Pokud nedáte dopustit na vlastní úrodu ovoce a zeleniny, možná byste letos mohli vyzkoušet také pěstování rajčat ze semínek, která jste sami sklidili nebo zakoupili v obchodě. Odměnou vám pak budou šťavnatá rajčata plná chuti, ale i radost z toho, že jste si sazeničky sami vypiplali. Poradíme, jak vypěstovat rajčata ze semínek, co k tomu budete potřebovat a kdy pěstovat rajčata ze semínek.
Jak získat semínka rajčat?
Semínka rajčat dnes můžete zakoupit na internetu, v menším i větším zahradnictví nebo v různých hobby marketech. Na trhu je navíc dostupná řada klasických i poměrně nových a zajímavých odrůd, z nichž si vybere opravdu každý. Můžete tak vyzkoušet pěstování tyčkových i keříčkových rajčat, která dnes existují v mnoha různých barvách, tvarech i velikostech.
Při nákupu si ale nezapomeňte pečlivě přečíst informace na obalu, protože stáří osiva hraje v tomto případě velmi důležitou roli. Čím starší semena rajčat máte k dispozici, tím menší bude následně jejich klíčivost. To samé pak samozřejmě platí i pro semínka, která jste v minulosti sami sklidili nebo získali od jiných pěstitelů.
TIP: Přemýšlíte, jakou odrůdu rajčat zvolit? V našem článku si můžete přečíst, která jsou nejchutnější!
Pokud přemýšlíte o předpěstování rajčat doma a nechcete si osivo nikde kupovat, není problém sehnat si vlastní semínka, která pak vysadíte. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je několik rajčat, která jste si předtím sami vypěstovali (nebo která jste získali třeba od někoho z rodiny) a trocha času, který věnujete vypreparování jednotlivých semínek.
A jak na to? Použijte ideálně trochu přezrálé plody (rozhodně ne ty zelené) z několika různých rostlin. Rajčata pak rozkrojte, lžičkou z nich vydlabejte tekutou dužinu s obsahem semen a tu nechte po dobu jednoho až tří dnů ve sklenici fermentovat (ale nikdy ne déle, protože by semínka mohla začít klíčit). Obsah sklenice sem tam promíchejte a postupně odlévejte vodu.
Zatímco kvalitní semena klesnou ke dnu, nedozrálá budou plavat na hladině, takže se jich odléváním zbavíte. Vodu přitom můžete opět doplnit a toto vylévání zopakovat, aby nakonec zbyla čirá voda. Nakonec by ve sklenici měla zůstat pouze kvalitní rajčatová semínka, která je nutné propláchnout v cedníku a vysypat na tvrdou podložku, kde během několika dnů zcela uschnou.
Pokud rajčatová semínka správně uložíte, podrží si dobrou míru klíčivosti klidně tři nebo čtyři roky. Proto se doporučuje udělat si jich větší zásobu, abyste se nemuseli s obstaráváním semínek prát každoročně a zároveň mohli v případě potřeby či zájmu obdarovat také své blízké. Vysušená semena proto uložte na suché a chladné místo, a to do sklenice, kterou popíšete názvem odrůdy a rokem, kdy jste semena vyjmuli.
Kdy začít s předpěstováním rajčat?
Pokud plánujete pěstování rajčat z vlastních semínek, rozhodně byste neměli otálet. Jakmile se venku oteplí a pominou přízemní mrazíky, vaše sazenice by již měly být připravené na následující sezónu. Právě proto je dobré předpěstování rajčat ze semínek zahájit už koncem února (máte-li skleník, kam chcete dát rajčata již v dubnu) nebo během března, tedy zhruba 6–10 týdnů před tím, než budete chtít své sazeničky přesunout na jejich permanentní stanoviště.
Jak pěstovat rajčata ze semínek?
Pokud si chcete doma předpěstovat silné sazenice rajčat, které pak přesunete na venkovní stanoviště nebo do skleníku, kromě semínek budete muset opatřit také vhodný substrát. Jestliže přemýšlíte, jak vypěstovat rajčata ze semínka, která vás odmění bohatou úrodou chutných plodů, nezapomínejte ale ani na správné pěstební podmínky, tedy dostatek vody a světla.
Chcete-li podpořit klíčení mladých rostlinek, můžete semena před výsevem máčet ve vodě nebo v bylinkovém nálevu (heřmánek, přeslička), jenž by měl podle pěstitelů zvýšit odolnost rajčat proti různým chorobám. Semena se obvykle máčí po dobu několika hodin nebo jednoho dne. Měla by přitom být zcela ponořená, ale občas je nezapomeňte promíchat, aby se voda okysličila.
Spousta pěstitelů se ptá, v čem předpěstovat rajčata, aby se pak rostlinkám dobře dařilo. K tomu jsou určené třeba různé jednorázové květináčky, které se pak dají zasadit spolu s rostlinou na vybrané stanoviště, protože se rozloží, ale i klasické sadbovače, plastové kelímky od jogurtů nebo malé truhlíky. Dno ale vždy musí být opatřeno odtokovou dírou, aby mohla odtékat přebytečná voda.
Kromě toho existují samozřejmě i různá nakličovací lůžka s plastovým krytem, která mají vhodné větrací otvory, ale záleží na tom, kolik chcete do svého zahradničení investovat. Jestliže předpěstováváte větší množství různých rajčatových odrůd, nezapomeňte si také označit jednotlivé odrůdy pomocí zápichů nebo cedulek se jmény, abyste pak věděli, o kterou varietu se jedná.
Příprava vhodného substrátu
Ještě než se pustíte do předpěstování sadby rajčat, měli byste si nachystat vhodný substrát. Stejně jako u jiných rostlinek je i zde dobré smísit zakoupený zahradnický substrát určený pro výsev a množení s běžnou zahradní zeminou (středně těžkou), a to konkrétně v poměru 1:1. Dříve než zahájíte výsev rajčat ze semínek, zeminu také propařte, což se provádí v horkovzdušné troubě.
Půda pro předpěstování rajčat v domácích podmínkách se propařuje zhruba při teplotě 75 °C, a to po dobu jedné hodiny (nebo 20 minut při 100 °C). Tímto způsobem zbavíte substrát různých zárodků, plísní, houbových chorob a mikroorganismů, které by mohly rostlinám uškodit. Můžete samozřejmě použít i substrát nepropařený, ale hrozí zde pak zvýšené riziko napadení rostlinek houbovou chorobou, která se označuje jako padání klíčních rostlin.
Také si ovšem můžete pořídit speciální zakořeňovací tablety (Jiffy nebo podobné) vyrobené ze slisované rašeliny nebo třeba čedičového vlákna, takže pak nebudete muset nic propařovat. Stačí vložit tabletu do připravené nádoby, zalít vodou a nechat ji nabobtnat (v odstáté vodě zhruba po dobu 5 minut). Pak už můžete semínka vysadit, a jakmile vyklíčí, přesadíte je i se sadbovací tabletou, takže se neporuší kořenový systém rostlinky.
Výsev semínek rajčat
Dalším krokem, který následuje, pokud plánujete pro rajčata pěstování ze semínek, je samozřejmě jejich výsev. Připravte si tedy vhodné pěstební nádoby, které budou mít ve dně odtokový otvor (dejte si však pozor, aby se neucpal). Také můžete přidat drenáž, například v podobě vypraného štěrku překrytého netkanou textilií, jenž pokryje dno do výše 2 centimetrů. Není to však nutné.
A jak hluboko sázet semínka rajčat? Pěstební nádoby nejprve naplňte připraveným substrátem, a to zhruba 2–3 centimetry pod okraj. Je-li před výsevem suchý, raději ho navlhčete (ale pozor na přemokření). Poté nahoru rozmístěte semínka a ty následně překryjte slabou vrstvou zeminy (zhruba 2 centimetry). Vyséváte-li semena do sadbovačů, můžete je zcela naplnit, pak vytvořit drobné důlky, vložit do nich semena a zahrnout je půdou.
Lidé se také často ptají, jakým způsobem se výsadba semínek rajčat provádí, co se týče jejich počtu. Často se doporučuje vkládat semínka do připravených nádob po dvou nebo po třech, přičemž následně můžete rostlinky rozesadit do samostatných kelímků. Někteří lidé nicméně vysévají do každé nádoby pouze jedno semínko.
Péče o rajčata
Když už víte, jak sázet semínka rajčat, určitě vás také zajímá, jak dlouho klíčí semena rajčat a jaké podmínky jsou pro předpěstování sazenic rajčat vhodné. Po vysazení semínek byste měli zavlažit zeminu rozprašovačem, ale rozhodně je nezalévejte přímo, aby se semínka nevyplavila. Zvolte tedy techniku rosení, která by neměla proces klíčení nijak narušit.
Pokud jde o to, jak nechat vyklíčit rajčata, zpočátku umístěte nádoby s vysazenými semínky na místo, kde se bude teplota pohybovat kolem 20–25 °C. Pozorně pak výsev sledujte, a jakmile se na povrchu substrátu objeví první háčky, přesuňte pěstební nádoby někam na přímé světlo. Teplotu je přitom nutné snížit ideálně na 16–20 °C.
Bude-li teplota vyšší, může dojít k nežádoucímu vytažení sadby a sazenice pak nebudou dostatečně kvalitní. Ačkoliv je žádoucí, aby rostlinky klíčily na světlém místě, dejte si pozor, aby na ně světlo nedopadalo více než 12–14 hodin. Pouze tak budou mít semenáčky čas si odpočinout a zesílit. Světlo by přitom mělo dopadat rovnoměrně, aby se rostliny nevytahovaly do strany a jejich stonky nebyly příliš tenké.
Přepichování rajčat
Jakmile budou mít předpěstované sazenice rajčat dva pravé lístky (děložní), je čas na přepichování neboli pikýrování. Jedná se o proces přesazení rostlinek do větších nádob, kde budou mít více prostoru k růstu. Ideální jsou nádoby o velikosti 10 x 10 centimetrů, tedy větší květináčky, kelímky nebo nádoby, s nimiž je později zasadíte přímo do záhonu. Ty je nutné naplnit kvalitním substrátem.
Sazenice nejprve mírně zavlažte a jednu po druhé je pak opatrně vyndávejte z původního substrátu i s kořenovým balem. Následně je přesaďte do nových nádob, a to tak, že je do substrátu ponoříte až po děložní lístky. Květináče, kelímky nebo jiné nádoby pak umístěte do skleníku, do pařeniště či za okno, kde budou mít dostatek světla a tepla (ale ne na přímé slunce ani do průvanu).
Optimální teplota pro pěstování rajčat by se měla pohybovat kolem 15–20 °C přes den. Porostou sice pomaleji, ale budou silné a košaté. Pokud jde o to, jak zalévat rajčata, rostlinám dopřejte vláhu zhruba dvakrát až třikrát týdně (jednou týdně také můžete přidat hnojivo pro nastartování růstu), přičemž mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát maličko proschnout. Častější zalévání rajčat by mohlo způsobit odehnívání kořenů.
Ve druhé polovině dubna je možné vysazovat rajčata do skleníků nebo foliovníků, které jsou kryté před okolními podmínkami. Před výsadbou na záhon zhruba v polovině května nezapomeňte rostliny alespoň deset dnů otužovat, aby si zvykly na venkovní teploty. S výsadbou přitom nespěchejte a počkejte, až opravdu pominou přízemní mrazíky.
TIP: Rostliny potřebují správnou péči, takže byste rozhodně neměli zapomínat na zaštipování rajčat!
Jaké můžete mít při pěstování rajčat problémy?
Někteří pěstitelé, kteří hledají informace o tom, jak si předpěstovat rajčata ze semínek, kdy předpěstovat rajčata nebo jak vypěstovat silné sazenice rajčat, které jim v budoucnu poskytnou bohatou úrodu, se bohužel setkávají s problémy. I přes veškerou snahu totiž mohou sazenice napadnout škůdci, jako jsou mšice nebo svilušky, které můžete poznat podle přítomnost drobných pavučinek.
Pokud zaznamenáte, že se vám začaly kroutit lístky u předpěstovaných rajčat, na vině budou s největší pravděpodobností právě tito nezvaní návštěvníci. Zbavit se jich můžete například postřikem na přírodní bázi, ale i pomocí babských rad (na svilušky vyzraje například výluh z cibule či heřmánku). Mladé rostlinky ale mohou napadnout také houbové choroby a pozor byste si měli samozřejmě dávat také na chyby při pěstování rajčat.
Jak na předpěstování rajčat ze semínek?
Pokud se chcete pustit do pěstování rajčat z vlastních semínek, nejprve si musíte sehnat vhodné osivo. To se dá koupit na internetu, v zahradnictví či v hobby marketu, ale také jej můžete sami získat z vypěstovaných rajčat. Pozor si dejte ale na stáří osiva, protože čím starší semena máte, tím horší bude jejich klíčivost.
Kdy sázet semínka rajčat?
Protože sazenice musí být připravené už ve chvíli, kdy se venku trochu oteplí, abyste je mohli začít otužovat a později vysadit do skleníku nebo na záhon, rozhodně s výsevem semínek neotálejte. Provádí se zhruba 6–10 týdnů před výsadbou na permanentní stanoviště, tedy během března, nebo dokonce na konci února, pokud chcete umístit rajčata do skleníku již v dubnu.
Jak sázet rajčata ze semínek?
Nejprve si připravte vhodné pěstební nádoby a propařený substrát smíchaný se zeminou. Semena pak máčejte ve vodě či v bylinkovém nálevu, aby se zvýšila jejich odolnost proti chorobám. Poté naplňte nádoby substrátem 2–3 centimetry pod okraj, vložte dovnitř dvě až tři semínka a zasypte je trochou zeminy (nebo v ní udělejte důlky, vložte semena a zahrňte). Pak roste pomocí rozprašovače.
Mohou ovlivnit předpěstování rajčat nemoci?
Pokud použijete nepropařený substrát, rajčata může napadnout choroba známá jako padání klíčních rostlin. Kromě toho však drobné rostlinky ohrožují i další nemoci a škůdci, jako jsou například svilušky nebo mšice, které mohou mít na svědomí kroucení lístků u předpěstovaných rajčat.