7 Receptů na Žampiony

Nahromadilo se vám doma větší množství žampionů a teď nevíte, co si s nimi počít? Ať už jste je nasbírali v lese, vypěstovali na vlastní zahrádce nebo přinesli ze supermarketu, měli byste je co nejrychleji zpracovat. Poradíme, jak připravit žampiony, aby si celá rodina pochutnala, co ze žampionů uvařit a jaké recepty se žampiony rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Jak očistit žampiony?

Ještě než se pustíte do zpracování žampionů, měli byste nejprve na pohled zkontrolovat, že jsou opravdu čerstvé. Poté je potřeba důkladně je očistit od veškerých nečistot. Z čerstvých hub nejprve seberte zbytky hlíny, trávy či listů (například malým nožíkem), poté je zlehka opláchněte pod tekoucí vodou nebo jemně omyjte houbičkou a na závěr je velice rychle osušte.

Pokud to neuděláte, žampiony nasáknou přebytečnou vodu, což výrazně promění jejich chuť, takže si je ve výsledku neužijete tak, jak byste chtěli. Proto je ve vodě nikdy delší dobu nemáčejte. Někteří lidé nicméně doporučují žampiony krátce smočit ve vodě, do které přimícháte špetku soli a trochu mouky, následně je rychle opláchnout čistou vodou a pak je vysušit.

Jak zpracovat žampiony?

Zatímco při pokojové teplotě jsou žampiony jedlé asi po dobu 12 hodin, v lednici vám v nemytém stavu vydrží zhruba 2 až 3 dny. Musíte tam však ukládat pouze čerstvé a zdravé houby, a to v jedné vrstvě. Pokud do lednice vložíte houby mokré, brzy vám zplesniví. Když pak na žampiony v lednici zapomenete, ztmavnou, jejich dužina seschne a ztratí svou chuť.

Chcete-li houby zpracovat, v ideálním případě byste to tedy měli udělat co nejdříve. Pokud ale zrovna nemáte čas nebo chuť připravit si žampiony v troubě nebo třeba grilované žampiony portobello, můžete je zkusit usušit, naložit do speciálního nálevu nebo zamrazit. Ještě než je ovšem umístíte do mrazáku, doporučuje se žampiony tepelně zpracovat (například je osmahnout nebo blanšírovat).

Recepty ze žampionů

V kuchyni se žampiony dají připravit na mnoho různých způsobů. Můžete je dusit, vařit, smažit, péct i grilovat. Navíc se dají připravit samotné, ale hodí se i k dalším surovinám. Na žampionech se například připravují různé druhy masa (hlavně vepřové nebo třeba kuřecí) a mohou se stát také základem chutných omáček, které se podávají s těstovinami, s rýží nebo s knedlíkem.

Mezi oblíbené rychlé recepty ze žampionů, které si lidé doma často připravují, se řadí třeba plněné žampiony mletým masem či plněné žampiony nivou, vepřové plátky na žampionech, smažené žampiony v těstíčku nebo žampiony na smetaně. Obecně se pak příprava žampionů pojí s využitím tuku. Pokud byste tuto surovinu opomenuli, nic se nestane, ale pravděpodobně nebudou mít takovou chuť, na kterou jste zvyklí.

Dušené žampiony

Pokud hledáte naprosto jednoduchý recept se žampiony, rozhodně vyzkoušejte houby dušené na pánvi, které můžete jíst samotné, ale i jako přílohu k masu. Abyste si mohli připravit základní variantu tohoto pokrmu, budete potřebovat následující ingredience:

  • žampiony,
  • sůl,
  • pepř,
  • máslo.

Jak udělat žampiony na pánvi? Nejprve rozehřejte větší plátek másla a poté na něm nakrájené žampiony krátce orestujte, dokud se jejich objem nezmenší. Následně je podlijte trochou vody, osolte je a opepřete podle chuti. Žampiony na másle budou hotové za chviličku (obzvláště ty kupované). Stačí je dusit zhruba po dobu 3-5 minut, během kterých by měly získat svou specifickou chuť.

Chcete-li tento recept obohatit také o další suroviny, můžete si připravit dušené žampiony na cibulce. Nejprve pokrájejte omyté žampiony, na rozehřátém másle zpěňte najemno nakrájenou cibulku a poté k nim houby přidejte. Ty je pak nutné osolit, občas podlévat vařící vodou a dusit do té doby, než budou měkké. Následně je lehce poprašte hrubou moukou, okořeňte dle chuti a nechte podusit zhruba dalších 10 minut.

Obalované žampiony

K vůbec nejoblíbenějším receptům dnes patří smažené žampiony na pánvi. Pokud si i vy chcete doma připravit tuto klasickou pochoutku, přinášíme vám na smažené žampiony recept, který zvládne připravit opravdu každý. Podávat je pak můžete třeba s domácí tatarkou a bramborami. Nejprve ovšem budete potřebovat tyto suroviny:

  • žampiony,
  • hladkou mouku,
  • 1-2 vejce,
  • strouhanku,
  • sůl,
  • olej.

Žampiony nejprve očistěte. Pokud jsou příliš velké, můžete je také rozkrojit na menší části (na poloviny nebo na čtvrtiny). Následně je obalte v mouce, poté v rozšlehaném vajíčku s trochou soli a na závěr ve strouhance. Obalené houby pak vložte na pánev do vyšší vrstvy rozehřátého oleje. A jak dlouho smažit žampiony? Ideálně je na pánvi nechte tak dlouho, dokud nezískají zlatavou barvu. V průběhu smažení je také nezapomeňte otáčet, aby byly osmažené rovnoměrně ze všech stran.

Jestliže se chcete vyhnout smažení, protože olejem nasáklá strouhanka není zrovna dietní a zdravá, zkuste pečené žampiony v troubě. Houby opět nejprve očistěte a odkrojte jim nožičky a poté je obalte v mouce, ve vajíčku se solí a ve strouhance, kterou můžete obohatit sýrem či bylinkami. Následně je vložte na plech vyložený pečicím papírem a lehce je potřete olejem či sádlem. Žampiony v troubě pečte asi 20 minut na 200 °C. Poté je znovu lehce potřete a dopečte dozlatova.

Žampionový krém

Pokud přemýšlíte, jaké můžete připravit se žampiony recepty, nadchnout by vás mohla například výtečná žampionová polévka. Ta má svou nezaměnitelnou chuť a vůni, kterou si milovníci hub jistě oblíbí. Pokud vás recept na žampionovou polévku zaujal a chcete ho vyzkoušet, nejprve si nachystejte následující ingredience:

  • 300 gramů čerstvých žampionů,
  • 150 gramů cibule,
  • 1 litr domácího vývaru,
  • 200 mililitrů smetany na vaření,
  • 2 lžíce hladké mouky,
  • 3 lžíce másla,
  • pepř a sůl,
  • bobkový list,
  • petrželku či jiné bylinky,
  • suroviny na dozdobení.

Zpočátku si očistěte všechny houby a nakrájejte je na plátky. Poté nasekejte všechnu cibuli na kostičky a vložte ji do hrnce, kde ji na másle orestujete. K tomu přidejte žampiony a nechte je na cibulce zesklovatět. Jakmile bude hotovo, přisypte hladkou mouku, kterou lehce osmahněte, a zalijte směs studeným vývarem. Vše poté důkladně promíchejte.

Následně vložte do polévky bobkový list, osolte ji a opepřete dle chuti a za občasného míchání vařte po dobu 20 minut. Bobkový list pak vyjměte a polévku pečlivě rozmixujte pomocí ponorného mixéru. Ve chvíli, kdy ji vrátíte zpátky na plotnu, přilijte také smetanu ke šlehání a nechte vše společně provařit. Poté ochutnejte, a pokud se vám bude zdát vše v pořádku, můžete podávat.

Na talíři můžete žampionovou polévku ozdobit různými způsoby. Na pohled bude skvěle vypadat malé množství orestovaných žampionů, které vám zbyly při vaření polévky, ale i petrželka nebo jiné čerstvé bylinky. Někteří lidé pak dávají přednost krutonům připraveným z pečiva nakrájeného na kostičky a několika hoblinám parmazánu.

Žampionová omáčka

Co uvařit z žampionů? Pokud už vás omrzely smažené houby v trojobalu a nevíte si rady, co se dá udělat ze žampionů, aby si pochutnal každý člen vaší domácnosti, můžete vyzkoušet báječnou žampionovou omáčku. Tento recept s žampiony se skvěle hodí k různým pokrmům a zachutná každému milovníkovi hub. Abyste si mohli recept na žampionovou omáčku sami připravit, sežeňte si tyto suroviny:

  • 300 gramů žampionů,
  • 150 mililitrů smetany (31 %),
  • 150 mililitrů smetany (12 %),
  • 100 mililitrů suchého bílého vína,
  • 2 stroužky česneku,
  • 1 cibuli,
  • 30 gramů másla,
  • pepř a sůl,
  • případně bylinky a parmazán.

Co s žampiony provést? Nejprve je očistěte a nakrájejte na tenké plátky. Poté si na drobné kostičky nakrájejte cibulku a na velké pánvi rozpusťte máslo, do kterého ji přidáte. Jakmile změkne a zezlátne, přidejte také dva prolisované stroužky česneku a nakrájené žampiony, které můžete zároveň osolit a opepřit (a případně přidat vybrané bylinky). Vše společně míchejte zhruba po dobu 4 minut, aby houby trochu změkly.

Jakmile budou žampiony měkké, nalijte do pánve připravené bílé víno, přiveďte ho k varu, stáhněte na nižší stupeň a nechte zhruba 3 minuty probublávat. Nakonec vmíchejte obě dvě smetany a nechte zlehka vařit, dokud žampionová omáčka nedosáhne požadované konzistence (nevařte ji zprudka, aby se nesrazila). V závěru ochutnejte a přidejte sůl a koření dle chuti, přičemž můžete vmíchat i nastrouhaný parmazán, pokud ho máte rádi.

Omáčku servírujte třeba s čerstvou petrželkou, jinými čerstvými bylinkami nebo i hoblinkami parmazánu. A k čemu se bude nejlépe hodit? Pomocí tohoto pokrmu můžete skvěle kombinovat třeba žampiony s těstovinami nebo žampiony s rýží. Krémové žampiony ve smetanové omáčce ale můžete podávat i bez přílohy, pouze dozdobené třeba orestovanými žampiony a bylinkami.

Žampiony plněné mletým masem

Mezi oblíbené pokrmy ze žampionů se samozřejmě řadí také zapečené žampiony s mletým masem. Můžete přitom použít klasické velké žampiony, ale skvěle budou chutnat i plněné žampiony portobello, které seženete v obchodě. Pokud chcete recept na plněné žampiony mletým masem vyzkoušet, připravte si následující ingredience:

  • 12 velkých žampionů,
  • 300 gramů mletého masa,
  • 100 gramů sýru,
  • 1 stroužek česneku,
  • 2 větší cibule,
  • 1 vejce,
  • olivový olej,
  • bylinky,
  • sůl a pepř.

Nejprve si žampiony očistěte, vyloupněte jim nožičky a nakrájejte je na drobné kostičky. Zároveň pomocí lžičky vydlabejte z kloboučků černé okraje, které pouští vodu. Poté si nadrobno nakrájejte cibuli, kterou si na olivovém oleji na pánvičce osmahněte spolu s lisovaným česnekem a nasekanými nožičkami žampionů.

V míse si mezitím připravte mleté maso, k němuž postupně přidejte vejce, osmaženou cibuli s nožičkami žampionů, sůl, pepř a bylinky (například tymián). Vše dobře promíchejte a výslednou směsí pak naplňte připravené houbové kloboučky. Jakmile budete mít hotovo, naskládejte houby na plech vymazaný olejem (vydlabanou a naplněnou částí směrem nahoru).

Žampiony podlijte trochou vody (zhruba 2 lžíce) a vložte je do trouby, kde je budete péct na 200 °C zhruba po dobu 20 minut. Následně plech vyndejte a každý klobouček posypte nastrouhaným sýrem (může to být třeba gouda, ale někdo preferuje mozzarellu). Na chvilku pak plech ještě vraťte do trouby, než se sýr rozpustí. Poté můžete plněné žampiony podávat.

Žampiony plněné nivou

Jestliže hledáte na plněné žampiony recept, který se obejde bez mletého masa, mohl by vás nadchnout pokrm, kde hraje hlavní roli plísňový sýr. Velice oblíbené jsou dnes totiž zapečené žampiony s nivou, která dodá houbám specifickou chuť. Chcete-li tento recept také vyzkoušet, v kuchyni by vám neměly chybět tyto suroviny:

  • 10 větších žampionů,
  • 100 gramů nivy,
  • 100 gramů slaniny,
  • 100 gramů ricotty,
  • 1 stroužek česneku,
  • 1 cibule,
  • 1 vejce,
  • bylinky (například pažitka),
  • sůl a pepř.

Stejně jako v předchozím případě žampiony nejprve očistěte, zbavte je nožiček a vydloubejte hnědé okraje z klobouků. Poté si nadrobno nakrájejte cibuli, přidejte nivu nakrájenou na malé kostičky, najemno nakrájené nožičky hub, vejce, sůl a pepř. Všechno dobře promíchejte a na závěr ještě přidejte slaninu, kterou jste si předtím nasucho opražili na pánvi.

Jakmile bude směs hotová, naplňte s ní klobouky žampionů. Ty pak vložte na plech vyložený pečicím papírem naplněnou stranou vzhůru. Pečte je zhruba 20-30 minut v troubě předehřáté na 190 °C. Nadívané žampiony můžete podávat třeba s pečivem nebo se šťouchanými brambory, a to posypané různými bylinkami. Pokud si chcete dopřát žampiony bez masa, samozřejmě můžete vynechat slaninu.

Grilované žampiony

Nevíte si rady, co s žampiony provést? Pokud máte rádi grilování, můžete spojit příjemné s užitečným. Velké klobouky žampionů se totiž velice jednoduše dají připravit právě na grilu a výsledná chuť vás jistě mile překvapí. Abyste si mohli grilované žampiony připravit, nejprve si nachystejte následující ingredience:

  • 10 větších žampionů,
  • 4 stroužky česneku,
  • olivový olej,
  • sušený tymián,
  • drcený kmín,
  • pepř a sůl.

Jak udělat žampiony na grilu? Nejprve si připravte marinádu takovým způsobem, že do misky či uzavíratelné nádoby nalijete zhruba 10 lžic olivového oleje, do kterého přidáte sušený tymián, drcený kmín a na plátky nakrájený či lisovaný česnek (případně i nějaké bylinky dle chuti). Ještě než se pustíte do marinování žampionů, vše důkladně promíchejte a dochuťte solí a pepřem.

Houby si pak pečlivě očistěte a zbavte je nožiček. Následně je přidejte do misky s marinádou a vše promíchejte tak, aby byly jednotlivé houbové klobouky ve směsi dostatečně obalené ze všech stran. Poté můžete misku nebo jinou nádobu se žampiony vložit do lednice (klidně na několik hodin), aby do sebe houby marinádu dobře natáhly.

A jak grilovat žampiony, když už jsou v marinádě dostatečně dlouho? Houby vložte na rozpálený gril a ze všech stran je dozlatova opékejte. Zároveň je nezapomeňte průběžně potírat zbylou marinádou, což jim dodá ještě lepší chuť. Podávat je pak můžete samotné, s čerstvým pečivem, s topinkami nebo třeba se zeleninou.