Politý notebook! Co dělat?

Stala se vám nehoda a při vyřizování emailů jste si polili notebook kávou? Nebo jste při pracovním spěchu omylem převrátili zapomenutou sklenici vody na stole? Politý notebook vodou je noční můrou každého majitele, ale neštěstí se dá zvrátit, když jednáte rychle. Pokud se vám právě stala tato situace, co nejrychleji vypněte zařízení manuálně, odpojte jej od elektřiny a teprve potom pokračujte ve čtení článku. Pamatujte, že i trocha vody v notebooku může být problematická!

Poradíme vám, jak na politý notebook

Nezoufejte, ale jednejte rychle, abyste počítač zachránili. V tomto stavu je pro něj vzácná každá minuta či dokonce vteřina, a proto přistupte k první pomoci na základě výše zmíněného postupu. Vypnutím počítače omezíte pravděpodobné poškození a zkrat.

Poté následujte jednotlivé kroky, které vám pomohou bojovat s nouzovou situací.

Krok 1 

Vypněte počítač. Prvním krokem je co nejrychleji vypnout notebook – podržením tlačítka zhruba na 5 – 10 sekund. Následně dochází k odpojení nabíječky z elektřiny, což byste měli mít již v tuto chvíli zvládnuto. Dále vysušte hadrem zbylou tekutinu, která se ještě nevsákla dovnitř klávesnice. Minimalizujete tím případné škody způsobené nasáknutím ještě většího množství tekutin do počítače.

Krok 2 

Vysušte zařízení. Otevřete počítač do maximálního rozpětí a otočte jej tak, aby z něj mohla vytéct veškerá nahromaděná tekutina. Pokud zůstala voda v klávesnici notebooku, otočený počítač můžete podepřít například knihou. Zabráníte tak vodě dostat se hlouběji dovnitř. Dávejte přitom ale pozor, aby nenatekla na displej! Vrch jemně osušte savým hadříkem. Pozornost věnujte také mezerám mezi klávesami.

Vyvarujte se sušení počítače horkým vzduchem z pistole nebo fénem na vlasy! Vysoká teplota může být pro některé součástky doslova pohromou. Sušení urychlíte ventilátorem, ze kterého bude proudit chladný vzduch. Rozhodně také nevkládejte počítač do rýže! Nepomůže vám se vsáknutím vody, ale naopak notebooku uškodí, protože se bude zařízení méně větrat. Rýže má navíc miniaturní částice, které se mohou dostat do počítače a znečistit jej.

Krok 3

Odstraňte všechny snadno odnímatelné komponenty. Máte-li vyjímatelnou baterii, ihned ji vyjměte z notebooku. Odpojte myš, klávesnici, kabely ze sluchátek či jiných zařízení i nabíjecí kabel a vyjměte externí disk, všechny flash disky i disk DVD. Téměř jako byste svlékli svůj notebook donaha. Tímto krokem zabráníte poškození externího příslušenství a dat.

Krok 4

Ideální je rozebrat počítač tak, aby jednotlivé části vyschly co nejlépe. U některých současných modelů je to téměř nemožné. V tom případě je vhodné zanést počítač do opravny nebo zavolat technika k jeho repasování. Pokud se vám podaří otevřít, nechte jej vyschnout jeden až dva dny, než s ním budete opět pracovat. Určitě jej nezapínejte, aniž byste mu dopřáli potřebný čas na vysušení! V tom lepším případě se vám podaří notebook zprovoznit, a pokud to nevyjde, naděje ještě není ztracena, řiďte se následující radou.

Krok 5

Pokud první pomoc nezabere do dvou dnů a politý notebook nejde zapnout ani poté, co jste jej rozebrali a nechali vyschnout, obraťte se na odborníka. V některých případech je poškození tekutinou tak závažné, že mu svépomocí nepomůžete. Pokud je zde taková možnost, použijte záruku nebo pojištění počítače. V opačném případě se obraťte na specializovaný servis, který se zaměřuje na značku vašeho notebooku. Je nutná obnova dat a oprava notebooku.

Notebook politý vínem, kávou či pivem?

Tekutina, kterou jste polili váš notebook, je důležitá, protože každá má jinou zásaditost. Nejmenší škody nadělá voda, protože je nejméně kyselá. Pokud si polijete notebook vínem, kávou či dokonce pivem, můžete rychle způsobit poškození počítače. Sladké a alkoholické tekutiny jsou vodivější a korozivnější.

Kolik stojí oprava politého notebooku?

Při opravě se může stát, že část vám zaplatí pojistka a část si budete hradit sami. Prvním krokem je diagnostika chyb, kde se určí přesný rozsah poškození. V závislosti na značce počítače se pak přistupuje k opravě politého notebooku. Společnost zabývající se opravou politého notebooku uvádí obvykle částku při poškození notebooku tekutinou v rozmezí od 1.200 do 2.000 Kč až přibližně 3.500 Kč, a to v závislosti na modelu notebooku. Je opravdu třeba prohlédnout si rozsah škod, čímž se určí přesná cena opravy politého notebooku.

Prevence před politím notebooku

Pokud jste již podobné situaci čelili a v hlavě vám blikalo – jak vysušit notebook, pokuste se jí vyvarovat do budoucna nebo se alespoň ujistěte, že jste pro to, abyste se jí vyhnuli, udělali maximum.

Za prvé, sklenici s tekutinou nenechávejte v blízkosti svého notebooku. Raději ji odložte mimo dosah na nejbližší poličku. Pokud ji přece jen chcete mít u sebe, dejte ji dál od počítače, kde kolem ní nebudete šibrinkovat rukama, protože při práci se snadno zamyslíte a stane se nehoda. Ideální je nápoj přelít do uzavíratelného kelímku, ze kterého vám neproteče tekutina, jelikož víko jej nepropustí ani při shození. Pokud máte neposedná domácí zvířátka či zvědavé děti, nenechávejte sklenici na stole bez vaší přítomnosti! Vyhnete se tak případné katastrofě.

Nepřenášejte počítač v batohu s vodou! Hodně případů se stává právě v situaci, kdy špatně uzavřená láhev propustí vodu do batohu a odnese to elektronika. Pokud to není možné, protože přirozeně, mnoho lidí takto přenáší počítač, ujistěte se minimálně dvakrát, že jste láhev pořádně zavřeli, a počítač dejte do vlastní přihrádky v batohu.

Držíme palce, aby se podařilo opravit politý počítač bez pomoci odborníků.

Jak vyřešit politý notebook?

Nejprve co nejrychleji manuálně vypněte notebook a odpojte ho od elektřiny, čímž omezíte riziko dalšího poškození. Poté hadrem vysušte zbývající tekutinu, otevřete počítač do maximálního rozpětí a otočte jej, aby voda mohla vytéct ven. Zároveň odstraňte veškeré snadno odnímatelné komponenty, aby jednotlivé části vyschly samostatně. Politý notebook nezapínejte, dokud nebude zcela vysušený. Pokud první pomoc nezabere, obraťte se na odborníka.

Je dobré vkládat politý notebook do rýže?

Tohoto kroku se raději vyvarujte. Nejen že vám nepomůže se vsáknutou tekutinou, ale naopak může notebooku ještě více uškodit, jelikož zařízení nebude dostatečně větrat. Některé miniaturní části rýže se navíc mohou do notebooku dostat a poškodit ho. Kromě toho se vyhněte také sušení notebooku horkým vzduchem třeba pomocí fénu.

Kolik stojí oprava politého notebooku?

V tomto případě vždy záleží na několika faktorech, a to sice na přesném rozsahu poškození notebooku, jeho značce, ale i na skutečnosti, zda je počítač ještě v záruce nebo ho máte pojištěný. Potom byste totiž mohli hradit jen část ceny. Při polití notebooku tekutinou se ovšem cena za opravu obvykle pohybuje v rozmezí od 1200 do 3500 korun.

Jaká je prevence před politím notebooku?

V první řadě rozhodně nenechávejte v blízkosti notebooku žádné hrnečky nebo sklenice s tekutinou, protože byste je velmi jednoduše mohli na počítač převrhnout. Pokud chcete mít nápoj u sebe, přelijte ho do uzavíratelného kelímku, odkud tekutina ani při převrhnutí nevyteče. Notebook byste také neměli přenášet v batohu společně s lahví naplněnou vodou, šťávou nebo třeba čajem. Musíte-li to udělat, dejte počítač do vlastní přihrádky.