Mezi trochu pozapomenuté plodiny, které ovšem mají široké využití v kuchyni, dozajista patří křen. Jde o poměrně nenáročný druh, jehož pěstování s trochou snahy zvládne i každý začátečník. Poradíme, jak nejlépe pěstovat křen na záhoncích i v nádobách, kdy se sází křen a jak se množí křen, abyste se co nejdříve dočkali bohaté a chutné úrody.
Proč pěstovat křen?
Křen selský (Armoracia rusticana) je rostlina z čeledi brukvovitých, která je příbuzná s hořčicí, brukví, řeřichou nebo třeba ředkvičkou. Lidé ji pěstují hlavně pro její silně aromatický kořen válcovitého tvaru, jenž bývá nejštiplavější ze všech zmiňovaných druhů. Používá se hlavně v kuchyni jako zelenina či koření, ale někteří si ho cení také kvůli pozitivním účinkům na lidské zdraví.
Mezi pěstiteli je křen velice oblíbený, protože je nenáročný a po vysazení si na zahrádce prakticky žije vlastním životem. Jediné, co skutečně potřebuje, je vhodné stanoviště a občasná zálivka. Navíc obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, kam patří například vitamín C, minerály, fytoncidy nebo hořčičné silice. Právě ty mu dodávají typickou peprnou chuť, ale jsou zodpovědné také za jeho léčivé vlastnosti.
Pěstování křenu na zahradě
Křen se nejčastěji vysazuje na záhonky, jelikož potřebuje kolem sebe dostatečné množství prostoru, aby se mu dobře dařilo. Nejvíce byste se měli soustředit na výběr vhodného stanoviště, které by se mělo v ideálním případě nacházet v polostínu. Obecně se pak doporučuje vyhradit si pro křen na zahradě jedno místo, kde ho budete pěstovat pravidelně, jelikož je velmi invazivní.
Půda určená pro pěstování křenu by měla být hlinitá, odplevelená a dobře prokypřená. Předem ji můžete pohnojit třeba kvalitním kompostem, uleželým chlévským hnojem nebo minerálním hnojivem. Zcela nevhodná je suchá zemina, kde vám vyrostou pouze úzké kořínky, ale problém představuje i přemokřená půda, v níž mohou kořeny rychle uhnívat.
Rostlina vytváří bohatý kořenový systém, který se skládá z jednoho hlavního a několika postranních kořenů. Pokud chcete sklidit mohutný křen, během vegetačního období je nutné opakovaně zasáhnout do jeho vývoje. Rostlinu vytáhněte ze země, odstraňte tenké postranní kořínky a křen zase vraťte zpátky. Na místě se pak znovu uchytí a dál poroste.
Dalším důležitým krokem je odstraňování květenství, které může v některých případech dosahovat klidně až do výšky 150 centimetrů. Tvorba velkých bílých květů, které jsou voňavé, totiž rostlinu vysiluje, což se pak odrazí na nedostatečném růstu kořenů. Během vegetačního období byste tedy měli květenství vždy ještě před vykvetením ostříhat.
Pěstování křenu v nádobách
Pokud máte malou zahradu nebo máte k dispozici pouze balkon či terasu, možná vás zajímá, jak pěstovat křen v květináči. Tato varianta je samozřejmě možná, ale lidé k ní nepřistupují zdaleka tak často jako k pěstování křenu na záhoncích. Kořen křenu je totiž velmi rozměrný a potřebuje ke správnému růstu dostatečné množství prostoru.
Jestliže přemýšlíte, jak pěstovat křen v truhlíku, základem je výběr vhodné pěstební nádoby. Ta musí být dostatečně rozměrná, protože pokud křen vysadíte do příliš malého květináče, jeho kořeny nikdy nedosáhnou požadované velikosti. Ideální je nádoba vysoká alespoň 40 centimetrů, která je minimálně stejně tak široká, ale ještě lépe taková, která má v průměru 60 centimetrů.
Pěstování křenu v trubce
Další variantou, která je v poslední době stále oblíbenější, je potom pěstování křenu v trubkách. Jak na to? Pěstitelé používají obyčejné PVC trubky, které zapustí přímo do půdy. Díky tomu se můžete dočkat opravdu velkých kořenů, jelikož rostliny nejsou schopné vypouštět boční výhony a soustředí se tedy pouze na ten hlavní.
Pěstování křenu ze semínek
Vzhledem k tomu, že vypěstovat křen selský ze semínek není vůbec jednoduché (na rozdíl od křenu velkoplodého), většina zahrádkářů se této metodě vyhýbá. Je totiž zbytečně zdlouhavá a semena křenu se navíc špatně shánějí. Pokud se vydáte do zahradnictví, mnohem častěji tam bude dostupná sadba křenu ve formě kořenových řízků. Touto cestou lze kořen rychle rozmnožit, aniž byste si museli rostlinu dlouze předpěstovávat.
Sázení křenu
Pokud jste se rozhodli pro pěstování této zajímavé zeleniny, určitě přemýšlíte, jak a kdy sázet křen na svou zahrádku. V tom případě byste měli vědět, že momentálně existují dvě možnosti, jak doma pěstovat křen, které se od sebe zásadně liší. Jde konkrétně o víceleté pěstování křenu, kde se daná zelenina vysazuje jako trvalka, a moderní pěstování křenu jako jednoleté rostliny.
Víceleté pěstování křenu
Malínský křen patří mezi známé a vyhlášené odrůdy, zpočátku je štiplavý v ústech i v nose, ale později bývá sladký. Tento typ se již od 17. století pěstoval v Malíně u Kutné Hory, odkud byl hojně vyvážen do zahraničí. V našich končinách se lidé k malínskému způsobu pěstování křenu i v současné době vracejí. Jedná se přitom o variantu, kdy se tato plodina pěstuje jako víceletka.
V tomto případě se používají kořenové řízky silné 2 centimetry a dlouhé 10 centimetrů, které nemají vegetační vrchol. Výsadba křenu se provádí na podzim nebo brzy na jaře, a to konkrétně do hloubky 15 centimetrů a na vzdálenost zhruba 60 centimetrů od sebe. Důležitá je správná orientace řízků, které musí směřovat vrcholovým koncem k povrchu zeminy, zatímco ten kořenový míří do země.
Jakmile se objeví výhony, je na čase provést jednocení. Pomocí motyčky odhrňte zeminu až po vysazený řízek a téměř všechny výhony odstraňte (na místě ponechte jen dva). Také zbavte kořen postranních kořínků a zeminu potom zase přihrňte. Tento postup je potřeba v létě ještě jednou zopakovat, ale dejte pozor, abyste nepoškodili kořínky ve spodní části.
Křen se pak sklízí na podzim, a to ve chvíli, kdy jeho listy zhnědnou a všechny živiny se postupně stáhnou do jeho kořenů. Pokud jde o to, jak správně vykopat křen, nejprve odhrňte zeminu, rostlinu celou vyndejte a zesílený výhon odsekněte k následné spotřebě. Vrchní část kořene spojenou s listy pak vraťte do země. Pak půdu znovu přihrňte na místo, což budete následně opakovat každý rok. Budete-li se o rostliny správně starat, mohou na stejném místě zůstat klidně i celé desetiletí.
Jednoleté pěstování křenu
Druhým a zároveň modernějším způsobem je pěstování křenu v podobě jednoletky, kdy se dočkáte sklizně hned v prvním roce. Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, během podzimního sklízení křenu si odložte několik bočních kořenů přibližně o síle tužky, které budou rovné. Označte si jejich horní konec a uložte je do bedýnky s pískem někde na chladném místě (například ve sklepě).
Na jaře z nich potom odstraňte tenké kořínky a nařežte si zhruba 20 až 25 centimetrů dlouhé řízky. Ty pak v březnu zasaďte na vybrané stanoviště, a to konkrétně do hloubky kolem 15 centimetrů. Do půdy byste je přitom měli umístit mírně šikmo, přičemž horní konec řízku musí směřovat vzhůru. Na konci června pak kořeny odhrňte, střední část zbavte tenkých kořínků a zeminu opět přihrňte.
Křen pěstovaný jednoletým způsobem se sklízí co nejpozději na podzim, a to vyjmutím celé rostliny ze země. Abyste se vyhnuli zaplevelení záhonků, měli byste z nich odstranit veškeré zbytky pěstovaných rostlin. Vyryté kořeny pak zbavte listů a vložte je do pařeniště či do písku. Slabší řízky rozhodně nevyhazujte, protože se vám budou hodit jako sazenice křenu pro příští rok.
Množení křenu
Křen selský vytváří bohatě rozvětvený kořenový systém, který se vyznačuje skvělou regenerační schopností. Rozmnožuje se pouze vegetativně pomocí kořenových řízků, které se odebírají na podzim z matečné rostliny. I z malých kousků kořene vám může vyrůst nová rostlinka, která se postupem času rozroste. Jiné druhy křenu se pak mohou množit nejen vegetativně, ale také semeny.
Jak se pozná křen?
Křen selský je rostlina z čeledi brukvovitých, kterou lidé pěstují pro její aromatický kořen. Nejspíš pochází z jihovýchodní Evropy a západní Asie, přičemž do střední Evropy se dostal v době stěhování národů. Má mohutný kůlový kořen a jinak dorůstá zhruba do výšky 100 až 120 centimetrů. Od května do června jej zdobí bílá hroznovité květenství.
Proč jíst křen?
Křen je bohatým zdrojem vitamínu C, ale i dalších prospěšných látek, jako jsou provitamíny A (karoteny), minerály (hořčík, železo, vápník, draslík, fosfor), hořčičné silice nebo třeba antibakteriální a fytoncidní složky. Pro svou štiplavou chuť a specifické aroma si našel místo v gastronomii, kde slouží k přípravě omáček nebo třeba jako příloha k masu. Kromě toho se používá jako léčivka.
V čem pěstovat křen?
Křen selský se nejčastěji pěstuje na záhoncích, protože ke správnému růstu potřebuje dostatečné množství prostoru. Ačkoliv někteří lidé preferují pěstování křenu v květináči, příliš se to nedoporučuje, jelikož se pak rostlina nemůže správně rozvinout. Existuje však možnost pěstování křenu v trubce, která se zapustí přímo do půdy.
Jak vysazovat křen?
Křen se dá pěstovat dvěma způsoby. Pokud jde o jednoletou variantu, na jaře se do půdy šikmo vysazují řízky, a to zhruba 15 centimetrů hluboko, které se pak v létě zbavují tenkých kořínků. Při víceletém způsobu pěstování se vysazují kořenové řízky 2 centimetry silné a 10 centimetrů dlouhé, a to bez vegetačního vrcholu. Opět se vkládají 15 centimetrů hluboko.