a logické myšlení. Navíc velice rády pomáhají ostatním.

Vzhledem k těmto okolnostem je březnový úplněk skvělou příležitostí, kdy si člověk může udělat pořádek v domácnosti, ale i ve svém životě. Kromě toho jde také o vhodný čas pro plánování budoucnosti a dalších životních cílů. Tato snaha by nicméně neměla sklouznout k přílišnému puntičkářství. Lidé by se totiž měli naučit přijímat i různé nedokonalosti a pochopit, že někdy neuškodí ani špetka organizovaného chaosu.

Pozor si nicméně dejte také na přílišné kritizování ostatních, hledání chyb a dramatizování situací, kdy vám něco nesedne. Zkuste se naopak zaměřit na otevřenou komunikaci s ostatními a také na vzájemnou toleranci. Pozitivní přístup k životu vám v tomto ohledu přinese rozhodně víc než hádky a nedorozumění. Tímto způsobem pak vyřešíte i vleklé problémy, které vás trápí.

V čase březnového úplňku je také vhodný čas pro setkání s přáteli, které jste možná už nějaký čas zanedbávali. Naplánujte si s nimi tedy odpolední kávu, dobrou večeři či posezení u piva nebo u skleničky dobrého vína. Můžete tak dohnat to, co jste za poslední dobu nestihli, a navíc vám takové milé setkání rozhodně zvedne náladu.

Co se týče zdravotního stavu, úplněk v březnu bude mít největší vliv na vaše smyslové orgány (hlavně oči a uši), ale také na trávicí ústrojí a slinivku břišní. Z toho důvodu se doporučuje, aby lidé touto dobou šetřili své zažívání (například i ve spojitosti s předvelikonočním půstem) a citlivé části těla příliš nezatěžovali. Samozřejmě je také dobré vyvarovat se jakýchkoliv lékařských zákroků.

Co dělat během březnového úplňku?

Jelikož se pomalu, ale jistě blíží první jarní dny, možná přemýšlíte o tom, že je nejvyšší čas pustit se zase do zahraničení. Během březnového úplňku se doporučuje sbírat kořeny bylin, které mají touto dobou největší sílu. Raději ale zapomeňte na stříhání živého plotu, prořezávání stromů a keřů nebo zaštipování květin a zeleniny. Nadzemní části rostlin jsou totiž v danou chvíli příliš citlivé.

Úplněk březen 2023

Březnovému úplňku se v minulosti často říkalo také Vraní úplněk, Červí úplněk nebo třeba Úplněk ledové krusty. Tato označení měla spojitost hlavně s tím, že se blíží konec zimy a příroda se pomalu začíná připravovat na první jarní dny. Tentokrát se březnového úplňku dočkáme hned zkraje měsíce, přičemž jde o úplněk ve znamení Panny.

Jak ovlivní březnový úplněk vaše emoce?

Úplněk v březnu je skvělou příležitostí, kdy se člověk může zamyslet nad svým životem, naplánovat si kroky, které povedou ke splnění jeho životních cílů, a dát do pořádku záležitosti, které se mu možná až doteď příliš nechtělo řešit. Jedná se totiž o úplněk ve znamení Panny, jehož zrozenci jsou pečliví, pracovití a velice trpěliví. Často ale sklouzávají k přílišnému kritizování nebo puntičkářství.

Na které části těla bude mít úplněk v březnu vliv?

Při březnovém úplňku byste si měli dávat pozor hlavně na své oči a uši, které je nutné chránit před přílišným namáháním a negativními vnějšími vlivy. Kromě toho dostane zabrat také trávicí soustava, takže se raději vyhněte konzumaci těžkých jídel a zapomeňte také na přemíru alkoholu. Místo toho se soustřeďte na vyvážený jídelníček a dopřejte svému zažívání trochu odpočinku.