5 nejlepších receptů GOJI / KUSTOVNICE čínské

0

Nevíte si rady, jak zpracovat Goji? Ačkoliv v minulosti nebyly tyto plody v našich zeměpisných šířkách příliš rozšířené, během posledních let si postupně našly své místo v mnoha českých domácnostech. Čerstvé bobule i chutné sušené ovoce můžete přisypat třeba do jogurtu, ovesné kaše či do salátu, ale skvěle se osvědčí také jako ozdoba dezertů nebo přísada do džemů a sirupů.

Jestliže jste si doma vypěstovali plody kustovnice, recepty nemusíte nikde složitě hledat. Nejoblíbenější recepty z Goji dnes totiž najdete téměř v každé kuchařce, ale inspirovat se můžete také na internetu a vašim vlastním experimentům se samozřejmě meze nekladou. Také my vám přinášíme řadu oblíbených receptů, kde plody kustovnice čínské hrají hlavní roli.

GOJI čaj

Ačkoliv mají chutné bobule kustovnice čínské spoustu různých způsobů využití, mezi ty naprosto nejoblíbenější patří příprava tradičního čaje. Na tento nápoj z Goji budete potřebovat pouze tyto ingredience:

 • ¾ litru vody
 • 3 čajové lžičky sušených plodů Goji

Tento recept je velice jednoduchý. Plody kustovnice stačí povařit ve vodě zhruba po dobu 5-10 minut. Poté bobule scedíme a vznikne nám tak chutný horký nápoj, který je možné popíjet v původním stavu nebo přisladit lžičkou medu. V průběhu dne je vhodné pít tento čaj po menších doušcích a po 17. hodině raději s jeho konzumací přestat, aby neměla nepříznivý vliv na kvalitu vašeho spánku. Převařené plody můžete poté sníst.

V dnešní době se plody kustovnice běžně používají také k dochucení bílého či zeleného čaje, které jsou stejně jako bobule Goji bohaté na antioxidanty a díky přidání této exotické suroviny získají specifickou chuť i další várku vitamínů. Někteří lidé při přípravě čaje poté kombinují plody Goji také s dalšími surovinami, jako jsou sušená jablka, šípky či plody rakytníku.

GOJI DŽUS

Dalším oblíbeným nápojem, který si z plodů kustovnice můžete doma sami vyrobit, je Goji juice. Na jeho výrobu budete potřebovat tyto suroviny:

 • 1 hrst sušených plodů kustovnice
 • 250 ml vody
 • 1 lžička medu
 • ½ citronu

Plody Goji nejprve na chvíli namočíme, aby trochu změkly, a poté je rozmixujeme společně s vodou, citronem a medem. Vzniklou směs následně přecedíme, čímž vznikne sklenice chutného džusu. Pokud budete chtít tento nápoj připravit i pro další členy rodiny nebo pro přátele, stačí množství ingrediencí vynásobit počtem lidí, kteří by rádi ochutnali.

A jaké má Goji džus účinky? Údajně posiluje zrak, podporuje činnost jater i ledvin a má příznivý vliv také na obranyschopnost organismu. Díky tomu, že je plný vitamínů, také snižuje krevní tlak, pomáhá při kloubních onemocněních a dokáže povzbudit unavené oči.

VÍNO z GOJI

V Číně a dalších asijských zemích se plody kustovnice používají také jako základ chutného léčivého vína. Jak si podobný nápoj sami vyrobit? Budete potřebovat tyto ingredience:

 • 1 litr kvalitního bílého nebo červeného vína
 • 50 g nasekaných sušených plodů Goji
 • 2 badyány
 • 4 hřebíčky
 • Skořici dle chuti

Plody Goji a veškeré koření umístíme do vhodné nádoby, zalijeme vínem a zazátkujeme. Nápoj poté necháme zhruba tři týdny odpočívat na chladném místě a alespoň jednou denně směs důkladně protřepeme. Poté už stačí pouze přecedit a užít si příjemnou chuť vína, které je ozvláštněné příměsí exotických plodů.

DŽEM z GOJI

Pokud jste si doma vypěstovali chutné plody kustovnice, můžete je zužitkovat také ve formě marmelády. Chcete si vyrobit domácí džem z Goji? Recept je velice jednoduchý a zahrnuje pouze tyto ingredience:

 • 160 g sušených plodů Goji
 • 200 ml vody
 • 1 lžíci chia semínek

Plody Goji nasypeme do mixéru, přidáme vodu a vše společně mixujeme tak dlouho, dokud nezískáme hladkou hmotu. Do této směsi následně přidáme lžíci chia semínek a necháme je chvilku bobtnat. Hotovou marmeládu poté naplníme do skleniček a skladujeme v lednici. Ideální je zkonzumovat džem během několika dnů, a pokud na něj budete mít opět chuť, připravit si vždy čerstvou dávku.

GOJI SIRUP

Jelikož jsou plody Goji označovány za všelék, který je plný vitamínů a příznivě ovlivňuje naše zdraví, staly se také součástí mnoha přírodních sirupů. K dostání je třeba 100% Goji sirup Himalayo, Goji sirup Ramissio či Allnature Goji sirup.

Domácí šťáva z Goji je lisovaná výhradně z čerstvých, ručně sbíraných plodů kustovnice čínské. Jaké má podle výrobců Goji sirup účinky? Údajně se jedná o nápoj, jehož pravidelné užívání dodá tělu potřebnou energii a vitalitu. Zároveň má silné antioxidační účinky, podporuje funkci trávicích enzymů, udržuje správnou hladinu cukru v krvi, ale dokáže zmírnit i podrážděnost a deprese.