DOPIS OD JEŽÍŠKA: Jak ho napsat? Vzor ke stažení zdarma!

Tisíce dětí každoročně připravují dopisy pro Ježíška, kde pomocí slov nebo obrázků vyjádří, co by chtěly pod stromečkem tentokrát najít. Pokud to letos zvládla i vaše ratolest, možná byste jí chtěli udělat radost tím, že ve schránce či za oknem najde Ježíškovu odpověď. Prozradíme, co píše Ježíšek dětem, jak může dopis od Ježíška pro děti vypadat a jak funguje Ježíškova pošta.

Co je dopis od Ježíška?

Že děti před Vánocemi píší Ježíškovi a prosí ho o nějaké pěkné dárky, to určitě dobře víte a pamatujete si to ze svých dětských let. Mezi rodiči jsou ale stále oblíbenější také dopisy od Ježíška nebo krátké vzkazy či pohlednice, které jejich ratolestem potvrdí, že na ně Ježíšek myslí a na jejich přání během Štědrého určitě nezapomene.

Takový dopis od Ježíška přitom můžete pro své potomky vytvořit sami podle toho, o jaké dárky si napsali, jestli byli hodní nebo jak plnili své povinnosti. Pokud se vám do toho ale nechce nebo si nevíte rady, jak tento dopis sestavit, nemusíte zoufat. Připravili jsme pro vás totiž jednoduchý návod, jak se píše dopis od Ježíška, a několik vzorů, které můžete letos použít.

Jak napsat dopis od Ježíška 2023?

I když se může příprava dopisu od Ježíška zdát na první pohled složitá, ve skutečnosti nemusíte vymýšlet žádná dlouhá souvětí ani sepisovat nekonečné romány. Vaše ratolest jistě bude mít radost i z krátkého vzkazu, díky kterému bude vědět, že Ježíšek neponechal nic náhodě, takže pod stromečkem určitě najde to, co si nejvíce přeje.

Pokud se chystáte psát vánoční dopis od Ježíška, ale chybí vám inspirace, zkuste se zamyslet nad tím, co byste svému dítku rádi nepřímo sdělili (například ohledně jeho chování, úspěchů nebo proseb). Také ovšem pamatujte na to, že primárně by takové psaní mělo dítě ujistit, že na něj Ježíšek myslí, i když třeba nebude schopný nadělit mu vše z jeho dlouhého vánočního seznamu přání.

Co napsat do dopisu od Ježíška:

  • Oslovení – každý správný dopis od Ježíška by samozřejmě měl začít oslovením, které dítěti potvrdí, že je dané psaní skutečně určeno pro něj. Nejčastěji se používá klasické „Milý…“ nebo „Milá…“, ale samozřejmě můžete vymyslet i jinou variantu, která vám bude vyhovovat.
  • Úvodní fráze – hned po oslovení se hodí přidat nějakou úvodní větu, kterou celý dopis hezky zahájíte. Může se jednat například o konstatování, že se po roce opět přiblížily Vánoce, nebo třeba o sdělení, že Ježíšek už pečlivě pracuje na přípravě letošních dárků pro všechny hodné děti. Samozřejmě ale můžete zvolit obecné konstatování, kde potvrdíte, že odesílatelem tohoto dopisu je právě Ježíšek.
  • Důvod, proč Ježíšek píše – v této části se můžete rozepsat například o tom, že si Ježíšek přečetl dopis, který mu vaše dítko poslalo, a měl z něj velkou radost. Také zde můžete zmínit, že má Ježíšek radost z jeho vzorného chování, pomáhání doma nebo třeba z jeho studijních úspěchů. Pokud ho naopak chcete trochu napomenout, samozřejmě můžete napsat naopak to, že Ježíšek není s jeho chováním spokojený, a byl by rád, kdyby se dítko polepšilo. Následně je možné přidat informaci, že pod stromečkem bude na vaši ratolest určitě čekat hezká kupička dárků, že se má těšit na nějaké pěkné vánoční překvapení nebo že se má hezky chovat nejen k rodičům, ale i k ostatním dětem. Fantazii se zde rozhodně meze nekladou, takže můžete přidat také cokoliv vlastního.
  • Závěrečná fráze a rozloučení – pokud jste již do dopisu od Ježíška napsali vše, co jste chtěli, je čas ho nějak hezky ukončit. Můžete třeba napsat, že se má na Štědrý den dobře dívat, jestli Ježíška náhodou nezahlédne z okna, když zrovna bude mít cestu kolem. Také ale stačí popřát vaší ratolesti hezké Vánoce.

Dopis od Ježíška můžete samozřejmě napsat vlastnoručně na čistě bílý papír a poté ho vložit do klasické obálky, kterou opatříte známkou a třeba i nějakým razítkem. Pokud ale máte dostatek času, energie a kreativity, můžete papír ozdobit také různými malůvkami, samolepkami nebo vystřihnutými obrázky a to samé provést i s obálkou.

Kromě toho se dnes prodávají i různé zdobené vánoční papíry, které dodají vašemu dopisu větší šmrnc. Nechcete-li ho psát vlastnoručně, protože se bojíte, že by vaše dítko mohlo tuhle malou lest prokouknout, zkuste dopis vytvořit třeba v počítači a následně vytisknout, nebo vystříhejte písmenka z časopisů a na papír je jednoduše nalepte.

Kdy předat dětem dopis od Ježíška?

Dopis od Ježíška může vašemu dítěti přinést třeba Mikuláš, který se s Jezulátkem dobře zná a měl zrovna cestu kolem. Také ho však můžete během adventu společně objevit ve schránce. Nabízí se však i možnost, že dítě najde dopis od Ježíška třeba na okenním parapetu nebo na jiném příhodném místě, když vás něčím potěší, bude doma pomáhat nebo se mu třeba něco daný den opravdu povede.

Dopis od Ježíška k vytisknutí

Marně přemýšlíte, jaký by mohl mít dopis od Ježíška text, aby vaše ratolesti co nejvíce potěšil, ale nejste schopní sami nic vymyslet? V tom případě se vám jistě bude hodit nějaká jednoduchá šablona, s jejíž pomocí připravíte pro svého potomka dopis od Ježíška, který mu vykouzlí úsměv na rtech. Připravili jsme několik vzorových psaní, která můžete použít nebo upravit tak, aby co nejlépe vystihovala vaši situaci.

Univerzální dopis od Ježíška

Pokud vám schází pro dopis od Ježíška inspirace a potřebujete s jeho tvorbou trochu pomoci, vyberte si některou z našich univerzálních šablon ve Wordu. Stačí sem pouze doplnit to správné oslovení a případně i nějakou personalizovanou zprávu, s jejíž pomocí se bude psaní od Ježíška zdát skutečnější. Vybírat můžete z následujících vzorů ve Wordu, do nichž pak můžete samozřejmě cokoliv dopsat:

Jednoduchý dopis od Ježíška (Word)

Delší dopis od Ježíška (Word)

Odpověď dětem, které napsaly Ježíškovi (Word)

Odpověď dětem, které napsaly dopis pro Ježíška (Word)

Jestliže chcete, aby byl dopis o něco osobnější, můžete na závěr přidat nějaký vlastní vzkaz (post scriptum neboli P. S.), který dítě přesvědčí, že Ježíšek má skutečně oči všude. Může vypadat třeba následovně:

  • P. S. Chtěl bych tě moc pochválit za to, že si každý večer hezky čistíš zoubky.
  • P. S. Mám radost, že si s bratříčkem/sestřičkou hezky hraješ a půjčuješ mu/jí své hračky.
  • P. S. Slyšel jsem, že se Ti krásně povedlo vystoupení ve školce, a jsem na Tebe moc pyšný, stejně jako Tvoji rodiče.
  • P. S. Jsem rád, že ses zlepšil v češtině, ale mohl bys ještě přidat v matematice.
  • P. S. Bylo by hezké, kdybys víc pomáhal mamince a uklízel si po sobě své hračky.

Dopis od Ježíška pro zlobivé děti

Pokud máte doma malého čertíka, který chvíli neposedí a neustále přemýšlí, jakou lumpárnu by zrovna provedl, možná byste ho chtěli v dopise od Ježíška upozornit na to, že by se občas mohl krotit. Také se ale jedná o zajímavou příležitost, jak vysvětlit malé princezně, která si nechce uklízet v pokojíčku nebo psát domácí úkoly, že je to potřeba.

Pokud hledáte dopis od Ježíška pro zlobivé děti, máme pro vás k dispozici šablonu, která vám jeho sepisování výrazně ulehčí. Můžete si ji pak samozřejmě upravit podle svého uvážení, aby její text co nejlépe odpovídal tomu, co byste svému dítku chtěli prostřednictvím dopisu od Ježíška sdělit.

Vzkaz od Ježíška vzor (Word)

Dopis od Ježíška z internetu

Pokud nemáte možnost si vzor dopisu od Ježíška vytisknout nebo toužíte po nějaké originální verzi, samozřejmě můžete využít pomoc profesionálů. Na internetu dnes existuje celá řada stránek, kde za menší poplatek lidé nabízí zhotovení dopisu od Ježíška na míru. Stačí pouze uvést jméno dítěte a nějaké další podrobnosti (například věk, vaši adresu nebo seznam dárků, o které si vaše ratolest napsala). Následně vám takové psaní, pohlednici nebo vzkaz odešlou v personalizované obálce.

Dopis od Ježíška: Boží Dar

Pokud chcete své děti ujistit, že si Ježíšek přečetl jejich vánoční dopis a bude na ně během Štědrého dne pamatovat, mohla by se vám líbit Ježíškova pošta na Božím Daru. Sem je možné odeslat dopis pro Ježíška, ale i vánoční přání nebo pohlednici, a vaše psaní se následně vrátí zpět označené speciálním vánočním razítkem.

Chcete-li takové razítko získat, na zásilce musí být nalepená platná známka a samozřejmě i jméno adresáta a jeho adresa (aby potom dopis našel cestu zpět k vám domů). Následně jej musíte vložit do Ježíškovy schránky nebo poslat v obálce na adresu:

Vánoční pošta
Boží Dar 1
362 62 Boží Dar

Tímto způsobem můžete ovšem pro své děti zajistit také razítko na dopis od Ježíška, který pro ně vlastnoručně sepíšete. Díky tomu pak bude působit ještě skutečněji, než kdybyste ho pouze uložili za okno na parapet nebo vložili do schránky bez jakékoliv známky a razítka. Jistě tak bude pro vaše potomky vánoční atmosféra ještě kouzelnější a budou se na Štědrý den o to víc těšit.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Proč se píše dopis od Ježíška?

Dopis od Ježíška je jednoduchý způsob, pomocí kterého své ratolesti přesvědčíte, že na ně Ježíšek myslí a že jim určitě letos pod stromečkem nechá nějaké hezké dárky. Také se může jednat o odpověď na jejich dopis pro Ježíška, kde děti napsaly nebo nakreslily, co by si letos přály. Můžete ho ale samozřejmě připravit i pro starší potomky, pro které to bude hezká tradice.

Co by měl dopis od Ježíška obsahovat?

Na sepsání dopisu od Ježíška samozřejmě neexistují žádná oficiální pravidla, takže stačí dát průchod své kreativitě. Obecně přitom může takové psaní obsahovat oslovení, nějakou úvodní frázi a důvod, proč Ježíšek píše. Zde se hodí upozornit na hezké, či naopak nepěkné chování dítěte nebo třeba poděkovat za jeho předchozí dopis pro Ježíška. Následně nezapomeňte ratolest ubezpečit, že se může těšit na nějaké dárky, a podepište se jako Ježíšek.

Jak by měl dopis od Ježíška vypadat?

Ani zde se fantazii samozřejmě meze nekladou. Dopis od Ježíška můžete sepsat vlastnoručně na klasický bílý papír a poté vložit do běžné obálky. Také si ovšem můžete s jeho formou trochu pohrát, přidat malůvky či samolepky nebo rovnou zvolit nějaký ozdobný vánoční papír a barevnou obálku. Pokud nechcete psát dopis ručně, vytvořte ho klidně na počítači a vytiskněte.

Kdy by dítě mělo dostat dopis od Ježíška?

V tomto případě samozřejmě neexistují žádná pravidla. Dítěti tedy můžete nechat dopis od Ježíška za na parapetu za oknem hned ve chvíli, kdy si Ježíšek odnese jeho původní psaní. Také jej ovšem můžete vložit do schránky a poté ho společně s dítětem objevit. Kromě toho může dopis od Ježíška přinést třeba Mikuláš, který se s ním dobře zná.