ÚPLNĚK ŘÍJEN 2023: Kdy je a co nás čeká?

Těsně před oslavami Halloweenu, Slavnosti Všech svatých a Dušiček, které tradičně připadají na přelom října a listopadu, nás čeká také letošní jedenáctý úplněk. Ten bude spojený se sychravým počasím, ale i se zatměním Měsíce. Prozradíme, na jaký termín říjnový úplněk vychází, s jakým astrologickým znamením se pojí a jakým způsobem ovlivní naše pocity či zdravotní stav.

Kdy je úplněk říjen 2023?

Říjnový úplněk tentokrát připadne na sobotu 28. října 2023, přičemž konkrétně nastane v 22:23 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Býka, jenž bude spojený s různými změnami a hledáním stability. Kromě toho letošní jedenáctý úplněk doprovodí také zatmění Měsíce, kdy se Slunce, Země a Měsíc nachází v jedné rovině, a měsíční kotouč je tím pádem zastíněný planetou Zemí.

Podle staré indiánské tradice, kterou zachycuje publikace z 19. století jménem Maine Farmer´s Almanac, se říjnovému úplňku běžně říkalo také Lovecký úplněk. Ten dostal své jméno kvůli tomu, že američtí domorodci stopovali a lovili zvířata při podzimním měsíčním světle, aby si mohli na zimu nachystat dostatečné zásoby. Tato doba byla ovšem vhodná i pro lov stěhovavých ptáků na území severní Evropy.

Jak nás úplněk v říjnu ovlivní?

Říjnový úplněk se pojí s astrologickým znamením Býka, jehož zrozenci jsou ovlivňováni živlem země, který je zdrojem jejich smyslu pro materiální a praktické záležitosti. Obvykle se soustředí hlavně na práci, mají klidnou povahu, a když se pro něco nadchnou, tvrdě si za tím jdou. Ke svým úkolům se staví zodpovědně, život vidí realisticky, jsou velice spolehliví a mají dobré srdce.

Ačkoliv s sebou úplněk v říjnu pravděpodobně přinese celou řadu změn, měli byste je brát jako nutnou součást života. Důležité je zůstat v klidu a k problémům za všech okolností přistupovat s čistou hlavou. Také se soustřeďte sami na sebe a zkuste se přijmout takoví, jací jste, tedy i se svými chybami. Lépe tak pochopíte to, co se kolem vás děje, a přijmete i probíhající změny.

Jelikož Býky ovládá zemský živel, tedy všechno pevné a hmatatelné, snažte se hledat vnitřní stabilitu a vyrovnanost. I přes touhu po jistotě a trvalosti zkuste nebýt příliš konzervativní. Soustřeďte se na hodnoty a vztahy, které jsou pro vás v životě podstatné. Opusťte naopak vzorce chování či věci, s nimiž se již neztotožňujete. Kromě toho pak bude čas říjnového úplňku nahrávat také navazování nových přátelství a existuje šance, že si touto dobou najdete i životního partnera.

Po zdravotní stránce bude mít úplněk v říjnu největší vliv na horní část těla, a to konkrétně na krk a šíji (především druhý až sedmý krční obratel nebo třeba ohryzek), dále pak na mandle, hrtan, hlasivky a jícen. Dávejte si proto dobrý pozor na to, abyste se někde nenachladili nebo neofoukli, jelikož byste následky mohli pociťovat ještě hodně dlouho. Místo toho se doporučuje chránit krk, pravidelně se protahovat a nenamáhat zbytečně svůj hlas.

Všechny tyto oblasti budou během říjnového úplňku citlivější, takže je příliš nezatěžujte. Kromě toho pak může vliv letošního jedenáctého úplňku pocítit také vaše štítná žláza. Obecně se přitom v době úplňku nedoporučuje absolvovat žádný lékařský zákrok, takže pokud plánujete podstoupit nějakou operaci, raději se pokuste zvolit jiný vhodný termín.

Co dělat během říjnového úplňku?

Přestože byste pravděpodobně chtěli na zahradě stihnout vše, co půjde, ještě než se úplně ochladí a začne vydatně pršet či sněžit, během říjnového úplňku raději nechte zahradu odpočívat. Touto dobou byste neměli řezat stromy ani keře a zároveň se nedoporučuje stříhat živý plot. Také nezaštipujte zeleninu ani květiny. Můžete ovšem sbírat kořeny bylin, které mají v danou chvíli největší sílu.

Spousta lidí přitom věří, že říjnový úplněk má zvláštní vliv na naši psychiku a duševní stav. Proto se doporučuje využít tuto chvíli pro meditaci nebo jiné relaxační cvičení, které člověka uklidní a pomůže mu zpracovat všechny jeho myšlenky. Pokud k tomu navíc budete mít dobrou příležitost, můžete vyrazit na procházku noční krajinou, kterou světlo měsíce magicky ozáří.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Úplněk říjen 2023

Říjnovému úplňku se v minulosti říkalo také Lovecký úplněk, protože američtí domorodci využívali jeho světlo ke stopování zvířat a získávání zásob na chladné zimní měsíce. V letošním roce se jedná již o jedenáctý úplněk, který vychází téměř na konec měsíce, a to konkrétně na den, kdy budeme na našem území slavit státní svátek. Dočkáme se navíc i zatmění Měsíce.

Jak ovlivní říjnový úplněk vaše pocity?

Úplněk v říjnu se pojí s astrologickým znamením Býka, jehož zrozenci jsou pracovití, klidní, realističtí a mají smysl pro praktické záležitosti. Pravděpodobně se touto dobou nevyhnete různým změnám, které vás mohou zaskočit. Snažte se ovšem hledat vnitřní stabilitu a soustředit se na hodnoty a vztahy, které jsou pro vás podstatné.

Na které části těla bude mít úplněk v říjnu vliv?

Říjnový úplněk tentokrát nejvíce ovlivní horní oblast těla, a to především krk a šíji. Pozor si ovšem dávejte také na své hlasivky, příliš nekřičte a snažte se nenachladit, protože by to mohlo způsobit vznik nepříjemného onemocnění. Kromě toho vliv říjnového úplňku pocítí také vaše štítná žláza, jícen, mandle a hrtan.