ÚPLNĚK PROSINEC 2023: Kdy je a co nás čeká?

Na poslední úplněk letošního roku se můžeme těšit těsně po Vánocích, když se budeme pomalu, ale jistě chystat na oslavy příchodu nového roku. Ponese se ve znamení domova a rodinného krbu, ale můžete zaznamenat i emoční výkyvy. Prozradíme, na jaký termín prosincový úplněk vychází, s jakým astrologickým znamením se pojí a jakým způsobem ovlivní naše pocity nebo zdraví.

Kdy je úplněk prosinec 2023?

Prosincový úplněk tentokrát připadne na středu 27. prosince 2023, přičemž konkrétně nastane v 1:32 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Raka, jehož zrozenci jsou ovládáni vodním živlem, díky čemuž bývají velice citliví a vnímaví k okolnímu světu. Vyznávají přitom tradiční hodnoty, mají smysl pro rodinný život a jsou obvykle domácky založení.

Podle staré indiánské tradice, která byla zachycena v publikaci s názvem Maine Farmer´s Almanac, jež pochází z 19. století, se prosincovému úplňku mezi lidmi říkalo také Studený úplněk nebo Úplněk dlouhých nocí. Dané pojmenování samozřejmě souvisí s tím, že úplněk přichází ve chvíli, kdy nastává tuhá zima a noci jsou nejdelší i nejtemnější v celém roce.

Malou zajímavostí je pak i to, že v době prosincového úplňku budete moci poměrně jednoduše spatřit takzvaný zimní šestiúhelník. Jedná se o nejzářivější hvězdy v blízkosti souhvězdí Orionu, a to konkrétně Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux a Kastor, Procyon a Sirius. Ve skutečnosti jich tedy není šest, ale sedm. Tento útvar se odborně nazývá asterismus a ulehčuje orientaci na zimní obloze.

Jak nás úplněk v prosinci ovlivní?

Prosincový úplněk se pojí s astrologickým znamením Raka, jehož zrozenci jsou známí jako velmi emocionálně založení lidé. Prostřednictvím své empatie a citu pro mezilidské vztahy dokáží vycítit, co ostatní trápí, takže jsou pak schopní lidem kolem sebe pomáhat. Ačkoliv jim nechybí logické ani analytické uvažování, soustředí se hlavně na své pocity.

TOP:   VELIKONOCE 2024: Proč se slaví a kdy nás čekají?

Lidé narození ve znamení Raka si přirozeně zakládají na hodnotách, jako je rodina nebo domov, a mají rádi tradice. Právě z toho důvodu budete nejspíš v době prosincového úplňku tíhnout k rodinnému krbu, takže se doporučuje strávit kvalitní čas se svými blízkými. Můžete například společně zkrášlit vaši domácnost, udělat si něco dobrého k jídlu nebo si jednoduše povídat.

Ačkoliv bude úplněk v prosinci mimořádně zářivý, možná vás zaskočí emoční výkyvy, plačtivé nálady a negativní emoce. Pamatujte ovšem na to, že takovým pocitům byste určitě neměli podlehnout. Naopak se doporučuje naučit se lidem ve svém okolí odpouštět a snažit se o věcech příliš nepřemýšlet, což by vás mohlo uvrhnout do deprese.

Abyste se vyhnuli tíživým emocím, snažte se soustředit na to, co vám přináší pocit harmonie a stability. Udělejte si nějaký čas pouze pro sebe, dopřejte si volno a odpočinek a zkuste si vychutnat kouzlo probíhajících vánočních svátků. Také se můžete zaměřit na svou domácnost, pořídit si něco nového, přeorganizovat staré věci nebo něco jednoduše vytvořit.  

Přestože se prosincový úplněk označuje také jako „Studený úplněk“, pokud se necháte ovlivnit jeho působením a strávíte nějaký čas u rodinného krbu, rozhodně nebudete litovat. Možná také budete mít větší potřebu vyjadřovat touto dobou své emoce, což vám pak může pomoci získat skutečný pocit sounáležitosti s okolním světem. Úzké spojení s rodinou a přáteli vám navíc dodá klid.

Po zdravotní stránce se úplněk v prosinci dotkne především tělesných oblastí, jako je žaludek, pobřišnice, pohrudnice a lymfatický systém, ale jeho vliv pocítí také vaše játra, žlučník a dvanáctník. Pozor byste si tedy měli dát na zbytečné přejídání nebo na zvýšenou konzumaci alkoholu. Místo toho si zkuste v rodinném kruhu udělat třeba meduňkový či heřmánkový čaj nebo horkou čokoládu.

Ženy by pak během prosincového úplňku měly ve zvýšené míře pečovat o svou vagínu, dělohu a vaječníky. Tyto oblasti budou totiž citlivější než obvykle, což by mohlo některé osoby nepříjemně zaskočit. Obecně se přitom v době úplňků nedoporučuje podstupovat žádný lékařský zákrok, takže pokud je to možné, naplánujte si ošetření ve zdravotnickém zařízení na jiný termín.

TOP:   SVÁTEK MDŽ: Kdy a proč se slaví Mezinárodní den žen?

Co dělat během prosincového úplňku?

V době mezi Vánocemi a silvestrovskými oslavami mívá spousta lidí volno, což může některé z nás svádět k provádění drobných prací na zahrádce. Půda by nicméně v době úplňku měla odpočívat, takže se vyhněte jakýmkoliv náročnějším činnostem, jako je stříhání živého plotu, prořezávání stromů a keřů nebo zaštipování zeleniny a květin.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Úplněk prosinec 2023

Prosincový úplněk se v minulosti často označoval také jako Studený úplněk nebo Úplněk dlouhých nocí. Důvod je prostý, v tuto dobu totiž přichází opravdová zima a noci jsou nejdelší z celého roku. Na obloze navíc bude zářit zimní šestiúhelník, což jsou hvězdy ulehčující orientaci během zimních měsíců. Tomuto útvaru se také říká asterismus (skupina hvězd, která nepatří mezi souhvězdí).

Jak ovlivní prosincový úplněk vaše emoce?

Úplněk v prosinci se pojí s astrologickým znamením Raka, což jsou velice vnímaví a emocionálně založení lidé. Vyznávají tradiční hodnoty, jako je rodina a domov, takže vás to nejspíš bude lákat k rodinnému krbu. Můžete ovšem pocítit také nepříjemné výkyvy nálad, které vám mohou přinést plačtivé dny a tíživé pocity. Snažte se však od toho co nejvíce oprostit.

Na které části těla bude mít úplněk v prosinci vliv?

Prosincový úplněk nejvíce ovlivní váš žaludek, pohrudnici, pobřišnici, játra, žlučník a lymfatický systém. Přestože vánoční svátky mnohé lákají k nadměrné konzumaci jídla či alkoholu, snažte se tomu tedy raději vyhnout. Ženy by si pak měly dávat dobrý pozor na své intimní partie, o které je nutné touto dobou ve zvýšené míře pečovat.