ÚPLNĚK LEDEN 2023: Kdy je a co nás čeká?

Nový rok s sebou přináší nové možnosti, nové životní cíle a nové výzvy, což zpočátku působí příznivě. Leckoho ale mohou první momenty roku včetně lednového úplňku zaskočit negativními emocemi. Prozradíme, kdy se můžeme těšit na první úplněk roku 2023, s jakým znamením zvěrokruhu se pojí a jak tato událost ovlivní naši mysl i náš zdravotní stav.

Kdy je úplněk leden 2023?

Na lednový úplněk se můžeme těšit v sobotu 7. ledna 2023, přičemž konkrétně nastane v 00:07 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Raka, jemuž vodní živel propůjčuje velkou citlivost a vnímavost. Raci díky tomu bývají emocionálně založení, empatičtí a neustále připravení pomáhat druhým. Nechybí jim ale ani logické uvažování.

Úplněk v lednu bude stejně jako ten prosincový mimořádně zářivý, což vybízí k jeho pozorování, ale vzhledem k nízkým teplotám ideálně z tepla domova. V indiánské kultuře se přitom tomuto úplňku říkalo Povánoční úplněk, což samozřejmě souvisí s jeho načasováním. Pro úplněk po zimním slunovratu se ale také používá označení Vlčí úplněk, protože vlci bývali začátkem roku nejvíce aktivní a hladově vyli u indiánských vesnic.

Jak nás lednový úplněk ovlivní?

Protože jde o úplněk v Raku, lidé budou velice vnímaví ke svému okolí a mohou zažít příval emocí, s nimiž si nebudou vědět rady. Raci si v životě zakládají především na své rodině a nedají dopustit na svůj domov. Velice důležité jsou pro ně rodinné vztahy, ale i tradice a úzké spojení s přáteli, což jim společně dodává pocit stability. Právě tyto oblasti proto budou při lednovém úplňku hrát prim.

Jak danou situaci využít ve svůj prospěch? Úplněk v lednu představuje skvělou příležitost, kdy by měl člověk zapomenout na práci i starosti a více se věnovat svým blízkým. Buďte vděční za všechno, co ve svém životě máte, a pokuste se najít pocit sounáležitosti s okolním světem. Vyzkoušet pak můžete třeba meditaci nebo jógu a jedná se také o vhodný čas pro zútulnění své domácnosti.

TOP:   NEJLEPŠÍ VÁNOČNÍ a NOVOROČNÍ PŘÁNÍ 2023

A na co byste si naopak měli dát pozor? Během lednového úplňku vás mohou nepříjemně zaskočit negativní emoce, plačtivé nálady, silné úzkosti nebo pocity sebelítosti. Tomu byste ale rozhodně neměli podléhat, protože jinak budete mnohem náchylnější k hádkám a různým konfliktům. Raději se snažte odpouštět, zapomínat a nezaobírat se zbytečně událostmi, které již nemají žádný význam.

Ze zdravotního pohledu můžete být během lednového úplňku náchylnější třeba k pálení žáhy. Výrazný vliv má tato událost ale také na trávení, žaludek, dvanácterník, žlučník či játra a citlivější bude obecně i váš lymfatický systém, pobřišnice, pohrudnice a sternální kost. Mějte ovšem na paměti, že i když pociťujete nějaké obtíže, při úplňku se žádný lékařský zákrok nedoporučuje.

Kromě výše zmiňovaných oblastí mohou vliv lednového úplňku pocítit ale i některé ženské orgány, konkrétně vaječníky, děloha, vagína a prsa. Na tyto oblasti by proto ženy měly být velice opatrné. Díky své mimořádné zářivosti pak může lednový úplněk negativně ovlivnit váš spánek, obzvláště pokud během úplňků špatně usínáte a celkově máte s nespavostí problémy.

Co dělat během lednového úplňku?

Ačkoliv tomu zimní počasí zrovna nepřeje, existují nadšenci, kteří by rádi i během ledna pečovali o svou zahradu. Stejně jako při prosincovém úplňku je možné sbírat kořeny bylin, které mají touto dobou největší sílu. Výraznějším akcím na vaší zahrádce se ale za úplňku raději vyhněte. Nesušte nadzemní části bylin, nestříhejte živé ploty, neřežte stromy ani keře a nezaštipujte rostliny. 

Úplněk leden 2023

Lednovému úplňku, který bude tentokrát mimořádně zářivý, se dříve říkalo Povánoční úplněk nebo třeba Vlčí úplněk, jelikož začátkem roku vlci hladově vyli u indiánských vesnic. Kromě toho se jedná o úplněk ve znamení Raka, což znamená, že je toto období úzce spojené s rodinou, rodinnými a přátelskými vztahy, tradicemi a domovem.

TOP:   NEJLEPŠÍ PF 2024: Pošli originální Novoročenku!

Jak ovlivní lednový úplněk vaše emoce?

Úplněk v lednu představuje vhodný čas, kdy by se lidé měli věnovat svým blízkým, na které někdy kvůli práci a jiným starostem zapomínají. Zároveň je dobré si v této době připomenou, za co je člověk ve svém životě vděčný. Některé ovšem mohou zaskočit negativní emoce, plačtivé nálady a pocity sebelítosti. S těmi však zkuste pracovat a rozhodně jim nepodléhejte.

Na které části těla bude mít lednový úplněk vliv?

Během lednového úplňku můžete pocítit nepříjemné pálení žáhy, ale ovlivní také trávení, žaludek, žlučník nebo játra. Kromě toho si dávejte pozor na svůj lymfatický systém a celkově se zkuste zklidnit, například pomocí meditace nebo jógy. Ženy by pak měly zvýšenou pozornost věnovat svým intimním partiím, protože citlivější budou prsa, vaječníky i děloha.