Máte k dispozici bohatou úrodu jedlých kaštanů, které čekají na zpracování? V tom případě jistě přemýšlíte, jak tyto plody nejlépe zužitkovat, ale zároveň si jejich skvělou a netradiční chuť co nejvíce užít. Mezi lidmi jsou oblíbené především pečené kaštany, které neodmyslitelně patří k chladnějším měsícům. Poradíme, jak poznat jedlý kaštan, jak oloupat kaštany a jak upéct jedlé kaštany.
Jedlé kaštany
Kaštany jedlé jsou plodem opadavého listnatého stromu, který je známý jako kaštanovník setý či kaštanovník jedlý (Castanea sativa Mill.). Tyto nažky, pro něž se vžilo také označení maróny, se po dvou nebo po třech vyskytují v pichlavém obalu, jenž později rozpuká čtyřmi švy. Mají tmavě hnědou barvu a protáhle kulovitý až baňatý tvar. V závislosti na konkrétní odrůdě dozrávají v září nebo v první polovině října.
Jak poznat jedlé kaštany od těch, které se k jídlu nehodí? Pokud se chcete pustit do pečení kaštanů nebo hledáte jiný způsob, jak bohatou úrodu zužitkovat, v první řadě byste si měli být jistí, že se skutečně jedná o tyto chutné plody. Někteří lidé si je totiž pletou s kaštany koňskými, které vyrůstají na jírovci maďalu. Jejich konzumace však může způsobit velmi nepříjemné zažívací potíže.
Chcete-li od sebe jedlé a koňské kaštany odlišit, zaměřte se především na jejich vnější obal. Ten má v případě jedlých kaštanů hnědou barvu, dlouhé štětiny a uvnitř 2 až 3 částečně zploštělá semena. U kaštanů koňských, které rostou třeba v parcích nebo v alejích, je pak obal spíše tlustší, má zelenou barvu, jeho hroty jsou kratší a vevnitř se nachází pouze jedno větší, kulaté semeno.
Jak připravit jedlé kaštany?
Ať už se vám jedlé kaštany urodily na vlastní zahradě, nebo jste si je koupili třeba na trhu či v supermarketu, pamatujte na to, že byste je měli co nejrychleji spotřebovat. Pokud to neuděláte, kaštany začnou vysychat a rychle ztvrdnou, což je učiní nepoživatelnými. Můžete je uložit do lednice, kde vydrží zhruba dva týdny, nebo je zamrazit, ale ideální je pustit se rovnou do jejich přípravy.
Kvůli trpké a svíravé chuti, kterou mají jedlé kaštany v syrovém stavu, je nutné tyto plody před konzumací nějakým způsobem tepelně upravit (upéct, uvařit). Tím původně mdlá a moučnatá dužina změní chuť na příjemně sladkou, takže se kaštany stanou poživatelnými. Navíc obsahují celou řadu minerálů, vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek.
V kuchyni se dají jedlé kaštany připravit na slaný i sladký způsob. Můžete z nich vyrobit kaštanovou mouku a vločky, používají se pro přípravu koláčů, krémů nebo zákusků a posloužit mohou také jako příloha k masu nebo základ pro výrobu alkoholu. Mezi oblíbené recepty patří třeba kaštanové pyré, kaštanová nádivka či kaštanová polévka. Kromě toho existují i kaštany kandované a vakuované.
Nejoblíbenější pochoutkou, kterou můžete z těchto plodů připravit, jsou však pečené kaštany. Ty si lidé obvykle kupují na vánočních trzích nebo na poutích, kde se opékají na roštech nad ohněm. Pokud však máte k dispozici dostatek jedlých kaštanů, můžete si jejich přípravu vyzkoušet také v pohodlí domova. Stačí mít na pečené kaštany recept, který vám podrobně vysvětlí, jak na to.
Jak vybrat vhodné kaštany?
Pokud si chcete připravit pečené kaštany v troubě, nejprve byste měli zvolit plody, které se k tomu skutečně hodí. Máte-li doma k dispozici bohatou úrodu jedlých kaštanů, přeberte je a sáhněte pouze po takových, jejichž slupka bude neporušená. Nesmí tedy být prasklá, scvrklá ani jiným způsobem poškozená. Při doteku byste také neměli cítit, že je mezi slupkou a plodem nějaký volný prostor.
To samé pak platí i v případě, že vybíráte jedlé kaštany v obchodě. Ideálně byste měli výběru věnovat dostatek času, každý kaštan vzít samostatně do ruky a prohlédnout. Pozor si dejte na jakékoliv vady, ale i na červíky, kteří si na kaštanech rádi pochutnají. Zakoupené kaštany pak nenechávejte ležet v igelitovém sáčku, kde by se mohly zapařit. Po příchodu domů je vybalte a co nejrychleji zpracujte.
Základní recept na pečené kaštany
Pokud chcete vědět, jak se pečou jedlé kaštany, máme pro vás jednoduchý návod, díky kterému vaši domácnost brzy provoní neodolatelná vůně kaštanových plodů. Mějte ovšem na paměti, že ačkoliv tento recept není nijak složitý, měli byste přesně dodržovat daný postup. Příprava jedlých kaštanů má totiž svá pravidla a jejich porušení by vás mohlo dříve nebo později mrzet.
Před tepelnou úpravou je nejprve nutné naříznout slupku jedlých kaštanů do kříže, a to na jejich vypouklé straně. Udělejte tedy zhruba 2 centimetry dlouhé řezy kolmo na sebe, které budou zasahovat asi půl centimetru pod slupku. Buďte ale opatrní a plody pevně držte, aby vám neuklouzla ruka, a zbytečně jste se kvůli tomu nezranili.
A proč je vlastně nutné jedlé kaštany před pečením takto nakrojit? Po vložení do trouby v nenaříznutých kaštanech vzniká tlak, což způsobí, že se pak chovají jako malé bomby. To by mohlo být v některých případech dokonce i nebezpečné. Z toho důvodu nikdy tento krok nepřeskakujte a před pečením vždy zkontrolujte, že jsou všechny kaštany správně naříznuté.
Pokud máte obavy, že by kaštany mohly být příliš tvrdé, doporučuje se je ponořit na několik hodin do vody, aby změkly, a poté je důkladně osušit. Zatímco někteří máčí kaštany po dobu tří hodin ve vodě studené, jiní je po naříznutí na minutu až dvě vkládají do vody horké, což by mělo předejít jejich vysychání. Díky páře, která vzniká uvnitř slupky, se pak rovnoměrněji propečou.
Chcete-li připravit jedlé kaštany v troubě, předem si ji rozpalte na 200-210 °C. Nařezané kaštany pak rozložte na suchý plech (může být vyložený pečicím papírem), a to tak, že řezná strana (nakrojený křížek) bude směřovat vzhůru. Poté plech vložte do trouby a občas plody promíchejte pomocí připravené vařečky nebo je protřeste.
A jak dlouho péct kaštany, aby byly tak akorát? Čas pečení se samozřejmě odvíjí od velikosti jednotlivých plodů, ale pohybuje se v rozmezí od 10 do 20 minut. Hotové kaštany pak poznáte podle tmavnoucí a pukající slupky. Naříznuté okraje se budou kroutit, navrchu se objeví žlutá dužina a kuchyní se začne linout charakteristická kaštanová vůně. Dejte si však pozor, abyste plody nepřipálili. Slupka by nikdy neměla získat černý odstín.
Jak oloupat kaštany?
Pečené kaštany chutnají nejlépe ihned po vytažení z trouby, tedy ve chvíli, kdy jsou nejteplejší. Z toho důvodu byste je měli co nejrychleji zbavit slupek a pustit se do jídla. Jak oloupat jedlé kaštany, abyste se lehce dostali k jejich nasládlé dužině a nestrávili u toho celou věčnost?
Do loupání se nepouštějte od špičky, ale spíše z té protilehlé, zakulacené strany. Aby to šlo lépe, jemně je pokropte vodou a zabalte je do utěrky, ve které plody krátce poválíte, díky čemuž slupka popraská. Kaštany pak nechte ještě 3 minuty zabalené a teprve poté začněte loupat.
Pečené kaštany na pánvi
Nejčastěji se připravují pečené kaštany v horkovzdušné troubě, ale existuje samozřejmě i řada jiných způsobů, jak na to. Výjimkou tak nejsou třeba ani pečené kaštany v mikrovlnce nebo pečené kaštany na grilu. Dalším způsobem, jak upéct kaštany doma, je příprava plodů kaštanovníku setého na pánvi. Jak na to? Opět si kaštany nejprve nařízněte a můžete je také na nějakou dobu ponořit do vody, aby trochu změkly.
K samotnému pečení pak budete potřebovat pánev s tlustým dnem. Pečte plody na středním ohni, občas je promíchejte a čas od času pánví zatřeste, aby se kaštany nepřipálily. Tento způsob přípravy zabere zhruba 10 minut. Že jsou kaštany hotové, poznáte ve chvíli, kdy krásně provoní místnost. Kromě toho uslyšíte také, jak syčí, a jejich slupka bude přiměřeně zhnědlá.
Pečené kaštany s rozmarýnem
Pokud hledáte na jedlé kaštany recept, který bude trochu netradiční, rozhodně byste si neměli nechat ujít kombinaci těchto sladkých plodů s máslem a rozmarýnem. Někteří dokonce považují tuto pochoutku za nejlepší pečené kaštany, které kdy jedli. Co k tomu budete potřebovat?
- 500 gramů jedlých kaštanů,
- 3 snítky rozmarýnu,
- 130 gramů másla,
- citronovou kůru,
- mletý pepř,
- sůl.
Jak se pečou kaštany, když je chcete zkombinovat také s dalšími surovinami? I zde platí stejná pravidla jako v případě, že se kaštany rozhodnete upéct standardním způsobem. Troubu si tedy předehřejte na 200-210 °C a každý kaštan do kříže nařízněte. Poté plody na minutu až dvě namočte do horké vody, aby se později lépe propekly.
Jakmile slijete vodu a kaštany osušíte, nasypte je do větší mísy. Pak přidejte také rozmarýn, máslo, sůl, pepř a malé množství citronové kůry, vše dobře promíchejte a snažte se, aby se kaštany co nejlépe obalily. Následně je rozložte na připravený plech (naříznutou stranou vzhůru) a vložte do trouby. Pokud jde o to, jak dlouho se pečou kaštany s rozmarýnem, nechte je v troubě asi 30 minut.
Během pečení nezapomeňte kaštany jednou či dvakrát promíchat nebo protřást. Jakmile se jejich naříznuté okraje začnou kroutit, kaštany pečené v troubě získají tmavě hnědý nádech a na povrch vykoukne nažloutlá dužina, poznáte, že je hotovo. Upečené kaštany pak vysypte na talíř, seškrábněte k nim všechno zbylé koření a máslo, důkladně promíchejte a podávejte ještě horké.