Nejlepší MOTIVAČNÍ DOPIS – VZOR ke stažení zdarma!

Hlásíte se na své vysněné pracovní místo, ale kromě životopisu máte za úkol odevzdat i motivační dopis, kde ve stručnosti představíte sebe, své pracovní úspěchy a způsob, jakým můžete být společnosti prospěšní? Žádný problém! Poradíme vám, jak napsat dobrý motivační dopis, a kromě toho nabídneme i vzorový motivační dopis ve Wordu a v PDF, kterým se můžete inspirovat.

Jak psát motivační dopis?

Zatímco strukturovaný životopis (CV) představuje osobní profil uchazeče o zaměstnání, který v bodech popisuje jeho pracovní zkušenosti, vzdělání a schopnosti, motivační dopis bývá spíše popisný. Jeho cílem je blíže se potenciálnímu zaměstnavateli či personalistovi představit a ukázat, že právě vy jste tím pravým kandidátem na nabízenou pozici.

Dobře napsaný motivační dopis (také známý jako průvodní dopis) by měl obsáhnout uchazečovy zkušenosti a dovednosti, které mohou být pro nové zaměstnání podstatné, ale i motivaci k získání daného postu. Odlišuje člověka od ostatních kandidátů, může uvádět do kontextu informace z životopisu a zároveň pomáhá vyjádřit, že uchazeč o místo skutečně stojí.

Ačkoliv si lidé často myslí, že jim postačí jediný průvodní dopis, který pak rozešlou všem firmám, opak je pravdou. Vždy je lepší přizpůsobit ho na míru konkrétnímu postu a společnosti, kde se o místo ucházíte. Nehledejte tedy žádný univerzální vzor motivačního dopisu a raději sepište svou originální verzi, která bude určená specificky pro nabízenou pozici.

Vzor motivačního dopisu

Chtěli byste při výběrovém řízení uspět a marně sháníte příklad motivačního dopisu, který vám poradí, jak by měl tento dokument ideálně vypadat? Na internetu dnes najdete mnohé vzory průvodních dopisů, které člověka na první pohled zaujmou svým hezkým vzhledem. Jejich použití však může být zpoplatněno.

Pokud hledáte pro svůj motivační dopis vzor ke stažení zdarma, jste na správném místě! Připravili jsme pro vás příklad průvodního dopisu, který se dá využít nejen jako zdroj inspirace, ale i jako šablona. Můžete do něj tedy psát a díky vzorovým větám lépe pochopíte, co přesně by měl motivační dopis obsahovat, jakou by měl mít strukturu a kam které informace umístit.

Pustíte-li se do psaní průvodního dopisu na vlastní pěst, můžete tvrdě narazit. Zatímco někteří popustí uzdu fantazii a začnou se vychloubat, jiní uvádí příliš mnoho osobních informací a další zase používají jen otřepané fráze. Proto je lepší, když vám pomůže napsat motivační dopis šablona, díky které přípravou tohoto dokumentu strávíte mnohem méně času.

Motivační dopis vzor Word

Pokud hledáte pro svůj průvodní dopis vzor ke stažení, který vám umožní rychle a jednoduše editovat předem připravené věty, bude se vám hodit naše ukázka motivačního dopisu ve Wordu. Text, který jsme pro vás sestavili, pouze stačí upravit takovým způsobem, aby obsahoval informace o vás, které jsou relevantní pro nabízenou pracovní pozici.

TOP:   AFIRMACE PRO ŠŤASTNÝ ŽIVOT: Jak najít štěstí pomocí pozitivních frází?

⬇️⬇️⬇️ MOTIVAČNÍ DOPIS WORD KE STAŽENÍ ZDE ⬇️⬇️⬇️

Motivační dopis vzor PDF

Chtěli byste si prohlédnout, jak má vypadat motivační dopis, a proto sháníte vzor průvodního dopisu v PDF? V tom případě jste našli to, co jste hledali! Naše předloha motivačního dopisu zdarma, kterou jsme pro vás vytvořili, vám napoví, jak svůj vlastní dokument strukturovat. Poslouží také jako skvělá inspirace k tvorbě motivačního dopisu, který bude mít u zaměstnavatele zaručený úspěch. 

⬇️⬇️⬇️ MOTIVAČNÍ DOPIS PDF KE STAŽENÍ ZDE ⬇️⬇️⬇️

Náležitosti motivačního dopisu

Lidé, kteří se ucházejí o nové zaměstnání, se často ptají, jaké má motivační dopis náležitosti. Co by měl takový dokument vlastně obsahovat, aby pokryl vše, co od něj potenciální zaměstnavatel či personalista očekává? Odpověď je poměrně jednoduchá. Objevit by se zde měly především informace, které člověka přesvědčí, že jste pro danou pozici jako dělaní!

Vhodná struktura motivačního dopisu:

  • hlavička (kontaktní údaje uchazeče i zaměstnavatele),
  • osobní oslovení („Vážený pane Svobodo“, „Vážená paní Černá“),
  • silný úvod, který na první pohled zaujme a přiměje člověka pokračovat,
  • informace o relevantních zkušenostech, dovednostech a motivaci,
  • závěrečná část, kde dáte najevo, že máte zájem o osobní pohovor,
  • zdvořilostní fráze a podpis (u tištěné verze i vlastnoruční).

Každá ukázka průvodního dopisu se samozřejmě v některých bodech liší. V žádném případě není nutné popsanou strukturu striktně dodržovat, takže vlastní kontaktní údaje můžete například zvýraznit či uvést až pod svým podpisem. Někteří lidé také přidávají fotografii, aby se dal motivační dopis dobře odlišit od ostatních, nebo jej upravují do stejné grafické podoby jako svůj životopis.

Důležité je vsadit na své kvality a umět je dobře prodat, ale příliš se nechlubit ani si nevymýšlet. S informacemi to nepřehánějte, protože příliš dlouhý motivační dopis stejně nikdo číst do konce nebude. Úplně postačí 3-4 odstavce textu (maximálně však 1 A4). Zároveň je dobré něco si o potenciálním zaměstnavateli zjistit a ukázat, že o společnosti něco víte a sledujete její úspěchy.

Proč si dát při psaní motivačního dopisu záležet?

Pokud se ucházíte o zaměstnání, kde v rámci výběrového řízení požadují i motivační dopis, rozhodně byste neměli tuto žádost ignorovat. Kromě životopisu jde totiž o jednu z nejdůležitějších věcí, které člověk ve svém profesním životě potřebuje. Může totiž zásadně ovlivnit to, jak na vás bude personalista či potenciální zaměstnavatel pohlížet.

TOP:   AFIRMACE PRO ŠŤASTNÝ ŽIVOT: Jak najít štěstí pomocí pozitivních frází?

Dobře napsaný motivační dopis může znamenat rozdíl mezi tím, zda přijmou vás, nebo si raději vyberou méně kvalifikovaného kandidáta, který je ovšem při čtení průvodního dopisu více zaujal. Proto se vyplatí vybrat si jako inspiraci takový vzor motivačního dopisu k životopisu, který bude nejlépe odpovídat dané nabídce, a upravit ho k obrazu svému.

Jak ale poznáte, že je pro motivační dopis ukázka, kterou jste si vybrali, ta pravá? Důležitá je především dobrá struktura, díky které dáte dohromady vlastní zajímavý text. Rozhodně by neměly scházet žádné z výše jmenovaných náležitostí. Průvodní dopis, který pomocí této šablony vytvoříte, by zároveň neměl kopírovat otřepané fráze, ale měl by originálním způsobem zdůraznit vaše silné stránky a předpoklady, které budou pro nabízenou pozici výhodou.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Vzor motivačního dopisu ke stažení

Nevíte si rady, jak napsat dobrý motivační dopis, který vám zajistí pozvání na osobní pohovor a úspěch při výběrovém řízení? V tom případě nemusíte být zoufalí. Máme pro vás totiž jednoduché řešení, kterým je vzor průvodního dopisu ve Wordu a v PDF, který si můžete upravit podle vašich představ.

Proč použít naše vzory průvodních dopisů?

Motivační dopis, který si u nás můžete stáhnout, vám poslouží jako skvělá předloha k sepsání vlastního textu. Díky tomu získáte lepší přehled o tom, co by měl průvodní dopis vlastně obsahovat a které informace kam patří. Šablona vás navíc může inspirovat k tvorbě zajímavých vět, které personalistu či potenciálního zaměstnavatele přesvědčí, že vy jste tím pravým kandidátem.

Jaké má motivační dopis náležitosti?

Pokud jde o strukturu motivačního dopisu, tento dokument by měl obsahovat záhlaví s kontaktními údaji uchazeče o zaměstnání i zaměstnavatele, poté osobní oslovení a hlavní část se silným úvodem, který přiměje člověka pokračovat ve čtení. Důležitá je ovšem i závěrečná část, kde dáte najevo, že máte zájem o osobní pohovor, a rozloučíte se.

Jak vybrat pro motivační dopis vzor?

Bez kvalitního motivačního dopisu dnes na trhu práce sotva uspějete. Proto se vyplatí zvolit šablonu průvodního dopisu, která se bude vzhledově podobat vašemu strukturovanému životopisu, ale nebude přeplácaná. Měla by se vyznačovat hlavně dobrou strukturou, pomocí které dáte dohromady zajímavý text.