11 Receptů z rajčat

Vypěstovali jste si úrodu šťavnatých rajčat, ale teď si nevíte rady, co z nich připravit? Dobrou zprávou je, že se v kuchyni dají použít na mnoho různých způsobů, a to jak v čerstvém stavu, tak i sušená, pečená, naložená nebo třeba v podobě polévky, omáčky či marmelády. Poradíme, co udělat z rajčat a jaké recepty s rajčaty vyzkoušet, aby si pochutnala celá vaše rodina.

Recepty z rajčat

Nevíte si rady, jak nejlépe zpracovat rajčata? Naštěstí se jedná o plodinu, která má v kuchyni opravdu všestranné využití. Dají se totiž použít třeba v čerstvém stavu, kdy se hodí pro přípravu salátů, rajčatové salsy a guacamole nebo jako základ pro caprese. Kromě toho je ale můžete také tepelně upravit (dusit, grilovat, péct), usušit, naložit, zamrazit nebo třeba zavařit.

Pokrmy z rajčat jsou dnes oblíbené mezi dětmi i dospělými. Vděčné jsou například rajčatové polévky nebo omáčky, ale tyto chutné plody se mohou stát také skvělým základem pro lečo. Kromě toho se ale přidávají také na pizzu, lidé je velice často konzumují v kombinaci s těstovinami a mohou obohatit i rizoto. V současné době si pak na mnoha místech můžete dopřát také zapečené gnocchi s kuřecím masem a rajčaty a výtečná je i zapečená cuketa s mletým masem a rajčaty.

Rajčata se díky své nezaměnitelné vůni a sladkokyselé chuti dají využít na stovky různých způsobů, takže se zde fantazii rozhodně meze nekladou. Dobře chutnají například s mořskými plody nebo s rybami, přidávají se do různých slaných koláčů, zapékají se s masem i zeleninou, můžete je plnit různými ingrediencemi, a pokud nevíte, co si s jejich přebytkem počít, dá se z nich vyrobit pesto, kečup, chutney nebo marmeláda.

Rajčatová polévka recept

Jedním z nejoblíbenějších pokrmů, které si můžete připravit, pokud máte k dispozici přebytek rajčat nebo domácí rajčatové pyré, je samozřejmě polévka z rajčat. Ta se dá uvařit v mnoha různých variantách, takže si na své přijde téměř každý. Máte-li na tuto dobrotu také chuť, vyzkoušejte následující recept na rajčatovou polévku, k jehož přípravě budete potřebovat:

  • 1 kilogram čerstvých rajčat (nebo 700 gramů pyré),
  • 500 mililitrů zeleninového vývaru,
  • 2 stroužky česneku,
  • 1 cibuli,
  • sůl a cukr,
  • olivový olej
  • čerstvou bazalku,
  • zakysanou smetanu na servírování.

Nejprve bude nutné rajčata oloupat, a proto byste měli volit pouze taková, která jsou již dostatečně zralá. Plody omyjte a na opačném konci, než se nachází stopka, narušte jejich slupku pomocí ostrého nože (nařízněte ji do tvaru kříže). Poté rajčata vložte do hrnce, zalijte je vařící vodou a nechte zhruba minutu odstát. Vodu pak slijte, rajčata zchlaďte ledovou vodou a pak můžete pomocí nožíku slupky oloupat.

Následně si nakrájejte cibuli na malé kostičky, česnek nasekejte nadrobno a rajčata pokrájejte na menší kousky. Do hrnce dejte 1 lžíci olivového oleje a cibulku na něm spolu s česnekem osmahněte dozlatova. Pak přidejte nakrájená rajčata (nebo případně rajčatové pyré), vše zalijte zeleninovým vývarem a nechte polévku vařit zhruba po dobu 20 minut (v případě pyré stačí menší čas).

Pak už přichází řada na dochucení, takže přidejte 1 lžičku cukru, sůl a mletý pepř dle chuti, ale také hrst bazalky. Následně bude nutné polévku rozmixovat, aby se čerstvá rajčata dostatečně rozmělnila, a to ideálně úplně dohladka. Pak už je polévka hotová a nic nebrání jejímu servírování. Na talíři ji přitom můžete ozdobit lístkem bazalky a zakysanou smetanou (případně také strouhaným parmazánem nebo několika kapkami olivového oleje).

Kromě toho se dá samozřejmě připravit také rajská polévka z protlaku, a pokud nemáte k dispozici domácí pyré ani čerstvou úrodu, je možné zakoupit konzervu sekaných rajčat. Spousta receptů také pracuje s přidáním smetany ke šlehání, která chuť rajčatové polévky zjemní. Jestliže se vám doma navíc nakupily starší rohlíky, můžete je využít k přípravě krutonů.

Rajčatový protlak recept

Jestliže jste vypěstovali přebytek rajčat, která nestíháte zpracovat v čerstvém stavu, zkuste si připravit domácí rajčatový protlak. Ten představuje univerzální surovinu, jež se vám bude hodit třeba během zimních měsíců, kdy čerstvá rajčata zkrátka nejsou k dispozici. Dobrou zprávou je také skutečnost, že náš recept na rajský protlak není složitý a vyžaduje pouze dostatek rajčat.

Pokud chcete zajistit, aby byl domácí rajský protlak kvalitní a chutný, měli byste vybírat pouze zdravé plody (tedy bez náznaku plísně či hniloby). Také pamatujte na to, že čím zralejší vaše rajčata budou, tím bude výsledný produkt sladší. Raději tedy nepoužívejte nazelenalé plody, které jsou spíše kyselejší, nebo je nejprve nechte při pokojové teplotě dojít.

Chcete-li místo kupovaného získat rajský protlak domácí, nejprve plody pečlivě omyjte, nakrájejte na menší kousky a ty potom vložte do hrnce se silným dnem, kde je necháte pod pokličkou dusit zhruba po dobu 30 minut (do rozvaření). Není přitom nutné rajčata podlévat, protože postupem času pustí dostatek vlastní šťávy.

Rozvařená rajčata potom přelijte do mísy a po částech je začněte přes husté síto pasírovat zpět do kastrolu (předtím je můžete ještě rozmixovat). Tak je zbavíte všeho, co by domácí protlak z rajčat neměl obsahovat, jako jsou slupky, semínka nebo další tuhé části. Propasírovanou hmotu pak znovu přiveďte k varu a nechte ji bez pokličky pomalu probublávat, zatímco ji občas promícháte.

Jakmile se odpaří většina tekutiny a protlak zhoustne, je prakticky hotovo. Pak už jen stačí rajčatový protlak nalít do čistých, suchých sklenic, které je nutné zavíčkovat a zavařit (zhruba po dobu 20 minut při teplotě 80 °C). Po vychladnutí následně uložte sklenice s rajským protlakem na tmavé, chladné místo, a použijte je ve chvíli, kdy budete mít chuť na nějaký pokrm s rajčatovým základem.

Připravujete-li rajčatový protlak domácí, můžete samozřejmě zvolit libovolnou velikost sklenic. Obecně se však doporučuje volit spíše ty menší, protože jakmile protlak načnete a zbytek necháte v lednici, může se začít brzo kazit. Pokud byste navíc chtěli mít tuto surovinu již dopředu ochucenou, zvolte recept na rajčatový protlak, do nějž přidáte také sůl a cukr, česnek nebo bylinky.

A jaké má rajčatový protlak použití? V kuchyni jej můžete zužitkovat během přípravy celé řady různých pokrmů. Přidává se především do oblíbených omáček, které se skvěle hodí k masu, k těstovinám, na gnocchi nebo i k rýži, potom samozřejmě do polévek (rajská, gulášová) nebo do masových a zeleninových směsí.

Zavařená pečená rajčata

Pokud přemýšlíte, co zavařit z rajčat, mohli byste vyzkoušet oblíbený recept na zavařování pečených plodů. Je to velice jednoduché a získáte tak surovinu, kterou budete moci využít i během zimních měsíců nebo zkrátka ve chvíli, kdy si budete chtít připravit něco z rajčat, ale vaše zahrádka je zrovna nebude mít k dispozici. Potřebovat k tomu budete:

  • 1,5 kilogramu zralých rajčat,
  • 6 stroužků česneku,
  • třtinový cukr,
  • olivový olej,
  • sůl a pepř,
  • bylinky dle chuti.

Rajčata nejprve omyjte, rozkrojte na poloviny a vložte je řezem nahoru na plech vyložený pečicím papírem. Stroužky česneku pak oloupejte a prolisujte na rozložená rajčata. Ta pak ještě posypte zhruba jednou lžící třtinového cukru, lžičkou soli, mletým pepřem dle chuti a čerstvými bylinkami. Nakonec je zakápněte olivovým olejem a plech vložte do vyhřáté trouby.

Rajčata je nutné péct zhruba po dobu 3 hodin, a to na 110 až 120 °C. Poté plech vyjměte a rajčata naskládejte do čistých, suchých sklenic, které správně zavíčkujete. Následně už stačí jenom rajčata zavařit (po dobu 15–20 minut při teplotě 80 °C), sklenice obrátit dnem vzhůru a nechat vychladnout, než je uložíte na temné a chladné místo. Pokud rajčata dáte do lednice bez zavaření, vydrží asi týden.

Rajská omáčka

Další variantou, jak zpracovat přebytek rajčat, abyste je měli k dispozici i později, je samozřejmě příprava oblíbené rajské omáčky. Ta se podává třeba s knedlíkem a hovězím masem, s plněnými paprikami nebo také s masovými koulemi. Každá domácnost ji připravuje jinak, ale pokud chcete zkusit náš recept, nachystejte si následující suroviny:

  • 400 gramů loupaných rajčat,
  • 800 mililitrů hovězího vývaru,
  • 150 gramů rajského protlaku,
  • 50 gramů másla,
  • 50 gramů hladké mouky,
  • 1 cibuli,
  • celý pepř,
  • bobkový list,
  • nové koření,
  • hřebíček,
  • sůl,
  • cukr.

Nejprve si připravte cibulku, kterou je potřeba nasekat najemno. V hrnci si mezitím rozpusťte máslo a cibuli na něm orestujte dozlatova. Potom trochu snižte plamen, cibuli zaprašte moukou a umíchejte světlou jíšku (zhruba po dobu 1 minuty). Jakmile bude hotovo, do hrnce přihoďte loupaná rajčata nakrájená na menší kousky (mohou být z konzervy), vše promíchejte a zalijte směs vývarem.

Následně dochuťte omáčku bobkovým listem (3 kusy), pepřem (6 kuliček), novým kořením (6 kuliček), hřebíčkem (1 kus) a solí (případně můžete použít i tymián nebo třeba špetku skořice). Vše za stálého míchání přiveďte k varu a nechte zhruba 10 minut pod pokličkou probublávat. Pak už jen stačí omáčku přecedit přes síto, přidat do ní rajský protlak, který dostatečně rozmícháte, a dochutit ji cukrem (zhruba 4 lžičky) a případně i octem.

Rajčatové sugo recept

Oblíbeným způsobem, jak naložit s přebytkem vypěstovaných plodů, je také příprava suga, což je základní rajčatová omáčka se širokým využitím. Lidé ji nejčastěji používají jako surovinu na pizzu, ale můžete s ní zapéct i lasagne a přijde vhod také během přípravy různých omáček a polévek. Chcete-li vyzkoušet recept na domácí sugo z čerstvých rajčat, připravte si následující ingredience:

  • 1 kilogram rajčat,
  • 1 lžíci rajského protlaku,
  • 2 stroužky česneku,
  • 1 cibuli,
  • třtinový cukr,
  • olivový olej,
  • sůl,
  • hrst bazalky.

Pro přípravu rajčatového suga se nejlépe hodí rajčata masitá nebo třeba druh San Marzano, z nichž se tato omáčka dobře vyrábí. Ta je nejprve nutné zbavit slupek (a ideálně odstranit semínka, zvláště pokud jde o masitá rajčata) a nakrájet je na menší kousky. Potom si ještě nahrubo nasekejte cibulku a oloupané stroužky česneku.

Mezitím si v hrnci rozehřejte trochu olivového oleje a cibulku s česnekem na něm zpěňte. K tomu pak přidejte nakrájená rajčata, krátce je restujte a pak hrnec přiklopte pokličkou. Směs duste zhruba po dobu 10 minut, než přijde čas na její dochucení. Přidejte 1 lžíci třtinového cukru a 1 lžíci rajčatového protlaku, dobře promíchejte a pod pokličkou duste dalších 20 až 30 minut.

Zhruba 10 minut před koncem požadované doby přidejte do probublávající směsi sůl podle chuti a také omyté a osušené lístky bazalky a vše důkladně promíchejte. Potom už jen stačí rajčata rozmixovat a propasírovat přes síto, aby vznikla hladká hmota, a nechat ještě chvilku povařit, dokud nebude mít požadovanou hustotu.

Na závěr sugo na pizzu z čerstvých rajčat ještě raději ochutnejte a případně přidejte cukr nebo sůl dle potřeby. Ještě horkou směs plňte do čistých a suchých zavařovacích sklenic, ty potom zavíčkujte a zavařte tak, jak jste zvyklí (tedy samozřejmě za předpokladu, že sugo nevyužijete hned). Také ovšem můžete počkat, než vychladne, a nalít omáčku do plastových misek, které pak vložíte do mrazáku.

Rajčatové pesto recept

V domácích podmínkách můžete rajčata zužitkovat také pro přípravu chutného pesta, které se dá vyrobit z čerstvých, ale také ze sušených plodů. Postup je přitom velice jednoduchý a určitě ho hravě zvládne i každý, kdo teprve v kuchyni začíná. Chcete-li vyzkoušet přípravu rajčatového pesta z čerstvých rajčat, budete potřebovat:

  • 5 větších rajčat,
  • 3 stroužky česneku,
  • 3 lžíce strouhaného parmazánu,
  • 50 gramů piniových oříšků,
  • hrst čerstvé bazalky,
  • olivový olej,
  • sůl a pepř.

Rajčata budete muset nejprve oloupat, a proto na nich zespodu udělejte nožem křížek, poté je dejte do mísy, zalijte horkou vodou a po minutě je zprudka ochlaďte. Pak už je můžete oloupat, rozkrojit a vydlabat z nich semínka. Následně je vložte do mixéru, přidejte oloupané a prolisované stroužky česneku, omyté lístky bazalky a na pánvi lehce opečené piniové oříšky.

Vše potom ještě dochuťte solí a pepřem, ale nezapomeňte přilít také 3 lžíce olivového oleje a přidat nastrouhaný parmazán. Následně všechny suroviny rozmixujte, což budete dělat tak dlouho, než bude konzistence pesta pro vás ideální. Pak ho ještě ochutnejte a případně osolte a opepřete. Hotové pesto pak můžete použít jako základ omáčky na těstoviny, náplň do slaných palačinek nebo s ním dochutit maso či ryby. Také jej můžete uložit na později do zavařovacích sklenic s víčkem.

Rajčatové chutney recept

Máte-li raději sladší chuť, možná by vás mohl zaujmout recept na čatní z rajčat (rajčatové chutney). To se dá skvěle využít třeba jako omáčka k různým grilovaným a pečeným pokrmům, ale i jako dochucovadlo. K tomu, abyste si ho mohli doma sami připravit, si nachystejte následující ingredience:

  • 2 kilogramy rajčat,
  • 10 větších stroužků česneku,
  • 3 středně velké cibule,
  • 1 balíček rozinek,
  • 2,5 šálku cukru krupice,
  • 2 šálky octa,
  • 2 lžičky zázvoru,
  • 2 lžíce soli,
  • 4 lžičky kari,
  • ½ lžíce červené papriky,
  • ½ lžíce pálivé papriky.

Nejprve bude nutné připravit rajčata, která musíte oloupat (tedy nejprve naříznout, spařit, zchladit a pak to již půjde snadno) a nakrájet na kousky. Poté si oloupejte cibuli a česnek a také je nakrájejte na menší kousky. Vše vložte do hrnce, k tomu přidejte ještě rozinky, sůl a výše zmiňované koření (kari, zázvor, červenou papriku a pálivou papriku) a poté vařte do zhoustnutí.

Následně přidejte ještě cukr a ocet, opět vařte směs do zhoustnutí a poté ji nalijte do čistých, suchých sklenic. Ty otřete a zavíčkujte. Poté můžete sklenice uskladnit v lednici, nebo je ještě zavařit (po dobu 20 minut při teplotě 80 °C), aby vám chutney z rajčat vydrželo delší dobu. Chcete-li recept ozvláštnit, můžete zkusit také rajčatové čatní s jablky nebo čatní z cukety a rajčat.

Marmeláda z rajčat

Pokud byste si chtěli dopřát v zimních měsících nějakou sladkou pochoutku, skvělou volbou by pro vás mohla být rajčatová marmeláda. Pro některé je možná trochu netradiční, ale věřte, že si ji dříve nebo později zamiluje celá rodina. Abyste se mohli do přípravy tohoto receptu v domácích podmínkách pustit, budete potřebovat tyto suroviny:

  • 3 kilogramy rajčat,
  • 1 kilogram cukru krupice,
  • 2 vanilkové cukry,
  • 3 pektogely,
  • kyselinu citronovou,
  • 1 decilitr rumu.

Rajčata si nejprve omyjte, nakrájejte na kousky a nechte zhruba po dobu jedné hodiny vařit. Ještě horkou směs poté prolisujte, abyste ji zbavili veškerých semínek a dalších pevnějších částí, a nechte vše znovu po dobu jedné hodiny vařit. Poté přidejte cukr, vanilkový cukr a 2 lžičky kyseliny citronové a zhruba 10 minut povařte.

Těsně před koncem vaření přidejte do směsi také pektogely a rum a vše důkladně promíchejte. Následně směs zatepla nalijte do sklenic umytých horkou vodou (ideálně ještě teplých), které pak uzavřete víčkem a obrátíte dnem vzhůru. Nezavařujte je. Pak už si můžete užít sladký džem z rajčat, který má podobnou chuť jako meruňková marmeláda.

Pečená rajčata recept

Pokud dáváte přednost slaným dobrotám a chtěli byste si doma připravit něco nenáročného, co můžete nabídnout návštěvě nebo sníst s rodinou k večeři, vyzkoušejte zapečená rajčata v troubě. Existuje samozřejmě spousta receptů, jak rajčata tímto způsobem zužitkovat. My nabízíme pečená rajčata s česnekem a solí, k jejichž přípravě budete potřebovat tyto ingredience:

  • 6 větších rajčat,
  • 3 stroužky česneku,
  • 2 lžíce třtinového cukru,
  • 3 lžíce olivového oleje,
  • 1 lžíce balzamikového octa,
  • hrst listů bazalky,
  • špetku tymiánu,
  • sůl a pepř.

Troubu si nejprve předehřejte na 160 °C. Poté si připravte plech nebo větší zapékací mísu, kterou vymažete olivovým olejem, a vložte do ní na polovinu nakrájená rajčata (řeznou stranou vzhůru). Řezné plochy posolte, opepřete, potřete olejem, zakápněte balzamikovým octem a poprašte třtinovým cukrem. Přidejte ještě špetku tymiánu a na plátky nakrájený česnek.

Poté vložte plech či zapékací mísu do trouby a nechte rajčata péct zhruba hodinu, následně zvyšte teplotu na 210 °C a pečte dalších 20 minut nebo do chvíle, kdy se rajčata začnou scvrkávat a lehce hnědnout. Následně je můžete podávat jako lehké jídlo nebo třeba jako výtečnou přílohu k masu. Před podáváním ještě rajčata ozdobte lístky bazalky a pár kapkami oleje.

Kromě toho samozřejmě existuje i řada dalších receptů na pečená rajčata v oleji nebo třeba pečená cherry rajčata. Oblíbená jsou ovšem i pečená rajčata se sýrem (například s mozzarellou), pečená rajčata s fetou nebo zapečená rajčata s nivou. Fantazii se meze nekladou, takže můžete přidat i další suroviny, které máte rádi.

Plněná rajčata

Další oblíbenou pochoutkou, která se dá připravit na mnoho různých způsobů, jsou plněná rajčata za studena. Ta mohou mít spoustu zajímavých náplní, například s mletým masem nebo třeba se žampiony. Spousta lidí však dává přednost obyčejným plněným rajčatům se sýrem, jejichž příprava je velice jednoduchá. Budete k tomu potřebovat:

  • 6 větších rajčat,
  • 2 vejce,
  • 2 šalotky,
  • 100 gramů Eidamu,
  • 3 lžíce olivového oleje,
  • svazek pažitky,
  • sůl a pepř.

Nejprve si omyjte rajčata a shora odkrojte zhruba 1/3 (jakýsi klobouček). Následně vydlabejte vnitřek rajčat i odříznuté části a dejte si tuto hmotu stranou. Na oleji si potom osmažte najemno nasekanou cibulku, přidejte k tomu dužinu z rajčat a vše pořádně osolte a opepřete dle chuti. Tuto směs pak duste zhruba 5 minut, dokud trochu nezhoustne. Vydlabaná rajčata můžete zevnitř trochu posolit.

K cibulce a rajčatům poté přidejte rozšlehaná vajíčka a také zhruba ¾ nastrouhaného sýru a většinu nasekané pažitky. Vše důkladně promíchejte a pánev či hrnec stáhněte z plotýnky. Troubu si mezitím předehřejte na 180 °C a připravenou směsí následně naplňte vydlabaná rajčata i jejich vršky. Rajčata pak vložte na pekáč vymazaný olejem a ještě je posypte zbytkem sýru a pažitky. Poté je stačí péct zhruba po dobu 10 minut a máte hotovo.

Rajčatový salát s cibulkou

Jestliže hledáte recepty z čerstvých rajčat, jistě si pochutnáte na rajčatovém salátu, který představuje příjemné osvěžení třeba v letních měsících. Jeho základní varianta je opravdu jednoduchá, takže si ji zvládne připravit každý začínající kuchtík. Chcete-li recept na rajčatový salát také vyzkoušet, nachystejte si:

  • 4 rajčata,
  • 1 větší červenou cibuli,
  • 4 lžíce bílého vinného octa,
  • 3 lžíce oleje,
  • 100 mililitrů vody,
  • 2 lžíce cukru krupice,
  • sůl a čerstvý pepř.

Rajčata a červenou cibuli nejprve nakrájejte na menší kousky (dle vašich preferencí to mohou být třeba tenké klínky nebo kostičky). Nálev na rajčatový salát pak připravíte tak, že si v misce smícháte ocet, cukr, sůl a pepř a to vše ještě doplníte vodou a olejem. Vše následně prošlehejte metličkou, dokud se cukr nerozpustí. Jakmile bude hotovo, smíchejte zálivku s rajčaty a cibulí. Pak již můžete podávat, nebo nechat salát ještě vychladit v lednici.