Muchovník

Muchovník patří mezi rostliny, které na českých zahradách vídáme stále častěji. A není se čemu divit, může totiž růst prakticky kdekoliv a má celou řadu využití nejen v kuchyni. Jedná se o otužilý keř či strom, který bohatě kvete, krásně voní a na podzim se jeho listy barví do příjemných oranžových a červených odstínů. Za tu trochu péče, kterou mu musíte věnovat, se vám navíc odvděčí jedlými plody, z nichž si můžete připravit třeba marmeládu nebo výtečný domácí sirup.

ROSTLINA MUCHOVNÍK

Jako muchovník (latinsky Amelanchier) se označuje rostlinný rod, který zahrnuje více než 20 různých druhů keřů a středně velkých opadavých stromů. V našich podmínkách si lidé pod tímto názvem nejčastěji představí okrasný keř muchovník, jehož květy jsou skvěle odolné proti mrazu a plody mají celou řadu využití v kuchyni. Pokud jde o strom muchovník, pro ten je typický vzpřímený kmen porostlý šedou či tmavě hnědou kůrou.

Plody muchovníku jsou tmavě fialové, mají voskový povlak a příjemnou chuť, která může být mírně nakyslá. Díky tomu, že svým tvarem i barvou připomínají borůvky, získala tato rostlina řadu přezdívek. Možná ji proto znáte spíše pod názvem indiánská borůvka, aljašská borůvka nebo třeba rozinkový strom. V Americe byste se zase mohli setkat s názvy serviceberry, sarvisberry, juneberry nebo saskatoon.

Muchovníky patří mezi dlouhověké rostliny, které jsou jednoduché na pěstování a výjimečně odolné proti mrazu. Pokud se jim dobře daří, mohou se některé odrůdy dožít klidně i 80 let a jsou schopné snést teploty až do -43 °C. Co se týče úrody, vzrostlý muchovník začíná plodit druhým či třetím rokem. Jelikož je vývoj plodů po odkvětu velice rychlý, patří tato rostlina mezi naše nejrychleji dozrávající ovocné druhy.

MUCHOVNÍK POUŽITÍ A ÚČINKY

Příznivé účinky muchovníku objevili již Indiáni a domorodí obyvatelé kanadských prérií, kteří jeho plody přimíchávali do tradičního pokrmu z bizoního masa s názvem pemikan. Od té doby jsou plody muchovníku výborným pomocníkem v lidovém léčitelství, protože mají celou řadu pozitivních vlastností.

ZDRAVÍ PROSPĚŠNÁ ROSTLINA

Muchovník celkově podporuje odolnost organismu, působí jako prevence proti žaludečním chorobám a dokonce dokáže člověku ulevit od střevních a žaludečních potíží. Pokud se u vás vyskytnou tyto zdravotní komplikace, stačí si připravit čaj ze sušených listů muchovníku, a ten by vám měl během krátkého času přinést úlevu.

Kromě pektinu, třísloviny a zdraví prospěšných minerálů obsahuje muchovník vitamíny C a B2, ale také barviva s názvem anthokyany, kterým lidé přisuzují pozitivní účinky v boji s rakovinotvorným bujením. Pacientům s onkologickým onemocněním se proto plody muchovníku někdy podávají jako doplněk stravy.

Díky vysokému obsahu antioxidantů představují plody indiánské borůvky také skvělou prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Zároveň pomáhají regulovat krevní tlak a zpomalují proces stárnutí. Odvar z květů muchovníku prý posiluje srdce a plíce, odvar z plodů se využívá při nachlazení a odvar z listů a kůry lze podávat při nemocech zažívacího ústrojí. Žádné nežádoucí účinky muchovník údajně nemá.

OBLÍBENÝ OKRASNÝ KEŘ

Ačkoliv má muchovník celou řadu léčivých účinků, lidé ho na svých zahradách pěstují také jako okrasný keř. Svou oblíbenost si vysloužil především díky bohaté záplavě drobných bílých květů, z nichž brzy vyrostou chutné tmavě fialové plody, ale také díky tomu, že na podzim jeho listy získají krásné žluté, oranžové a červené odstíny.

MUCHOVNÍK DRUHY

Jak už jsme zmínili výše, název muchovník se používá k označení rodu, kam patří asi 20 různých druhů okrasných keřů a opadavých stromků. Ty patří do čeledi růžovitých a původně pocházejí z teplých oblastí severní polokoule. Nejvíce druhů najdete v Severní Americe, a to především v USA a v Kanadě, ale některé muchovníky jsou původní také v Evropě či v Asii. Většina druhů, s nimiž se dnes můžeme na našem území setkat, je mrazuvzdorná.

MUCHOVNÍK OLŠOLISTÝ

Muchovník olšolistý neboli Amelanchier alnifolia je opadavý vzpřímený keř, který pochází z vlhkých lesů Severní Ameriky. Dorůstá až do výšky 4 metrů a představuje jeden z nejotužilejších a nejoblíbenějších druhů muchovníku. Díky tomu, že dokáže snést i mrazy kolem -40 °C, se úspěšně pěstuje i v Kanadě nebo na Aljašce.

Tato odrůda kvete poměrně brzy na jaře (v dubnu či v květnu) a její plody dozrávají od poloviny června do konce srpna. Jedná se o sladké malvice, které mají tmavě fialovou až modročernou barvu a v průměru dorůstají zhruba do velikosti 1,5 centimetru. Lze je konzumovat v syrovém stavu, ale také se používají na přípravu domácí šťávy, marmelády, likéru i vína.

V České republice se muchovník olšolistý vyskytuje jako jeden ze čtyř nepůvodních druhů, který lidé pěstují na zahradách, ale vysazuje se také jako okrasný keř v parcích. V našich zahradnictvích jsou dostupné různé kultivary, jako je například muchovník Martin, Honeywood, Nortline, Smoky či Thiessen.

MUCHOVNÍK OVÁLNÝ

Muchovník oválný neboli Amelanchier ovalis je opadavý keř, který se vyskytuje především ve střední a jižní Evropě. Jedná se totiž o jediný druh, který odtud pochází. Volně roste třeba v Karpatech nebo v oblasti středního Slovenska, ale na našem území původní není. Poznáte ho podle slabých dlouhých větví, oválných pilovitých listů a sněhově bílých květů, které začínají rašit v dubnu či v květnu.

Pokud jde o preferované prostředí, muchovník oválný roste na světlých stanovištích, která jsou prosluněná a která většinou mají jižní expozici. Dobře se mu daří na strmých svazích, kde převládá kamenitá či štěrková půda, ale také ve světlých doubravách či borech, v jehličnatých lesích a ve skalních křovinách.

MUCHOVNÍK STROMOVITÝ

Muchovník stromovitý neboli Amelanchier arborea je středně vysoký strom s oválnou korunou a hustým větvením. Pochází z vlhkých lesů a houštin Severní Ameriky, kde se pěstuje od Ontaria a Québecu až po Texas. Typickým znakem jsou oválné listy, hladká šedá kůra a hvězdicovité květy čistě bílé barvy. U nás se pěstuje jako okrasná dřevina v parcích a na zahradách.

MUCHOVNÍK KANADSKÝ

Muchovník kanadský neboli Amelanchier canadensis je opadavý listnatý strom, který podobně jako předchozí druh pochází ze Severní Ameriky. Preferuje především vlhčí místa v nižších nadmořských výškách a může dorůstat až do výšky 6 metrů. V průběhu dubna celý strom obsypou bílé květy, které se během léta změní na purpurově červené až tmavě fialové plody velikosti rybízu.

MUCHOVNÍK HLADKÝ

Muchovník hladký neboli Amelanchier laevis je opadavá dřevina, která v původním prostředí dorůstá až do výšky 10 metrů. V našich podmínkách však obvykle dosahuje výšky kolem 5 metrů a pěstitelé ji řezem často udržují i mnohem menší. Strom známý jako aljašská borůvka se může pochlubit olivově zbarvenými listy, drobnými bílými květy a tmavofialovými plody, na kterých si rádi kromě člověka pochutnají také ptáci. V září se poté listy barví do žlutých a oranžových odstínů, které postupně přecházejí do sytě červené barvy.

MUCHOVNÍK KLASNATÝ

Muchovník klasnatý neboli Amelanchier spicata je malý až středně vysoký opadavý keř, kterému se v zahraničí říká také low juneberry, thicket shadbush či dwarf serviceberry. Zatímco tento druh roste hlavně v USA a v Kanadě, u nás se s ním příliš často nesetkáte. Skvěle ovšem slouží jako živý plot, protože nádherně kvete a dobře se tvaruje.

MUCHOVNÍK VELKOKVĚTÝ

Muchovník velkokvětý neboli Amelanchier grandiflora je opadavý keř, který pochází ze Severní Ameriky a v dospělosti dorůstá do výšky 2-3 metrů. Oblíbená je především odrůda muchovník Prince William, která byla vyšlechtěna v americkém Madisonu. Ta je vhodná hlavě do menších zahrádek a vyznačuje se bohatým bílým květenstvím, eliptickými listy a velkým množstvím modrofialových plodů.

MUCHOVNÍK LAMARCKŮV

Muchovník Lamarckův neboli Amelanchier lamarckii je opadavý listnatý keř či menší strom, který preferuje propustnou vlhkou půdu s nízkým obsahem vápníku. Jedná se o křížence několika druhů muchovníku, jehož pěstování v Evropě začalo již v 17. století. Dnes je u nás velice oblíbený jako okrasný keř, který plodí sladké purpurové bobule o velikosti 1-1,5 centimetru v průměru. Oblíbená je především odrůda známá jako muchovník Lamarckův Balerína či Ballerina.

DALŠÍ ZNÁMÉ DRUHY MUCHOVNÍKŮ:

  • Muchovník asijský (Amelanchier asiatica)
  • Muchovník Bertramův (Amelanchier bartramiana)
  • Muchovník Cusického (Amelanchier cusickii)
  • Muchovník květnatý (Amelanchier florida)
  • Muchovník vejčitý (Amelanchier rotundifolia)
  • Muchovník krvavý (Amelanchier sanguinea)
  • Muchovník utažský (Amelanchier utahensis)

Co je muchovník?

Jedná se o rostlinný rod, který zahrnuje více než 20 různých druhů keřů a středně velkých opadavých stromů. Okrasný keř muchovník je známý díky květům odolným proti mrazu a plodům, které mají široké využití v kuchyni. Strom muchovník poznáte podle vzpřímeného kmenu porostlého šedou či tmavě hnědou kůrou. Plody jsou pak tmavě fialové, mají voskový povlak a příjemně nakyslou chuť. Svým tvarem připomínají borůvky, a proto se muchovníku říká také indiánská borůvky či aljašská borůvka.

Jak ovlivňuje muchovník zdraví člověka?

Muchovník má velké množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Podporuje celkovou odolnost organismu, funguje jako prevence proti žaludečním chorobám a dokáže ulevit od střevních a žaludečních obtíží. Díky vysokému obsahu antioxidantů a vitamínů pak indiánské borůvky představují také skvělou obranu proti kardiovaskulárním onemocněním či mozkové mrtvici a zároveň zpomalují proces stárnutí.

Jaké má muchovník použití?

Díky svým příznivým účinkům se muchovník stal vítaným pomocníkem v lidovém léčitelství. Kromě toho si jej však lidé na svých zahradách vysazují také jako okrasný keř, který je oblíbený hlavně kvůli bohaté záplavě bílých květů, z nichž později vyrůstají tmavě fialové plody, nebo třeba kvůli pestrému podzimnímu zbarvení listů, které hrají různými odstíny žluté, oranžové a červené. Plody se zároveň mohou stát základem pro chutný sirup a vyrábí se z nich také víno nebo marmeláda.

Jaké má muchovník druhy?

Tento rod zahrnuje zhruba 20 různých druhů dřevin, které patří do čeledi růžovité. Nejvíce jich najdete v Severní Americe, ale některé původně pocházejí také z Evropy či z Asie. Mezi nejčastěji pěstované druhy patří například muchovník olšolistý, muchovník oválný, muchovník stromovitý, muchovník kanadský, muchovník hladký, muchovník klasnatý, muchovník velkokvětý či muchovník Lamarckův.