Chcete se pustit do domácího pěstování rajčat, abyste pořád nemuseli kupovat ta ze supermarketu? Pokud se zahradničením nemáte mnoho zkušeností, jistě vás bude zajímat, které druhy a odrůdy rajčat jsou ty nejchutnější a nejjednodušší k vypěstování. Poradíme vám, která semínka se vyplatí pořídit, abyste měli v brzké době co největší sklizeň.
Rajčata si v obchodě můžete koupit prakticky celoročně, ale rozhodně není nad to, když si zaběhnete na zahrádku a utrhnete si čerstvé suroviny přímo z keříku. Proto spousta lidí raději zkouší pěstování rajčat na vlastní pěst, díky čemuž pak mají neustálý přísun chutných plodů, které obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, jako je vitamín C nebo beta-karoten.
Odrůdy rajčat
Pouštíte-li se do pěstování rajčat prvně, může pro vás být poměrně těžké se správně zorientovat. Nejen že jsou na trhu dostupné různé druhy rajčat, ale existuje také několik desítek odrůd, které se navzájem liší velikostí plodů, chutí, ale i dobou sklizně. Odlišná je pak i barva rajčat, takže si musíte dobře rozmyslet, jestli chcete mít na talíři klasické červené plody, nebo třeba žlutá cherry rajčata.
Keříčková rajčata versus tyčková rajčata
Ještě než se pustíte do pěstování rajčat ve skleníku nebo začne výsadba rajčat na záhon, měli byste si rozmyslet, zda dáváte přednost spíše tyčkovým odrůdám, nebo naopak těm, které rostou na keřících. Toto rozhodnutí bude určitě souviset s tím, kde hodláte rajčata pěstovat. Zatímco pro pěstování na záhonech se hodí spíše nižší odrůdy, ve sklenících a fóliových krytech budou lépe prospívat rajčata vyššího vzrůstu.
Keříčková rajčata
Tyto odrůdy většinou dorůstají do výšky kolem jednoho metru, přičemž hlavní výhonek bývá v nejvyšším místě ukončený květenstvím. Kromě toho má rostlinka také několik postranních výhonků (vijanů), které se nemusí vylamovat. Ke svému růstu navíc tato rajčata nepotřebují ani žádnou větší oporu.
Zahrádkáři si keříčkové odrůdy oblíbili hlavně kvůli tomu, že jim nemusí věnovat tolik času a jejich pěstování je méně pracné než v případě rajčat tyčkových. Pokud se také chcete pustit do pěstování rajčat na keříčcích, možná se setkáte s názvem determinantní druh. To souvisí s tím, že tato rajčata mají omezený vzrůst. Vyrostou tedy jen do určité výšky a dále se již nešíří.
Tyčková rajčata
Náročnějším druhem, který potřebuje více péče ze strany pěstitelů, jsou tyčková rajčata. Ta v příznivých podmínkách mohou dorůstat klidně i do pěti metrů nebo ještě výše, přičemž hlavní výhon neustále pokračuje v růstu. Právě kvůli tomu se tyto odrůdy označují také jako indeterminantní, což znamená, že jejich růst je neomezený.
Jelikož tyčková rajčata potřebují ke svému růstu oporu, obvykle se pěstují ve sklenících, ve foliových krytech nebo přímo venku na záhonech (v teplejších oblastech). Většinou se však zaštipují ve výšce opory, což je ideálně asi 1,5-2 metry nad zemí, a jejich boční výhony se v místě úžlabí listů vždy vylamují.
Balkonová rajčata
Jak už samotný název napovídá, jako balkonová rajčata se dnes označují keříčkové odrůdy, které jsou speciálně vyšlechtěné pro pěstování na balkonech, na terasách nebo třeba za oknem. Jedná se o poměrně malé rostliny, které můžete pěstovat v květináčích nebo jiných vhodných nádobách.
Divoká rajčata
Podobně jako u keříčkových rajčat ani těm divokým nemusíte vylamovat boční výhonky. Jak je ovšem patrné již z názvu, tyto odrůdy rostou bujněji a zároveň zaberou při pěstování více místa. Jejich plody jsou pak spíše menší, ale velice chutné. Výhodou je také skutečnost, že jsou divoká rajčata odolná proti plísňovým chorobám a vyžadují poměrně malé množství péče.
Odrůdy rajčat, která nepraskají
Výběr kvalitní odrůdy rajčat je samozřejmě hlavním předpokladem pro dobrou sklizeň. V posledních letech jsou oblíbené například odrůdy označované jako „long life“, pro které je typická vysoká trvanlivost (často až 4 týdny) a zároveň i odolnost proti praskání1, k němuž většinou dochází vlivem špatného počasí nebo ne příliš dobrých pěstebních podmínek.
Tornádo F1 – Mezi zahrádkáři se jedná o velice oblíbenou odrůdu, která má univerzální využití. Její plody totiž skvěle chutnají v syrovém stavu, ale zároveň se výborně hodí i k tepelnému zpracování. Tento hybrid je vhodný pro pěstování ve skleníku, ve fóliovníku i na záhonech. Nemá žádné specifické nároky, akorát potřebuje více místa, jelikož roste poměrně bujně. Plody pak mají střední velikost, jsou kulaté, hladké a pevné.
Ateron F1 – Také rajčata Ateron F1 můžete pěstovat ve sklenících i přímo na zahradě. Jelikož neroste tak bujně jako předchozí odrůda, hodí se navíc také k pěstování v květináčích na balkoně. Plody jsou známé tím, že mají dlouhou trvanlivost, jsou vysoce odolně proti popraskání, a dají se proto dobře skladovat (až 4 týdny).
Pedro F1 -Tato odrůda je určená hlavně pro pěstování ve sklenících a fóliovnících, v teplých oblastech však mohou plody spolehlivě dozrávat i na venkovních záhonech, a to v celých hroznech. Rajčata pak mají velice příjemnou chuť, která je spíše sladší.
Start F1 – Tato odrůda představuje raný hybrid, který se hodí především pro polní pěstování či rychlení, přičemž dobře snáší nepravidelné výkyvy počasí. Plody jsou kulovité, středně velké, lesklé a pevné. Jejich barva je spíše tmavě červená, přičemž tato rajčata skvěle chutnají a jsou velice šťavnatá.
Toro F1 – Dalším univerzálním raným hybridem je odrůda Toro F1, která je určená pro studené rychlení a polní pěstování. Její plody jsou spíše větší, ale zároveň pevné, takže dlouho vydrží a nepraskají ani za deštivého nebo jinak nepříznivého počasí.
Odrůdy rajčat vhodné na balkon
Nemáte zahradu, ale přesto byste se chtěli pustit do pěstování rajčat? V tom případě budete určitě rádi, že existuje spousta zajímavých odrůd, které jsou vhodné na balkon nebo třeba na terasu. Pro pěstování v květináči nebo v truhlíku se většinou hodí odrůdy keříčkové, jejichž růst je omezený, takže se nemusíte bát, že by se vyšplhaly do příliš velké výšky.
Tyto rostliny jsou ovšem velice úrodné a plodí poměrně brzy, takže je možné sklízet zhruba od července až do zámrazu. Vůbec jim přitom nevadí, že prostor balkonu nebo terasy je omezený. Mezi oblíbené balkonové odrůdy patří například:
- Tumbling Tom Red – převislá odrůda s červenými třešničkovými plody,
- Tumbling Tom Yellow – převislá odrůda se žlutými třešničkovými plody,
- Aztek – žlutá převislá odrůda určená pro pěstování v závěsných nádobách či samozavlažovacích truhlících,
- Vilma – převislá odrůda s červenými plody velmi aromatické chuti,
- Karla – odrůda s velice chutnými červenými plody, které jsou středně velké.
Odrůdy masitých rajčat
Dalším oblíbencem se mezi zahrádkáři během posledních let stala masitá rajčata, která se označují také jako steaková. Hodí se především do skleníku nebo do fóliovníku, ale můžete je klidně pěstovat i na venkovních záhonech. Jelikož se ovšem jedná o mohutnější rostliny, příliš se nedoporučuje pěstování masitých rajčat na balkoně nebo na terase.
Plody masitých rajčat jsou poměrně velké a v závislosti na konkrétní odrůdě se jejich váha pohybuje zhruba od 200 gramů až do 1 kilogramu. Pokud se chcete pustit do pěstování těchto rajčat, mohly by vás zaujmout některé z následujících odrůd:
- Cherokee Purple – americká odrůda s velkými sladkými plody temně růžovo-fialové barvy,
- Beefsteak – americká odrůda s obřími pevnými plody, které mají červenou barvu a lahodnou chuť,
- Býčí srdce – česká pozdní tyčková odrůda masitých rajčat, která mají specifický tvar,
- Rosso Sicilian – keříčková odrůda, jejíž plody jsou červené, silně žebrované a po rozkrojení naplocho připomínají květinu,
- Pavlína – keříčková středně raná odrůda, která byla vyšlechtěna v České republice.
Odrůdy lahůdkových rajčat
Všeobecnou oblibu si mezi konzumenty získala také cherry rajčátka, která svůj název získala díky tomu, že se jejich drobné plody na první pohled podobají třešním. Odrůdy lahůdkových ovocných rajčat, která svými názvy, tvary a barvami připomínají ovoce, celkové patří mezi ty nejvyhledávanější. Jsou totiž výjimečně sladké a chutné. Mezi oblíbence patří například:
- Pollicino – datlové rajče s oválnými červenými plody, které jsou velice šťavnaté,
- Cherolla F1 – vysoce výnosný hybrid rybízového rajčete určený pro pěstování venku,
- Goldkrone – žlutá a velice výnosná odrůda, jejíž plody mají velmi sladkou chuť,
- Duo – melounové rajče, jehož plody jsou červené a mají na sobě zelenožluté žíhání,
- Perun – odrůda vhodná pro polní pěstování se žlutými plody hruškovitého tvaru,
- Radana – poloraná odrůda s hruškovitými plody, které mají červenou barvu,
- Idyll – raná odrůda tyčkového rajčete, která tvoří velké množství drobných červených plodů,
- Rubínek – třešňová odrůda nenáročná na půdu, která má chutné červené plody.
Odrůdy divokých rajčat
Chcete-li se pustit do pěstování divokých rajčat, i zde máte k dispozici několik různých odrůd, které se od sebe navzájem liší. Sem patří například:
- Divoké červené,
- Divoké žluté,
- Divoké klokaní,
- Golden Currant,
- White Currant,
- Hawaiian Currant.
Odrůdy černých rajčat
Na českém trhu jsou ke koupi také černá rajčata, která se chuťově příliš neliší od těch klasických. Ačkoliv jsou tmavé kultivary výsledkem klasických šlechtitelských postupů, u některých jedinců i přes to vzbuzuje jejich vzhled obavy. Ty ovšem nejsou na místě, jelikož se jedná o stejné plody jako v případě rajčat červených nebo žlutých, ale jejich slupky navíc obsahují větší množství prospěšných anthokyanů. K dostání jsou například tyto odrůdy:
- Black Krym,
- Black From Tula,
- Black Cherry,
- Brown Berry,
- Black Opal,
- odrůdy ze skupiny Indigo.
Vesuvská rajčata
Mezi málo známé druhy patří rajčata vesuvská, která se někdy označují také jako rajčata pienollo. Jak je patrné z jejich názvu, pěstují se na úpatí Vesuvu. Jejich plody jsou pak oválné, mají silnou slupku a pevnou dužninu, díky čemuž tato rajčata patří mezi velice ceněné suroviny určené pro přípravu různých kulinářských specialit.
Jaké barvy rajčat existují?
Rajčata mohou mít spoustu různých barev. Zatímco většina lidí se drží těch klasických odrůd, které mají červené nebo žluté plody, jiní dávají přednost exotičtějším druhům. Existují tedy i rajčata, jejichž barva je téměř bílá, oranžová, růžová, fialová, modrá, zelená, hnědá nebo černá.
Jak se liší tyčková a keříčková rajčata?
Keříčková rajčata (determinantní) mají jeden hlavní výhonek a několik vedlejších, které se nemusí vylamovat. Dorůstají maximálně do výšky jednoho metru a nepotřebují žádnou větší oporu. Tyčková rajčata (indeterminantní) jsou náročnější na pěstování, protože potřebují oporu a jejich růst je neomezený. Mají jeden hlavní výhon, který se zaštipuje ve výšce opory, a několik bočních výhonů, které se vylamují.
Jaké jsou oblíbené odrůdy rajčat, která nepraskají?
Mezi zahrádkáři si velkou oblibu získaly odrůdy rajčat označované jako „long life“. Ty jsou známé díky své trvanlivosti a odolnosti proti praskání v důsledku špatných podmínek. K nejvíce pěstovaným odrůdám patří například rajčata Tornádo F1, která mají univerzální využití, ale také rajčata Pedro F1, Ateron F1, Start F1 nebo Toro F1.
Jaké odrůdy balkonových rajčat jsou k dostání?
Lidé, kteří nemají zahradu, využívají k pěstování rajčat prostor na balkoně nebo na terase. K pěstování v květináčích, truhlících a jiných nádobách se hodí především keříčkové odrůdy, jejichž růst je omezený. Mezi oblíbená balkonová rajčata patří například Tumbling Tom Red, Tumbling Tom Yellow, Aztek, Vilma či Karla.