Ať už je vánoční rybí polévka součástí vašeho štědrovečerního menu dlouhá léta, nebo se na její přípravu letos chystáte úplně poprvé, jistě chcete, aby si na ní všichni u stolu pochutnali. Prozradíme, jaké druhy rybích polévek vlastně existují, jak se dělá rybí polévka v několika různých provedeních a čím dochutit rybí polévku, kterou se chystáte během Štědrého dne servírovat svým blízkým.
Štědrovečerní polévka
Na štědrovečerní tabuli ve většině domácností nesmí chybět polévka, která vaše chuťové buňky i žaludek připraví na to, co přijde vzápětí. Podle tradice se na našem území často připravuje vánoční rybí polévka z kapra, kterého pak lidé konzumují také smaženého či pečeného. Dospělí ji milují hlavně pro její specifickou chuť a vůni, ale děti ji obvykle příliš v lásce nemívají.
Pokud si vás ale vánoční polévka z kapra ani po letech nezískala nebo zkrátka nemáte vzhledem k její specifické vůni touhu ji vůbec ochutnávat, můžete vyzkoušet i jiné varianty. Na některých místech se totiž připravují jiné vánoční polévky. Vyzkoušet proto můžete také vánoční hrachovku, houbovou polévku, zelňačku nebo třeba sváteční čočkovou polévku.
Jak uvařit rybí polévku?
Pokud se chystáte na přípravu vánoční polévky, jistě přemýšlíte, co patří do rybí polévky, jak ochutit rybí polévku a jaké koření do rybí polévky rozhodně přidat. V tom případě pamatujte, že rybí vývar se typicky dělá z ryb a jejich částí (například z hlav a vnitřností), které lidé vhodně doplňují také o další plody moře, zeleninu, koření, vodu a další ingredience. Recepty na tuto pochoutku se nicméně v jednotlivých zemích a kulturách výrazně liší.
Druhy rybích polévek:
- česká rybí polévka z kapra (štědrovečerní polévka),
- maďarská rybí polévka (rybí polévka halászlé),
- francouzská rybí polévka (bujabéza, provensálská polévka),
- ruská rybí polévka (ucha, například rybí polévka z lososa či tresky),
- portugalská rybí polévka (caldeirada neboli rybářský guláš),
- italská rybí polévka (caciucco),
- sicilská rybí polévka (aliotta),
- finská rybí polévka (lohikeitto),
- norská rybí polévka (fiskesuppe),
- švédská rybí polévka (fiskosoppa),
- vietnamská kapří polévka (Bún Cá),
- a mnoho dalších.
Recept na rybí polévku
Chcete vědět, jak se vaří rybí polévka? Pak rozhodně vyzkoušejte některý z našich receptů, které jsme si pro vás na následujících řádcích připravili. Dozvíte se třeba, jak se dělá klasická rybí polévka, kterou si na Štědrý den vychutnává řada českých domácností, ale zároveň prozradíme, jakým způsobem se dá příprava rybí polévky obměnit, aby si opravdu pochutnal každý člen rodiny.
Tradiční rybí polévka s jikrami nebo mlíčím
Pokud dbáte na dodržování tradic, na vaší štědrovečerní tabuli jistě nesmí chybět klasická rybí polévka z hlavy kapra, která je doplněná také o jikry nebo mlíčí a dále o odřezky z kapra, které vám zbyly při porcování masa na smažení. Jestliže si chcete tuto chutnou polévku připravit, budete tedy potřebovat následující suroviny:
- 1 kapří hlavu,
- 500 gramů odřezků z kapra,
- 100 gramů jiker nebo mlíčí,
- 250 gramů celeru,
- 200 gramů mrkve,
- 150 gramů petržele,
- 2 menší cibule,
- hladkou mouku,
- máslo,
- kuchyňskou sůl,
- nové koření,
- bobkový list,
- muškátový oříšek,
- housky či rohlíky na krutony.
Vánoční polévka z kapří hlavy není příliš složitá, i když si to mnoho lidí myslí. Nejprve si řekneme, jak udělat rybí vývar. Kapří hlavu je nutné očistit, zbavit ji očí a odstranit také žábry, kvůli kterým by později mohla polévka nepříjemně zhořknout. Poté ji vložte do hrnce spolu s odřezky z kapra (konkrétně třeba ploutve, části hřbetu nebo maso z ocasní části), případně i s kapřím skeletem.
Následně si očistěte a oloupejte kořenovou zeleninu, polovinu nakrájejte na drobné kostičky a odložte stranou, zatímco druhou polovinu vložíte vcelku (nebo nakrájenou na větší kousky) do hrnce k rybí hlavě a odřezkům. Zároveň přidejte také 5 kuliček pepře, 2 nebo 3 kuličky nového koření a 1 nebo 2 bobkové listy. Poté vše zalijte vodou (ideálně asi 1,5 litru), přiveďte k varu a vývar z kapra nechte na plotně asi 25–30 minut. Pak ho sceďte, oberte maso z kostí a kapří hlavy a nakrájejte jej na menší kousky.
V dalším hrnci si poté rozehřejte dvě až tři lžíce másla, k nimž přidáte také nakrájenou kořenovou zeleninu, kterou jste si připravili na začátku. Vše dozlatova osmahněte, načež přidejte také nadrobno nakrájenou cibuli. Jakmile zesklovatí, vmíchejte také dvě lžíce hladké mouky a nechte vše společně znovu orestovat. Až budete mít tento základ připravený, vlijte do hrnce kapří vývar a polévku dobře zamíchejte.
V závěrečné fázi je čas na přidání jiker nebo nakrájeného mlíčí (případně obou variant). Následně polévku dostatečně osolte a dochuťte muškátovým oříškem. Pak již stačí přivést tuto pochoutku k mírnému varu a nechat ji vařit asi po dobu 15–20 minut.
Mezitím si housky či rohlíky nakrájejte na větší kostičky a opečte je dozlatova na másle. V závěru do připravené polévky vmíchejte kapří maso a můžete podávat. Aby to byla nejlepší rybí polévka, kterou jste kdy jedli, nezapomeňte přidat opečené krutony a třeba i trochu nasekané petrželky.
Krémová rybí polévka – bílá rybí polévka
Jestliže vás klasická rybí polévka na Vánoce příliš neláká, vyzkoušet můžete také variantu, která neobsahuje jikry ani mlíčí. Jinak ovšem pracuje s podobnými surovinami jako v prvním případě, ale aby byla tato rybí polévka krémová, obsahuje navíc i smetanu, která jí dodá specifickou chuť i texturu. Na její přípravu budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 kapří hlavu,
- kapří skelet a odřezky,
- 2 větší mrkve,
- 1 petržel,
- ½ celeru,
- 1 větší cibuli,
- máslo,
- hladkou mouku,
- kuchyňskou sůl,
- pepř a nové koření,
- bobkový list,
- muškátový oříšek,
- citronovou šťávu,
- 200 mililitrů smetany ke šlehání,
- housky či rohlíky na krutony.
Rybí krémová polévka se zpočátku připravuje velice podobně jako klasická vánoční rybí polévka s jikrami a mlíčím. Kapří hlavu tedy zbavte očí i žáber a vložte ji do hrnce spolu s kostmi a rybími odřezky. Ty pak doplňte jednou mrkví nakrájenou na větší kusy a polovinou připraveného celeru (tedy čtvrtinu, a to vcelku, nebo nakrájenou na větší kousky). Zalijte vše dvěma litry vody a nechte vařit zhruba 25–30 minut.
Rybí vývar si následně sceďte do jiného hrnce a z hlavy, kostry a odřezků oberte maso. Následně si v novém hrnci rozehřejte 2 lžíce másla a poté přisypte zbývající kořenovou zeleninu (1 mrkev, 1 petržel a zbylou čtvrtinu připraveného celeru) nakrájenou na malé kostičky. Vše zprudka osmahněte, přidejte najemno nakrájenou cibuli a nechte ji zesklovatět. Směs poté zaprašte 2 lžícemi mouky a opečte ji dozlatova.
Jakmile budete mít hotovo, je načase přidat zchladlý kapří vývar a vše dobře promíchat. Polévku poté osolte a přidejte 1 bobkový list, 2 kuličky nového koření a 3 kuličky pepře (dohromady ideálně v čajovém sítku, abyste jej pak mohli vytáhnout). Následně nechte polévku asi 20 minut vařit. Když bude hotovo, vraťte do ní maso nakrájené na menší kusy, přidejte smetanu a dochuťte polévku citronovou šťávou a muškátovým oříškem. Mezitím si nezapomeňte osmažit krutony, s nimiž rybí polévka se smetanou chutnat ještě lépe.
Rybí polévka s knedlíčky
Jestliže jste zvyklí na Vánoce konzumovat rybí polévku, možná byste letos chtěli alespoň malou obměnu. V tom případě by vás mohla oslovit vánoční kapří polévka, která navíc obsahuje také výtečné knedlíčky (opět je to ale rybí polévka bez jiker a mlíčí). Chcete-li tento recept na rybí polévku z kapra vyzkoušet, budete k její přípravě potřebovat dvě sady surovin.
Na polévku:
- kapří hlavu a odřezky,
- 300 gramů rybího masa,
- 3 mrkve,
- 2 petržele,
- 1 cibuli,
- kousek celeru,
- bobkový list,
- nové koření,
- černý pepř,
- máslo,
- hladkou mouku,
- sůl.
Na knedlíčky:
- rybí maso z vývaru,
- 1 rohlík,
- 1 bílek,
- mléko,
- muškátový oříšek,
- petrželku,
- sůl.
Aby se mohla tato jednoduchá rybí polévka stát základem vašeho štědrovečerního menu, nejprve si nachystejte větší hrnec, do kterého vložíte očištěnou rybí hlavu (bez očí a žáber), odřezky a maso. K tomu pak přidejte očištěnou kořenovou zeleninu (1 mrkev, 1 petržel, kousek celeru), cibuli rozkrojenou na polovinu a koření do rybí polévky (1 bobkový list, 3 kuličky nového koření, 5–10 kuliček černého pepře). Vše pak zalijte vodou (asi 2,5 litru), dostatečně osolte a přiveďte k varu.
Pokud jde o to, jak dlouho vařit rybí vývar, v tomto případě nechte rybí části se zeleninou a kořením na plotně zhruba po dobu 45 minut. Po uvaření vyjměte z vývaru zeleninu, oberte maso od kostí a odložte si ho na přípravu knedlíčků. Vývar pak přeceďte. Následně si z másla a mouky připravte jíšku, kterou polévku zahustíte, a vše nechte na 15 minut povařit. Mezitím si na kostičky nakrájejte 1 mrkev a 1 petržel, orestujte je na másle a přidejte do polévky, kterou necháte vařit dalších 5 minut.
Dále je nutné připravit knedlíčky do rybí polévky. Rohlík si nejprve nastrouhejte nebo nalámejte do mixéru a nasekejte. Následně ho pokropte mlékem (použijte asi 2–3 lžíce), osolte a dochuťte muškátovým oříškem. K tomu navíc přidejte kousky rybího masa, vaječný bílek a nasekanou petrželku a poté z těchto ingrediencí vypracujte hmotu, ze které začnete tvořit malé rybí knedlíčky do polévky. Ty pak už jen stačí vložit přímo do rybího vývaru a nechat pár minut zavařit.
Polévka z rybího filé
Pokud chcete tradice zachovat alespoň částečně, ale kapr zkrátka není mezi vašimi potomky oblíbenou variantou, mohla by jim zachutnat polévka z rybího filé pro děti. Ačkoliv se někomu možná nezdá tato rybí polévka vánoční, může se stát oblíbenou alternativou klasického kapřího vývaru. Na její přípravu budete potřebovat následující suroviny:
- 400 gramů rybího filé,
- 2 litry hovězího vývaru,
- 100 mililitrů smetany,
- 2 mrkve,
- 1 petržel,
- 2 cibule,
- kousek celeru,
- máslo,
- hladkou mouku,
- mletý černý pepř,
- sůl.
Pokud bude vaše štědrovečerní rybí polévka právě ta z filé, nejprve bude nutné připravit si hovězí vývar a nechat si povolit mražené filé, které pak nakrájíte na menší kostky. Cibuli mezitím oloupejte a nakrájejte najemno a poté si oloupejte kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer), kterou nakrájíte na malé kousky (nebo dokonce nastrouháte).
Cibuli pak ve větším hrnci orestujte na másle a k tomu přidejte připravenou zeleninu, kterou zde nechte podusit. Tuto směs následně zalijte hotovým vývarem, osolte, opepřete a nechte vařit. Poté přidejte nakrájené filé a vařte vše zhruba 10 minut, přičemž můžete také dodat polévce chuť prostřednictvím kostky masoxu či zeleninovým bujónem.
Následně je čas zahustit polévku jíškou, kterou si připravíte z hladké mouky a másla. Vše pak nechte ještě nějakou dobu povařit a na závěr přilijte smetanu. Tímto krokem je polévka na Vánoce z rybího filé hotová a můžete ji podávat. Pokud máte k dispozici zelenou petrželku, nakrájejte ji nadrobno a na talíři polévku ozdobte. Případně můžete opět nachystat také krutony.