Pěstování rajčat v zimě: Co k tomu potřebujete?

Chcete si i v zimě pochutnat na šťavnatých rajčatech, ale ta ze supermarketu si raději nekupujete, protože nemají žádnou pořádnou chuť, a ještě k tomu se rychle kazí? V tom případě můžete vyzkoušet pěstování pokojových rajčat, díky kterému budete mít i v chladných měsících vlastní úrodu. Potřebujete k tomu akorát pěstební místnost nebo vhodný pěstební box.

Pěstování rajčat v zimě

Rajčata patří mezi rostliny, které jsou velice citlivé na teplotu. Právě proto je pěstitelé vysazují na zahradu až ve druhé polovině května, kdy již obvykle nehrozí riziko pozdních mrazíků. Pokud pak mají rajčata dostatek světla a tepla, ale i přístup na vzduch, mohou v klidu růst na záhoncích, ve skleníku, v pařeništi nebo třeba na balkoně v samozavlažovacích truhlících, květináčích a sudech.

Jakmile však udeří mrazy a venku přestane být dostatek světla a tepla, rajčatům se přestane dařit, protože zkrátka nemají k růstu ty správné podmínky. I v zimě se ovšem dají rajčata pěstovat, pokud víte, jak na to. Stačí jim zajistit vhodné prostředí, dostatek světla, tepla, vzduchu, ale i správnou zeminu a brzo se dočkáte vlastní úrody chutných rajčatových plodů.

Pěstební místnost či pěstební boxy

V dnešní době existují dva hlavní způsoby, pomocí kterých si můžete zajistit úrodu rajčat i během zimních měsíců. Prvním z nich je pěstební místnost, kde je možné regulovat teplotu podle potřeby. Pokud si však nemůžete takovou místnost dovolit, nebo je váš byt zkrátka příliš malý, úplně postačí i speciální boxy určené pro pěstování rajčat. Zde ovšem musíte sami myslet na to, aby měly rostliny ty správné podmínky.

Pěstební boxy na rajčata jsou dostupné v každém větším květinářství, a pokud chcete zahradničit ve velkém, dostupné jsou také celé sestavy určené pro domácí pěstování rajčat. Do těchto boxů se pak umisťují květináče (zhruba 15 centimetrů vysoké), které mají potřebné odvodňovací otvory a zároveň umožňují rostlinkám dýchat.

Semínka byste měli umístit přiměřeně hluboko. Pěstitelé doporučují zasadit je přibližně do hloubky 0,5 centimetru, maximálně však do hloubky 1 centimetru. Zemina by měla být dostatečně kvalitní, přičemž je nutné udržovat ji vlhkou. Zalévejte rajčata dostatečným množstvím vody, ale nikdy ne příliš, aby rostlinám nezačal uhnívat kořenový systém.

Kdy začít s pěstováním?

S pěstováním rajčat je vhodné začít na konci léta, díky čemuž budou mít rostlinky největší šanci, že zvládnou vydržet až do zimy. Na dřívější termín však raději zapomeňte. Kdyby totiž byly rostlinky starší, mohly by předčasně ukončit produkci chutných plodů a očekávané zimní úrody byste se pak nedočkali.

Abyste mohli sklízet šťavnatá rajčata v průběhu celé zimy, vyzkoušejte zasévání semínek v podobných dávkách zhruba každé dva týdny. Než stihnete zkonzumovat jednu sklizeň, druhá už díky tomuto kroku bude pomalu připravená k otrhání.

Dostatek světla a tepla

Při pěstování rajčat v interiéru je nutné rostlinám prodloužit den, který je v průběhu chladných měsíců příliš krátký. Rajčata totiž potřebují být na světle zhruba po dobu 14 hodin. Jestliže si chcete dopřávat vlastní plody i během zimy, musíte se tedy postarat o to, aby na místě, kde rostliny pěstujete, svítilo světlo po dostatečně dlouhou dobu.

Vhodné umělé osvětlení rostlinkám zajistí například širokospektrální LED diody. Neméně důležitá je pro pokojová rajčata i správná teplota. Ve fázi růstu je vhodné zajistit rajčatům teplotu, která se bude pohybovat kolem 18 °C. Jakmile se však objeví první květy, měli byste teplotu výrazně zvýšit, a to zhruba na 25 až 30 °C.

Správné hnojení

Ve chvíli, kdy sazenička dosáhne velikosti kolem 7 až 10 centimetrů, je vhodné ji přesadit do většího květináče, aby měla dostatek prostoru k dalšímu růstu. Stále však myslete na to, aby se jednalo o nádobu, která dovolí rostlině dýchat a bude mít zároveň správné otvory pro odvodňování. Po přesazení také nastává okamžik, kdy je vhodné začít rajčata přihnojovat.

Jelikož rajčata potřebují ke svému růstu velké množství živin, díky hnojivům speciálně určeným pro rajčata by měly rostlinky lépe prospívat. Nezapomeňte ovšem na to, že před sklizní je nutné hnojení včas ukončit. Vzhledem k tomu, že se ve vaší pěstební místnosti ani v okolí pěstebních boxů pravděpodobně nepohybuje žádný hmyz, musíte rostlinám sami zajistit potřebné opylování. To se provádí pomocí tampónku, kterým jemně setřete pyl z jedné rostliny a nanesete ho na ostatní.

Co potřebujete k pěstování rajčat v zimě?

Abyste mohli pěstovat vlastní rajčata i během zimních měsíců, musíte rostlinám zajistit vhodné podmínky. První možností, jak toho dosáhnout, je zařídit si pěstební místnost, kde se dá regulovat teplota podle potřeby. Druhým způsobem jsou pak speciální boxy určené pro pěstování rajčat, které jsou dostupné v každém větším květinářství.

Jak zasadit rajčata pro pěstování v zimě?

Do pěstebních boxů se umisťují květináče o velikosti zhruba 15 centimetrů, které mají odvodňovací otvory a umožňují rostlinám dýchat. Do nich je nutné vložit kvalitní substrát, semínka pak zasadit zhruba do hloubky 0,5 centimetru a následně rajčata pravidelně zalévat. Nesmíte to ovšem s vodou přehánět, aby kořenový systém nezačal hnít.

Kdy začít se zimním pěstováním rajčat?

Pokud chcete mít na stole vlastní rajčata i v chladných měsících, pěstování je vhodné zahájit na konci léta. Abyste pak měli přísun šťavnatých plodů během celé zimy, zkuste semínka vysévat postupně zhruba každé dva týdny.

Co rajčata v zimě potřebují?

Rajčata potřebují k růstu dostatek světla (zhruba 14 hodin denně) a tepla. Musíte se postarat, aby na místě, kde rostliny pěstujete, svítilo umělé světlo po dostatečně dlouhou dobu a aby měla pokojová rajčata tu správnou teplotu. Ta se v první fázi růstu pohybuje kolem 18 °C a ve druhé fázi, když se objeví první květy, je to pak 25 až 30 °C. Důležité je také přihnojování a vlastnoruční opylování rostlin.

Napsat komentář