Dopis Ježíškovi: „Milý Ježíšku“ – vzor ke stažení zdarma

Vánoční dopis pro Ježíška

Dopis Ježíškovi představuje jeden z nejhezčích a nejjednodušších způsobů, jakým si děti (ale samozřejmě i dospělí) mohou říct o to, co by si k Vánocům skutečně přály. Zároveň se jedná o tradici, která k předvánočnímu období zkrátka patří. Pomůže v domácnosti navodit tu správnou atmosféru, a pokud se do toho pustí celá rodina, může si tak vytvořit krásné vzpomínky.

Proč napsat Ježíškovi?

  • Děti si tímto způsobem ujasní svá přání,
  • rodiče se dozví, co by jejich ratolesti chtěly najít pod stromečkem,
  • pomocí této aktivity můžete děti zabavit a navodit doma vánoční atmosféru,
  • psaní Ježíškovi mohou společně připravit všichni členové rodiny (děti dokonce mohou napsat nebo nakreslit, co by si přál jejich sourozenec nebo domácí mazlíček),
  • jedná se o hezkou tradici, na kterou budou děti v budoucnu rády vzpomínat,
  • dopisy můžete uschovat a po letech se na ně společně podívat.

Dopisy Ježíškovi nejčastěji připravují malé děti, které věří na to, že jim dárky naděluje štědré Jezulátko. Této tradice se ale samozřejmě mohou zúčastnit i starší ratolesti, které už tuší, jak to s dárky ve skutečnosti je, nebo třeba dospělí, kteří tímto způsobem sdělí svému partnerovi nebo třeba své rodině, jaké dárky by pod stromečkem chtěli najít.

Kdy se píše dopis Ježíškovi?

Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět, protože každá rodina to dělá po svém. Někteří připravují dopisy pro Ježíška hned první prosincový den, jiní to dělají během první či druhé adventní neděle a další se zkrátka snaží stihnout své psaní vyrobit před příchodem Mikuláše, aby ho našel za oknem a Ježíškovi doručil.

Tradice se v tomto ohledu mezi lidmi často liší, ale obecně se dopisy pro Ježíška píšou nejčastěji během prosince, a to tak, aby si psaní stačil před Štědrým dnem odnést. Rodičům se pak samozřejmě hodí, když dítko připraví svůj dopis s předstihem, aby mohli na základě jeho přání vybrat ty nejkrásnější dárky, z nichž bude mít skutečnou radost.

Jak se píše Ježíškovi?

V tomto ohledu se fantazii meze rozhodně nekladou. Pokud máte doma opravdu malé děti, můžete jim vysvětlit, jak dopis pro Ježíška vlastně funguje a potom jim pomoci přenést jejich seznam přání na papír. Jestliže vaše ratolesti zatím neumí psát, mohou věci, po kterých touží, jednoduše nakreslit. Ty starší pak mohou nachystat vlastnoručně psaný dopis nebo třeba využít nějakou hezkou šablonu.

U kreslení svých přání se mohou děti skutečně vyřádit, projevit svou kreativitu a navíc si užít spoustu zábavy. Abyste však měli jistotu, že rozeznáte, co si vlastně ti nejmenší přejí, u kreslení dopisu můžete dětem asistovat. Zeptejte se, co na obrázcích pro Ježíška zachytily, nebo jim nabídněte, že pod každý obrázek napíšete název konkrétního předmětu, aby se Ježíšek při vybírání dárků nespletl.

Větší děti, které již umí psát, si pak mohou připravit třeba klasický dopis Milý Ježíšku, jenž bude pokračovat jednoduchým seznamem jejich přání. To pak samozřejmě mohou doplnit i různými malůvkami nebo poděkováním za dárky, které jim Ježíšek nadělil v loňském roce. Také mohou sepsat přání celé rodiny, pomoci mladším sourozencům nebo třeba vystřihnout obrázky toho, co si přejí, z letáku nebo katalogu.

Máte-li doma starší ratolesti, můžete je také motivovat k sepsání delšího dopisu, kde vysvětlí, proč si jednotlivé věci přejí a čím jim udělají radost. Děti tímto způsobem také přivedete k zamyšlení nad tím, zda ve svém životě takové věci skutečně potřebují, jakým způsobem budou konkrétní hračky využívat nebo co by se mohlo hodit celé rodině (například nějaké společenské hry, u kterých se sejdou všichni členové domácnosti).

U starších dětí, které neustále používají počítače, tablety a chytré telefony, možná s psaním papírového dopisu pro Ježíška nepochodíte. Můžete je ale přesvědčit, aby tuto aktivitu s vámi vyzkoušeli už kvůli svým mladším sourozencům nebo pro navození vánoční atmosféry. Pokud to nevyjde, mohou alespoň připravit seznam svých přání prostřednictvím moderní techniky a poslat vám ho třeba na email, na WhatsApp či na Messenger.

Co napsat do dopisu pro Ježíška?

Pokud se s dítětem chystáte připravit vlastnoručně psaný dopis pro Ježíška, nejprve si připravte vše, co k tomu budete potřebovat. To může zahrnovat několik čistých listů papíru (ať už obyčejného, nebo třeba barevného či speciálně potištěného), tužky, propisky, pastelky, lepidlo, nůžky a další kreativní potřeby. Do samotného dopisu pak mohou děti zahrnout například:

  • Oslovení – základem každého dopisu pro Ježíška je samozřejmě oslovení. V tomto případě se nejčastěji používá klasické „Milý Ježíšku“.
  • Představení – další součástí dopisu pro Ježíška může být také informace o tom, kdo vlastně Ježíškovi píše. Děti tedy mohou napsat, jak se jmenují, odkud pocházejí, kolik jim je let nebo třeba co je baví. Na škodu pak samozřejmě nebude ani to, když přihodí informaci o tom, jestli byly celý rok hodné, jak pomáhaly rodičům nebo jestli se jim čas od času povedla i nějaká lumpárna.
  • Poděkování – pokud s dětmi píšete dopis Ježíškovi, vysvětlete jim, že bude hezké, pokud v něm nejprve Jezulátku poděkují za dárky, které dostaly v loňském roce, nebo třeba za to, že na ně Ježíšek každý rok myslí a vždy je obdaruje nějakou pěknou hračkou.
  • Seznam přání – následně by děti samozřejmě měly Ježíškovi prozradit, co by si přály najít pod stromečkem, a případně i důvod, proč by je nejvíce potěšily zrovna tyto dárky. Než se dítě pustí do jejich sepisování, dejte mu čas na to, aby se mohlo nad svým seznamem přání zamyslet, proberte s ním, co by chtělo či potřebovalo, nebo třeba společně projděte vánoční katalogy a letáky s hračkami. Kromě toho mohou děti zmínit i to, co by si přály pro své blízké.
  • Obrázky – někdo dokáže dopis pro Ježíška sepsat slovy, jiný zase raději kreslí. Pokud dítě neumí psát nebo má chuť svůj dopis ozdobit, může doplnit text také o jeden nebo více obrázků. Ty mohou být umístěny kdekoliv. Někdo tedy rád přidá malůvku ke každé položce ze seznamu přání, zatímco jiný nakreslí větší obrázek na konec dopisu nebo třeba na samostatný papír.
  • Rozloučení – jakmile děti vyjádří, jaké dárky by si v letošním roce přály najít pod stromečkem, mohou svůj dopis ukončit nějakým klasickým závěrečným pozdravem („Se srdečným pozdravem“, „Zdraví Tě“) nebo krátkou větou („Těším se na to, co mi letos nadělíš“, případně „Těším se na Tvůj příchod“).
  • Podpis – na konci dopisu pro Ježíška pak samozřejmě nesmí chybět ani podpis, aby Ježíšek přesně věděl, kdo mu píše.
  • Adresa – kromě výše zmiňovaných náležitostí můžete samozřejmě přidat i vaši adresu, aby Ježíšek věděl, kam má dítěti dárky přinést (nebo případně odepsat).

Jakmile bude dopis pro Ježíška připravený a dítě s ním bude spokojené, nastane čas umístit ho do obálky. Také zde si můžete vyhrát a ozdobit ji různými kresbami, samolepkami nebo třeba vystřiženými obrázky. Pokud plánujete dopis umístit ven na parapet, bude se hodit, když bude obálka z pevnějšího materiálu, aby se za oknem nerozmočila, než si ji Ježíšek stačí odnést.

Jednoduchý seznam pro Ježíška

Přestože nejhezčí dopisy Ježíškovi vždy pocházejí přímo od samotných dětí, kterým k vyjádření jejich přání stačí papír a psací nebo kreslicí potřeby, někdy zkrátka ratolesti potřebují trochu inspirace. Tu jim můžete poskytnout třeba tak, že jim dopředu připravíte hezký list papíru s předtištěnými obrázky nebo řádky, kam budou moci sepsat či nakreslit, co si přejí.

Abyste nemuseli složitě připravovat vlastní psaní, připravili jsme pro vás dopis Ježíškovi k tisku, který obsahuje oslovení, úvodní frázi i závěrečné poděkování. Pokud ho dětem vytisknete, bude stačit, když na tento list uvedou pouze svá přání a dole se podepíšou (nebo případně doplní i svou adresu). K dispozici navíc máte hned několik různých vzorů.

⬇️⬇️⬇️ DOPIS JEŽÍŠKOVI KE STAŽENÍ – perníček ⬇️⬇️⬇️

⬇️⬇️⬇️ DOPIS JEŽÍŠKOVI KE STAŽENÍ – stromeček ⬇️⬇️⬇️

⬇️⬇️⬇️ DOPIS JEŽÍŠKOVI KE STAŽENÍ – baňky ⬇️⬇️⬇️

Dopis Ježíškovi k vytisknutí

Pokud byste chtěli připravit delší variantu psaní pro Ježíška, než bude pouze seznam vytoužených dárků, ale nevíte si rady, jaký by mohl mít dopis Ježíškovi text, máme pro vás řešení. Sepsali jsme pro vás totiž vzorové psaní, které můžete použít přímo v tomto znění, nebo ho nějakým způsobem obměnit. Text dopisu tedy může vypadat třeba následovně:

Milý Ježíšku,
rok se s rokem sešel a už jsou tady zase Vánoce.
Moc děkuji za vše, cos mi nadělil v loňském roce,
protože jsem měl/a ze všech dárečků obrovskou radost.
Celý rok jsem se snažil/a být hodný/á, pomáhal/a jsem rodičům
a pilně jsem se učil/a ve škole. Možná jsem občas trochu zlobil/a,
ale snad mi to odpustíš a letos pod stromečkem také něco najdu.
Nejraději budu, když mi přineseš následující dárky:

Pokud hledáte pro dopis Ježíškovi vzor, můžete si stáhnout variantu pro holky a pro kluky v PDF a následně vybrané psaní vytisknout. Děti jistě budou mít radost, že nemusí samy složitě vymýšlet vlastní text, a určitě ocení, že místo čistého papíru jste pro ně nachystali papír s vánočními ilustracemi, kde mohou popsat, co by si nejvíce přály.

⬇️⬇️⬇️ DOPIS JEŽÍŠKOVI PDF – pro kluky ⬇️⬇️⬇️

⬇️⬇️⬇️ DOPIS JEŽÍŠKOVI PDF – pro holky ⬇️⬇️⬇️

Kam dopis Ježíškovi dát?

Jakmile děti vytvoří dopis, se kterým budou spokojené, je čas ho umístit někam, kde ho Ježíšek snadno najdete a bude si ho moct odnést s sebou, aby na jejich přání nezapomněl. Obvykle se tedy pokládá za okno na parapet, ale můžete ho dát také na terasu, na venkovní lavičku nebo kamkoliv, kde se to bude vašemu dítku zamlouvat. Důležité je, abyste k němu měli snadný přístup.

Skvělým způsobem, jak vaše ratolesti následně ujistit, že si Ježíšek jejich psaní přečetl, je Ježíškova pošta na Božím Daru. Sem můžete po celý rok posílat dopisy pro ježíška, které se v prosinci vrátí zpět označené speciálním razítkem na důkaz, že Ježíšek o dětských přáních ví. Zásilka přitom vždy musí mít nalepenou známku a musí být opatřená jménem adresáta i jeho adresou (aby dopis v pořádku našel cestu zpátky k vám domů).

Samotné psaní je nutné vložit do speciální Ježíškovy schránky (otisk lze získat každoročně od 1. 12. do 23. 12.) nebo poslat na tuto adresu:

Vánoční pošta
Boží Dar 1
362 62 Boží Dar

Tímto způsobem ovšem můžete poslat přání i někomu z vašich blízkých nebo třeba dětem připravit překvapení a sepsat vlastní „dopis od Ježíška“, který necháte na Božím Daru opatřit speciálním razítkem. Jakmile se vám vrátí, můžete ho s dětmi objevit ve schránce. Jistě budou mít velkou radost, že na ně Ježíšek myslí a píše jim zpět.

Proč se píše dopis Ježíškovi?

Dopis pro Ježíška nejčastěji připravují děti, ale mohou to samozřejmě být i dospělí. Jedná se o krásnou vánoční tradici, která se na našem území dodržuje již velice dlouho. Děti si prostřednictvím dopisu mohou ujasnit svá přání, rodiče se dozví, co jejich ratolesti vlastně chtějí, a navíc se tak všichni naladí na vánoční atmosféru. Jednoho dne pak jistě budete na tyto dopisy rádi vzpomínat.

Kdy napsat dopis pro Ježíška?

Psaní pro Ježíška se obvykle připravují během prosince, ale v každé rodině se konkrétní doba určená pro tuto činnost může trochu lišit. Někteří své dopisy chystají první prosincový den, jiní dávají přednost první či druhé adventní neděli a další se zase snaží stihnout to dříve, než přijde Mikuláš a Ježíškovi psaní odnese. Záleží tedy jen na vašich tradicích a časových možnostech.

Jak se píše Ježíškovi?

Dopis pro Ježíška může mít jakoukoliv formu, takže se zde kreativitě meze nekladou. Menší děti většinou svá přání jednoduše nakreslí a dospělí jim pak mohou pomoci tím, že pod obrázky napíší, o co konkrétně se jedná. Starší děti mohou vytvořit jednoduchý dopis „Milý Ježíšku“, kam uvedou svůj seznam přání, nebo třeba delší psaní, kde poděkují za dárky z loňska a vysvětlí, co a proč si přejí.

Co může obsahovat dopis pro Ježíška?

Ačkoliv může mít dopis Ježíškovi různé podoby, nejčastěji obsahuje oslovení „Milý Ježíšku“ a samozřejmě i seznam věcí, které by si člověk přál pod stromečkem najít (klidně v obrázkové podobě). Kromě toho zde může být i krátké představení, kde dítě napíše, jak se jmenuje, odkud je a jestli bylo celý rok hodné. Také sem patří poděkování za loňské dárky, rozloučení a podpis.