Chyby při pěstování rajčat: Čemu se raději vyhnout?

Snažíte se vypěstovat velkou úrodu rajčat, abyste mohli jejich plody využít k přípravě chutných receptů, ale stále se vám to nedaří? Na vině mohou být chyby, které při péči o rajčata neustále opakujete, ačkoliv se možná snažíte všem problémům co nejlépe vyhýbat. Poradíme vám, na co si dávat pozor a jak rajčata před negativními vlivy ochránit.

Máte pocit, že věnujete svým rajčatům dostatek péče, ale stále se vám nedaří vypěstovat adekvátní úrodu šťavnatých plodů? Pak je možné, že se dopouštíte některé z klasických chyb, které zahrádkáři při opečovávání těchto rostlin běžně dělají. Pokud chcete mít na zahradě zdravá rajčata s krásnými a chutnými plody, měli byste se těchto zlozvyků co nejdříve zbavit.

Popálení od slunce

Poměrně častou chybou, kterou zahrádkáři při pěstování rajčat dělají, je umístění rostlin na špatné stanoviště. Ačkoliv rajče potřebuje dostatek slunečního světla a tepla, nikdy byste ho neměli sázet či stavět na místo, kde na něj budou celý den pražit přímé sluneční paprsky. Pak totiž na rostlinách velice rychle vznikají popáleniny.

Nadměrné vystavení slunečnímu žáru může způsobit výrazné poškození rostlinné tkáně, což se projeví především na plodech. Tento problém pak poznáte podle toho, že se na místech, kde paprsky nejvíce hřejí, objeví bílé nebo světle žluté skvrny. Tím správným řešením je umístit rajčata do polostínu, kde sice budou mít dostatek světla, ale sluneční paprsky jim nebudou moci ublížit.

Praskání plodů

Pokud se na rajčatových plodech objevily nevzhledné praskliny, které začínají u stonku a pokračují dále po celém obvodu, opět bude chyba nejspíš na vaší straně. Plody takto reagují na náhlou změnu životních podmínek, jako je například přemokření po delším období sucha. Na vině tedy může být náhlý déšť, ale i nerovnoměrné zásobování vodou, což většinou souvisí také s nedostatkem draslíku.

U tyčkových rajčat na rozdíl od těch keříčkových bývá praskání plodů spojeno také se zaštipováním bočních výhonů, což rostliny činí náchylnější k různým vnějším vlivům. Kromě dlouhodobě deštivého počasí a nepravidelné zálivky pak svou roli může hrát také další častá chyba při pěstování rajčat, a sice expozice plodů přímým slunečním paprskům.

Jak praskání rajčat předejít? Důležité je rostliny pravidelně zalévat a mulčovat, čímž zabráníte výkyvům v půdní vláze. Zároveň byste měli rajčatům vybrat vhodné stanoviště, kde budou chráněna před prudkými dešti, tedy ve skleníku nebo třeba pod přesahem střechy. Můžete také rovnou zvolit odrůdy, které jsou k praskání méně náchylné. Sem patří třeba rajčata Siberian, Latah, Tica, Divoké červené či Divoké havajské.

Deformace plodů

Objevili jste na rajčatech různé výrůstky a nevzhledné prohlubně? Nebo snad jednotlivé plody srostly dohromady? Příčiny těchto deformací mohou být různé, zahrádkáři však předpokládají, že na vině může být nedokonalé opylení, ale také poškození květů či poupat během jejich vývoje.

Mezi časté příznaky deformace, které můžete na rajčatech pozorovat, patří například „kočičí tvář“, kdy ve spodní části plodu vznikne kruhový otvor, jenž působí dojmem, že je vyplněný novým plodem. Dlouhé příčné jizvy, které začínají u stopky a pokračují ke květní části, se pak označují jako zdrhovadlo.

Na zdeformované plody si častěji stěžují pěstitelé, kteří si vybrali odrůdy s většími plody. Ty jsou totiž k tomuto druhu poškození náchylnější než odrůdy, jejichž plody jsou naopak menší. Svůj vliv pak hraje i příliš chladné počasí, vysoká koncentrace dusíku v půdě či přemíra herbicidů.

Nevyzrávání plodů

Pokud stopkové části plodů nevyzrávají správným způsobem, s největší pravděpodobností se jedná o poruchu genetického původu, která je podmíněna stresovými podmínkami. Její rozvoj mohou způsobit různé faktory, jako je například nadměrné či nedostatečné osvětlení, kolísání teplot, ale i nevyvážená výživa (nadbytek dusíku, nedostatek draslíku).

Tyto obtíže se ve většině případů objevují u rajčat vysazených do skleníku či fóliovníku. Jedná se převážně o problém při pěstování starších druhů, které jsou k nevyzrávání plodů náchylnější. Nové odrůdy rajčat touto poruchou již tolik netrpí, a proto se s ní pravděpodobně vůbec nesetkáte.

Nekróza

Nejčastější neparazitní poruchou rajčat je nekróza na vrcholu plodu, která je způsobena nedostatkem vápníku. Tento problém se zpočátku projevuje vznikem tmavých flíčků, které se postupem času mění na větší černé kožovité skvrny. Odborně hovoříme o abiotické nekróze květního konce plodů, přičemž kromě rajčat mohou být napadené také papriky.

Nedostatek vápníku může být způsoben několika různými faktory. Rajčatům tento prvek schází například ve chvíli, kdy je příliš chladné, nebo naopak příliš horké počasí. Na vině však může být i nepravidelná zálivka, přehnaná aplikace dusíkatých hnojiv či přehnojování draslíkem.

Pokud chcete rozvoji nekrózy předejít, dbejte na dostatečnou závlahu rajčat v průběhu celé vegetace. Kořenový systém rostlin nesmí nikdy úplně proschnout, ale škodit může samozřejmě i přílišné přemokření. Dále se doporučuje používání mulčovací kůry, díky které zůstane vláha na správném místě.

Dojde-li k výskytu prvotních příznaků nekrózy, preventivním krokem, který by měl dalším komplikacím zabránit, je aplikace vápníku na listy zasažených rostlin. Můžete použít například chlorid vápenatý, ledek vápenatý či speciální hnojiva, ale rozhodně vynechte ledek amonný.

Poškození herbicidy

Ještě než se pustíte do pěstování rajčat, měli byste vědět, že tyto rostliny jsou velice náchylné k poškození herbicidy hormonální druhu. Jedná se o herbicidy, které se používají především k hubení plevele, tedy pampelišek nebo třeba jetele. Jakmile pak dojde k přenosu na rajčata, například pokud použijete posekanou trávu ošetřenou herbicidem jako mulč, mohou se brzy objevit znaky poškození.

Mezi typické příznaky, které naznačují, že došlo k vystavení herbicidům, patří nepravidelný vývoj plodů nebo přítomnost různých deformací. Jsou-li rajčata zasažena málo, mohou se zotavit, ačkoliv plody budou dozrávat se zpožděním. Při vyšší expozici se však může stát, že se plody vůbec neobjeví, jelikož se rostlina už nevzpamatuje. Z toho důvodu je lepší používat raději organická hnojiva.

Svinování listů

Ke svinování listů u celého rajčatového porostu dochází poměrně často, a o především u starších spodních listů. Dané listy jsou přitom naprosto zdravé, normálně vyvinuté a nenesou žádné známky působení chorob nebo přítomnosti škůdců. Vždy ovšem závisí na konkrétní odrůdě, jelikož některé jsou k tomuto problému náchylnější než jiné.

Jedná se o fyziologickou poruchu, jejíž výskyt je přičítán hlavně náhlému odstranění vegetativní hmoty, které narušuje standardní přísun živin do jednotlivých listů. Důvodem je především silné vyštipování bočních výhonů či radikální zkrácení hlavního výhonu, které se provádí kvůli tomu, aby se rostlina příliš nevysilovala a lépe plodila. Problémy ovšem může způsobit i přílišné kolísání mezi denními a nočními teplotami či nadbytek dusíku a draslíku.

Dojde-li ke svinování zdravých listů ve vrcholové část rostliny, příčinou bývá často nedostatek vláhy. Svinutí listů totiž představuje jakousi ochranu před nechtěným vypařováním vody. Jakmile rajčata zalijete, měly by se listy opět narovnat. Na vině ovšem může být i přílišná expozice slunečnímu záření, což znamená, že listy se svinují daleko více na slunci než ve stínu.

Nedostatek fosforu

Půda obsahuje dostatečné množství fosforu, s nímž by si rajčata měla pohodlně vystačit. Pokud je ovšem příliš chladno, rostlina bohužel není schopná fosfor ze země čerpat, což ji může nakonec i zabít. Vhodným řešením je nevysazovat rajčata moc brzy. Ve chvíli, kdy se rozhodnete sazenice na zahradu umístit, by půda již měla být dostatečně teplá. Kromě toho ji můžete zahřát i mulčováním.

Jak zabránit popálení rajčat od slunce?

Aby nedošlo k poškození rajčat prostřednictvím přímých slunečních paprsků, což se projevuje vznikem bílých či žlutých skvrn, je nutné vybrat pro tyto rostliny vhodné stanoviště. Ideální je místo v polostínu, kde budou mít rajčata sice dostatek světla a tepla, ale zároveň jim sluneční paprsky nebudou moci ublížit.

Proč dochází k praskání rajčat?

Pokud se na rajčatech objevily praskliny, na vině je nejspíš náhlá změna životních podmínek. Plody takto reagují na přemokření po delším období sucha, což může způsobit náhlý déšť i nerovnoměrné zásobování vodou. Příčinou však může být také přílišné zaštipování bočních výhonů nebo třeba vystavení plodů přímým slunečním paprskům.

Co způsobuje nekrózu rajčat?

Nekróza na vrcholu plodů, kterou poznáte podle tmavých flíčků nebo větších černých skvrn, je způsobena nedostatkem vápníku. Za tento problém bývá zodpovědné příliš chladné, či naopak příliš horké počasí. Mezi další příčiny se pak řadí nepravidelná zálivka, přehnojování draslíkem či aplikace dusíkatých hnojiv.

Co vede ke svinování rajčatových listů?

Dojde-li ke svinování listů ve spodní části u celého rajčatového porostu, jedná se o fyziologickou poruchu, která souvisí hlavně s náhlým odstraněním vegetativní hmoty. Důvodem tak může být buď silně vyštipování zálistků, nebo radikální zkrácení výhonu hlavního. Za svinování zdravých listů v horní části rostliny je pak zodpovědný nedostatek vláhy či přílišné vystavení rajčat slunečnímu záření.

Napsat komentář