Na první pohled sice působí nenápadně, ale většina lidí si bez něj vaření nedokáže představit. Řeč je samozřejmě o česneku kuchyňském, který dnes patří mezi nejoblíbenější druhy koření. Pokrmům totiž dodává nezaměnitelné aroma i skvělou chuť, skvěle doplňuje zeleninu i maso a může se stát základem mnoha zajímavých jídel. Prozradíme, jak zpracovat česnek a jaké recepty s česnekem rozhodně vyzkoušet.
Česnek v kuchyni
Ačkoliv se může zdát jako všední surovina, často hraje při vaření zásadní roli. Česnek kuchyňský dnes patří mezi nejoblíbenější druhy koření a pro dochucování pokrmů se používá prakticky po celém světě. Své místo v kuchyni si přitom našel hlavně díky své nezaměnitelné vůni a výrazné chuti, ale také díky pozitivním účinkům na lidské zdraví.
V současné době je česnek jednou z nejpoužívanějších ingrediencí v řadě různých regionů jižní a východní Asie, na Blízkém východě, ale i v severní Africe. Velké oblibě se však těší také v jižní Evropě, přičemž významnou roli hraje například ve francouzské národní kuchyni nebo v národních kuchyních dalších států, které se rozkládají na pobřeží Středozemního moře. Hojně se však používá i jinde.
Výhodou je, že využití česneku v kuchyni je všestranné. Oblíbený je hlavně jako přísada do polévek, omáček, salátů, pomazánek a dipů, ale hodí se také k pečenému masu, k rybám nebo k zelenině. Kromě toho se pak hodně využívá také pro přípravu různých bramborových jídel, přidává se do karbanátků, pomůže dochutit mleté maso a výborně doplňuje také masové pokrmy na červeném nebo bílém víně.
Mezi nejoblíbenější recepty na zpracování česneku se pak samozřejmě řadí klasická česnečka, na kterou spousta lidí nedá v kuchyni dopustit. Společně s máslem a olejem se ale česnek používá také k dochucení pečiva, což zahrnuje různé bruschetty, bagety, topinky nebo crostini (oblíbený italský předkrm). Kromě toho česnek poslouží i při výrobě majonézy.
Tipy na rychlé loupání česneku
Ačkoliv lidé česnek v kuchyni používají téměř každý den, jeho loupání je většinou zdlouhavé, a to hlavně v případě, že člověk potřebuje oloupat větší množství dužnatých stroužků. Suchá slupka na nich totiž často pevně drží, jako by k nim byla přilepená. Pokud i vás tato titěrná práce rozčiluje, můžete vyzkoušet několik způsobů, pomocí kterých se dá loupání česneku značně urychlit.
Na trhu sice existuje i řada speciálních loupačů na česnek, ale při troše snahy si vystačíte i s tím, co máte doma. První způsob, jak si loupání česneku ulehčit, vyžaduje pouze nůž a prkénko. Na to si stroužek položte a poté na něj naplocho zatlačte připraveným nožem (klidně přimáčkněte i dlaní). Na tvrdém konci pak stroužek nařízněte, stáhněte slupku z oblouku stroužku a od tvrdého konce sundejte také zbytek slupky.
Další variantou je vložit stroužek na moment do vroucí vody, což napomůže tomu, že česnek půjde lehkým tlakem prstu poměrně snadno ze slupky vymáčknout. Pomoci vám ale může i mikrovlnná trouba, do které česnek zhruba na 20 vteřin vložíte. Jeho slupka by se pak měla snadno oddělit i při poměrně jemném doteku. To samé pak platí i pro česnek, který nasucho opražíte na pánvi.
K oblíbeným trikům patří také využití zavařovací sklenice s víčkem nebo plastové krabičky určené k uchování potravin. Pokud chcete česnek oloupat, stačí jednotlivé stroužky nasypat dovnitř, nádobu uzavřít a důkladně s ní chvíli třepat. Slupky by se tímto způsobem měly od stroužků samy oddělit a česnek bude ihned připravený k použití.
Jak utřít česnek?
Aby česnek získal své výrazné aroma a začal na jazyku trochu štípat, musí dojít k narušení jednotlivých stroužků. A čím bude větší, tím pálivější bude chuť česneku v připravovaných pokrmech. Záleží tedy pouze na vás, jak intenzivně stroužky nasekáte nebo rozdrtíte. Můžete je ponechat vcelku, nakrájet na plátky, kostičky nebo úplně nadrobno, ale také česnek prolisovat či utřít.
Chcete-li česnek utřít, nejprve si jednotlivé stroužky oloupejte a položte nejširší stranou na podložku (například na prkénko). Plochou stranou nože ho pak začněte postupně roztírat (a případně i rozmačkávat), dokud nevznikne jakási jemná kašička. Někteří také radí nejprve česnek nakrájet na menší kousky, s nimiž si pak lépe poradíte.
Existují však i jiné způsoby, jak na to. Čepel nože také můžete přiložit naplocho na stroužek, aby ostří směřovalo pryč od ruky, a druhou rukou pak zatlačit, čímž česnek popraská. Poté ho budete moci na podložce drtit, až se dopracujete k podobné kašičce jako v předchozím případě. Nezapomeňte také v průběhu odstranit prostřední klíčky.
Někdo pak preferuje utřený česnek se solí, která by měla zajistit, že tření půjde lépe a rychleji. Stačí přidat sůl k nasekanému česneku a pustit se do práce. Musíte ovšem počítat s tím, že česnek bude během přípravy pokrmu již slaný, takže není potřeba přidávat tuto surovinu ve velkém množství. Pokud si ale na tření česneku netroufáte, můžete vyzkoušet také:
- speciální struhadla na česnek,
- lis nebo mačkadlo na česnek (česnekovač),
- třítko na česnek (hrbolatý talíř či prkénko, o nějž se česnek nadrtí).
Jak neutralizovat česnek?
Dali jste si nějakou česnekovou pochoutku a nejste schopní se ani po vyčištění zubů zbavit nepříjemného zápachu z úst? Při konzumaci česneku se všechny silné sloučeniny vstřebají do krevního oběhu a při průchodu plícemi se začínají vypařovat. Česnek navíc obsahuje allylmethylsulfid, který lidský organismus tráví pomaleji než ostatní látky a zůstává tak v krvi delší dobu. Výsledkem je špatný dech, kterého se jen tak nezbavíte.
Česnekový zápach může člověka trápit klidně i 24 hodin a navíc se může vypařovat i společně s potem. Chcete-li se nepříjemného zápachu co nejrychleji zbavit, dejte si po konzumaci česneku jablko či mátu, čímž zmírníte sílu i délku působení obsažených látek. Pokud jde o tekutiny, ideální je konzumace mléka, citronové šťávy nebo zeleného čaje. Samozřejmě pak nezapomeňte ani na důkladné čištění zubů a použití ústní vody.
Recepty z česneku
Marně přemýšlíte, jak zužitkovat česnek, který se vám podařilo na zahrádce vypěstovat, a co udělat z česneku, aby si celá rodina pochutnala? Jelikož má česnek v kuchyni všestranné využití, máte k dispozici spoustu zajímavých receptů, které stojí za to vyzkoušet. Ať už vás láká rychlá česneková pomazánka, hledáte recept na česnekovou polévku či kuře na česneku nebo přemýšlíte o zavařování česneku, fantazii se zde meze rozhodně nekladou.
Pokud plánujete v kuchyni pracovat s česnekem, mějte také na paměti, že jeho štiplavá chuť je zajímavá sama o sobě, ale skvěle vynikne také v kombinaci s cibulí. Ve střední Evropě se pak tato surovina hodně kombinuje také s výraznými bylinkami, jako je tymián, rozmarýn či oregano. Skvěle však doplní i různé druhy zeleniny, kam patří třeba paprika, rajčata, brokolice, špenát nebo cuketa. Vyzkoušet ovšem můžete i recepty s černým česnekem.
A jak česnek nejlépe zpracovat? Z hlediska zdraví samozřejmě představuje nejlepší variantu použití syrového česneku, jelikož tepelnou úpravou (obzvláště tou hodně dlouhou) ztrácí surovina své léčivé vlastnosti. Pokud se tomu však nevyhnete, pamatujte na to, že nejvíce aroma převezme pokrm, do něhož se česnek přidává až ke konci tepelného zpracování.
Jestliže nechcete mít po konzumaci česnekového pokrmu těžko v žaludku, nezapomeňte před jeho použitím odstranit z jednotlivých stroužků klíček, který se nachází uprostřed. Nikdy také česnek tepelně neupravujte na prudko, protože by mohl velice rychle zhořknout a celé jídlo pokazit. A vůbec při tom nezáleží, zda máte k dispozici čerstvý česnek či granulovaný česnek.
Pečený česnek v troubě
Nechce se vám připravovat žádné složité jídlo, ale máte chuť na nějaký netradiční pokrm? Nebo k vám zničehonic přišla návštěva, které nemáte co nabídnout? V tom případě byste rozhodně měli vyzkoušet recept na pečený česnek, který si dozajista zamilujete. Budete k tomu potřebovat následující ingredience:
- palice česneku (počet zvolte sami),
- olivový olej,
- máslo,
- sůl,
- pečivo dle chuti.
Troubu si nejprve předehřejte na 200 až 220 °C. Z každé česnekové palice odřízněte vrchní část, aby vyčuhoval alespoň kousek všech obsažených stroužků. Každou připravenou hlavičku pak vložte na připravený alobal, zakápněte olivovým olejem, zabalte a vložte na plech či pekáč. Ten strčte do trouby, kde se česnek bude péct zhruba 45 minut.
Jakmile požadovaná doba uplyne, alobal otevřete a nechte palice ještě zhruba 5 až 10 minut péct, aby hezky zezlátly. Česnek díky tomu změkne natolik, že půjde ze slupek jednoduše vymáčknout. Obvykle se pak podává s čerstvými nebo opečenými bagetkami, s topinkami nebo s chlebem, což je vhodné doplnit máslem, solí, zeleninovým salátem, ale i sklenkou dobrého vína.
Polévka z pečeného česneku
Co uvařit z česneku, pokud hledáte spíše chuťově méně výrazný pokrm, než je třeba klasická česnečka? Jelikož při pečení česnek ztrácí svou štiplavost a místo toho získává příjemnou oříškovou příchuť (aniž by ovšem ztratil své typické aroma), lidé ho začali používat nejen jako chutnou pomazánku na chleba, ale připravují z něj také chutnou krémovou polévku. Pokud byste ji také rádi vyzkoušeli, připravte si:
- 5 palic česneku,
- 3 větší brambory,
- 1 větší cibuli,
- 1 litr zeleninového vývaru,
- 100 mililitrů bílého vína,
- 150 mililitrů smetany,
- olivový olej,
- sůl a pepř.
Nejprve si rozehřejte troubu na 180 °C, česnekové palice rozřízněte na polovinu, vložte je na připravený plech vyložený alobalem, osolte a zakápněte olivovým olejem. Poté je můžete alobalem i přikrýt a pečte zhruba 35 až 40 minut. Občas pak česnek zkontrolujte, aby se nepřipálil.
Mezitím si cibuli nakrájejte na menší kostičky, orestujte na olivovém oleji, přidejte bílé víno a nechte odpařit všechen alkohol. Poté do hrnce přidejte také oloupané brambory nakrájené na kostičky a vše zalijte zeleninovým vývarem. Směs nechte vařit tak dlouho, dokud brambory nezměknou.
Jakmile česnek vytáhnete z trouby, nechte ho trochu vychladnout. Poté vyloupejte stroužky ze slupek, vložte je do polévky a společně s bramborami vše rozmixujte ponorným mixérem. Pokud si nejste jistí, jak silný váš česnek je, zpočátku raději přidejte pouze část upečených stroužků, a bude-li to málo, zbytek dodejte teprve po ochutnání.
Na závěr pak do polévky přidejte také smetanu, která ji zjemní a zvýrazní její chuť. Výslednou směs pak ještě osolte a opepřete dle chuti. Při samotném servírování můžete polévku doladit ještě orestovanými mandlovými lupínky nebo kapkou olivového oleje. Někdo také přidává bylinky, ale vše záleží pouze na vašich chuťových preferencích.
Tradiční česneková pomazánka
Ať už připravujete pohoštění na večírek, nebo chystáte jednohubky na nějakou rodinnou akci, pravděpodobně se neobejdete bez česnekové pomazánky, která je u nás velice oblíbená. Jak udělat česnekovou pomazánku, aby si každý pochutnal? Chcete-li se držet základního receptu, připravte si tyto suroviny:
- 200 gramů eidamu,
- 5 stroužků česneku,
- majonézu,
- sůl a pepř.
Do mísy si na jemném struhadle nastrouhejte všechen připravený sýr. Jednotlivé stroužky česneku poté oloupejte, rozdělte na poloviny a odstraňte jejich středové klíčky. Následně česnek nastrouhejte na jemném struhadle nebo prolisujte a přidejte do mísy k sýru. Na závěr přidejte majonézu v požadovaném množství (každému vyhovuje jiná konzistence pomazánky), dle chuti osolte a opepřete a vše důkladně promíchejte. Před servírováním pak nechte alespoň 20 minut odležet v lednici.
Pokud vám základní recept na česnekovou pomazánku nestačí, nebo zkrátka chcete tuto pochoutku ještě něčím obohatit, můžete přidat třeba pomazánkové máslo, díky čemuž pomazánka získá trochu jinou konzistenci. Někteří lidé pak majonézu zcela vynechávají a používají místo ní právě pomazánkové máslo, a to buď samotné, nebo v kombinaci se zakysanou smetanou. Zajímavou chuť ovšem pomazánce dodá i najemno nakrájená šalotka.
Domácí česnečka
K nejoblíbenějším receptům z česneku se samozřejmě řadí také tradiční česneková polévka, na kterou lidé nedají dopustit kvůli její výrazné chuti. Abyste si mohli recept na česnekovou polévku také vyzkoušet, připravte si následující ingredience:
- 5-6 stroužků česneku,
- 300 gramů brambor,
- 1 větší cibuli,
- 1 litr zeleninového vývaru,
- vepřové sádlo škvařené,
- sůl, pepř a kmín,
- majoránku,
- vejce,
- chléb,
- sýr eidam.
Nejprve si připravte chléb, který nakrájíte na malé kostičky a opečete na sádle dokřupava. Trochu sádla pak dejte také do hrnce a dozlatova na něm orestujte nahrubo nakrájenou cibulku. Následně přilijte zeleninový vývar a přisypte oloupané brambory nakrájené na kostky. Do této směsi pak přidejte kmín a případně i nové koření a vařte s pokličkou zhruba po dobu 10 minut.
Následně vše dochuťte solí, pepřem a majoránkou, snižte plamen a do ještě horké polévky vlijte rozšlehané vajíčko (nebo více vajec). Poté je čas přidat do polévky česnek, který jí dodá specifickou chuť. Připravte si jednotlivé oloupané stroužky, které pak do polévky prolisujete (rozmačkáte). Zhruba minutu ještě povařte a poté již můžete servírovat. Každý si navíc může do polévky přidat opečený chléb a nastrouhaný sýr dle chuti.
Domácí česneková pasta: recept
Chtěli byste si připravit domácí langoše s česnekem, ale když si představíte, kolik s tím bude práce, než vše potřebné nachystáte, tak raději zvolíte jiný recept? Alespoň částečným řešením by mohla být česneková pasta na langoše, kterou si připravíte ve větším množství dopředu. Na její přípravu budete potřebovat:
- 500 gramů česneku,
- 200 gramů tuku (sádlo, IVA),
- 50-80 gramů soli.
Jak udělat česnek na langoše? Nejprve oloupejte veškerý česnek a poté ho prolisujte nebo namelte (například v robotu). Přidejte také sůl a nechte zhruba hodinu tuto směs odležet. Následně si rozpusťte tuk na pánvi (pouze jej rozehřejte, směs se nikdy nesmí vařit) a připravený česnek se solí do něj důkladně vmíchejte. Když bude česnek dobře obalený, naplňte česnekovou pastu do sklenic. Až vychladne, pečlivě je uzavřete a uložte na chladné místo.
Králík na česneku: recept
Chcete pohostit svého partnera a připravit mu nějakou speciální pochoutku? Nebo snad chystáte rodinný oběd k nějaké zvláštní příležitosti? Vyzkoušet můžete třeba recept na králíka na česneku, který se podává s knedlíkem a kysaným zelím. Budete k tomu potřebovat tyto suroviny:
- naporcovaného králíka,
- 8 stroužků česneku,
- 1 větší cibuli,
- 100 gramů sádla nebo másla,
- sůl, pepř a kmín.
Nejprve si připravte pekáč, který důkladně vymažete sádlem či máslem. Poté oloupejte cibuli, nakrájejte ji na kolečka nebo na půlměsíčky a vyplňte jí dno pekáče. Následně oloupejte také česnek a prolisujte ho. Očištěného a naporcovaného králíka pak vložte na pekáč s cibulí, nasolte ho (případně opepřete), posypte kmínem a potřete prolisovaným česnekem.
Jakmile budete mít vše hotovo, vložte pekáč do trouby vyhřáté na 150 °C a králíka pečte zhruba 2,5 hodiny. Během pečení nezapomeňte maso kontrolovat, čas od času obrátit a průběžně podlévat trochou vody, která vytvoří šťávu na polití knedlíků. Králíka pečte dozlatova, než bude měkký.
Česnekové máslo
Hledáte nějakou pochoutku, která by dokázala dodat netradiční chuť pečivu, ale i masovým pokrmům? V tom případě byste si rozhodně neměli nechat ujít recept na česnekové máslo. Abyste ho mohli doma vyzkoušet, nachystejte si následující ingredience:
- 250 gramů másla,
- 8-10 stroužků česneku,
- mořskou sůl.
Máslo nechte při pokojové teplotě změknout a mezitím si česnek oloupejte a utřete se solí. Jakmile bude hotovo, máslo si rozmačkejte a důkladně promíchejte s připravenou česnekovou směsí. Kromě toho pak můžete přidat i trochu čerstvě namletého pepře, najemno nasekanou petržel nebo trochu pažitky. Poté máslo uložte do uzavíratelné nádoby a před podáváním nechte ztuhnout v chladničce.
Léčivé recepty z česneku
Pokud spíše než recept na česnekovou pomazánku nebo recept na králíka na česneku hledáte možnosti, jak tuto surovinu využít jako léčivku, vyzkoušet můžete třeba konzumaci čerstvé česnekové šťávy. Další variantou je pak čaj s česnekem a hřebíčkem, česneková tinktura nebo některý z dalších přípravků s česnekem, které se dají zakoupit v lékárně či na internetu.
Kromě toho si ovšem lidé oblíbili také česnek v medu, a co se týče vnějšího použití, nedají dopustit na chladné zábaly z česnekového čaje nebo na česnekový olej, který údajně dokáže nahradit antibakteriální mast. Při léčbě bradavic se pak doporučuje přiložit na postižené místo plátek česneku, okraje bradavice natřít olivovým olejem a vše přelepit náplastí.
Fermentovaný česnek v medu
Hledáte způsob, jak posílit svůj imunitní systém a vyhnout se rýmě, chřipce a sezónnímu nachlazení? V tom případě byste rozhodně měli vyzkoušet recept na česnek v medu, který někteří považují za přírodní antibiotikum. Med totiž léčivé účinky česneku zesiluje a navíc usnadňuje vstřebávání látek do krve. Pokud ho chcete také vyzkoušet, budete potřebovat:
- skleněnou zavařovací nádobu,
- 2 palice česneku,
- sklenici tekutého medu.
Česnek nejprve rozdělte na jednotlivé stroužky, ty pak oloupejte a nakrájejte na malé kousky nebo částečně rozdrťte pomocí nože položeného naplocho (případně moždířem či paličkou). Poté naplňte česnekem připravené zavařovací sklenice zhruba do ¾ objemu a vše zalijte medem takovým způsobem, aby v něm byl česnek zcela ponořený.
Sklenici pak volně zakryjte víčkem, aby mohly ven unikat přebytečně plyny, které vznikají při fermentaci. Poté ji uložte na tmavší místo, a to ideálně na nějakém podtácku či talířku. Směs totiž během kvašení obvykle bublá a česnekový med by se mohl dostat ven a něco vám zašpinit. Nádobu každý den zlehka protřepejte, aby se směs rovnoměrně promíchala.
Kvašení bude probíhat zhruba měsíc, ale česnek v medu je možné ujídat již v průběhu. Následně byste měli česnekový med uskladnit na chladném místě, kde vydrží několik měsíců (někteří tvrdí, že dokonce i rok). Co se týče konzumace, doporučuje se užívat 1 čajovou lžičku česnekového medu každé ráno (nalačno) a poté ji zapít sklenicí vody nebo čaje. Během nemoci pak můžete dávkování zvýšit až na 3 lžičky denně.
Česnekový čaj
Pokud hledáte zdraví prospěšné recepty z česneku, vyzkoušet můžete také česnekový čaj. Nejprve si uvařte 1 litr vody, který následně necháte mírně vychladnout. Poté přidejte 5 najemno nasekaných česnekových stroužků, čerstvou citronovou šťávu a med. Hotový čaj můžete popíjet horký, ale i studený, což by mělo fungovat jako prevence různých onemocnění. Nikdy ho však znovu nepřevařujte.