6 Receptů z Dřínek

Máte chuť na něco sladkého, ale obyčejná jahodová, meruňková či ostružinová marmeláda už vás nudí? Nebo snad hledáte netradiční ovoce, které se skvěle hodí pro přípravu moštů, likérů a vína? V tom případě by vás mohly nadchnout dřínky, což jsou plody rostliny známé jako dřín obecný. Prozradíme, jak tyto bobule chutnají a jaké recepty z dřínek si můžete doma připravit.

Jaké má dřín obecný plody?

Jestliže jste se rozhodli pořídit si na zahradu některou z roubovaných odrůd dřínu obecného, již dva roky po výsadbě se můžete těšit na bohatou úrodu chutných červených peckovic. Ty hrají různými odstíny od karmínové až po purpurovou, dosahují velikosti až 4 centimetrů a v lidovém léčitelství byly odjakživa oblíbené díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek.

Dřínky na první pohled svou barvou i tvarem připomínají šípky. Dozrávají zhruba od srpna do října, a co se týče chuti, jsou sladkokyselé až lehce trpké a velmi šťavnaté. Speciálně pro bohatou sklizeň přitom byly vyšlechtěny kultivary ‘Devín’ a ‘Titus’, jejichž plody jsou poměrně velké, dají se konzumovat v syrovém stavu, ale výtečně se hodí také jako základ různých pokrmů a nápojů.

Pokud vás zajímá, kdy sklízet dřínky, ideální doba nastává ve chvíli, kdy jsou plody dostatečně vybarvené, ale stále ještě pevné. Daří-li se dřínu obecnému na vaší zahradě dobře, každoročně lze z jednoho stromu či keře sklidit zhruba 25 až 30 kilogramů plodů. To se provádí ideálně setřásáním zralých dřínek na připravenou plachtu, aby se plody co nejméně poškodily.

A jak vypadají plody dřínu japonského? Na rozdíl od bobulí, které rostou na dřínu obecném, se jedná o peckovice, které srůstají do větších růžovo-červených bobulí s dlouhou stopkou. Svým vzhledem pěstitelům připomínají především jahody. Jelikož je toto plodenství velice ozdobné, na zahradě vypadá opravdu skvěle a navíc se hodí také pro přípravu chutného vína.

Dřínky – recepty

Přemýšlíte, jaké zvládají dřínky zpracování a co z těchto plodů v kuchyni ideálně připravit, aby si pochutnala celá vaše rodina? Možnosti jsou zde opravdu široké, jelikož se plody dřínu obecného dají použít na sladký způsob, pěstitelé je často suší, aby si z nich později mohli uvařit skvělý čaj, ale existuje i slaná varianta přípravy. Kromě toho dřínky skvěle poslouží také jako základ pro výrobu chutných nápojů.

Plody dřínů hojně využívali naši předkové, kteří si dřínky cenili hlavně jako zdroj vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Ve velkém tyto dřeviny pěstovali například lidé na Ukrajině nebo na Balkáně, ale jelikož se i v našich podmínkách dřínu obecnému dobře daří, červené bobule si našly cestu i do českých zahrad a kuchyní.

V současné době se z dřínek připravují hlavně různé dezerty a drobné červené bobule slouží také k přípravě chutné marmelády, kompotů, sirupu, šťávy nebo třeba dřínkového moštu. Na Slovensku se pak z plodů dřínu obecného pálí alkoholický nápoj označovaný jako drienkovica, v Turecku se přidávají do osvěžujícího ovocného šerbetu a dají se využít také jako základ výtečného vína.

Sušené dřínky

Chtěli byste si dřínky zachovat pro pozdější využití nebo zkrátka toužíte po nějaké pochoutce, pomocí které si během zimních měsíců zpestříte jídelníček? V tom případě je ideální volbou sušení dřínek. Tyto bobule lze totiž sušit a používat pro přípravu chutného čaje stejně jako oblíbené šípky, přičemž obsah vitamínu C v obou těchto plodech je prakticky stejný.

Pro přípravu sušených dřínek je nutné nejprve plody důkladně omýt, protože bobule sesbírané ze země mohou mít na sobě různé nečistoty. Jakmile dřínky oschnou, stačí je naskládat na plata sušičky ovoce, kterou zapnete na střední výkon, a nechat je zde po dobu 24 hodin. Sušit ovšem můžete také v pootevřené troubě, a to zhruba na teplotu 50 °C po dobu 5 až 8 hodin.

Dřínky usušené v troubě je dobré na sítech nechat ještě trochu dosušit, aby při pokojové teplotě správně vyschly. Poté se skladují v dózách nebo v uzavřených sklenicích na suchém a temném místě. Jestliže chcete z dřínek rovnou připravit koření, je přitom nutné plody před sušením vypeckovat, abyste je pak bez problémů mohli pomlít.

Nejčastěji se sušené dřínky používají pro přípravu chutného čaje, který je plný zdraví prospěšných látek. Plody v tomto případě stačí pouze zalít horkou vodou a nechat chvíli vyluhovat. Tento nápoj by měl ulevit od žaludečních potíží, pomáhá při průjmech, snižuje bolest hlavy a údajně působí také proti horečce. Kromě toho pak hospodyňky připravují ze sušených dřínek také pečený čaj.

Sušené plody dřínu obecného lze dále rozdrtit na dřínkový prášek, který se třeba na Balkáně nebo v jižním Rusku dodnes používá jako ochucovadlo při přípravě masa (především mletého). V našich končinách se tento prášek osvědčil hlavně jako koření na grilované a rožněné maso a stejně jako v zahraničí výborně poslouží během přípravy mletých masových směsí.

Dřín – marmeláda

Máte chuť na něco sladkého? Pak by vám úsměv na tváři mohl vykouzlit dřínový džem. Abyste si mohli tuhle dobrotu doma připravit, budete k tomu potřebovat následující ingredience:

  • 1 kilogram dřínek,
  • 800 gramů cukru,
  • vodu na podlití,
  • případně citron nebo želírovací prostředek.

Dřínky nejprve omyjte, zbavte je stopek a vložte do nízkého hrnce se širším dnem. Zalijte je připravenou vodou tak, aby byly ponořené, a poté směs přiveďte k varu. Za stálého míchání poté dřínky rozvařte (na mírném stupni), a jakmile ovoce změkne, bude konečně možné oddělit dužinu od tvrdých pecek.

Směs tedy prolisujte přes cedník, odvažte její množství a přidejte odpovídající množství cukru. Vařte do zhoustnutí a míchejte, dokud se všechen přidaný cukr nerozpustí. Můžete pak dodat také želírovací prostředek nebo citronovou šťávu podle vašich preferencí. Horkou dřínovou marmeládu pak nalijte do suchých nahřátých sklenic, uzavřete je pomocí víček, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Samozřejmě můžete džem krátce sterilovat, ale není to nutné.

Dřínkový kompot

Jestliže si chcete pochutnat na skvělé zavařenině, rozhodně si nenechte ujít dřínkový kompot. Na jeho přípravu budete potřebovat tyto suroviny:

  • zralé dřínky (pevné),
  • 1 litr vody,
  • 1 kilogram cukru.

Dřínky nejprve důkladně omyjte a zbavte stopek, vložte je do hrnce a zalijte vodou. Zhruba na 3 minuty je povařte, poté nechte okapat, ochlaďte a naplňte do menších zavařovacích sklenic. Někteří pěstitelé doporučují plnit je pouze do poloviny, jelikož je šťáva z dřínkového kompotu velice osvěžující a lidé chtějí mít této výborné tekutiny co nejvíce.

Naplněné sklenice je pak nutné zalít horkým roztokem cukru a vody (připraveným postupným zahříváním vody s cukrem, dokud se nerozpustí), a to zhruba 1 centimetr pod okraj. Následně sklenice zavíčkujte a sterilizujte. To se provádí asi po dobu 30 minut při teplotě 85 °C.

Dřínový likér – recept

Pokud máte rádi zdravé ovocné likéry, rozhodně byste si neměli nechat ujít domácí likér z dřínek. Ten si snadno připravíte z následujících ingrediencí:

  • 1 kilogram dřínek,
  • 500 gramů cukru,
  • 1 litr konzumního lihu,
  • 500 mililitrů vody.

Nevypeckované dřínky si nejprve důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a poté je vložte do vhodné větší sklenice s víčkem nebo přímo do větší lahve, v níž budete chtít uchovávat připravený likér. Následně plody zalijte konzumním lihem a nechte je po dobu 14 dnů luhovat. Jakmile tato doba uplyne, slijte výluh přes sítko.

Mezitím si připravte 500 mililitrů vody, do které nasypete připravený cukr, a tuto směs svařte. Cukrový rozvar poté přilijte k dřínkovému výluhu, kde by se měly jednotlivé směsi dobře spojit. Hotový likér následně rozlijte do vhodných lahví, dobře je uzavřete a skladujte na chladném a tmavém místě.

Dřínkové víno

Hledáte alkoholický nápoj, který bude nejen chutný, ale zároveň dodá vašemu tělu velké množství prospěšných látek? Pak je pro vás dřínkové víno to pravé. Abyste si ho mohli doma také připravit, nachystejte si v kuchyni tyto suroviny:

  • 2,5 kilogramu zralých dřínek,
  • 1,2 kilogramu cukru,
  • 4 litry vody,
  • vinné kvasinky.

Stejně jako v předchozích případech si dřínky nejprve opláchněte pod studenou tekoucí vodou a poté plody pomocí tloučku rozdrťte. Jakmile bude hotovo, zalijte je 1 litrem vroucí vody, přidejte 200 gramů cukru a ten nechte rozpustit. Ve chvíli, kdy směs vychladne, přidejte vzešlé kvasinky a nechte dřínky po dobu dvou dnů kvasit v nádobě, kterou pokryjete gázou.

Po uplynutí dvou dnů dřínky vylisujte nebo odstřeďte mošt, který byste měli následně nastavit roztokem připraveným z 3 litrů vody a 1 kilogramu cukru. Vše pak nechte kvasit pod kvasnou zátkou, a jakmile bude hotovo, nechte víno ještě dva dny odstát. Připravený nápoj pak stáčejte do lahví, důkladně je uzavřete a podobně jako dřínkový likér skladujte v chladné a temné místnosti.

Dřínky jako olivy

Aby toho nebylo málo, dřínky se dají zpracovat také na slaný způsob. V tomto případě se bobule nakládají podobně jako olivy, přičemž lepší je použít pevnější plody, které jsou méně zralé. Abyste mohli tuto pochoutku také vyzkoušet, připravte si:

  • 1,5 kilogramu dřínek,
  • 4 lžíce mořské soli,
  • 1 litr vody,
  • 6 lžic olivového oleje,
  • česnek nebo chilli papričky,
  • citron a čerstvé bylinky.

Dřínky nejprve omyjte, zbavte je případných stopek a nechte je okapat. Poté je nasypte do větší nádoby, která by neměla být zcela plná, zalijte vodou a nechte po dobu 3 dnů odstát, přičemž každý den byste měli vodu u dřínek vyměnit za čerstvou.

Následně si připravte 1 litr vody, přidejte sůl a vařte tak dlouho, dokud se sůl úplně nerozpustí. Vodu pak nechte úplně vychladnout. Mezitím si dřínky slijte, vložte je do připravených sklenic, zalijte slanou vodou a olivovým olejem takovým způsobem, aby byly dřínky úplně ponořené, a sklenice pak zavíčkujte.

Před samotnou konzumací je potřeba nechat naložené dřínky zhruba 5 týdnů odležet na suchém, tmavém a chladném místě. Poté se již do nich můžete pustit a užít si jejich příjemnou chuť. Máte-li dost trpělivosti, můžete ovšem ještě 2 týdny počkat a marinovat například se stroužky česneku, s chilli papričkami, s čerstvými bylinkami, jako je tymián a oregano, nebo s plátky citronu.