4 Recepty z Oskeruše

Podařilo se vám na zahradě vypěstovat oskeruši, která se na podzim postarala o bohatý přísun drobných šťavnatých plodů? V tom případě teď jistě přemýšlíte, jak s těmito malvicemi, které mají tvar jablíček nebo malých hrušek nejlépe naložit. Poradíme, jaké recepty z oskeruše byste rozhodně měli vyzkoušet, k čemu se hodí sušená oskeruše a jak se dělá oskerušová marmeláda.

Jak vypadají plody oskeruše?

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je statný, opadavý, listnatý strom, který je na našem území v posledních letech poměrně vzácný. Pokud se mu ovšem dobře daří, dožívá se více než 300 let a pěstitelům poskytuje bohatou úrodu chutných plodů. Jedná se o malvice, které mají žlutozelenou až hnědozelenou barvu, přičemž strana přivrácená ke slunci většinou mívá lehce oranžový až červený nádech.

Svým tvarem se plody oskeruše na první pohled podobají malým jablíčkům, nebo mohou připomínat drobné hrušky. Povrch tohoto ovoce přitom ve většině případů pokrývají rezaté tečky, ale naštěstí se nejedná o žádnou chorobu ani kaz. Jednotlivé plody pak obsahují také jedno nebo dvě semínka, která mají hnědou barvu, jsou plochá a dosahují maximální velikosti 7 milimetrů.

Co se týče velikosti samotných plodů oskeruše, jejich průměr se pohybuje zhruba v rozmezí od 2,5 do 5 centimetrů. Zatímco na území České republiky váží asi 10 až 30 gramů, v jižní Evropě mohou být plody ještě o něco větší. První úrody se pěstitelé dočkají teprve po 8 až 12 letech od vysazení, ale v některých případech to může trvat dokonce i 20 let.

U vzrostlého stromu, který na daném stanovišti dobře prospívá, může být úroda velice bohatá. Uvádí se, že je možné sklidit asi 300 až 1200 kilogramů chutných plodů, přičemž solitérní stromy díky své velké koruně poskytují větší množství malvic než stromy, které se nacházejí v lesním porostu. Pamatujte ovšem na to, že během některých let oskeruše vůbec nerodí, jelikož má střídavou plodnost.

Jakou mají plody oskeruše chuť?

Čerstvě opadané oskeruše sice mají lákavý vzhled a vypadají šťavnatě, ale nejsou určené k přímé konzumaci. Hodně záleží na tom, v jakém okamžiku plod ze stromu spadne, ale chuť malvic okamžitě sebraných ze země většinou vůbec není příjemná. Díky vysokému obsahu tříslovin bývají zpočátku velice trpké a někdy až hořké nebo svíravé, takže si na nich v danou chvíli rozhodně nepochutnáte.

Z toho důvodu je nutné nechat plody oskeruše před konzumací zhniličkovat, což znamená, že by se měly nechat nějakou chvíli uležet. Zhruba tři dny po opadu pak začnou ztrácet své typické žlutozelené nebo oranžovočervené zbarvení a postupně zhnědnou. Pak se do nich můžete s klidem pustit a konzumovat je bez jakékoliv úpravy.

Nejen že se zralé malvice vyznačují tím, že jsou sladké, aromatické a velice šťavnaté, ale krom toho ovlivňují plody oskeruše zdraví člověka velmi prospěšným způsobem. Obsahují totiž poměrně velké množství vitamínů (A, C) i minerálních látek a zároveň jsou bohaté na bílkoviny, organické kyseliny, pektiny nebo třísloviny (tanin). Používají se třeba jako lék na žaludeční a střevní potíže.

Recepty z plodů oskeruše

Ačkoliv se zralé malvice, které dozrávají v průběhu září a října, dají konzumovat v syrovém stavu, mohou se také stát základem mnoha chutných pokrmů. Skvělé se hodí například pro výrobu marmelády, můžete je zavařit v podobě kompotu, ale dobře poslouží také k přípravě povidel. Kromě toho pak s nimi můžete ozdobit nepřeberné množství dezertů nebo je přidat do ovesné kaše.

Pokud si chcete plody oskeruše uchovat pro pozdější zpracování, můžete je zamrazit nebo usušit. S tím souvisí také příprava speciálního prášku, který se dá umlít ze sušených malvic. Svou chutí připomíná třeba skořici a používá se hlavně jako netradiční koření, které dokáže zpestřit nejeden připravovaný pokrm.

Plody oskeruše se samozřejmě dají využít také pro přípravu nápojů. Hodí se třeba jak základ různých ovocných šťáv, moštů a čajů, ale dá se z nich vyrobit také zajímavý likér. Aby toho nebylo málo, na Slovensku se připravuje z oskeruše pálenka, která je známá také jako oskerušovice. Její příprava je pracná a plodících jeřábů je dnes poměrně málo, a proto je tento destilát velmi ceněný.

Pokud vás trápí nachlazení, neustále smrkáte nebo kašlete a pociťujete celkovou únavu, jistě budete rádi za jakýkoliv přípravek, který vám od těchto zdravotních problémů uleví. Chcete-li vyzkoušet přírodní léčbu, oskeruše pro vás mohou být skvělým řešením. Zkuste třikrát až pětkrát denně užívat 1 lžičku plodů oskeruše macerovaných přes noc v medu (případně směs pálenky s medem a bylinkami).

Sušená oskeruše

Zralé oskeruše můžete usušit podobně jako třeba švestky, a to buď přímo v sušičce, nebo v mírně pootevřené horkovzdušné troubě. Dokonce i po usušení zůstávají tyto malvice uvnitř poměrně vláčné, ale když se do nich člověk zakousne, nepocítí už žádnou volnou tekutinu. Dají se pak konzumovat samotné a poslouží i k přípravě léčivého čaje.

Sušené a nastrouhané plody oskeruší se používají stejně jako pracharanda (či prachanda) ze sušených hrušek. Jsou dobré třeba na posypání ovocných koláčů, ale skvěle chutnají také jako posypka ovesných kaší nebo jako přísada do jogurtu a dají se použít i místo cukru do sladkých těst. Po umletí sušených oskeruší pak získáte prášek, který má lehce skořicovou příchuť a hodí se jako koření.

Tinktura z oskeruší

Mezi další zajímavé způsoby, jak využít zralé oskeruše, patří příprava léčivé tinktury. Abyste si ji mohli doma sami vyrobit, budete potřebovat následující ingredience:

  • plně zralé plody oskeruše,
  • slivovici, vodku nebo jinou pálenku.

Oskerušové plody nejprve nechte zhniličkovat, a jakmile budou dostatečně vyzrálé, narovnejte je do připravených uzavíratelných sklenic. Ty následně pomačkejte a výslednou směs zalijte alkoholem. Všechny plody přitom musí být ponořené alespoň půl centimetru pod hladinou. Sklenice poté uzavřete, nechte je po dobu jednoho měsíce macerovat a každý druhý den důkladně protřepejte.

Když bude tinktura hotová, směs ještě přelijte přes husté sítko, kávový filtr nebo pláténko. Díky tomu získáte pouze čistou tekutinu, která má výraznou chuť a hodí se hlavně při trávicích obtížích. Co se týče doporučené dávky, ideální je užívat jednu lžičku (zhruba 20 kapek) tinktury třikrát denně, a to vždy před jídlem.

Oskeruše – marmeláda

Pokud máte chuť na něco sladkého, rozhodně byste si neměli nechat ujít marmeládu z oskeruší. Tuto pochoutku, která dozajista potěší celou rodinu, navíc můžete později využít třeba jako přísadu do nejrůznějších dezertů. A co na její přípravu budete potřebovat?

  • 1 kilogram zralých plodů oskeruše,
  • 700 gramů želírovacího cukru,
  • 1 citron,
  • 1 lžičku skořice,
  • 2 lžíce rumu,
  • vodu.

Zhniličkované plody nejprve omyjte, nakrájejte na menší kousky a v malém množství vody rozvařte na kaši. Směs poté propasírujte přes řídké sítko, přidejte želírovací cukr (zhruba v poměru 1:1) a podle chuti můžete také přimíchat nastrouhanou kůru z připraveného citronu, skořici a rum. Za stálého míchání následně vařte zhruba 3 až 5 minut.

Jakmile je marmeláda hotová, ještě horkou ji naplňte do nahřátých sklenic, které pak pečlivě uzavřete. Pokud nechcete oskerušový džem sterilovat, můžete je pouze nechat vychladnout dnem vzhůru stejně jako u jiných druhů marmelád. V opačném případě je v zavařovacím hrnci sterilujte zhruba po dobu 10 minut na 80 °C.

Jestliže máte mlsný jazýček a rádi zkoušíte něco nového, můžete oskerušovou marmeládu ozvláštnit dalšími ingrediencemi. Skvělá je například kombinace plodů oskeruše se švestkami a výtečnou směs tvoří také s červeným vínem a kořením, kam patří třeba skořice, anýz nebo kardamon.

Oskerušové víno

Jestliže byste rádi vyzkoušeli spíše něco ostřejšího, můžete si doma vyrobit víno z plodů oskeruše, které vás svou chutí rozhodně nezklame. Na jeho přípravu budete potřebovat tyto přísady:

  • zralé plody oskeruše,
  • cukr,
  • vodu,
  • kvasinkovou kulturu.

Zhniličkované oskeruše nejprve rozmačkejte a zalijte stejným množstvím vody. Směs poté zahřejte k varu, po vychladnutí vylisujte a na 5 litrů připravené šťávy pak přidejte 1000 až 1200 gramů cukru. Jakmile bude šťáva správně oslazená, nechte ji zkvasit pomocí čisté kultury kvasinek. Poté si již můžete užít skvělé oskerušové víno.

Napsat komentář