NEJLEPŠÍ VÁNOČNÍ KOLEDY a PÍSNĚ k poslechu ZDE!

Mezi nejoblíbenější vánoční zvyky se kromě obdarovávání blízkých, zdobení stromečku nebo třeba sledování pohádek řadí samozřejmě také poslouchání a zpívání vánočních koled. Prozradíme, proč se zpívají koledy a kde se tato tradice vlastně vzala. Zároveň přinášíme seznam vánočních koled, které jsou nejoblíbenější u nás i v zahraničí a které si zde můžete poslechnout.

Vánoční koledy

Vánoční koleda je píseň s vánoční tematikou, jejíž název si spojujeme s obchůzkami, kdy děti již ve středověku během různých svátků, jako jsou Vánoce nebo třeba Velikonoce, obcházely domy, zpívaly a žádaly o výslužku. Protože se těmto obchůzkám odnepaměti říkalo koleda, postupem času tento název přejaly také vánoční písně, které dnes ke svátkům neodmyslitelně patří.

Slovo koleda převzala praslovanština z latinského výrazu calendae, který označuje první den v měsíci. Pohanští Slované si jej spojovali s oslavami zimního slunovratu, kdy se pomocí zpěvu snažili přivolat blahobyt a šťastné dny. Historie klasických křesťanských koled pak sahá do 13. století, přičemž podle legendy byl autorem první existující koledy svatý František z Assisi.

Vánoční koledy často pojednávají o narození Spasitele Ježíše Krista, ale soustředí se také na pouť tří králů a na další náboženské motivy. Kromě toho se ale může jednat také o přání hospodářům s žádostí o nějakou tu výslužku. Zatímco spousta těchto písní pak byla laděna spíše komorněji nebo jako lidové vánoční koledy, našly se mezi nimi i chrámově zpívané balady.

V minulosti se koledy zpívaly pouze během doby vánoční, ale v průběhu několika posledních desetiletí se tato tradice proměnila a lidé si tyto písničky často pouštějí a prozpěvují již během adventu. Kromě toho se dnes jako vánoční koledy označují všechny písně s vánočním motivem. Nejedná se tedy pouze o melodie doplněné náboženským textem.

Jelikož spousta lidí považuje Vánoce za nejkrásnější svátky celého roku, neustále vznikají další (více či méně úspěšné) vánoční hity. Staré i nové písně pak můžete zaslechnout v reklamách, v rádiích, na vánočních trzích nebo třeba jako zvukovou kulisu v přeplněných obchodních domech. Kromě toho si můžete s dětmi zanotovat vánoční koledy s pianem nebo zahrát vánoční koledy na kytaru.

TIP: Nevíte si rady, jak popřát svým blízkým hezké svátky? Zkuste naše vánoční a novoroční přání!

České vánoční koledy

Dáváte přednost tomu, když jsou vánoční písně české, protože si je můžete z plna hrdla zazpívat? Nebo si snad chcete doma o svátcích pustit klasické hity, které znáte již od dětství? Žádný problém! Všechny vánoční koledy samozřejmě nemůžeme obsáhnout, ale níže najdete alespoň ty nejznámější české koledy, které si o Vánocích pouštějí děti i dospělí v nespočtu domácností.

Klasické vánoční koledy

Ačkoliv stále přibývají nové a nové vánoční písničky, staré vánoční koledy si mezi lidmi pořád udržují svou oblibu. Často se jedná zpěvy oslavující příchod Spasitele Ježíše Krista nebo o vánoční lidové písně, které v minulosti zpívali koledníci. Zaslechnout je můžete na vánočních bohoslužbách nebo na různých kulturních akcích, které se konají v době předvánoční nebo přímo na svátky.

Chtíc, aby spal – jde o českou barokní koledu z roku 1647, kterou napsal Adam Michna z Otradovic. Uveřejnil ji pak v kancionálu Česká mariánská muzika. Později navíc vznikly i její parafráze, jelikož si lidé tuto píseň velice oblíbili. Pokud si ji chcete poslechnout, klikněte sem.

Půjdem spolu do Betléma – o původu této vánoční koledy se toho bohužel příliš mnoho neví. Patří nicméně mezi oblíbené lidové koledy, které si lidé zpívají již odnepaměti. Najdete ji zde.

Nesem vám noviny – o příchodu Krista na svět, o tom, jak jej navštívili andělé, a o jeho lásce k lidem vypráví vánoční píseň Nesem vám noviny. Tato křesťanská koleda je i dnes mezi lidmi velice oblíbená, přestože mnozí znají pouze několik začátečních slok. Připomenout si ji můžete kliknutím na tento odkaz.

Jak jsi krásné, neviňátko – pokud hledáte jednoduché koledy na klavír, líbit by se vám mohla píseň Jak jsi krásné, neviňátko. Jde o jednoduchou koledu, která popisuje, jak se lidé přicházejí s dary klanět novorozenému Ježíškovi. Objevíte ji zde.

Veselé vánoční hody – mezi poměrně jednoduché vánoční koledy pro děti patří také písnička Veselé vánoční hody, která patří mezi křesťanské nápěvy. Jestliže byste si ji rádi poslechli nebo zazpívali, klikněte na následující odkaz, kde tuto koledu najdete.

Štědrej večer nastal – chcete si poslechnout nějaké dětské vánoční koledy? Velmi jednoduchý nápěv má píseň Štědrej večer nastal, kterou si lidé tradičně pouští na Štědrý večer. Máte-li tuto koledu také rádi, pusťte si ji zde.

Pásli ovce Valaši – v minulosti se jako Valaši označovali pastýři, kteří se stali důležitými postavami vánočního příběhu. Nedaleko Betléma se totiž ovčákům zjevil anděl a zvěstoval jim, že se právě narodil Spasitel. Pasáčci proto hned běželi za malým Ježíškem, aby se mohli na vlastní oči přesvědčit, že je to skutečně pravda. Právě to se stalo námětem písně Pásli ovce Valaši, kterou najdete tady.

Narodil se Kristus Pán – nejstarší záznamy této české vánoční písně pochází z 15. století, ale údajně je ještě o něco starší. V některých dřívějších zpěvnících se objevuje v podobě se šesti slokami, dnes ovšem lidé v kostelích běžně zpívají pouze první čtyři z nich. S hudbou si ji můžete zanotovat, pokud kliknete sem.

TOP:   NEJLEPŠÍ RECEPT na VÁNOČNÍ PERNÍČKY HNED MĚKKÉ

Já bych rád k Betlému – u žádného vánočního stromečku nesmí chybět lidová píseň Já bych rád k Betlému, která patří mezi nejznámější vánoční koledy v Česku. Tuto krátkou a jednoduchou vánoční písničku oblíbenou mezi dětmi najdete zde.

Tichá noc – mezi nejkrásnější vánoční písně se bezesporu řadí Tichá noc, kterou poprvé roku 1818 uvedli Franz Xaver Gruber a Joseph Mohr v kostele sv. Mikuláše v rakouském Oberndorfu. Text této koledy oslavuje krásu vánoční noci, díky čemuž si lidé tuto píseň brzy oblíbili. Dnes je přeložena do mnoha jazyků a nářečí a zpívají si ji lidé po celém světě. Pustit si ji můžete tady.

Dej Bůh štěstí – hledáte dětské koledy, které se jednoduše naučí i vaše malé ratolesti? V tom případě by se vám mohla líbit píseň Dej Bůh štěstí, která patří mezi nejmilejší české vánoční koledy a vypráví o malém Ježíškovi. Pusťte si ji na tomto odkazu.

My tři králové – velmi známá je mezi lidmi i koleda My tři králové. Jak už samotný název napovídá, vypráví o tom, jak přicházejí tři králové a co lidem přejí. Její zhudebněnou verzi objevíte zde.

Moderní koledy

Chcete si poslechnout vánoční české koledy, ale žádné křesťanské staré písně, které se u stromečku poslouchají nebo zpívají každý rok, vás příliš nelákají? V tom případě můžete zvolit moderní vánoční písničky, které jsou o něco novější a možná ne tak ohrané jako některé koledy, které jsou tu s námi již několik století.

Vánoce, Vánoce přicházejí – pokud chcete poslouchat vánoční koledy české, zkuste písničku Vánoce, Vánoce přicházejí. Tenhle hit vytvořili roku 1962 Zdeněk Borovec a Jaromír Vomáčka. Brzy pak u nás zlidověl a stal se jedním z nejznámějších vánočních songů. Pustit si ho můžete kliknutím na tento odkaz.

Purpura – ačkoliv nepatří zrovna mezi staré koledy, již dlouhá léta je u nás tato vánoční píseň z dílny Suchého a Šlitra velice oblíbená. Leckdo by ji možná dokonce zařadil mezi nejkrásnější vánoční koledy. Jestliže si ji chcete poslechnout u pečení cukroví nebo třeba u vánočního stromečku, klikněte sem.

Rolničky – za zmínku samozřejmě stojí i tento nestárnoucí hit, který pochází z angličtiny, ale během let u nás zdomácněla i jeho česká verze. Dnes si proto mnozí nedovedou Vánoce bez tohoto songu vůbec představit. Pokud je to i váš případ, poslechnout si ho můžete zde.

Sliby se maj plnit o Vánocích – jedním z hitů, bez nichž by české Vánoce již nebyly tím, co jsou, je bezpochyby píseň Sliby se maj plnit o Vánocích od Janka Ledeckého. Poprvé si ji lidé mohli poslechnout roku 1993, přičemž vyšla na albu Právě teď. Postupem času se pak stala symbolem vánočních svátků. Najdete ji tady.

Jsou svátky – pokud máte rádi způsob, jakým nazpíval vánoční koledy Karel Gott, jistě si během vánočních oslav nezapomenete poslechnout ani jeho píseň Jsou svátky. Jde o přezpívanou verzi anglického originálu Mandy, který českým textem opatřil Zdeněk Borovec a poté nazpíval právě Karel Gott. Píseň objevíte na tomto místě.

Půlnoční – mezi nejkrásnější české koledy, které patří spíše k moderním písním, se dnes bezesporu řadí Půlnoční od Václava Neckáře. Během adventního času zní ze všech českých rádií a stala se oblíbenou i mezi různými dětskými sbory a dalšími hudebníky, kteří ji o Vánocích sami zpívají. Její černobílý videoklip se ukrývá zde.

Vánoce na míru – tato píseň spolu s videoklipem vznikla v roce 2017, a to během pouhých 14 dnů, přičemž velice brzy zazněla také z českých rádií a získala si srdce mnoha českých posluchačů. Abyste hitem Ewy Farné mohli rozeznít i svou domácnost, klikněte sem.

Vánoční (Karel Gott a Kryštof) – tato skladba si musela chvíli počkat, než spatřila světlo světa, ale jakmile se tak stalo, okamžitě z ní byl hit. Pokud si chcete poslechnout píseň Vánoční, kterou má na svědomí kapela Kryštof ve spolupráci s Karlem Gottem, najdete ji zde.

Netradiční vánoční koledy

Zatímco někdo si rád zahraje vánoční koledy na klavír, jiný dává přednost méně tradičním verzím oblíbených svátečních písniček, nebo dokonce preferuje netradiční hity, které nejsou mezi lidmi většinou tak známé jako ty původní. Pokud patříte spíše do druhé zmiňované skupiny, možná by vás mohly zaujmout některé z následujících vánočních písniček.

Rockové koledy – pokud už nechcete dokola poslouchat ty stejné vánoční koledy, ale jejich melodie přesto máte rádi, vyzkoušet můžete třeba rockové vánoční koledy. Ty nabízejí staré texty v novém znění, což jistě ocení nejeden posluchač. Najdete je na tomto odkazu.

Čechomor vánoční koledy – máte-li rádi hudbu od skupiny Čechomor, možná by se vám mohly líbit i vánoční hity v jejím podání. Jestli se opravdu jedná o to pravé ořechové právě pro vás, můžete posoudit, pokud kliknete sem.

Vtipné vánoční koledy – poměrně oblíbené jsou mezi lidmi poslední dobou vtipné vánoční písničky, které rozhodně nejsou stejné jako klasické koledy vánoční. Patří sem třeba píseň Ladovská zima od Jaromíra Nohavici, sváteční hit skupiny Nightwork s názvem Vánoční čas, videoklipy Anděl, Měkké dárky či Už za pár dní od českého hudebníka Pokáče, ale i písnička Štědrý večer nastal, kterou zpívá Xindl X.

TOP:   MYSLIVECKÉ ZKOUŠKY 2024: Co obnáší a jak je získat?!

Slovenské vánoční koledy

Jestliže nechcete dokola poslouchat české koledy pro děti i dospělé ani další české písničky, které vám už připadají ohrané, zkuste se podívat na hudební tvorbu našich sousedů. Zde si jistě vyberete hezké koledy pro nejmenší, ale i moderní vánoční písně, které si zamilujete a které vám během adventního času vykouzlí úsměv na tváři.

Pokud hledáte tradiční slovenské koledy, zkuste zabrousit sem. Kromě toho by vás ovšem mohly oslovit i další slovenské vánoční písničky, jako je například píseň Tancujú zvony od Simy Martausové, hit December od Zuzany Smatanové, Najkrajšie Vianoce, které zpívá IMT Smile, nebo vtipná písnička Nákazlivé Vianoce od Kataríny Knechtové.

Anglické vánoční koledy

V posledních letech si stále větší oblibu mezi lidmi nachází také anglické koledy a americké koledy, které neustále zní v rádiích, v televizi, v nových filmech a seriálech, ale i jako podkres v obchodních domech, když jdete nakupovat vánoční dárky. Máte-li rádi vánoční koledy anglické, můžete si poslechnout některý z oblíbených hitů v našem následujícím seznamu:

Německé vánoční koledy

Ačkoliv jsou momentálně anglické koledy pro děti i dospělé velice populární, možná tomuto jazyku až tolik neholdujete nebo třeba dáváte přednost jiným zahraničním místům, kam často jezdíte nebo kde máte příbuzné. V tom případě by se vám třeba mohly líbit německé koledy a písničky. Pokud si chcete vánoční písně v němčině poslechnout, zamiřte sem.

Francouzské vánoční koledy

Podobně jako v předchozím případě možná až tolik neholdujete klasickým vánočním popovým songům z Británie a už vás tolik nelákají ani americké vánoční písně, ale chtěli byste si poslechnout tradiční sváteční hity v provedení, které není tak ohrané. Zaujmout by vás mohly třeba francouzské koledy, které najdete po kliknutí na tento odkaz.

Italské vánoční koledy

Pokud hledáte zahraniční vánoční koledy, které ozvláštní adventní atmosféru ve vaší domácnosti, jste na správném místě. Poslechnout si totiž můžete také italské koledy, které rozhodně mají co do sebe. Jestliže hledáte písničky na tento způsob, najdete je zde.

Proč se zpívají vánoční koledy?

Vánoční koledy si pohanští Slované spojovali s oslavou zimního slunovratu, kdy se s jejich pomocí snažili přivolat blahobyt a štěstí. První křesťanská koleda údajně vznikla ve 13. století a jejím autorem byl František z Assisi. Děti pak ve středověku během různých svátků obcházely domy, zpívaly a žádaly o výslužku, což se označovalo jako koleda. Tento název se ale později vžil také pro písně s vánoční tematikou.

Co patří mezi nejkrásnější koledy v Česku?

Pokud máte rádi klasické české vánoční koledy, jistě znáte píseň Chtíc, aby spal, která pochází z roku 1647 a jejímž autorem je Adam Michna z Otradovic. Oblíbená je i píseň Narodil se Kristus Pán, která oslavuje příchod Spasitele. Kromě toho lidé nedají dopustit na hit Tichá noc a tradičně si zpívají i další koledy, kam patří písně Nesem vám noviny, Jak jsi krásné, neviňátko, Půjdem spolu do Betléma nebo Veselé vánoční hody.

Jaké jsou moderní české vánoční písničky?

Pokud už jsou pro vás klasické české koledy příliš ohrané a raději byste si poslechli moderní popové písničky, které pochází až z posledních desetiletí, není problém. V posledních letech totiž těchto písní neustále přibývá. Zařadit sem můžeme třeba hit Sliby se maj plnit o Vánocích od Janka Ledeckého, píseň Jsou svátky od Karla Gotta, Vánoce na míru od Ewy Farné nebo hit Půlnoční, který zpívá Václav Neckář.

Které anglické koledy a písničky jsou nejoblíbenější?

Mezi nejlepší vánoční hity všech dob by dnes lidé jistě zařadili píseň Last Christmas od skupiny Wham! nebo třeba vánoční song All I Want For Christmas Is You, který má na svědomí Mariah Carey. Kromě toho ovšem k oblíbeným patří také písničky Jingle Bells, Let It Snow, White Christmas, Happy Xmas, Santa Baby, Blue Christmas, Rocking Around the Christmas Tree nebo Have Yourself a Merry Little Christmas.