ÚPLNĚK KVĚTEN 2023: Kdy je a co nás čeká?

Po dlouhých zimních měsících je jaro konečně v plném proudu, příroda rozkvétá a dny se výrazně prodlužují. Kromě toho nás ale čeká také květnový úplněk, během kterého se budou řešit hlavně emoce a vztahy. Prozradíme, na jaký termín pátý úplněk letošního roku vychází, s jakým astrologickým znamením se pojí a jakým způsobem ovlivní naše pocity a zdraví.

Kdy je úplněk květen 2023?

Květnový úplněk tentokrát připadne na pátek 5. května 2023, přičemž konkrétně nastane v 19:33 hodin středoevropského času (SEČ). Jde o úplněk ve znamení Štíra, které je ovládáno vodním živlem. Jeho zrozenci jsou známí hlavně pro svou silnou vůli a vřelé city, které ovšem často skrývají před svým okolím, kvůli čemuž mohou v některých situacích působit příliš pasivně či nenápadně.

Podle příslušníků indiánské kultury, jejichž tradice zachycuje Maine Farmer´s Almanac z 19. století, se tento úplněk označuje také termínem Květný úplněk. A samozřejmě to není náhoda, ale pojmenování, které odráží skutečnost, že příroda rozkvétá, jaro je v rozpuku a lidé se zase začínají pilně věnovat svým zahrádkám.

Jelikož se v tuto dobu venku objevuje také řada krásných rostlin, můžete se setkat i s označením Květinový úplněk. Kromě toho pak lidé v minulosti používali také několik dalších pojmenování, jako je například Úplněk setí obilí nebo Mléčný úplněk. Všechna jména každopádně narážejí na to, že příroda ožívá, lidé se mohou radovat z její krásy a konečně se blíží léto.

 V roce 2023 s sebou květnový úplněk navíc přinese také zatmění Měsíce. To znamená, že v danou chvíli bude Slunce, Země a Měsíc v jedné rovině, takže naše planeta zastíní měsíční kotouč. Tento jev nastává zhruba dvakrát až třikrát do roka, přičemž letos se na další zatmění můžeme těšit během říjnového úplňku (konkrétně 28. října 2023).

Jak nás úplněk v květnu ovlivní?

Květnový úplněk se pojí s astrologickým znamením Štíra. Lidé narození v tomto znamení zvěrokruhu ve svém nitru skrývají velké množství energie a často i netušené vášně. Mají dobře vyvinutou intuici, jejich názory bývají jasně vyhraněné a jejich city jsou opravdu hluboké. Přestože není snadné je vyvést z rovnováhy, pozitivní i negativní emoce silně prožívají a na staré křivdy jen tak nezapomínají.

TOP:   ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY: Jaké existují SKUPINY a DRUHY a co musím splňovat, abych je získal?

Energie Štírů je velice silná, což může mít na člověka v době květnového úplňku výrazný vliv. Funguje to ale naneštěstí oběma směry. Zatímco některé bude posouvat vpřed a pomůže jim dokázat to, co by si přáli, jiné může v jejich rozvoji spíše brzdit. Kromě toho také můžete zaznamenat výrazné emoční výkyvy, a to směrem nahoru i dolů.

Úplněk v květnu se bude soustředit především na všechny druhy vztahů – tedy na ty přátelské, ale i partnerské a intimní. Jestliže některý z nich ve vašem životě nemá pevný základ, může se začít bortit, aniž byste to čekali. Pokud vás nenaplňuje, pravděpodobně touto dobou zjistíte, že se s druhou osobou postupně odcizujete stále více a více. Nenechte se však ovládnout zlostí či žárlivostí.

Proto byste se měli zamyslet nad tím, co je pro vás důležité, a zhodnotit, zda vám takové kontakty stojí za další námahu. Rozhodně se nesnažte držet se rozpadajících se přátelství a vztahů zuby nehty, protože stejně nebudou mít dlouhého trvání. Také se ovšem snažte vyhnout emotivnímu jednání, ke kterému úplněk ve Štíru většinou svádí, a každý krok si raději důkladně promyslete.

Měsíc ve Štíru přitom probouzí i hluboké emoce spojené s minulostí. Díky tomu můžete během květnového úplňku konečně zapomenout na staré křivdy a oprostit se od všeho, co vás až doposud trápilo. Snažte se ale neubližovat přitom sobě ani ostatním. Zároveň postupujte opatrně a dávejte si pozor, koho si k sobě touto dobou pouštíte a komu se svěřujete.

Pokud jde o zdraví, v době květnového úplňku byste měli chránit především své pohlavní orgány, konečník a močové ústrojí. Vaše intimní oblasti budou totiž touto dobou náchylné k různým onemocněním. Dávejte si proto dobrý pozor na infekce, nachlazení, ale i na pohlavně přenosné choroby, které byste si mohli uhnat díky svým náhodným erotickým známostem.

TOP:   AUTOŠKOLA a ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY - často kladené otázky

Co dělat během květnového úplňku?

Když se příroda konečně probudila a venku panuje hezké počasí, spousta lidí se aktivně pouští do obhospodařování své zahrádky a do pěstování různých stromů, keřů a bylin. Květnový úplněk představuje vhodný čas ke sběru kořenů rostlin, které mají v danou chvíli největší sílu. Vyhnout byste se naopak měli stříhání živých plotů, prořezávání stromů a keřů nebo zaštipování květin a zeleniny.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Úplněk květen 2023

Květnový úplněk se někdy označuje také jako Květinový nebo Květný úplněk, což samozřejmě souvisí s tím, že příroda rozkvétá a jaro je v plném proudu. Kromě toho se ale můžete setkat také s označením Úplněk setí obilí nebo Mléčný úplněk. V roce 2023 navíc během květnového úplňku dojde i k zatmění Měsíce.

Jak ovlivní květnový úplněk vaše emoce?

Úplněk v květnu se pojí s astrologickým znamením Štíra, jehož zrozenci se vyznačují velkým množstvím energie a hlubokými city. Můžete proto zaznamenat výrazné emoční výkyvy a změny na poli vztahů. Mimořádně silná bude v danou chvíli také sexualita a úplněk probudí i pocity spojené s minulostí. Vyhýbejte se ale raději emotivnímu jednání a vše si promyslete.

Na které části těla bude mít úplněk v květnu vliv?

Největší pozor byste si v danou chvíli měli dávat na své pohlavní orgány, konečník a močové ústrojí, což jsou oblasti, které budou během květnového úplňku zvláště citlivé. Snažte se proto dbát ve zvýšené míře na dodržování hygienických zásad a chraňte se před infekcemi i jinými chorobami. Na úplněk si také neplánujte žádný operační zákrok.