DEN MRTVÝCH: Kdy, kde, jak a proč se slaví?

Věděli jste, že mezi Dnem mrtvých, Dušičkami a Halloweenem je poměrně značný rozdíl? Odlišuje je nejen původ tradice, ale také jejich význam a způsob oslav. Jedno však mají společné, všechny tři svátky probíhají na přelomu října a listopadu. V tomto článku vám blíže představíme mexický Svátek mrtvých, jehož oslava se každým dnem blíží. Dozvíte se, jakou má historii, kdy se slaví i jaké se nosí na Den mrtvých kostýmy.

Co je to Den mrtvých

Den mrtvých, španělsky Dia de los Muertos, představuje mexický svátek, který se dá přirovnat k našim Dušičkám. Mezi českými Dušičkami a mexickým Dnem mrtvých je však poměrně velký rozdíl, a to  především ve způsobu oslav tohoto svátku. Obyvatelé Mexika považují tuto událost za den, kdy se živí mohou opět setkat se svými milovanými blízkými, kteří jsou již po smrti.

Tento svátek v Mexiku doprovází bujaré veselí, masky, hudba a všudypřítomné květy. V České republice jsou Dušičky naopak dnem, kdy uctíváme památku zesnulých obvykle tichou vzpomínkou, květy a zapálením svíček na hrobě. Ekvivalentem pak pro někoho může být také americký Halloween, který však neoslavuje zemřelé, jak si mnozí lidé myslí, ale příchod podzimu a keltského Nového roku.

Den mrtvých však neuctívají pouze lidé žijící v Mexiku. Tento den se také slaví v dalších zemích s mexickou diasporou neboli v zemích s výskytem etnických populací, jež si zachovávají vazby k své původní kultuře. V roce 2003 se přitom mexický Den mrtvých zařadil na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva jako nehmatatelná kulturní památka UNESCO. 

Historie svátku

Oslavy související se znovushledáním živých s mrtvými mají v Mexiku velice dlouhou tradici. První zmínky o této události jsou zaznamenány již z období před objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem, kdy Aztékové věřili, že se mrtví lidé jednou za rok vracejí zpět na zem, aby se mohli pozdravit se svými živými blízkými.

Aztécká mytologie přitom rozlišuje dva posmrtné světy, jeden pro mrtvé dospělé a druhý pro mrtvé děti. Dospělí putují, poté co zemřou, do Mictlánu, což je svět, kterému vládne Pán a Paní smrti. Mrtvé děti se pak zase nachází ve světě zvaném Chichihuacuauhco. Postupem času, kdy docházelo ke kolonizaci kontinentu, se tato aztécká tradice spojila s katolickým svátkem zesnulých a vznikl svátek Día de Muertos.

Kde a kdy se Den mrtvých slaví

Den mrtvých se slaví primárně v Mexiku, avšak na světě najdete i jiné země, kde se vyskytují etnické skupiny původem z Mexika, které stále své kulturní tradice včetně tohoto svátku udržují. Oslavy Dne mrtvých přitom probíhají od 31. října až do 2. listopadu. Největší slavnost se pak odehrává přímo v Mexico City, kde je od roku 2016 hlavním hřebem oslav masivní alegorický průvod plný kostýmů.

Dalším známým mexickým městem, kam turisté cestují za slavnostmi, je Gunajuato. Toto místo je známé především díky těžbě stříbra a zlata. Na Den mrtvých sem však cestují turisté zejména kvůli tomu, aby na vlastní oči viděli monumentální oltář, který zde vytvořili studenti zdejší univerzity. Dalšími oblíbenými místy, kde probíhají v tento svátek bujaré oslavy, jsou pak třeba San Luis Potosí, Guerrero, Aguascalientes, Michoacán a mnoho dalších.

Průběh oslav na Den mrtvých

Pokud vás zajímá, jak probíhají na Den mrtvých oslavy v Mexiku, tak budete možná lehce překvapeni, že se nesou v duchu hlasité hudby, zpěvu, tance, dobrého jídla a pití, kostýmů a celkově veselé nálady. Co tyto oslavy ovlivnilo se však přesně neví. Historici se už léta dohadují o tom, zda za nimi stojí kultura původního obyvatelstva, nebo se jedná o zvyky převzaté z Evropy.

Do Mexika na konci října putuje velké množství turistů, aby zažili nezapomenutelnou atmosféru tohoto svátku. Obyvatelé Mexika mimo jiné v tento den navštěvují hřbitovy, kde vytváří zdobené oltáře, na něž umisťují oblíbené pokrmy a nápoje zesnulých příbuzných, které slouží jako dary duchům. Jakmile svátky skončí, lidé si jídlo mohou rozebrat a dojíst zbytky.

Mezi tradiční pokrmy připravované na Den mrtvých patří například tamales, což je směs masa, sýru, zeleniny a kukuřičné mouky zabalená v kukuřičném listu. Z dezertů se pak jedná například o pan de muerto neboli sladký kynutý chléb, který zdobí pečivo ze stejného těsta tvarované do podoby lidských kostí.

Z nápojů se na Den mrtvých obvykle podává pulque (někdy zvané také jako octli). Jedná se o alkoholický drink vyrobený kvašením šťávy z  rostliny agáve. Kromě tradičních pokrmů a nápojů jsou pak typické pro oslavy Día de los Muertos květiny, jež jsou přítomny nejen na zmíněných oltářích, ale doplňují také tradiční výzdobu mexických ulic.

Jaký zvolit na Den mrtvých kostým

Den mrtvých asi nejvíce charakterizuje symbol smrtky jménem Catrina. Tento symbol byl inspirován kresbou s názvem La Calavera Catrina. Jedná se o dílo známého mexického umělce, kterým není nikdo jiný než José Guadalupe Posada. Na Den mrtvých tak můžete všude v Mexiku pozorovat výzdobu, která zahrnuje spoustu různě zdobených lebek.

Tato postava se mimo jiné stala předlohou pro tradiční kostým, který Mexičané na Den mrtvý oblékají. Lebka je obvykle ozdobena barevnými květy a celkově působí spíše pozitivním a slavnostním dojmem, než že by v lidech budila hrůzu. Lidé na tento svátek oblékají tradiční mexické oděvy. Ženy jsou oděny do dlouhých šatů a muži nosí tradiční pončo a různě ozdobená mexická sombrera a jiné klobouky.

Na obličeji pak mají lidé slavící tento svátek nanesený bílý make-up v podobě lebky, nebo nosí připnutou masku či škrabošku, která znázorňuje právě smrtku Catrinu. Typickými barvami tohoto svátku, které najdete nejen na zmíněných kostýmech, jsou pak bílá, černá, červená, fialová a oranžová.

Den mrtvých a Halloween

Mnoho lidí po celém světě se domnívá, že je Halloween svátek podobný Dnu mrtvých, avšak tato tradice má poněkud odlišný význam. Z historického hlediska se totiž jedná o keltský lidový svátek, který předchází křesťanskému svátku Všech svatých. Jeho název přitom vznikl z anglického výrazu „All Hallows‘ Eve“, který se překládá právě jako Předvečer Všech svatých.

Na rozdíl od Dne mrtvých Halloween přímo neoslavuje zesnulé, ale vítá především příchod podzimu. Tento den připadá na 31. říjen, což byl dříve den, jenž odděloval dvě základní roční periody, tedy léto a zimu. S mrtvými však tento den přeci jen souvisí, neboť Keltové věřili, že se v tuto dobu otevírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

Tak, jako slaví Mexiko Den mrtvých, se tedy slaví zase v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii Halloween. Tento svátek se navíc čím dál tím více prosazuje také v dalších zemích Evropy. Tradice oslav je však výrazně odlišná od mexického Svátku zesnulých nebo Dušiček. Přibližně na začátku 20. století začalo docházet k postupné komercializaci Halloweenu a kolem roku 1950 se pak zavedla dnes již známá tradice koledování.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Kde se slaví Día de los Muertos?

Den mrtvých neboli Día de los Muertos je svátek, který se slaví v Mexiku. V menším měřítku je však možné se s ním setkat také v dalších zemích, kde se nachází mexické etnické skupiny, které nezanevřely na své kulturní tradice. Tento svátek pak v roce 2003 UNESCO zařadilo na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Kdy je svátek mrtvých?

Stejně jako naše české Dušičky nebo americký Halloween probíhá také mexický Den mrtvých na podzim. Slavnosti se přitom odehrávají celé tři dny, a to od 31. října až do 2. listopadu. Tato tradice je oblíbená nejen mezi místním obyvatelstvem, ale láká také každý rok do Mexika tisíce turistů, kteří touží zažít atmosféru tohoto svátku na vlastní kůži.

Jaké jsou tradiční pokrmy na Den mrtvých?

Mezi tradiční pokrmy, jež v Mexiku na Den mrtvých najdete na oltářích uctívajících zesnulé příbuzné a přátele, patří například tamales. Toto jídlo představuje směs masa, zeleniny, sýru a kukuřičné mouky zabalenou do kukuřičných listů. Dále je zde velice oblíbené tradiční pečivo s názvem pan de muerto, což je sladký kynutý chléb ozdobený dalším drobným sladkým pečivem ve tvaru kostí.

V čem se liší Halloween a Den mrtvých?

Kromě země původu se od sebe Den mrtvých a Halloween liší také významem a způsobem, jakým jsou tyto svátky oslavovány. Americký Halloween oslavuje keltský Nový rok a příchod podzimu, kdežto mexický Den mrtvých se slaví na počest setkání živých lidí s duchy jejich zesnulých blízkých. Zatímco Halloween se vyznačuje zejména bohatou strašidelnou výzdobou, koledováním a domácími večírky, oslavy na Den mrtvých zahrnují vytváření ozdobných bohatých oltářů na hřbitovech, hodování, zpěv, tanec a kostýmové průvody městem.