VÁNOČNÍ KAPR 2022: Kdy a kde koupit kapra a na co si dát pozor?

Čas vánočních svátků se rychle blíží a k tomu neodmyslitelně patří i tradiční nákup vánočního kapra. Jde o krásnou českou tradici, bez které si řada z nás Vánoce nedokáže představit. Nicméně jsme si vědomi toho, že se to může „nevydařit“  a proto jsme sepsali článek na toto téma. Dozvíte se, na co si dát pozor při nákupu vánočního kapra – kdy a kde ho koupíte, kolik stojí kilo a hlavně, na co si dát pozor, aby kapr nebyl vystavován zbytečnému stresu.

 

POŘÍZENÍ KAPRA, JAKÉ MÁTE MOŽNOSTI?

Všechno začíná tím, že  potřebujete pořídit / koupit kapra – KDY a KDE?

1) V PRŮBĚHU ROKU můžete koupit čerstvého kapra (či jinou rybu) NA RYBÍCH SÁDKÁCH.

Pamatujte, vždy je u masa nejdůležitější jeho čerstvost a u rybího masa to platí dvojnásob, takže určitě nebuďte líní a pro rybu si zajeďte, i když víte, že máte o 20 min. blíže supermarket než rybí sádky. Nejlepší volbou jsou rybí sádky, kde si můžete vždy vybrat živou rybu, kterou si od místních rybářů můžete nechat odborně omráčit a vykrvit (poříp. vykuchat, odšupit, …).

DOPORUČUJEME ČLÁNEK JAK HUMÁNNĚ ZABÍT KAPRA?, dozvíte se jak správně usmrtit kapra, vykrvit kapra, zbavit kapra šupin, vykuchat kapra, naporcovat kapra a řadu dalších užitečných informací!

2) BĚHEM VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ se kapr prodává téměř NA KAŽDÉM ROHU – na náměstích, u supermarketů, na ulici mezi paneláky, …

Cedule „Český kapr“, „Třeboňský kapr“, „Česká ryba“, „Omega 3 kapr“, „Zdravá ryba“ a další můžeme na ulici spatřit už od 19.12. Ve větších městech stačí zajít na náměstí nebo k hypermarketu a zaručeně narazíte na nějakého prodejce kaprů. I o vánocích se vyplatí si udělat cestu na sádky, protože tam naleznete rybu, která absolvovala minimum stresu a zároveň si rybu koupíte od skutečných rybářů, kteří vám kapra mohou kvalifikovaně usmrtit.

DOPORUČUJEME:

Najděte si rybí sádky, které máte blízko a tam si zajeďte pro čerstvou rybu.

 

 

PRODEJ VÁNOČNÍCH KAPRŮ 2022 V MÉM OKOLÍ (KDE)?

Kde koupit vánočního kapra? Pokud nemáte blízko rybí sádky, do kterých byste pro čerstvou rybu chodili, tak se můžete podívat na web Státní veterinární správy, kde si můžete jednoduše vyhledat nejbližší stánek s prodejem vánočních kaprů ve svém okolí. Jedná se o každoročně aktualizovaný seznam schválených prodejců kaprů, kde se dozvíte i datum, od kdy do kdy budou jednotliví prodejci ryby nabízet. Pro zajímavost, v  roce 2018 v Praze bylo veřejně nahlášeno 250 prodejců vánočních kaprů a v celé České republice jich bylo přes 2.400. Zmíněné číslo naznačuje, že vánoční kapr může být pro řadu podnikatelů zajímavý byznys, takže si dávejte pozor, u jakého prodejce vánoční rybu nakupujete.

DOPORUČUJEME:

Nevěřte marketingovým nápisům! Sledujte kondici ryb v kádích a zacházení s nimi.

 

 

 

KDY ZAČÍNÁ PRODEJ VÁNOČNÍCH KAPRŮ?

Od kdy se začne prodávat vánoční kapr? Obvykle se vánoční kapr prodává od 19.12. do 23.12., ale určitě naleznete stánkaře, kteří prodávají rybu i před 19.12. a i přímo na Štědrý den.

ČEHO SI VŠÍMAT U PRODEJCŮ RYB?

Prodejce ryb musím mít prodejnu či stánek vždy náležitě označen, aby bylo evidentní, kdo daný prodej ryb provozuje. Dle vyhlášky musí být prodejce vybaven váhami, prodejním pultem, pracovní pultem, který musí mít vyvýšenou hranu a musí být dobře omyvatelný. Dále určitě nesmí chybět dostatečný počet nádob na „rybí odpad“, tzn. rybí vnitřnosti, ploutve a hlavy.

Doporučujeme sledovat stav ryb v kádích či sádkách.  Prostor pro ryby by měl být dostatečně velký a voda by měla být dostatečně okysličená (přívod čerstvé vody nebo okysličovací zařízení). Dívejte se, jestli na hladině některé ryby neleží na boku, pokud ano, tak na takovém místě rybu rozhodně nekupujte!

TOP:   ČÍM NAHRADIT VEJCE? Poradíme!

Další ukazatel dobrého prodejce je způsob usmrcení ryby. Člověk, který zabíjí rybu, tak by ji měl nejprve omráčit tupím předmětem a okamžitě vykrvit přeříznutím žaber nebo přerušením míchy přímo za hlavou ryby. Určitě by neměl začít za živa rybu odšupovat či dělat jinou činnost. Lidé, kteří ryby u prodeje usmrcují musejí mít zdravotnický průkaz a dostatečné ochranné pomůcky.

Výše uvedených detailů je dobré si všímat hlavně u pouličních prodejců vánočních kaprů.

TŘEBOŇSKÝ KAPR

Mnoho lidí preferuje tradičního českého kapra, často to znamená TŘEBOŇSKÉHO KAPRA od rybářů z Třeboně. Jde o velmi silný BRAND, nicméně u nás jsou i další stejně kvalitní rybářství, které produkují velmi chutné ryby, např. ve Středočeském kraji je to Rybářství Líšno, v Jihomoravském kraji Rybářství Pohořelice, … Určitě neuděláte chybu, když si vyberete českého kapra. Spíš vám doporučujeme si dát pozor na to, jak je s rybou zacházeno a v jakém je ryba stavu, což se dozvíte v našem článku níže.

Přece jen, pokud si budete trvat na Třeboňském kapru, tak zde naleznete seznam míst, kde ho můžete pořídit. Výhodou sádek je, že se mnohdy dá pořídit i jiná ryba než kapr (např. Amur, Tolstolobik, Štika, sumec, Candát,…).

VELKOU nebo MALOU RYBU?

Na výlovech rybníků, a nebo u stánkového prodeje se často setkáváme s tím, že spousta lidí při nákupu preferuje velkou rybu, protože velká ryba má více masa, větší kosti, … Nicméně to vždy není ta správná volba, protože její velikost / stáří se může negativně podepsat na kvalitěa  chuti masa.

DOPORUČUJEME zvolit velikost ryby podle druhu ryby. Obecně platí, že dravé ryby jako jsou třeba pstruh, candát nebo štika na své chuti neztrácí, ať jsou menších či větších rozměrů. Samozřejmě, když se nebavíme o extrému a domů si nepřinesete 12 kg štiku. 🙂

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit velikost kapra 2,5-3,5 kg. Jde o ideální velikost kapra. Ryba v této velikosti má vhodné množství podkožního tuku, je mladá a má poměrně velké kosti, takže se nemusíte bát, že budete sedět u štědrovečerní večeře 2 hodiny. 🙂

CENA KAPRA 2022

Kolik stojí vánoční kapr? Cena kapra 2022 se od ceny kapra 2021 bude lišit o několik korun. Opět se cena za kilo kapra bude pohybovat okolo 130 Kč a za výběrového kapra si připlatíme asi 10 Kč navíc. Samozřejmě, že cena kapra se liší v rámci regionů, např. v Praze bude kapr dražší než v Třeboni. Dále se určitě bude cena za kilogram kapra lišit u stánkového prodeje a na samotných sádkách, protože prodej přímo na sádkách zahrnuje nižší náklady (bez nákladů na převoz a skladování ryb).

ZAJÍMAVOST: 

PROČ SE JÍ KAPR NA VÁNOCE?

Vánoční kapr je jedna z nejznámějších vánočních tradic v naší historii. K tomuto zvyku došlo na přelomu 19. a 20. století, když došlo k opětovnému rozmachu českého rybníkářství a kapr se stal, jak do počtu, tak do ceny dostupnou komoditou pro většinu rodin.

Ryba je velmi tradiční symbol křesťanského náboženství, patřím mezi postní jídla, a proto si kapr našel své místo na štědrovečerním stole.

PŘEPRAVA KAPRA

Nejlepší variantou pro rybu je usmrcení kapra přímo na místě nákupu, kde by měli být kvalifikovaní rybáři, kteří to provedou humánně. Nicméně pokud si chcete kapra zabít sami doma, tak to určitě není problém. Máte 2 možnosti:

  1. Kapra si domů dovezete živého
  2. Kapra vám usmrtí, konkrétně omráčí a vykrví
TOP:   NEJLEPŠÍ RECEPT na VÁNOČNÍ PERNÍČKY HNED MĚKKÉ

Pokud si vezete živého kapra, tak doporučujeme si vzít sebou nejenom nákupní tašku, ale i velký hadr nebo osušku. Hadr (příp. osušku) namočíte do kádě s vodou a následně do něho rybu zabalíte, aby byla co možná nejdéle mokrá – snižuje to její stres. Ještě lepší variantou je si vzít sebou velký uzavíratelný kýbl, který vám rybáři naplní vodou přímo z kádě.

Doporučujeme variantu č. 2, což znamená usmrcení kapra přímo u kádě. Samozřejmě pouze v případě, že je na první pohled viditelné, že obsluha prodeje kaprů „víc, co dělá“ a usmrcení předešlých kaprů proběhlo humánně. Jde o nejlepší variantu, protože v tuto chvíli kapr prožívá minimální stres. Pokud chcete být opravdu ohleduplní, tak si zajeďte na sádky, protože ryba na sádkách cestuje pouze 1x (výlov -> sádky). Minimální cestování kaprů pro ně znamená i minimum stresu.

POZOR:

Stres může mít negativní vliv na kvalitu samotného masa!

 

 

KAPR ve VANĚ, proč NE?!

Umístit kapra do vany rozhodně nedoporučujeme. Kapr ve vaně je ta nejhorší možná varianta pro uchování živé ryby. Pokud umístíte kapříka do vany, tak to pro něho bude nejvíce stresující záležitost, kterou jste mu mohli před koncem jeho života udělat. Jde o to, že teplota vody je jiná než byla na sádkách/v kádi a hlavně voda, kterou máme doma je chemicky upravována a obsahuje často chlór, na který kapři nejsou ze svého rybníka zvyklí. Kapr ve vaně je jedna z českých vánočních tradic, která dělá radost hlavně dětem, nicméně kapříkovi bude určitě lépe, když tuto tradici vynecháte a přejdete rovnou k humánnímu usmrcení kapra.

VRÁCENÍ VÁNOČNÍHO KAPRA DO VODY – CHYBA!

Nepouštějte kapra zpět do vody! Nepřežije! Vánoční atmosféra a pohoda svádí k velkorysým činům, jeden z nic může být vypuštění kapra na svobodu. Pokud jste se přece jen rozhodli, že se nechcete ochudit o kapra ve vaně, tak se vám může stát, že se vám či vašim dětem zželí vánočního kapříka ve vaně a proto se rozhodnete mu dát volnost v nedalekém rybníku či říčce. Kapr tento dobrotivý čin zcela jistě nepřežije. Proč? Kapr už absolvoval několik teplotních šoků (sádky – kádě – nákupní taška – vana – rybník), což ho buď zabije a nebo bude tak oslaben a vyčerpán, že zimní období nemůže přečkat, protože jeho zásobárna látek na zimu bude na minimum.

DOPORUČUJEME:

Kapra zabít co možná nejdříve a ušetřit ho zbytečného stresu.

Teď už jste dostatečně vyzbrojeni, takže už nám nezbývá nic jiného než vám popřát „Petrův zdar!“ a krásné prožití vánočních svátků!

Jaká je prodejní cena kapra 2022?

Cena vánočního kapra se oproti roku 2021 opět zvýšila. Za vánočního kapra zaplatíte okolo 130 Kč/kg. Na rybích sádkách ho seženete i levněji.

Kdy začíná prodej vánočních kaprů 2022?

Většina prodejců vánočních kaprů začne svůj prodej 19.12.2022 a bude v něm pokračovat až do 23.12.2022. Určitě naleznete i prodejce ryb, kteří prodávají kapry před 19.12. a i na Štědrý den.

Kde koupit třeboňského kapra?

Mnozí razí heslo, že když KAPRA, tak jedině třeboňského kapra od rybářů z Třeboně! Dejte si pozor, protože třeboňský kapr je silný brand, který můžete spatřit u řady vánočních stánkařů, ale ne vždy to bude kapr z Třeboně!? Určitě neuděláte chybu, když se podíváte na webové stránky Rybářství Třeboň, kde naleznete seznam prodejních míst a tam si ho dojedete koupit.