Podařilo se vám v lese nasbírat slušnou úrodu pravých hřibů nebo jiných jedlých hub, které teď čekají jen na to, až je zpracujete? Pokud je to tak, možná si nevíte rady, které houbové pokrmy připravit, aby si na nich pochutnala celá vaše rodina. Prozradíme, co s nasbíranými houbami provést, jaká jsou nejlepší jídla z hub a které houbové recepty rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Jak zpracovat houby?
Z plného košíku hub mívají nadšení houbaři zpočátku obrovskou radost, ale když opustí les a přinesou si ho domů, leckdy si trochu zoufají. Teprve teď totiž přichází na řadu složité čištění, krájení a další zpracování. Houby je přitom nutné očistit ještě ten samý den, kdy je nasbíráte, a zároveň byste měli myslet i na to, že mají v čerstvém stavu velmi krátkou trvanlivost.
Právě z toho důvodu byste měli svůj úlovek okamžitě spotřebovat, a to třeba na přípravu chutné smaženice nebo oblíbeného houbového guláše. Pokud na to ovšem nemáte čas nebo najednou nevyužijete všechny houby, existuje i několik způsobů, jak tuto chutnou surovinu uchovat pro další kuchyňské využití. Sem patří například:
- Sušení hub – jednou z nejoblíbenějších metod zpracování je rozhodně sušení, které se provádí pomocí sušičky, ale i v troubě, na drátěných platech nebo na niti zavěšené ve stínu. Důležité je, aby houby schly rychle a v mezičase nenavlhly. Následně se skladují v uzavíratelných nádobách na tmavém místě.
- Mražení hub – velkou úrodu hub můžete samozřejmě uložit i do mrazáku, a to buď syrové, nebo krátce povařené a následně rychle zchlazené (blanšírované). Druhá varianta má mnoho výhod, protože pomůže zbavit houby nečistot a choroboplodných zárodků, zastaví tmavnutí řezných ploch u modrajících hub a zmenší objem hub. Pokud je pak chcete využít, většinou se nerozmrazují a přidávají se do pokrmů hned po vyndání z mrazáku.
- Nakládání hub – dalším způsobem, jak houby uchovat na později, je nakládání. Drobné a pevné houby, jako jsou ryzce nebo hříbky, se většinou konzervují v kyselém nálevu, který je podobný jako ten na okurky. Někteří lidé ovšem nakládají houby také do soli, což se hodně dělá třeba na území Ruska.
- Kvašení hub – někteří lidé preferují spíše kvašené houby (fermentované), které vydrží zhruba půl roku a používají se hlavně jako příloha k masu. Úlovek z lesa stačí povařit v osolené vodě, prudce zchladit, vložit do vhodné nádoby a zalít speciálním nálevem. Poté se již nechávají kvasit při pokojové teplotě a následně se skladují v chladu.
- Příprava na způsob škvarků – v tomto případě je nutné v hrnci rozpustit sádlo a přidat do něj dvojnásobné množství nakrájených hub, které necháte na mírném stupni vydusit, dokud nebudou podobné škvarkům. Poté se nalévají do suchých sklenic a zavíčkují, přičemž takto vydrží až tři měsíce.
- Zavařování hub ve vlastní šťávě – chcete-li vyzkoušet tento způsob přípravy, nejprve houby nakrájejte na menší kousky a poté opečte, dokud nepustí vlastní šťávu. Pak je zakryjte a nechte podusit, následně napěchujte do menších sklenic, zalijte šťávou, kterou vypustily, a zavařte.
Ještě než se pustíte do jakéhokoliv zpracování hub, nezapomeňte je co nejlépe očistit (raději nasucho než propíráním ve vodní lázni). K přípravě pokrmů pak vždy používejte pevné, nerozmočené a nečervivé plodnice, a to ideálně co nejdříve po sběru, nebo houby zpracujte jiným způsobem. Jinak by se totiž mohlo stát, že by zplesnivěly.
Kromě toho byste měli při manipulaci s houbami vždy pamatovat na to, že se doporučuje tuto chutnou surovinu skladovat podobně jako maso – tedy na chladném a suchém místě. Dávejte si proto dobrý pozor, aby se vám houby při cestě z lesa nebo později nezapařily a také je neukládejte nikam, kde by delší dobu panovalo teplo a vlhko.
Oblíbené recepty z hub
Marně přemýšlíte, co vše udělat z hub a jaké jednoduché recepty z hub vyzkoušet, abyste si doma všichni pochutnali? V tom případě nemusíte zoufat. Možnosti jsou prakticky nekonečné a tato surovina se může stát základem obrovského množství chutných pokrmů. Záleží tedy jen na vás, zda rádi experimentujete, nebo dáváte přednost spíše klasickým receptům.
Pokud patříte mezi milovníky houbaření a svůj úlovek plánujete rychle zpracovat, určitě si nenechte ujít klasickou smaženici, kterou připravíte prakticky z jakéhokoliv druhu hub. Velice oblíbený je však mezi lidmi také houbový guláš, který se dá připravit ve vegetariánské podobě, ale i s vepřovým, hovězím nebo třeba kuřecím masem.
Mezi nejlepší houbové recepty se pak samozřejmě řadí také houbové ragú nebo houbová polévka, kterou je možné připravit v mnoha různých variantách. Lidé si ale často připravují také jednoduchou bramboračku s houbami nebo houbovou kulajdu. Další klasikou je potom houbová omáčka, při jejímž vaření můžete skvěle zužitkovat nasušené houby.
Kromě toho houbaři nedají dopustit také na klasické houbové řízky v trojobalu, které se obvykle smaží na sádle, nebo třeba na houby připravované v křupavém těstíčku. Vyzkoušet ovšem můžete i houbové karbanátky, houbovou čalamádu, houbovou paštiku nebo houbové škvarky a určitě vám zachutnají i další pokrmy, kam patří třeba maso na houbách, těstoviny s houbami, houbový tatarák, pizza s houbami, houby na kmíně nebo slaný houbový koláč.
TIP: Mezi velice oblíbené houby dnes patří hlíva ústřičná, kterou si můžete koupit, ale i sami vypěstovat. Pokud nevíte, jak ji zpracovat, zkuste nejlepší recepty z hlívy ústřičné!
Oblíbený nálev na houby
Pokud si domů z lesa přinesete plný koš hub, ale nemáte pro ně v aktuálním momentě využití, můžete je naložit do nálevu. Potom se dají konzumovat samotné jako malá chuťovka, ale budou se vám hodit třeba i jako základ pro kulajdu, kterou si budete chtít uvařit v zimních měsících, kdy bude další houbová sezóna ještě hodně daleko.
Pro nakládání se doporučuje vybírat menší hříbky, které jsou pevné a v budoucnu si zachovají svou příjemnou křupavost. Pokud přemýšlíte, jak udělat nálev na houby, nejprve byste si měli zvolit, jaký konkrétní nálev preferujete. Může být totiž octový, sladkokyselý, slaný nebo třeba pikantní. Jaký pro vás bude ten nejlepší recept na nakládané houby, tedy záleží pouze na vašich osobních preferencích.
Sladkokyselý nálev na houby:
- 300 mililitrů vody,
- 200 mililitrů octa,
- 10 gramů soli,
- 10 gramů cukru,
- 3 kusy bobkového listu,
- 4 kuličky nového koření,
- 4 kuličky pepře,
- hořčičné semínko,
- tymián.
Jestliže si chcete připravit nejlepší nakládané houby, nejprve v hrnci smíchejte vodu, ocet, cukr, sůl, koření a hořčičné semínko, směs přiveďte k varu a poté ji za stálého míchání vařte zhruba po dobu 5 minut. Uvařený nálev pak nechte vychladnout a mezitím si očistěte houby, které pak bude nutné nakrájet na kousky a povařit 5 minut v osolené vodě.
Jakmile bude hotovo, houby přeceďte a také je nechte dostatečně vychladnout. Následně si připravte zavařovací sklenice, na jejichž dno položte cibuli nakrájenou na kolečka nebo půlkolečka. Poté přidejte vychladlé houby a vše zalijte připraveným nálevem. Sklenice pak zavíčkujte a sterilujte při teplotě 100 °C zhruba po dobu 30 minut.
Octový nálev na houby:
- 750 mililitrů vody,
- 250 mililitrů octa,
- 50 gramů cukru,
- 20 gramů soli.
Někteří si připravují nejlepší zavařené houby v nálevu, k jehož přípravě jsou potřeba pouze základní suroviny. Pokud to také chcete vyzkoušet, do hrnce nalijte vodu, přidejte cukr a sůl a směs přiveďte k varu. Po krátkém povaření přilijte ocet a opět nechte vše přejít varem. Houby si pak dobře očistěte, nakrájejte na menší kousky a nechte předvařit (zhruba po dobu 2 minut). Poté je vložte do připravených sklenic, zalijte teplým nálevem, zavíčkujte a sterilujte.
Oblíbená smaženice recept
Co je to smaženice, pravděpodobně všichni moc dobře vědí. Tento chutný pokrm z vajíček a hub, na jehož přípravu je potřeba pouze malé množství ingrediencí, je totiž v našich končinách velice oblíbený. Pokud jde o to, co patří do smaženice, jednotlivé recepty se samozřejmě mohou lišit (například množství hub a vajec si lidé upravují dle osobních preferencí). Chcete-li vyzkoušet náš recept, budete potřebovat:
- 1 cibuli,
- 2 stroužky česneku,
- 250 gramů hub,
- 4–5 vajec,
- máslo, olej nebo sádlo,
- sůl a pepř,
- drcený kmín.
Nejlepší smaženice z hub by se měla vždy připravovat z mladých a zdravých kousků, které jsou tvrdé. Raději se vyhněte starším a hodně měkkým houbám, které by se vám na pánvičce proměnily v nepěknou mazlavou hmotu, což rozhodně nevypadá lákavě. Rozhodně pak nepoužívejte přemokřené houby ani kousky, které jsou plesnivé (i když plesnivou část odkrojíte).
Podle starých receptů by nejlepší houbová smaženice údajně měla obsahovat alespoň 10 různých druhů hub. Tak velký úlovek si ale člověk z lesa mnohdy nepřinese, takže se samozřejmě budete muset spokojit s tím, co máte. Vždy je ale dobré použít vícero druhů, díky čemuž by měla mít vaječná smaženice lepší chuť. Nejlepší budou pravé hřiby, lišky, ryzce nebo křemenáče. Vyhněte se naopak babkám a dalším měkkým houbám, které jsou nasáklé vodou.
Pokud jde o to, jak správně udělat smaženici, nejprve si na dostatečně velké pánvi rozpalte olej, přepuštěné máslo nebo sádlo. Do něj pak přihoďte najemno nakrájenou cibuli a nahrubo nasekaný česnek a tyto suroviny společně orestujte dozlatova. K tomu potom přihoďte očištěné houby nakrájené na menší kousky, které necháte restovat tak dlouho, až jim zezlátnou okraje.
Pokud houby pustí velké množství vody, nechte ji odvařit a počkejte, dokud se houby nezačnou samovolně opékat. Bude-li naopak směs příliš suchá, můžete houby podlít trochou horké vody a následně ji nechat odvařit stejně jako v předchozím případě. Jestliže přemýšlíte, jak dlouho se smaží smaženice, houby byste na pánvi měli restovat zhruba po dobu 10 minut.
Houby mezitím osolte, opepřete a přidejte trochu drceného kmínu. V misce si pak rozšlehejte vajíčka a vlijte je do mírně rozpálené pánve k houbám. Vše společně míchejte zhruba půl minuty, dokud vejce trochu neztuhnou (ale stále by měla být krémová) a potom odstavte pánev z plotny. Smaženici pak ochutnejte a případně trochu dosolte.
Klasická smaženice se pak servíruje hned, když ji připravíte. Nejlépe bude chutnat s krajícem čerstvého chleba nebo třeba s topinkou. Lidé si ji ovšem dopřávají také v kombinaci s uvařenými bramborami, které omastí máslem, a můžete ji také posypat chutnou zelenou petrželkou. Kromě toho je pak možné připravit smaženici i na slanině nebo na špeku a někteří do ní přidávají také sýr.
TIP: Spousta lidí dnes nedá dopustit na žampionové pokrmy. Jestliže si na těchto houbách také chcete pochutnat, zkuste si připravit nejlepší žampionové recepty!
Výborný houbový guláš
Pokud přemýšlíte, co s pravými hřiby, které se vám v lese podařilo nasbírat, řešením by mohl být oblíbený houbový guláš. Tento pokrm není příliš složitý na přípravu a pochutná si na něm prakticky každý. Navíc jej můžete připravit nejen z čerstvých hub, ale dá se uvařit i z hub sušených nebo mražených. Chcete-li ho vyzkoušet, nachystejte si:
- 1 kilogram hub,
- 1 litr vývaru,
- 2 cibule,
- 2 stroužky česneku,
- 2 lžíce hladké mouky,
- sádlo na osmažení,
- 2 lžíce mleté sladké papriky,
- 1 lžíci sušené majoránky,
- mleté nové koření,
- drcený kmín,
- sůl a pepř.
Jak se vaří houbový guláš? Nejprve si očistěte houby a nakrájejte je na silnější plátky nebo menší kousky dle vašich preferencí. Potom oloupejte cibuli, nakrájejte ji nadrobno a ve větším hrnci rozehřejte sádlo, na kterém pak cibulku dozlatova osmažte. Následně přidejte také houby a nechte je důkladně orestovat. Pak je poprašte mletou paprikou a kmínem, promíchejte a zalijte vývarem.
Jakmile budete mít základ připravený, duste jej na mírném stupni. Pokud jde o to, jak dlouho se vaří houbový guláš, nechte tuto směs bublat zhruba po dobu 30 minut, dokud houby zcela nezměknou. Poté přisypte sůl, nové koření, trochu pepře a vmíchejte také vylisovaný česnek. Následně nechte částečně odpařit šťávu, zaprašte guláš moukou a vše promíchejte. Nakonec přidejte majoránku a dále už nevařte.
Pokud nemáte zrovna k dispozici čerstvý úlovek, můžete si samozřejmě připravit také houbový guláš z mražených hub nebo houbový guláš ze sušených hub. Kromě toho pak někteří lidé vaří také houbový guláš se smetanou, která tento oblíbený pokrm krásně zjemní. Navíc můžete přihodit i vepřové, kuřecí, hovězí, krůtí nebo třeba králičí maso.
Houbová polévka
Přemýšlíte, co udělat z hřibů nebo jiných hub, které jste nadšeně přinesli z lesa? V tom případě by vás mohl zaujmout recept na krémovou houbovou polévku, která se vám doslova rozplyne na jazyku. Na její přípravu budete potřebovat následující suroviny:
- 400 gramů hub,
- 400 gramů brambor,
- 40 gramů hladké mouky,
- 1 cibuli,
- 1 smetanu,
- máslo,
- sůl, pepř a kmín.
Jak se dělá houbová polévka? Čerstvé houby nejprve očistěte a nakrájejte na plátky nebo na menší kousky dle vašich preferencí. Potom si oloupejte brambory a nakrájejte je na kostičky a zároveň oloupejte i cibuli, kterou bude potřeba nasekat nadrobno. Jakmile budete mít hotovo, rozpusťte si v hrnci máslo a cibulku na něm dozlatova orestujte.
Poté přidejte na plátky nakrájené houby, vše osolte, opepřete a dochuťte kmínem a nechte pod pokličkou dusit (za občasného míchání). Když houby trochu změknou, přidejte na kostky nakrájené brambory a zalijte směs jedním litrem vody. Polévku pak přiveďte k varu a nechte ji vařit tak dlouho, až brambory změknou.
Mezitím si připravte světlou jíšku, a to tak, že na 50 gramech másla za stálého míchání zpěníte hladkou mouku. Hrnec potom zhruba na minutu odstavte a následně přilijte 200 mililitrů studené vody. Když bude hotovo, tuto jíšku nalijte do polévky, abyste ji zahustili, a vše vařte po dobu 20 minut. Průběžně ale polévku míchejte, aby se nepřipalovala ke dnu.
Na závěr je nutné polévku odstavit z plotny a opatrně do ní nalít smetanu ke šlehání, která bude mít pokojovou teplotu (tedy ne přímo po vyndání z lednice). Potom houbovou polévku ochutnejte a případně ji ještě trochu osolte nebo opepřete dle chuti. Pak už můžete houbový krém podávat, a to třeba posypaný nějakými bylinkami.
Nejlepší bramboračka s houbami
Hledáte nejlepší recept na bramboračku s houbami, na které si určitě pochutná celá rodina? V tom případě jste na správném místě. Abyste si tuto chutnou polévku mohli doma připravit, nejprve si nachystejte všechny tyto ingredience:
- houby (čerstvé, sušené či mražené),
- 4 větší brambory,
- 1 mrkev,
- 1 petržel,
- 2 cibule,
- 3 stroužky česneku,
- 2 lžíce hladké mouky,
- 3 lžíce másla,
- sádlo,
- sůl a mletý pepř,
- sušenou majoránku.
Máte-li k dispozici sušené houby, nejprve je vložte do menšího hrnce, zalijte vodou, aby byly ponořené, a přiveďte k varu. Jakmile začnou probublávat, slijte z nich vodu, nalijte k nim čistou a přiveďte je znovu k varu. Pokud vaříte bramboračku z čerstvých hub, očistěte je, nakrájejte a poduste, dokud nebudou měkké. Mražené můžete rovnou přidat do polévky.
Pro přípravu bramboračky s houbami si následně v hrnci rozehřejte sádlo a osmahněte na něm cibulku nakrájenou najemno. Potom přidejte máslo, přisypte mouku a umíchejte si tmavou jíšku. K té pak za stálého míchání přilijte zhruba 1,3 litru vody. Do polévky potom přidejte na kostky nakrájené brambory, mrkev a petržel a přidejte také houby. Vše osolte a vařte 20–25 minut.
Před koncem varu ještě polévku dochuťte prolisovaným česnekem a sušenou majoránkou. Také můžete dle chuti přidat ještě sůl a mletý pepř. Máte-li k dispozici čerstvou petrželku, nasekejte ji a přidejte na závěr před servírováním. Bramboračku s houbami pak můžete podávat samotnou nebo třeba s čerstvým chlebem.
TIP: Nevíte si rady, jak se dělá houbový kuba, ale chtěli byste tento pokrm o Vánocích připravit? V našem článku vám poradíme, z čeho se připravuje nejlepší houbový kuba a jak na to!
Oblíbená houbová omáčka recept
Jestliže byste si rádi připravili houby jako přílohu k těstovinám nebo třeba k masu a houskovému knedlíku, zkuste nejlepší recept na houbovou omáčku. Ta určitě zachutná dětem i dospělým a budete s ní mít rozhodně úspěch také během svátečního oběda. Abyste si ji mohli uvařit, budete potřebovat:
- 250 gramů čerstvých hub,
- 500 mililitrů vývaru,
- 120 gramů másla,
- 1 větší cibuli,
- 1 smetanu na vaření,
- 2 lžíce hladké mouky,
- sůl, pepř a kmín.
Na pánvi si nejprve rozehřejte 50 gramů másla, přidejte k tomu hladkou mouku a usmažte jíšku. Tu pak odstavte a nechte vychladnout. Mezitím si očistěte houby a nakrájejte je na plátky a potom si oloupejte cibuli, kterou bude nutné nasekat nadrobno. Cibuli potom zpěňte v hrnci na zbytku másla a přidejte houby, sůl, špetku kmínu a trochu vody.
Následně na mírném ohni vše vařte po dobu 15 minut (za občasného míchání). Vychladlou jíšku si potom nařeďte horkým vývarem, vše přilijte k houbám a nechte společně 5 minut povařit. Pak opatrně přilijte smetanu, omáčku dobře promíchejte a krátce povařte. Na závěr ji ještě ochutnejte a podle potřeby osolte a opepřete. Pak už můžete podávat.
Houbové placky
Pokud byste rádi vyzkoušeli nějaké bezmasé pokrmy z hub, dobrou volbou by mohly být třeba houbové placky. Jde o velmi jednoduchý recept, který zvládne připravit i každý začátečník a na kterém si pochutná celá rodina. K jeho přípravě si nachystejte tyto ingredience:
- houby,
- 1 cibuli,
- 4 stroužky česneku,
- 2 vejce,
- 80 gramů hladké mouky,
- 2 lžíce mléka,
- olej na smažení,
- sůl, pepř a kmín.
Čerstvé houby si nejprve očistěte a nakrájejte na menší kousky. Potom si oloupejte cibuli, nakrájejte ji nadrobno a nechte zpěnit na másle. K cibulce následně přidejte také lisovaný česnek a houby, vše osolte, opepřete a přidejte také kmín. Společně pak nechte suroviny dusit zhruba po dobu 20 minut.
Mezitím si v míse ušlehejte těstíčko z vajec, mouky a mléka a nezapomeňte jej trochu osolit. Jakmile budete mít připravenou houbovou směs, nechte ji vychladnout a následně vmíchejte do těstíčka. Vše dobře promíchejte a potom na oleji smažte v podobě malých placiček dozlatova.
Houbová směs na topinky
Řadíte se mezi vášnivé houbaře, ale už nevíte, co byste si ještě z nasbíraných hříbků připravili? Nezoufejte, máme pro vás totiž skvělý recept na houbovou směs, která se hodí na křupavé topinky nebo třeba k čerstvému krajíci chleba. Abyste tuto pochoutku mohli vyzkoušet, nejprve si v kuchyni připravte:
- 1 kilogram tvrdých hub,
- 8 velkých rajčat,
- 6 červených paprik,
- 1 malou cuketu,
- 3 cibule,
- 6 stroužků česneku,
- 5 lžic worcesterové omáčky,
- 4 lžíce cukru,
- 2 lžíce octa,
- sádlo,
- sůl.
Nejprve si očistěte houby a nakrájejte je na malé kousky, poté oloupejte cibuli a nasekejte ji nadrobno a následně zbavte rajčata slupek a nakrájejte je na menší kostičky stejně jako papriky a cuketu. Na sádle si zpěňte cibulku, potom přidejte houby, osolte a poduste je tak, aby se z nich vypařila všechna přebytečná tekutina.
Pak už bude čas přidat také papriky a cuketu. Všechno společně promíchejte, podlijte malým množstvím vody a nechte dusit zhruba po dobu 5 minut. Následně přidejte také rajčata, lisovaný česnek, worcesterovou omáčku, cukr a ocet. Opět vše promíchejte a nechte dusit 15 minut, dokud se neodpaří přebytečná šťáva z rajčat.
Výsledná směs by měla být poměrně hustá, aby se na topinky dobře nanášela. Před podáváním ji ochutnejte a případně přidejte sůl nebo pepř dle potřeby. Zbytek můžete uchovat ve sklenicích, které po naplnění horkou směsí zavíčkujete, otočíte obráceně a necháte vychladnout. Houbová směs se ale dá i zavařit, a to při teplotě 80 °C po dobu 20 minut.
Houbový tatarák
K nejlepším receptům z lesních hub se samozřejmě řadí i houbový tatarák. Tento báječný pokrm je ideální variantou pro ty, kteří nejedí maso nebo si zrovna chtějí dopřát nějaké bezmasé jídlo. Abyste mohli tatarák z hub doma ochutnat, budete potřebovat následující ingredience:
- 500 gramů hub,
- 1 větší cibuli,
- 2 stroužky česneku,
- 150 gramů rajčatového protlaku,
- worcesterovou omáčku,
- sójovou omáčku,
- třtinový cukr,
- trochu oleje,
- 1 lžičku mleté sladké papriky,
- špetku mletého kmínu,
- sůl a čerstvě mletý pepř.
Houby si nejprve očistěte, nakrájejte na menší kousky a potom povařte po dobu 20 minut. Následně je slijte, nechte dobře okapat a najemno nasekejte nožem (případně nahrubo umelte ve strojku na maso). Potom si nechte na oleji zpěnit polovinu cibulky nakrájené na drobné kostičky a po chvilce přidejte i česnek nakrájený na plátky, houby, rajský protlak, cukr a koření.
Za stálého míchání směs opékejte zhruba po dobu 2–3 minut a potom ji odstavte. Jakmile vychladne, smíchejte ji se zbytkem nadrobno nasekané cibule, přidejte worcesterovou a sójovou omáčku a pak směs dochuťte solí, pepřem, kmínem a paprikou tak, aby vám chutnala. Na závěr si už jen opečte topinky, potřete je česnekem a houbový tatarák podávejte přímo na nich nebo s nimi.
TIP: Nevíte, co si připravit z bedly vysoké? Přinášíme nápady na 6 skvělých receptů z bedly, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle!
Houbový koláč
Pro někoho možná trochu netradičním, ale skvělým receptem z lesních hub, který si spousta lidí pochvaluje, je slaný houbový koláč. Ten si můžete připravit jako pochoutku k vínu, ale taky se skvěle hodí jako svačina pro návštěvu. Jeho příprava je navíc poměrně jednoduchá, takže si ho jistě zamilujete. Nejprve si ovšem musíte nachystat suroviny na těsto a skvělou náplň.
Ingredience na těsto:
- 250 gramů hladké mouky,
- 150 gramů másla,
- 5 lžic vody,
- sůl.
Ingredience na náplň:
- 250 gramů čerstvých hub,
- 250 mililitrů smetany,
- 2 hrsti špenátu,
- 200 gramů goudy,
- 3 vejce,
- 1 cibule,
- 1 stroužek česneku,
- 2 lžíce másla,
- sůl a mletý pepř,
- muškátový oříšek.
Nejprve se pusťte do přípravy těsta, do mísy vložte hladkou mouku a změklé máslo nakrájené na kostičky a potom vše osolte. Ručně vypracujte jakousi drobenku, do které pak přidejte vodu a z těchto ingrediencí vypracujte hladké těsto. To zabalte do potravinářské folie a uložte na hodinu do lednice, aby zde vychladlo.
Jakmile bude vše připraveno, formu na koláč si vymažte máslem a vysypte moukou. Potom si vyválejte hladké těsto, jehož průměr bude o něco větší, než je vaše forma. Poté těsto přeneste dovnitř a vytvořte mu okraje. Formu s těstem následně vraťte na 15 minut do lednice a mezitím si předehřejte troubu na 180 °C.
Po vyndání těsta z lednice jej trochu propíchejte vidličkou a vložte do trouby. Pečte zhruba po dobu 15–20 minut a v mezičase si nachystejte náplň. Cibuli a česnek oloupejte a nasekejte na drobné kostičky. Cibulku pak osmahněte na másle, a když zesklovatí, přidejte i česnek a na plátky či kostičky nakrájené houby. Restujte asi 5 minut a pak odstavte.
V míse si potom rozšlehejte vejce, přilijte smetanu, osolte a opepřete. Také přidejte muškátový oříšek, směs hub s cibulkou a česnekem, čerstvý špenát a nastrouhanou goudu. Vše dobře promíchejte a rozprostřete na předpečený korpus. Potom znovu vložte koláč do trouby a pečte ještě asi 20 minut, dokud nezezlátne.