Jaké má využití Dřín japonský a jak na jeho pěstování?

Hledáte okrasný keř, který by na vaší zahradě vytvořil zajímavou dominantu? Nebo toužíte po výsadbě několika stromů, které by zaujaly jak svými listy a květy, tak i netradičním plodenstvím? V tom případě pro vás bude nejlepší volbou dřín japonský, což je opadavá dřevina z východní Asie. Poradíme, jakou odrůdu vybrat, jaké má dřín japonský využití a co potřebujete vědět o jeho pěstování.

Co je dřín japonský?

Dřín japonský (Cornus kousa) je opadavý keř nebo strom, který spadá do čeledi dřínovité (Cornaceae). Představuje jednoho z mnoha různých zástupců rodu dřín, což je rozmanitá skupina dřevin a bylin, která vznikla sloučením rodů svída, dřínovec, dřínovka a dříneček. Z botanického hlediska dnes rozlišujeme deset různých podrodů, pro které jsou charakteristické různé vlastnosti.

Společně s dřínem květnatým se dřín japonský řadí do podrodu Syncarpea, který zahrnuje asijské květnaté dříny. Tyto druhy jsou specifické hlavně svým výrazným květenstvím, díky čemuž se používají hlavně jako okrasné dřeviny. Mohou se ovšem lišit časem kvetení, tvarem i barvou listenů, ale také přítomností pestrých panašovaných listů, které jsou typické pro některé japonské dříny.

Původní domovinou dřínu japonského (někdy také označovaného jako svída japonská) je východní Asie, zejména pak Japonsko, ale také Čína, Tchaj-wan nebo třeba Korejský poloostrov. Ve svém přirozeném prostředí pak tyto dřeviny rostou hlavně v křovinách a horských lesích, přičemž zahrádkáře uchvátily hlavně díky bohaté násadě květů, krásnému podzimnímu zbarvení listů a nenáročnému pěstování.

Jak vypadá dřín japonský?

Jedná se o rozkladitý keř nebo strom, který obvykle dorůstá do výšky 3 až 10 metrů. Má hladkou, šedohnědou kůru, jež se ve stáří plátkovitě olupuje, a jeho 5 až 9 centimetrů dlouhé listy jsou vstřícně postavené, vejčité až široce eliptické. V průběhu sezóny bývají listy na horní straně světle nebo tmavě zelené, přičemž na rubu jsou spíše popelavé a objevují se zde chomáčky žlutavých chloupků.

Ačkoliv během jarních a letních měsíců dřín japonský na první pohled svými listy pravděpodobně zaujme málokoho, na podzim vám to bohatě vynahradí. Listy těchto stromů a keřů se totiž zbarvují do výrazných šarlatových nebo purpurových odstínů, což zahradě dodá jedinečné kouzlo. Jako solitéry tak budou naprosto nepřehlédnutelné a zaujmou také v popředí vysokých okrasných dřevin.

Další zajímavou součástí dřínu japonského jsou pak samozřejmě i jeho květy. Ty rostou v hustých a dlouze stopkatých hlávkách, které podpírají 4 vejčité až široce kopinaté listeny, jejichž barva se pohybuje od bílé přes žlutou až po růžovou. Plodem dřínu japonského jsou pak peckovice, které srůstají do načervenalých kulovitých bobulí s dlouhou stopkou a pěstitelům připomínají jahody.

Jaké má dřín japonský druhy?

Nadchly vás okrasné dříny, které dokáží zahradu báječně ozvláštnit, a teď marně přemýšlíte, kterou odrůdu zvolit, aby se na vašem pozemku co nejlépe vyjímala? Na výběr máte samozřejmě z celé řady zajímavých kultivarů, které se navzájem liší vzrůstem, květy, listy, ale především velikostí a barvou listenů, což je mnohdy ta část rostliny, která je pro zahrádkáře hlavním lákadlem.

Oblíbené druhy dřínu japonského:

  • Dřín japonský ‘Chinensis’ (Cornus kousa Chinensis),
  • Dřín japonský ‘Teutonia’ (Cornus kousa Teutonia),
  • Dřín japonský ‘Milky Way’ (Cornus kousa Milky Way),
  • Dřín japonský ‘Satomi’ (Cornus kousa Satomi),
  • Dřín japonský ‘Pévé Satomi Compact’ (Cornus kousa Pévé Satomi Compact),
  • Dřín japonský ‘China Girl’ (Cornus kousa China girl),
  • Dřín japonský ‘Nicole’ (Cornus kousa Nicole),
  • Dřín japonský ‘Gold Star’ (Cornus kousa Gold Star),
  • Dřín japonský ‘Heart Throb’ (Cornus kousa Heart Throb),
  • Dřín japonský ‘Snowflake’ (Cornus kousa Snowflake).

Pokud vybíráte dřín japonský podle barvy listenů či podle vybarvení panašovaných listů a toužíte po konkrétním odstínu, v zahradnictví vám dozajista poradí. Bílými listeny se mohou chlubit například kultivary ‘Milky Way’, ‘Nicole’, ‘Snowflake’ nebo ‘Chinensis’.

Jestliže hledáte odrůdy se zajímavými panašovanými listy, určitě se vám zalíbí druh ‘Gold Star’, jehož listy hrají žlutými a zelenými odstíny. Velice populární jsou ale i kultivary ‘Pévé Satomi Compact’, ‘Satomi’ a ‘Heart Throb’, jejichž velké listeny září růžově, nebo bohatě kvetoucí odrůda ‘China Girl’.

Dřín japonský – využití

Ať už je na vaší zahradě dřín japonský strom, nebo ho plánujete pěstovat spíše jako keř, jistě vás zajímá, kdy tato dřevina vykvétá a jaké má dřín japonský použití. Pozornost okolí přitahují hlavně květy a výrazné listeny, které se objevují v průběhu června, a proto se japonský dřín stal velice ceněnou okrasnou dřevinou.

Na udržovaném trávníku dokáže dřín japonský vytvořit zajímavou dominantu, ale vynikne také vedle altánku nebo zahradního domku. Kromě toho může být součástí okrasného živého plotu, který na zahradě odděluje jednotlivé tematické celky, a uplatní se i jako obruba silnic a chodníků či součást městských parků. Dobře se pak kombinuje také s jinými exotickými dřevinami, jako jsou například japonské javory.

Na rozdíl od dřínu obecného má dřín japonský plody, které svým tvarem a charakteristickým vzhledem připomínají spíše jahody. Toto ozdobné plodenství je velice zvláštní, a i když se dřín v době, kdy se na podzim bobule objevují, již nemůže pyšnit svými nádhernými květy, dozajista přitáhne mnohé pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. Aby toho nebylo málo, plody se používají také k výrobě chutného vína.

Dřín japonský – pěstování

Z hlediska pěstebních podmínek se okrasné druhy dřínů řadí spíše mezi ty náročnější, ale obvykle jim nemusíte věnovat žádnou speciální péči. V ideálním případě vyžadují chráněné slunné stanoviště, ale dokáží se přizpůsobit i koutům zahrady, kde panuje spíše polostín. Vždy byste ovšem měli pamatovat na to, že na sluníčku bude vaše rostlina kompaktnější a násada květů bude o něco bohatší.

Co se týče zeminy, japonské dříny si potrpí na kyselejší, propustné, mírně vlhké až vlhké humózní půdy. To ovšem neznamená, že byste je měli umístit na stanoviště, kde bude neustále velice mokro. Právě naopak, dlouhodobě přemokřená zemina jim nesvědčí a mohla by se odrazit na jejich dalším růstu.

Jelikož dříny obecně nemají rády přesazování, měli byste při jejich výsadbě volit stanoviště s rozmyslem, abyste již nemuseli dřevinu nikam přesouvat. Samotná výsadba dřínů, které jsou připravené v kontejneru, se pak provádí během celého vegetačního období, tedy samozřejmě až na zimní měsíce, kdy je půda příliš zmrzlá.

Při vysazování do vysychavých půd se pěstitelům dobře osvědčila nastýlka z drcené kůry, která představuje skvělý prostředek pro zadržování vlhkosti v půdě a zároveň brání růstu plevele. Pokud jde o následnou péči, během prvních dvou až tří let je dobré dřín japonský při deficitu vláhy raději pravidelně zalévat.

Starší a dobře zakořeněné keře nebo stromy se pak již dokáží lépe přizpůsobit horším podmínkám a dobře zvládají i sušší období. Dřín japonský si navíc nepotrpí na pravidelné přihnojování a dokáže skvěle odolávat mrazům zhruba do -23 až -29 °C (v závislosti na odrůdě). Pokud je počasí ještě studenější, raději chraňte mladší dřeviny vrstvou mulče nebo pomocí smrkových větví.

Dřín japonský – množení

Kultivary dřínu japonského se množí bylinnými nebo dřevitými řízky a štěpováním. Očkuje se přitom na podnož stejného druhu, nebo případně také na podnož dřínu květnatého. Při množení semeny je pak nejlepší volit semena z nepřezrálých plodů, která se vysévají ihned po vyčištění, protože přesušená semena vyžadují stratifikaci, která trvá zhruba rok a půl.

Dřín japonský – řez

Pokud jde o prořezávání, dřín japonský stejně jako dřín obecný řez příliš nevyžaduje. Na podzim je ovšem dobré zbavit strom nebo keř poškozených, nemocných a mrtvých větví, aby se mohl dále rozrůstat. Nic vám také nebrání v pravidelném prosvětlování a tvarování dřínu, jehož růst můžete pomocí řezu lépe regulovat.

Dřín japonský – prodej

Chtěli byste si na zahradu vysadit japonský dřín, ale marně přemýšlíte, kde tuto dřevinu sehnat a jaká je pro dřín japonský cena? Sazenice v kontejnerech najdete prakticky v každém zahradnictví a můžete si je objednat také prostřednictvím internetu. Cena se poté vždy odvíjí od toho, jakou odrůdu preferujete, jak velký kontejner si plánujete koupit (většinou jsou k dispozici například 1 litr, 2 litry, 3 litry nebo třeba 5 litrů velké nádoby) a kolik má sazenice kmenů.

Jak vypadá dřín japonský?

Dřín japonský (Cornus kousa) je opadavý keř nebo strom z čeledi dřínovité. Řadí se mezi asijské květnaté dříny a jeho původní domovinou je východní Asie. Obvykle dorůstá do výšky 3 až 10 metrů, má hladkou, šedohnědou kůru a jeho listy, které jsou v průběhu sezóny na horní straně zelené, se na podzim barví do šarlatových či purpurových odstínů. Květy podpírají 4 vejčité až široce kopinaté listeny bílé, žluté nebo růžové barvy a plodem jsou peckovice, které připomínají jahody.

Jaké má dřín japonský odrůdy?

Jednotlivé kultivary dřínu japonského se liší vzrůstem, květy, listy, ale i velikostí a barvou listenů. Pokud hledáte odrůdy s panašovanými listy, vhodný je druh ‘Gold Star’, jehož listy v sobě spojují žluté a zelené odstíny. Bílé listeny pak září na odrůdách ‘Milky Way’, ‘Nicole’, ‘Snowflake’ nebo ‘Chinensis’ a růžovými listeny se mohou chlubit kultivary ‘Pévé Satomi Compact’, ‘Satomi’ či ‘Heart Throb’.

Jak pěstovat dřín japonský?

Pokud dřín japonský umístíte na chráněné slunné stanoviště, odmění se vám bohatou násadou květů, ale tato dřevina je schopná zvládnout i pěstování v polostínu. Půda by měla být kyselejší, propustná, mírně vlhká až vlhká a humózní. Při vysazování, které je možné provádět během celého vegetačního období, je vhodná nastýlka z drcené kůry a během prvních dvou až tří let byste měli sazenice při deficitu vláhy pravidelně zalévat. Dřín japonský pak nepotřebuje přihnojování a dokáže odolávat mrazům do -23 až -29 °C.

Jak se provádí řez a množení dřínu japonského?

Kultivary dřínu japonského se množí bylinnými či dřevitými řízky a štěpováním. Očkuje se přitom na podnož stejného druhu nebo na dřín květnatý. Možné je také množení semeny, ale to pěstitelé příliš nedoporučují. Co se týče prořezávání, to není u dřínu japonského příliš potřeba. Na podzim je ale dobré zbavit strom nebo keř poškozených, nemocných a mrtvých větví a můžete ho také pravidelně prosvětlovat či tvarovat.