6 Nejlepších Receptů z Moruše

Vysadili jste si na zahradě morušovník bílý, morušovník červený nebo morušovník černý? Pak jistě přemýšlíte, k čemu se vám budou hodit jeho šťavnaté plody, které na první pohled připomínají ostružiny. Prozradíme, jak zpracovat moruše, abyste je co nejlépe zužitkovali, které recepty z moruší stojí za to vyzkoušet a jak plody nejlépe uskladnit.

Moruše: plody

Morušovníky sice na našem území nepatří mezi hojně vysazované dřeviny, ale v poslední době si začínají získávat stále větší oblibu, a to hlavně díky svým chutným plodům. Moruše, jak se tomuto ovoci také říká, vyrůstají z nenápadných zelenkavých květů a představují plodenství nažek uzavřených do zdužnatělého okvětí, která dosahují zhruba do délky 4 centimetrů.

Pokud se morušovníkům dobře daří, mohou pěstitelům poskytnout až 100 kilogramů ovoce během jediné sklizně. Plody přitom dozrávají v červnu a červenci, opadávají postupně a mohou mít celou řadu různých barev, od bílé přes červenou až po tmavě fialovou nebo černou. A co se týče chuti, plod moruše je příjemně šťavnatý, osvěžující a sladký či sladkokyselý.

Využití moruší

V minulosti se plody morušovníku díky svým výrazným odstínům tradičně používaly jako barvivo, a to například pro přibarvování vína. Kromě toho našly využití v lidovém léčitelství, jelikož obsahují celou řadu různých zdraví prospěšných vitamínů, minerálů či stopových prvků, a lidé si je oblíbili také jako chutnou svačinu, která dokáže díky své chuti v létě příjemně osvěžit.

Dnes jsou moruše ceněné hlavně jako základ pro přípravu nejrůznějších receptů, které mají díky těmto plodům specifickou sladkou chuť. Pokud navíc ovoce dobře usušíte, budete je moci použít také jako zdravou náhražku cukru. Právě takovým způsobem plody morušovníku zpracovávali naši předkové, kteří je rozemílali a sladili s nimi hlavně kaše nebo koláče.

Uskladnění moruší

Sklizené moruše je dobré co nejrychleji sníst, protože toto ovoce nevydrží příliš dlouho a brzo se kazí. Pokud nejste schopní plody v čerstvém stavu zkonzumovat nebo jinak využít, vyplatí se připravit z nich například chutný kompot či marmeládu. Další možností je pak uskladnit moruše do mrazáku, abyste se z jejich sladké chuti mohli těšit i v zimních měsících. Stejně přitom poslouží také sušená moruše.

Recepty z moruší

Moruše chutnají skvěle v čerstvém stavu, takže je můžete konzumovat samotné ihned po sklizni, ale výborně se hodí také jako přísada do jogurtu, do ovesných vloček, do smoothies či do ovocných salátů. Dobré jsou i v kombinaci s různými sýry, jejichž chuť dokáží příjemně ozvláštnit, a používají se samozřejmě také pro přípravu dezertů.

Plody bílého morušovníku se přitom doporučuje kombinovat také s dalšími druhy ovoce, jelikož bývají chuťově trochu mdlé a slouží spíše jako zpestření jednotlivých receptů. Chuť červených a černých moruší je naopak velice výrazná a osvěžující, takže je můžete použít samostatně a připravit z nich zajímavé pokrmy, které bezesporu ocení celá vaše rodina.

Pokud nejste schopní vypěstované ovoce okamžitě sníst a nechcete úrodu ani sušit nebo ukládat do mrazáku, můžete vyzkoušet některý z oblíbených receptů, na které nedají hospodyňky dopustit. Z moruší se dají vytvořit třeba fantastické marmelády a kompoty, ale slouží také k přípravě chutného morušového vína, moštu, sirupu nebo šťávy.

Čaj z Moruše

Sirup z Moruše

Víno z Moruše

Kompot z Moruše

Marmeláda z Moruše

Zmrzlina z Moruše

Jaké má moruše plody?

Morušovníky jsou na našem území oblíbené hlavně kvůli chutným plodům, které se někdy označují jednoduše jako moruše. Jedná se o plodenství nažek uzavřených do zdužnatělého okvětí, která jsou zhruba 4 centimetry dlouhá. Pokud se morušovníku na zahradě dobře daří, může se na něm během jednoho roku urodit až 100 kilogramů bobulí. Dozrávají přitom v červnu nebo červenci a mohou mít bílou, červenou nebo až tmavě fialovou barvu.

Jaké recepty z moruší můžete vyzkoušet?

Plody morušovníku jsou příjemně šťavnaté, osvěžující a sladké či sladkokyselé. V minulosti se používaly hlavně v lidovém léčitelství, jako barvivo nebo jako zdravá náhražka cukru. Moruše se dají konzumovat samotné, ale hodí se i jako přísada do jogurtu, ovesných vloček, salátů nebo dezertů. Dobře se kombinují s dalšími druhy ovoce, můžete je usušit a často slouží také k přípravě marmelády, kompotu, moštu, sirupu, čaje, šťávy nebo vína.

Jak si připravit morušový čaj?

Pokud máte chuť na horký a zdravý nápoj, rozhodně vyzkoušejte čaj z moruše. Stačí, když si nachystáte jednu lžičku sušených morušových plodů, které následně spaříte pomocí 250 mililitrů horké vody. Následně nechte směs po dobu 15 minut louhovat, nápoj sceďte a vymačkejte šťávu z moruší. Poté již můžete teplý morušový čaj ochutnat.

Jak vyrobit morušové víno?

Víno z moruší je známé díky své příjemně sladké chuti. K jeho přípravě budete potřebovat 1 litr kvalitního bílého nebo červeného vína, 100 mililitrů morušové šťávy, 4 hřebíčky, kousek skořice a 3 badyány. Všechny ingredience postupně vložte do vhodné lahve, kterou následně dobře zazátkujte a uložte na chladné místo. Alespoň jednou denně ji protřepejte. Po uplynutí 3 týdnů nápoj přeceďte a hotové morušové víno skladujte v lednici.