OTEVÍRACÍ DOBA 28. 10. 2024: Lidl, Kaufland, Billa, Tesco, Albert, Penny a další obchody

Svátky 2024

Česká republika má dohromady 13 dnů pracovního volna, což zahrnuje 7 státních svátků a 6 ostatních svátků. Konkrétně 10 z nich v letošním roce připadne na všední dny, zatímco 3 se budou slavit o víkendu. Pokud jde o rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi, státní svátky mají lidem na rozdíl od těch ostatních připomínat tradice, ušlechtilé cíle a dějinné zvraty, na jejichž základě je budována česká státnost.

Den vzniku samostatného československého státu

Tento český státní svátek se každoročně slaví ve stejné datum, a to konkrétně 28. října. Jedná se o připomínku výročí 28. října 1918, kdy Národní výbor vydal zákon o zřízení samostatného státu československého a zároveň došlo ke zveřejnění provolání o vzniku Československa. Pod oběma dokumenty byli podepsaní politici známí jako Muži 28. října, tedy Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla a Vavro Šrobár.

Během nacistické okupace českých zemí byl tento státní svátek oficiálně zrušen, ale i přesto došlo během výročí vzniku samostatného československého státu v roce 1939 k rozsáhlým protestům, kde byli zabiti dva lidé. Jedním byl student Jan Opletal, jehož pohřeb byl záminkou k dalším demonstracím, na což Němci reagovali uzavřením českých vysokých škol (17. listopadu 1939).

Po druhé světové válce se svátek slavil do roku 1951. Následně se jeho název změnil na Den znárodnění, ale státním svátkem nadále zůstával. Opětovného slavení vzniku Československa se pak lidé dočkali v roce 1988. Dnes během tohoto výročí probíhají na mnoha místech různé menší či větší oslavy, vojenské přehlídky nebo jiné připomínky. Ve Vladislavském sále Pražského hradu také prezident České republiky tradičně uděluje Státní vyznamenání ČR.

Co je zavřeno 28. 10.?

Ačkoliv to někteří lidé možná nevědí, české zákony momentálně upravují otevírací dobu obchodů během některých svátků. To znamená, že si v průběhu některých volných dnů ve svých oblíbených prodejnách nenakoupíte, i když na to budete mít čas. Platí to pak konkrétně pro místa s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních (tedy až na výjimky, jako jsou benzinové pumpy). Ty menší ovšem mohou být normálně otevřené.

Spoustu lidí samozřejmě zajímá, zda mají obchody otevřeno 28. 10. a případně jaká je na svátek 28. 10. otevírací doba, nebo zda si budou muset nakoupit raději dopředu. Pokud i vy hodláte využít volno jako nákupní den, kdy seženete nějaké podzimní oblečení nebo třeba první vánoční dárky, bohužel nepochodíte. V České republice jsou totiž 28. října zavřené obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních.

Otevírací doba obchodů 28. října:

 • Lidl otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Albert otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Billa otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Kaufland otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Penny otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Tesco otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Globus otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Hornbach otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • OBI otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • IKEA otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO,
 • Datart otevírací doba 28. 10. – ZAVŘENO.

Co bude 28. 10. otevřeno?

Jelikož se jedná o státní svátek, na mnoha místech je otevírací doba obchodů 28. 10. omezená.  Přestože musí být na většině míst během Dne vzniku samostatného československého státu zavřeno, existují samozřejmě i výjimky. Sem patří prostory s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, ale také velkoobchody, které dodávají zboží otevřeným firmám.

Kromě toho je 28. 10. otevřeno také na čerpacích stanicích, v některých lékárnách a večerkách nebo třeba v prodejnách, které se nachází ve zdravotnických zařízeních. To samé pak platí i pro obchody na letištích nebo na železničních či autobusových nádražích. Pokud by došlo k vyhlášení stavu nebezpečí, nouzového stavu, válečného stavu nebo stavu ohrožení státu, dané omezení by navíc bylo zrušeno.

Kdy jsou v roce 2024 zavřené obchody?

 • Nový rok – 1. ledna,
 • Velikonoční pondělí – 1. dubna 2024,
 • Den vítězství – 8. května,
 • Den české státnosti – 28. září,
 • Den vzniku samostatného československého státu – 28. října,
 • Štědrý den – 24. prosince (od 12 hodin),
 • 1. svátek vánoční – 25. prosince,
 • 2. svátek vánoční – 26. prosince.

Jak je otevřeno přes svátky?

 • Velký pátek – 29. března 2024,
 • Svátek práce – 1. května,
 • Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje – 5. července,
 • Den upálení mistra Jana Husa – 6. července,
 • Den boje za svobodu a demokracii – 17. listopadu.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Jak jsou zavřené obchody 2024?

Podle zákona musí být v průběhu některých českých svátků zavřené obchody, které mají prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních. Toto omezení se vztahuje konkrétně na Nový rok, Velikonoční pondělí, Den vítězství, Den české státnosti, Den vzniku samostatného československého státu, Štědrý den (od 12 hodin), 1. svátek vánoční a 2. svátek vánoční.

Co musí být zavřeno 28. října 2024?

Spoustu lidí zajímá, jaká bude 28. října otevírací doba obchodů, protože si během volného dne chtějí nakoupit nebo vybrat první vánoční dárky. Den vzniku samostatného československého státu se však řadí mezi svátky, kdy musí být obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních zavřené. Sem patří větší obchodní centra i různé prodejny s potravinami, oblečením a dalším zbožím.

Jaká je otevírací doba 28. října 2024?

Podle zákona musí mít během Dne vzniku samostatného československého státu většina obchodů na našem území zavřeno (až na výjimky v podobě čerpacích stanic nebo třeba lékáren). Lidé si v tento den nenakoupí například v obchodech, jako je Albert, Billa, Lidl, Kaufland, Penny, Tesco nebo Globus. Platí to ovšem i pro další známé obchodní řetězce, kam patří IKEA, Hornbach či OBI.

Kde jsou obchody otevřené 28. 10.?

Přestože musí být na Den vzniku samostatného československého státu obchody zavřené, existují zde výjimky. Sem patří místa s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních či velkoobchody dodávající zboží otevřeným firmám. Dále jde o čerpací stanice, lékárny, večerky, prodejny ve zdravotnických zařízeních nebo obchody na letištích a vlakových či autobusových nádražích.