Jak se zbavit Svilušek?

Potýkáte se s přemnožením škůdců, kteří jsou mezi zahrádkáři známí jako svilušky? Tito roztoči jsou sice nenápadní, ale pokud mají vhodné podmínky k životu, dokáží rychle zlikvidovat celou vaši úrodu, veškeré okrasné záhony nebo třeba všechny pokojové rostliny. Poradíme, co na svilušky pomáhá, jak zničit svilušky přírodní cestou i jaký postřik proti sviluškám zvolit.

Jak poznáte přítomnost svilušek?

Svilušky patří mezi škůdce, kteří napadají celou řadu různých rostlin včetně ovocných a okrasných keřů, stromů, květin nebo dokonce zeleniny. Nevyhýbají se však ani úrodě ve skleníku či pokojovým rostlinám, jelikož se jim dobře daří v uzavřených prostorách. Přestože jsou tito roztoči miniaturní, umí zahrádkáře pořádně potrápit a mohou způsobit obrovské škody.

Napadení sviluškou se zpočátku projevuje nenápadně a může připomínat situaci, kdy se rostlinám nedostává potřebné množství živin. Že se však opravdu objevila sviluška na listech, poznáte podle toho, že začnou postupně blednout a žloutnout, jelikož z nich tito škůdci postupně vysávají všechnu šťávu, čímž rostliny výrazně oslabují.

Mezi prvotní viditelné příznaky patří drobné bělavé či žlutavé skvrny na listech, a to zejména okolo jejich středního žebra a v blízkosti větších žil. Později se tyto skvrny zvětšují a začínají se slévat ve větší mapy, přičemž prázdné buňky dodávají částem listu bělavý nebo až stříbrně průhledný odstín. Listy pak žloutnou, hnědnou, postupně uschnou, odumřou a opadají.

Přítomnost svilušek snadno odhalíte, pokud se pustíte do důkladného zkoumání stonků a spodní strany listů, a to hlavně za pomoci lupy. Tam si totiž svilušek všimnete spíše než na květech či plodech. Pokud pak dojde k většímu přemnožení svilušek, můžete zaznamenat také jemné (ale někdy velmi husté) pavučinky na místě, kde stopky listů přiléhají ke stonkům či větvičkám.

V některých případech jsou v pavučinkách dokonce patrné drobné pohybující se tečky, které poznáte podle výrazného zbarvení. Ne všechny svilušek ovšem tato vlákna vytvářejí. Například sviluška ovocná, která je po svilušce chmelové asi nejznámější, žádné pavučinky nespřádá. Co tedy na rostlinách a dřevinách konkrétně pozorovat?

  • listy – světlé či stříbřité zbarvení, žlutavé tečky v místě sání, chloróza, suché nekrotizující plochy, zvedání okrajů, zasychání, na palmových listech rzivé skvrny, u travin prosychání a hnědnutí,
  • květy – hnědnutí květních plátků, deformace a usychání květů, barevné změny, poškozená poupata,
  • plody – různé druhy deformací,
  • letorosty – stopy sání, poškození, zasychání.

Pokud má napadení květin, keřů, zeleniny či stromů invazivní průběh, příznaky napadení sviluškami mohou připomínat náhlé vadnutí a bezdůvodné usychání rostlin. V některých letech, kdy je vlhké teplé jaro a suché léto s minimem srážek, se pak svilušky výrazně přemnožují, oslabují dřeviny a dřevo následně špatně vyzrává.

V bytech a rodinných domech se svilušky nejčastěji objevují na podzim a během zimních měsíců, jelikož jim vyhovuje teplé a suché prostředí. Ideálně se jim pak daří na místech, kde je přetopeno, kde se drží suchý vzduch a kde na ně nemohou jejich přirození nepřátelé. Intenzivní napadení rostlin sviluškami může následně způsobit jejich rychlé odumírání.

Jak se zbavit svilušek?

Ať už vás trápí sviluška na kaktusu, sviluška na okurkách nebo třeba sviluška na citrusech, jistě přemýšlíte, co na svilušky platí a jak je co nejrychleji zlikvidovat. Rychlost totiž v tomto případě hraje opravdu zásadní roli, jelikož jedna samička je schopná během svého života naklást klidně i sto vajíček, z nichž se zakrátko vylíhnou noví jedinci, kteří mohou sami také klást vajíčka.

Pokud přítomnost škůdců zaznamenáte brzy, kdy je napadení sviluškami čerstvé, mohlo by pomoci osprchování rostlin a omytí listů pomocí vlhké houbičky. Většina zahrádkářů a pěstitelů však zavčasu nepostřehne, že se s jejich rostlinami něco děje, a když ano, často tento problém nepřisuzují sviluškám. Jakmile pak škůdce objeví, je nutné přistoupit k jiným účinným metodám.

Jak se zbavit svilušek ve skleníku, na zahradě nebo v bytě? Na výběr máte hned z několika možností. První z nich je aplikace přirozeného predátora, kterého seženete například na internetu. Dále pak fungují chemické postřiky, ale sáhnout můžete také po různých bio variantách a někteří lidé dokonce zkoušejí různé podomácku vyrobené přípravky.

Predátoři na svilušky

Při napadení rostlin sviluškami je možné využít k likvidaci škůdců jejich přirozené nepřátele. Tito draví roztoči na svilušky s názvem Phytoseiulus persimilis představují jakousi biologickou zbraň, která svilušky účinně zničí. Mají jasně oranžovou barvu, velice rychle se pohybují a během jednoho dne jsou schopní vysát až pět dospělých svilušek nebo dvacet larev a vajíček. Rostliny přitom nijak neohrožují.

Roztoče Phytoseiulus persimilis lze použít společně s ostatními predátory, kteří se používají ve sklenících nebo v bytech k ochraně pěstovaných rostlin. Samička je přitom schopná během svého života naklást až šedesát vajíček, z nichž se v příznivých podmínkách již za čtyři dny vylíhnou nymfy, které jsou samozřejmě také dravé. Vývoj jedné generace tedy trvá asi devět dnů.

Vzhledem k tomu, že je dravý roztoč na svilušky velmi citlivý na mikroklima, není bohužel zaručeno, že se mu na vaší zahradě, ve vašem skleníku nebo u vás v bytě bude dařit. Citlivý je především na teplotu, nízkou vzdušnou vlhkost a na některé chemické přípravky určené k ochraně rostlin. Proto si dejte pozor na další současně používané metody, jak zničit svilušky. Prostřednictvím postřiků totiž můžete usmrtit nejen škůdce, ale i drobné pomocníky, kteří svilušky účinně likvidují.

Chemický postřik na svilušky

Nevíte si rady, jak na svilušky? Mnozí doporučují chemické přípravky, které jsou vysoce účinné a mohou zachránit i silně napadené rostliny. Problém ovšem je, že tyto postřiky mohou zároveň zahubit také to, co nechcete (například zmiňované predátory). Navíc mají ochrannou lhůtu, během které není možné konzumovat postříkanou úrodu.

Mezi chemické přípravky, které se postarají o likvidaci svilušek snadno a rychle, patří například postřiky Omite, Talstar či Vertimec. Dále pak existuje účinný insekticid s názvem Agro sviluška STOP, jenž efektivně zneškodní vajíčka, larvy, nymfy i dospělé jedince. Mějte ovšem na paměti, že populace svilušek ve skleníku či v pěstírně může během krátké doby získat vůči některým chemickým látkám odolnost.

Čeká-li svilušky likvidace, vždy je lepší použít postřik určený přímo proti těmto nepříjemným škůdcům. Klasické insekticidy by na tyto roztoče nemusely vůbec fungovat. Před aplikací přípravků proti sviluškám je pak dobré rostliny ještě opláchnout, což odstraní větší část svilušek a ošetřovaná rostlina navíc nebude tolik trpět nanesením postřiku.

Šetrný přípravek proti sviluškám

Na trhu jsou dnes samozřejmě dostupné všemožné chemické přípravky, které slibují rychlou likvidaci škůdců, ale vyzkoušet můžete také bio postřik proti sviluškám. Tyto preparáty působí na bázi přírodních látek, jako jsou různé soli nebo oleje. Jedná se například o přípravky typu Neudosan, Bioan, Biool či Spruzit.

Velkou výhodou těchto bio preparátů proti sviluškám je skutečnost, že na rozdíl od chemických přípravků bývají šetrnější a lépe se hodí do uzavřených prostor. Můžete je tak bez obav používat v bytě či v rodinném domě a nemusíte mít strach z vedlejších toxických účinků, kterými by některé látky mohly působit na vás nebo na vaše domácí mazlíčky.

Domácí postřik na svilušky

Chcete použít na svilušky domácí postřik? Existuje spousta babských rad, podle kterých si můžete účinný přípravek určený k hubení nezvaných návštěvníků vyrobit sami. Podle babiček je nejlepší postřik na svilušky cibulový či heřmánkový odvar. Nezapomínejte přitom, že tyto přípravky je nutné aplikovat hlavně na spodní stranu listů, kde se svilušky v hojném množství pohybují.

Heřmánkový odvar můžete vyrobit z šesti lži heřmánkových květů, které zalijete litrem vroucí vody. Vše pak necháte vylouhovat, a jakmile je hotovo, výluh přecedíte přes sítko nebo přes punčochu. Hotový roztok následně stačí naředit v poměru 1:5 a můžete se pustit do ošetřování rostlin, což je vhodné zopakovat zhruba každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

Cibulový odvar se vyrábí ze slupek několika cibulí. Ty stejně jako v případě heřmánku zalijte vroucí vodou, nechte 3 dny louhovat a pak výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu. Hotový roztok, který není nutné ředit, pak už jen stačí nalít do rozprašovače, rostliny důkladně postříkat a celou proceduru v průběhu následujících týdnů ještě několikrát zopakovat.

Prevence

Svilušky se množí hlavně během zimních měsíců, kdy jsou rostliny oslabené nedostatkem slunečního svitu a suchým vzduchem, který je typický hlavně pro rodinné domy a byty s ústředním topením. Tito škůdci si totiž potrpí na teplé prostředí, přičemž dávají přednost rostlinám přehnojeným dusíkem. Zdravé rostliny pěstované na místě s optimální vzdušnou vlhkostí bývají naopak odolnější.

Pokud chcete minimalizovat riziko napadení rostlin sviluškami, měli byste se soustředit na to, abyste jim věnovali správnou péči. Snažte se proto udržovat nižší teplotu (pod 25 °C) a vyšší vlhkost (více než 60 %), což by mělo zpomalit rychlost reprodukce škůdců. Pokud nemáte jak vlhkost vzduchu zvýšit, zkuste alespoň rostliny několikrát denně mlžit rozprašovačem.

Pěstební plochy vždy udržujte čisté, venku odstraňujte spadané listí i plevel a dbejte na dostatečné zavlažování, protože rostliny trpící nedostatkem vláhy bývají náchylnější k poškození. Důležitá je ovšem také izolační vzdálenost mezi rostlinami, která sviluškám zabrání v dalším šíření. Pokud si pak ze zahradnictví přinesete novou rostlinku, v ideálním případě by měla zůstat nejméně týden v karanténě a neměla by zpočátku přijít do styku s ostatními rostlinami.

Jak poznat napadení sviluškami?

Pokud se na vašich rostlinách objeví svilušky, v první řadě si budete moci všimnout drobných bělavých či žlutavých skvrn na listech. Ty se později zvětšují a začínají se slévat v celé mapy, přičemž některé části listů nabývají bělavý nebo stříbrně průhledný odstín. Postupem času pak listy žloutnou, hnědnou, usychají a opadávají. Kromě toho můžete zaznamenat také jemné pavučinky na místě, kde stopky listů přiléhají ke stonkům či k větvičkám.

Jak se zbavit svilušek?

Svilušky je nutné zlikvidovat co nejrychleji, protože se velice rychle množí a mohou napáchat obrovské škody. Zpočátku může pomoci osprchování rostlin a omytí listů pomocí vlhké houbičky. Pokud je však napadení sviluškami v pokročilejším stádiu, je nutné přistoupit k dalším metodám. Pomůže například aplikace přirozeného predátora, chemický postřik proti sviluškám nebo bio preparát na bázi oleje, ale vyzkoušet můžete i domácí cibulový či heřmánkový postřik.

Co je dravý roztoč na svilušky?

Při napadení rostlin sviluškami je možné použít k jejich likvidaci přirozené nepřátele v podobě roztočů s názvem Phytoseiulus persimilis. Ti mají jasně oranžovou barvu, rychle se pohybují a za den dokáží zlikvidovat obrovské množství dospělých svilušek, larev i vajíček. Jsou ovšem citliví na mikroklima a potřebují k životu správnou teplotu a vzdušnou vlhkost.

Jaký je nejlepší postřik na svilušky?

Chemické přípravky na svilušky, jako je například Omite, Talstar, Vertimec či Agro sviluška STOP, jsou vysoce účinné, mohou zachránit i silně napadené rostliny, ale zároveň často zlikvidují i to, co nechcete. Další variantou jsou bio preparáty proti sviluškám na přírodní bázi, kam patří třeba Neudosan, Bioan, Biool a Spruzit. Ty se lépe hodí do uzavřených prostor a bývají šetrnější. Kromě toho můžete vyzkoušet i domácí postřiky z heřmánkových květů nebo z cibulových slupek.