Podařilo se vám na zahradě vypěstovat bohatou úrodu baklažánů a teď marně přemýšlíte, co s nimi? V kuchyni se tyto nízkokalorické plody dají využít na řadu různých způsobů, od pečení a vaření přes restování až po přípravu různých čalamád. Prozradíme, jak lilek před použitím zpracovat, jaké má lilek využití v kuchyni a jaké recepty z baklažánu rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Jak vypadá lilek?
Baklažán, který se oficiálně nazývá lilek vejcoplodý (Solanum melongena) je rostlina z čeledi lilkovité. Na našem území se pěstuje jako jednoletka, a to hlavně kvůli plodům, které se v kuchyni používají jako zelenina. Dorůstají do délky 25 až 30 centimetrů, mohou vážit až 1 kilogram a jsou známé pro svůj vejčitý nebo okurkovitý tvar. Jejich barva se pohybuje od temně fialové až po světle zelenou.
Mladý baklažán poznáte podle jeho tvrdosti a jeho lesklé slupky, která je pevná a hladká. Má navíc výrazně zelený stonek i čepičku. Že je baklažán už starý, naopak prozradí měkká místa na slupce, nevábná barva či tmavá jadérka uvnitř dužiny, která je normálně žlutavě bílá nebo krémová. Ani mladý baklažán ovšem nemá dlouhou trvanlivost, a proto byste ho měli v lednici uchovávat maximálně týden.
Zpracování baklažánu
Loupe se lilek? Ačkoliv to mnozí lidé nevědí, baklažán se konzumuje celý, a to včetně slupky (pokud recept nevyžaduje něco jiného). Pod tou se totiž ukrývá největší množství cenných látek. Lilek je nízkokalorická potravina, kterou až z 90 % tvoří voda. Plody pak obsahují třeba flavonoidy, rutin a pektin, kyselinu listovou a pantotenovou, ale i velké množství vitamínů a minerálů. Odstraňuje se tedy pouze zelená čepička se stopkou.
Pokud to ovšem připravovaný recept dovolí, rozkrájený lilek je vhodné nejprve osolit a nechat chvíli odstát. Plocha řezu se tím pádem zapotí a na povrchu se orosí. Poté byste ji měli dosucha otřít. Lilek vejcoplodý se tímto způsobem zbaví přebytečné vody a hořkosti. Jelikož má pórovitou strukturu, zároveň to zajistí, že do něj během smažení nenasákne olej.
Baklažán: recepty
Existuje řada různých způsobů, jak lilek v kuchyni připravit. Mějte ovšem na paměti, že se vždy konzumuje tepelně upravený. Dá se nadívat i nakládat, vaří se z něj polévky a slouží také k přípravě různých pomazánek. Můžete ho vyzkoušet ve vařené, dušené nebo restované podobě, lidé ho často marinují a zavařuje se také do různých čalamád.
Baklažány se poměrně často opékají na rozžhaveném kameni, ale mohou se samozřejmě také smažit na oleji (obalené v trojobalu nebo ve speciálním těstíčku). Kromě toho se dá připravit lilek na grilu či lilek v troubě, přičemž mezi nejoblíbenější recepty se řadí pečený baklažán doplněný o zeleninu nebo chutný sýr. Hodně pak lidé zapékají také lilek s mletým masem a připravují restovaný lilek na pánvičce.
Své využití si lilek našel také v různých světových kuchyních, kde se stal oblíbenou surovinou, z níž se připravuje řada národních pokrmů. Pokud jste příznivcem zahraničních jídel, určitě znáte řecké recepty z lilku, jako je melitzanosalata (lilkový předkrm), papoutsaki (lilek plněný mletým masem s bešamelem) nebo oblíbená musaka.
Ve Francii se lilky staly součástí pokrmu zvaného ratatouille, který obsahuje také rajčata, papriky nebo cukety. V Srbsku přidávají baklažány do čalamády označované jako ajvar, která se může konzumovat jako pomazánka na chleba, příloha, ale i salát. Obvykle se připravuje z poslední úrody lilků a následně se zavařuje, aby si ji lidé mohli vychutnat i později.
Velké popularitě se ovšem těší i turecké recepty z lilku (pomazánka, zapékané lilky po Turecku) a baklažány jsou oblíbené i v arabské kuchyni. Zde se staly základem pokrmu zvaného baba ganusch (baba ganuš), což je pasta z pečených lilků. Připravuje se podobně jako humus, ale místo cizrny se přidává oloupaný pečený lilek. Dužina se buď rozmixuje, nebo najemno nakrájí a poté správně dochutí.
Zapečený lilek se šunkou a sýrem
Hledáte nejlepší recept z lilku, kterým potěšíte celou vaši rodinu? V tom případě byste rozhodně měli vyzkoušet pečený baklažán, který doplníte o šunku a sýr. Abyste si tuto pochoutku mohli doma sami připravit, budete potřebovat následující suroviny:
- 1 větší lilek,
- 3-4 rajčata,
- 100 gramů šunky,
- 100 gramů eidamu,
- olivový olej,
- sůl a pepř,
- pažitku či bazalku.
Lilek nejprve omyjte, nakrájejte na kolečka, osolte a nechte ho odstát. Jakmile se orosí, vysušte jednotlivé plátky ubrouskem. Mezitím si připravte pekáč, který lehce pokapete olivovým olejem. Do pekáče si poté položte baklažán, na který pokladete plátky rajčat. Vše poté okořeňte podle chuti. Jako poslední nahoru položte plátek šunky a eidamu (nebo třeba kolečko mozzarelly).
Poté vložte pekáč do trouby a nechte lilky zapékat zhruba 20-30 minut při teplotě 180 °C. Nakonec podávejte posypané pažitkou nebo čerstvou bazalkou, a to buď samotné jako předkrm či svačinku, nebo třeba spolu s bramborovou kaší. Skvěle se ovšem k pečenému lilku bude hodit také celozrnné pečivo nebo lehký salátek.
Pokud máte rádi baklažán pečený a chcete tento recept něčím obohatit, můžete také na tenká kolečka (nebo malé měsíčky) nakrájet cibulku a přidat ji na lilek spolu s rajčetem. Také můžete zapečený baklažán dochutit kořením, které máte rádi. Oblíbené je hlavně oregano, ale fantazii se zde meze samozřejmě nekladou.
Plněný baklažán
Mezi další oblíbené recepty z lilku, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, se řadí také zapečené plněné baklažány se zeleninou a mletým masem. Pokud chcete tuto dobrotu zkusit připravit, nezapomeňte si pořídit následující ingredience:
- 2 větší baklažány,
- 400 gramů mletého masa,
- 1-2 cibule,
- 3 stroužky česneku,
- 1 větší červenou papriku,
- 100 gramů nastrouhaného sýru,
- olivový olej,
- sůl a pepř.
Baklažány nejprve důkladně opláchněte, podélně rozkrojte a vydlabejte z nich dužinu takovým způsobem, aby vznikly jakési mističky, které budete později plnit. Postupujte však opatrně, abyste zbytečně nepoškodili slupku, protože by vám při pečení z lilku odtékala chutná šťáva. V baklažánech tedy nechte zhruba centimetr dužiny a vydlabaný prostředek nevyhazujte.
Lilky následně posolte a nechte vypotit. Jakmile se na vydlabaných mističkách vytvoří krůpěje vody, opatrně je setřete papírovou utěrkou. Mezitím si začněte také připravovat náplň. Nadrobno nakrájenou cibulku dozlatova orestujte na oleji, přidejte mleté maso, osolte ho, opepřete a případně přidejte i další koření podle chuti.
Směs restujte a míchejte alespoň po dobu 10 minut, dokud se maso všude nezatáhne. Poté přidejte na malé kostičky nakrájenou papriku a zbytek vydlabané baklažánové dužiny, kterou také nakrájíte na menší kousky. Směs poté duste zhruba dalších 5 minut a podle potřeby také dokořeňte a zlehka podlijte vodou. Na závěr přidejte prolisovaný česnek a odstavte.
Vypocené baklažány zvenku i zevnitř potřete olivovým olejem a naplňte je připravenou masovou směsí. Poté je vložte na plech vyložený pečicím papírem a pečte na 180 °C zhruba po dobu 15 minut (nebo do změknutí lilku – vždy záleží na velikosti baklažánů). Chvilku před koncem pečení navíc posypte lilky nastrouhaným sýrem, který se krásně rozteče.
Recept na zapečené plněné lilky je mezi lidmi velice oblíbený, protože se dá různě obměňovat. Do masové směsi tak můžete přidat také čerstvá nebo sušená rajčata, řapíkatý celer nebo třeba cuketu. Kromě toho ale můžete vyzkoušet také plněné lilky v bezmasé variantě, kdy smícháte pouze oblíbené druhy zeleniny, které pak okořeníte. Fantazii se ale meze nekladou ani při výběru koření, bylinek či sýru, kterým baklažány posypete.
Pečený lilek v dietní variantě
Hledáte dietní recepty z lilku, kterými byste obohatili svůj zdravý jídelníček? V tom případě vyzkoušejte následující recept na pečené baklažány, který vás dozajista nadchne. Budete potřebovat:
- 1 lilek,
- česnek,
- bylinky,
- sůl,
- olivový olej,
- zakysanou smetanu (8%).
Lilek nejprve opláchněte, poté ho nakrájejte na kolečka, osolte a nechte ho nějakou chvíli odležet, aby se zbavil vody a hořkosti. Jakmile se orosí, osušte ho papírovou utěrkou. Poté baklažán potřete olivovým olejem, vložte do trouby a zhruba 15 minut pečte na 180 °C (dokud nezměkne). Před koncem pečení ještě kolečka potřete lisovaným česnekem a případně přidejte další koření dle chuti. Poté lilek servírujte lehce potřený zakysanou smetanou a posypaný čerstvými bylinkami.
Smažený lilek
Máte-li chuť na něco jiného, než jsou plněné a zapékané lilky, můžete vyzkoušet klasický recept na smažený baklažán v trojobalu. K tomu budete potřebovat tyto suroviny:
- 1-2 lilky,
- vajíčka,
- mléko,
- hladkou mouku,
- strouhanku,
- olej na smažení,
- sůl.
Lilky nejprve omyjte a nakrájejte zhruba na 1 centimetr silná kolečka (nebo případně podélně). Z obou stran je posolte a nechte chvíli odležet. Jakmile se orosí, čímž se zbaví přebytečné hořkosti a vody, důkladně je osušte papírovou utěrkou. Poté už jen stačí obalit kolečka lilku v hladké mouce, ve vajíčku rozšlehaném s trochou mléka a následně ve strouhance.
Připravené plátky následně v oleji osmažte dozlatova a nechte je krátce okapat na ubrousku. Poté byste je měli ihned podávat, jelikož čerstvě usmažené chutnají samozřejmě nejlépe. Můžete je servírovat s bramborami nebo s kaší, přičemž lidé obvykle smažené lilky doplňují také o tatarku nebo třeba o dip ze zakysané smetany.
Lilek: pomazánka
Mezi oblíbené recepty dnes patří také jednoduchá baklažánová pomazánka. Abyste si ji mohli doma sami připravit, v kuchyni byste měli mít následující ingredience:
- 1 velký baklažán,
- 2-3 stroužky česneku,
- citronovou šťávu,
- mletý kmín,
- olej,
- sůl.
Baklažán nejprve omyjte, osušte a propíchněte na několika místech vidličkou. Poté ho vložte do připraveného pekáče a v troubě rozehřáté na 220 °C ho upečte doměkka, což může trvat zhruba 35 až 45 minut. Během pečení jeho slupka zčerná, ale nemusíte se toho obávat, protože je to zcela normální.
Upečený lilek je nutné nechat zcela vychladnout. Teprve poté ho oloupejte a slupky vyhoďte, protože v tomto stavu vám již k ničemu neposlouží. Dužinu rozmixujte s citronovou šťávou, aby neztmavla, a vzniklou směs dochuťte prolisovaným česnekem, olivovým olejem, mletým kmínem a solí. Hotovou pomazánku pak můžete podávat pokapanou trochou olivového oleje a posypanou bylinkami (například petrželkou). Můžete ji ochutnat samotnou, nebo ji namazat na topinky.