ÚPLNĚK ZÁŘÍ 2023: Kdy je a co nás čeká?

Krátce po příchodu podzimní rovnodennosti se letos dočkáme i zářijového úplňku. Tento čas je vhodný pro rozvíjení mezilidských vztahů, protože lze poměrně jednoduše dosáhnout vzájemného porozumění. Prozradíme, na jaký termín desátý úplněk roku 2023 vychází, s jakým astrologickým znamením se pojí a jakým způsobem ovlivní naše zdraví či emoce.

Kdy je úplněk září 2023?

Zářijový úplněk tentokrát připadne na pátek 29. září 2023, přičemž konkrétně nastane v 11:57 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Berana, jehož zrozenci jsou známí svou tvrdohlavostí. Právě z toho důvodu možná pocítíte touhu prosadit se a vrhnout se do řešení problémů po hlavě. Přesto se však doporučuje spíše zpomalit.

Podle staré indiánské tradice, kterou se podařilo zachytit v publikaci z 19. století s názvem Maine Farmer´s Almanac, se zářijovému úplňku mezi lidmi říkalo také Dožínkový úplněk nebo Úplněk sklizně. Nastává totiž ve chvíli, kdy zemědělci potřebují pracovat dlouho do noci, aby sklidili poslední zbytky úrody (například kukuřice, dýně nebo také fazole).

Jak nás úplněk v září ovlivní?

První podzimní úplněk se pojí s astrologickým znamením Berana, jehož zrozenci jsou známí svou tvrdohlavostí, průbojností a velkými ambicemi. Tomuto znamení vládne živel ohně, což je hodně poznat díky tomu, že se Berani snadno pro něco nadchnou, chtějí mít všechno hned hotové a umí si prosadit svou. Mohou proto být velice úspěšní, ale také se zaplétají do různých sporů.

Jak už jsme zmínili v úvodu, zářijový úplněk představuje vhodný okamžik pro rozvíjení mezilidských vztahů. Pod vlivem Berana totiž bude mnohem snazší se s lidmi na něčem domluvit, aniž byste se přitom pohádali. Zároveň můžete poměrně jednoduše dosáhnout vzájemného porozumění a společnými silami zapracovat na nějakém kompromisu.

Jednou z vlastností typických pro Berany je pak jejich energičnost, přičemž obvykle mívají silnou motivaci se prosadit a příliš nehledí na to, co si přejí ostatní. Právě to by však mohlo být během zářijového úplněk zdrojem konfliktů. Při komunikaci s druhými proto zkuste držet svůj temperament na uzdě, nebuďte netrpěliví a snažte se dobře zvládnout jakékoliv negativní emoce.

TOP:   NOVOLUNÍ PROSINEC 2023: Kdy je a co nás čeká?

Problematické navíc mohou být pocity nejistoty, které vás možná budou nutit vyřešit všechny problémy co nejrychleji. Do žádných náročných rozhodnutí byste se však neměli pouštět bezhlavě, aniž byste si je dobře promysleli. Pokuste se raději zpomalit, postupujte vlastním pohodlným tempem a zhodnoťte situaci z více úhlů pohledu, což vám umožní najít to nejlepší možné řešení.

Přestože jsou Berani obvykle spontánní a bezstarostní, během zářijového úplňku rozhodně není čas pro nějaká uspěchaná rozhodnutí. Nenechte se proto nikým do ničeho nutit, nepodepisujte ve spěchu žádné důležité dokumenty a vyhněte se kvapným životním krokům, kterých byste mohli v budoucnu litovat. Pozor si dejte ovšem i na vztahovačnost nebo přílišnou agresivitu.

Pokud jde o zdraví, největší vliv bude mít úplněk v září na vaši hlavu, zuby a jazyk. Tyto oblasti proto příliš nezatěžujte a dejte si pozor také na různé nepříjemné úrazy. Pokud se objeví bolest hlavy nebo třeba zubů, která vám znemožní běžné fungování, rozhodně situaci nepodceňujte a dopřejte si raději dostatek odpočinku, abyste nabrali nové síly.

Kromě toho pak můžete pocítit vliv zářijového úplněk také v dalších částech těla, kam patří například tepny, příčně pruhované svaly, žlučník nebo mužské pohlavní orgány. Také těmto oblastem byste proto měli věnovat zvýšenou péči. Jelikož se během úplňku žádné větší lékařské zákroky nedoporučují, pokud nějaký plánujete podstoupit, raději ho odložte.

Co dělat během zářijového úplňku?

Spolu se začínajícím podzimem nejspíš budete mít potřebu toho na zahrádce ještě hodně stihnout, dříve než se venku hodně ochladí a začne pršet nebo dokonce sněžit. Během zářijového úplňku se však nenechte tímto nutkáním zlákat a využijte tento čas raději k jiným aktivitám, ať už se bude jednat o delší procházku, nebo třeba o večer strávený s knížkou.

TOP:   MYSLIVECKÉ ZKOUŠKY 2024: Co obnáší a jak je získat?!

Během úplňku v měsíci září byste rozhodně neměli stříhat živé ploty, protože nadzemní části rostlin jsou v tomto období obzvláště citlivé. Také se vyhněte prořezávání stromů a keřů a na později nechte i zaštipování zeleniny a květin nebo třeba sušení nadzemních částí rostlin. Místo toho můžete sbírat kořeny bylin, které mají v danou chvíli největší sílu.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Úplněk září 2023

Zářijovému úplňku se dříve říkalo také Úplněk sklizně nebo Dožínkový úplněk. Důvodem je samozřejmě skutečnost, že se v tuto dobu sklízí plodiny, jako jsou například dýně nebo kukuřice. Jedná se přitom o úplněk ve znamení Berana, na který se v letošním roce můžeme těšit několik dnů po podzimní rovnodennosti, takže téměř na konci měsíce.

Jak ovlivní zářijový úplněk vaše pocity?

Úplněk v září se pojí s astrologickým znamením Berana, které se vyznačuje tvrdohlavostí, touhou se prosadit a také tím, že jeho zrozenci někdy neberou ohledy na druhé. To by se mohlo stát zdrojem konfliktů, a proto raději zkuste držet temperament na uzdě. Také jde ale o vhodný okamžik pro rozvíjení mezilidských vztahů a hledání kompromisů.

Na které části těla bude mít úplněk v září vliv?

Největší pozor byste si měli v době zářijového úplňku dávat na hlavu, zuby a jazyk, protože tyto oblasti budou v danou chvíli náchylné k různým úrazům a zdravotním potížím. Kromě toho však může úplněk v září ovlivnit také další části vašeho těla, kam patří například příčně pruhované svaly, žlučník, tepny a mužské pohlavní orgány.