ÚPLNĚK DUBEN 2023: Kdy je a co nás čeká?

Těsně před velikonočními svátky se letos dočkáme také prvního jarního úplňku, který je příslibem nového růstu. Zároveň nám ale dává šanci udělat si pořádek ve všem, co vnímáme jako chaotické, a zaměřit se na naše vztahy. Prozradíme, kdy čtvrtý úplněk v roce 2023 vlastně proběhne, s jakým znamením zvěrokruhu se pojí a jak ovlivní naše pocity či zdraví.

Kdy je úplněk duben 2023?

Dubnový úplněk tentokrát připadne na čtvrtek 6. dubna 2023, přičemž nastane konkrétně v 6:34 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Vah, které je ovládáno vzdušným živlem. Jeho zrozenci typicky usilují o klid, soulad a harmonii, snaží se za každou cenu hledat kompromisy, a pokud to jde, vyhýbají se uspěchaným rozhodnutím i stresovým situacím.

Podle staré indiánské tradice se dubnovému úplňku říká Rašící úplněk, Rašící Měsíc nebo Úplněk rašící trávy. Jak už dané označení napovídá, příroda se touto dobou probouzí ze zimního spánku a na povrch vykukují první rostlinky, což je po několika chladných měsících příjemnou změnou. Také se ovšem můžete setkat s termínem Vaječný úplněk, protože ptáci touto dobou kladou svá vajíčka.

Další hojně používané pojmenování je Růžový úplněk, protože na americkém území v době dubnového úplňku kvete jedna z prvních jarních rostlin, která je známá jako plamenka šídlolistá. Její květy mají nádhernou růžovou barvu, která se promítla i do názvu dubnového úplňku. Označení Rybí úplněk pak zase souvisí s tím, že se v tomto čase sledě plavou třít proti proudu řeky.

Někdy se pak dubnovému úplňku říká také Úplněk velikonoční, a to z poměrně dobrého důvodu. Velikonoce jsou totiž pohyblivé svátky, které každoročně připadají na odlišný termín. Ten se přitom v západní křesťanské tradici určuje podle měsíčních fází, a to tak, že Velikonoční neděle vychází vždy na první neděli po prvním jarním úplňku.

TOP:   AFIRMACE HOJNOSTI aneb jak si zajistit život v blahobytu

Jak nás úplněk v dubnu ovlivní?

Jelikož se dubnový úplněk pojí s astrologickým znamením Vah, jde o skvělou příležitost, kdy mohou lidé pokračovat v nastoleném trendu z předchozího měsíce, který se díky vlivu Panny stal skvělou příležitostí k urovnání některých nevyřešených životních záležitostí. Je tedy načase konečně dát věci do pořádku a promyslet, jaké životní kroky by měly následovat.

Jedinci narození ve znamení Vah jsou intelektuálně založení, mají kreativního ducha a bývají také čestní a dobrosrdeční. Jejich povaha je spíše klidná, přičemž nechybí ani bystrý postřeh či smysl pro humor. V životě se pak snaží nastolit rovnováhu a jsou přizpůsobiví, protože jim nevyhovují spory, konflikty a stresové situace. Na své okolí mohou působit velice nerozhodně, jelikož si často nemohou vybrat mezi protichůdnými názory a hledají východisko, které bude schůdné pro každého.

Dubnový úplněk představuje vhodný okamžik k hledání životní rovnováhy a zhodnocení současné situace. Člověk by si proto měl srovnat v hlavě, proč vlastně dělá to, co dělá, jestli to stojí za to a zda to opravdu vede k dosažení jeho životních cílů. Kromě toho je to i skvělá příležitost, kdy člověk může dát do pořádku vše, co ve svém životě vnímá jako chaotické.

Vzhledem k vlivu nerozhodných Vah nicméně můžete během dubnového úplňku pocítit určitou nervozitu či nejistotu. Objeví se velké množství otázek, na které nebudete znát odpovědi, což je pro mnohé z nás stresující. Mějte ale na paměti, že se všechno včas vysvětlí, a snažte se zůstat co nejvíc v klidu. Své obavy se nicméně nebojte sdílet se svým okolím, pracujte na zvládání stresových situací a zaměřte se také na zkvalitnění vztahů s partnerem, přáteli či rodinou.

Po zdravotní stránce budou během dubnového úplňku nejcitlivější orgány vylučovací soustavy, tedy ledviny, močovody a močový měchýř. Proto se doporučuje tyto tělesné partie chránit před prochladnutím, teple se oblékat a důsledně dodržovat pitný režim. Kromě toho ale bude mít úplněk v dubnu zvýšený vliv třeba vaši pokožku, žíly a slinivku břišní, což je také potřeba vzít v potaz.

TOP:   SVÁTEK MDŽ: Kdy a proč se slaví Mezinárodní den žen?

Co dělat během dubnového úplňku?

Probouzející se příroda vám může vykouzlit úsměv na rtech a určitě vás bude lákat k práci na zahrádce. Přestože možná budete mít nutkání stihnout hned na začátku jara co nejvíce věcí, během dubnového úplňku byste ale měli spíše zvolnit. Vyhněte se zaštipování rostlin, stříhání živého plotu i prořezávání stromů a keřů. Místo toho jde o vhodný čas ke sběru bylin, jejichž kořeny mají touto dobou největší sílu.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Úplněk duben 2023

Dubnovému úplňku se v minulosti říkalo také Rašící úplněk, což souvisí s příchodem jara a vykukováním prvních rostlin. Kromě toho ale lidé tento den označovali také jako Růžový úplněk, Vaječný úplněk nebo Rybí úplněk. Navíc se pojí s velikonočními svátky, jejichž termín se určuje tak, že Velikonoční neděle připadá na první neděli po prvním jarním úplňku.

Jak ovlivní dubnový úplněk vaše emoce?

Tentokrát se jedná o úplněk ve znamení Vah, což znamená, že jde o skvělou příležitost, kdy si člověk může urovnat některé záležitosti a najít ztracenou životní rovnováhu. Kromě toho byste měli zhodnotit, proč vlastně děláte to, co děláte, a zaměřit se na vaše vztahy. Pozor si pak dejte na přílišnou nervozitu, nejistotu a špatné zvládání stresových situací.

Na které části těla bude mít dubnový úplněk vliv?

Působení dubnového úplňku zaznamenají hlavně orgány vaší vylučovací soustavy, kam patří především ledviny, močovody a močový měchýř. Proto se doporučuje touto dobou konzumovat dostatečné množství tekutin a dávat si pozor na to, abyste někde zbytečně neprochladli. Rozhodně si pak nesedejte na žádné studené povrchy, což by vám mohlo ublížit.