JAK ZRUŠIT EMAIL NA SEZNAMU? Návod

Pokud jste si před nějakým časem založili Seznam email, ale potřebujete ho z pracovních důvodů vyměnit za jiný nebo zkrátka již o tento účet nestojíte, možná přemýšlíte, jakým způsobem by se dal odstranit. Poradíme, jak zrušit mailovou adresu na Seznamu, kde si můžete zálohovat veškerá potřebná data, než se do toho pustíte, a jak odblokovat Seznam email, pokud dojde k jeho blokaci.

Jak se dá zrušit email na Seznamu?

Spousta českých občanů má založenou alespoň jednu emailovou adresu na internetovém portálu seznam.cz, který funguje od roku 1996. Ačkoliv dříve takový účet míval prakticky každý, v dnešní době lidé často preferují jiné emailové služby (například Gmail) a také v zaměstnání se hodně pracuje spíše s firemními schránkami.

Jestliže jste si v minulosti založili email na Seznamu, ale dnes ho již používat nechcete (například kvůli změně příjmení nebo kvůli nevhodně zvolenému jménu), možná přemýšlíte, že je čas tuto schránku zrušit. To ale nemusí být až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Proto vám přinášíme podrobný návod, jak zrušit Seznam email, díky kterému budete schopní trvale odstranit svou emailovou adresu.

V současné době existují dvě možnosti, jak zrušit email na Seznam.cz. Tou první je smazání emailové schránky z důvodu nečinnosti, kdy se uživatel ke svému účtu po určitou dobu vůbec nepřihlásí. Druhou variantou pro odstranění emailové schránky je pak její přímá deaktivace, kterou musí iniciovat samotný uživatel. V obou případech dojde ke zrušení celého uživatelského účtu.

Vymazání emailu kvůli nečinnosti

Prvním způsobem, jak zrušit email Seznam.cz, je deaktivace schránky z důvodu nečinnosti. Ve smluvních podmínkách služby email.seznam.cz je jasně uvedeno, že si provozovatel v některých případech vyhrazuje právo emailové schránky vymazat. Sem patří například situace, kdy se člověk do svého účtu nepřihlásí po dobu delší než 6 měsíců.

Ke zrušení emailu na portálu Seznam.cz ovšem může dojít také v případě, kdy si založíte novou schránku, ale poté ji v následujících 14 dnech vůbec nebudete využívat. Ačkoliv se to může zdát zvláštní, i tato situace opravňuje provozovatele k tomu, aby váš nový emailový účet odstranil. Dejte si na to raději pozor a nově založenou schránku v prvních týdnech využijte.

Okamžitá deaktivace emailu

Pokud se vám nechce čekat 6 měsíců na to, až bude váš uživatelský účet odstraněn, můžete ho samozřejmě smazat sami, a to okamžitě. I v tomto případě ale musíte počítat s tím, že spolu s emailovou schránkou odstraníte také přístup k dalším poskytovaným službám, které jsou na Seznamu aktuálně propojené s vaším účtem. Zároveň přijdete o veškeré maily i konverzace a nikdo vás již na této adrese nebude schopný kontaktovat.

Jestliže jste skutečně rozhodnutí pro deaktivaci svého uživatelského účtu, stačí provést několik jednoduchých kroků, což zvládnete během pár minut. Podrobný návod, jak zrušit emailovou adresu na Seznamu, přitom vypadá následovně:

  1. Nejprve se přihlaste do uživatelského účtu, který si přejete zrušit.
  2. Poté přejděte na webovou stránku www.seznam.cz.
  3. V pravém horním rohu uvidíte kulatou ikonu s iniciálami vašeho účtu nebo případně s fotkou, kterou jste pro svou schránku zvolili. Na tuto ikonu klikněte a zvolte možnost Seznam účet (https://ucet.seznam.cz/).
  4. Jakmile se dostanete do svého Seznam účtu, v levém sloupci vyberte možnost Osobní údaje, kde uvidíte jméno a příjmení, pohlaví, rok narození nebo kontaktní telefon, což jsou informace, které jste zadali ve chvíli, kdy jste tento účet zakládali. Poté sjeďte až na konec stránky, kde se nachází možnost označená jako Žádost o zrušení účtu a smazání uživatelských dat. Vpravo pak klikněte na tlačítko Požádat.
  5. Následně se rozbalí karta s dalšími informacemi, kde najdete vysvětlení, že po přijetí žádosti bude účet okamžitě zablokován a do 30 dnů dojde ke smazání veškerých osobních údajů. Pokud to se zrušením Seznam emailu myslíte vážně, budete muset kliknout na červené tlačítko Pokračovat k žádosti.
  6. V dalším kroku budete muset ještě zakliknout obě položky, které se objeví. Jde konkrétně o tyto dvě možnosti: „Chci natrvalo smazat tento účet u Seznamu a všechna data v něm obsažená.“ a „Potvrzuji, že smazanou e-mailovou schránku nebude možné nadále používat nebo ji znovu založit.“
  7. Pak už jen stačí potvrdit požadavek na zrušení Seznam emailu tím, že kliknete na tlačítko Odeslat žádost.
TOP:   ÚPLNĚK DUBEN 2024: Kdy je a co nás čeká?

Zálohování dat před zrušením emailu

Ještě než si zrušíte původní email na Seznamu, doporučujeme vám zálohovat si zprávy a další důležité soubory, které se při odstranění vašeho účtu nenávratně ztratí. To můžete provést manuálně, ale existuje také možnost přesunutí původních dat do nové emailové schránky. Import emailů do nové schránky na Seznamu vypadá následovně:

  • Nejprve se přihlaste do emailové schránky, kam chcete importovat veškeré zprávy a soubory ze svého původního Seznam emailu.
  • V levém dolním rohu obrazovky poté vyberte ze tří ikonek ozubené kolo, které značí Nastavení.
  • Následně se ocitnete v menu Nastavení, kde bude potřeba v levém sloupci vybrat možnost Import e-mailů.
  • Poté klikněte na tlačítko Importovat e-maily do této schránky a zadejte emailovou adresu, odkud chcete poštu importovat (tedy váš starý email). Po zadání adresy ještě klikněte na tlačítko Pokračovat.
  • Aby byl import pošty úspěšný, bude nutné ještě zadat heslo k emailové schránce, z níž chcete poštu stáhnout. Do volného pole pod emailovou adresou tedy uveďte heslo ke zdrojové schránce.
  • Celou akci poté dokončete kliknutím na tlačítko Pokračovat. Následně začne stahování pošty a v sekci Import e-mailů pak uvidíte informaci o tom, že právě probíhá import emailů z původní adresy do nové schránky.
  • Jakmile import pošty skončí, obdržíte email s označením Informace o dokončení importu zpráv. Poté již budete mít veškerou poštu z původní schránky staženou a rozdělenou do složek.

Kdy dochází k zablokování Seznam účtu?

Ve výjimečných případech může dojít k zablokování vašeho uživatelského účtu na Seznamu, o což se starají zástupci společnosti Seznam.cz. Důvodů přitom může být hned několik, a to konkrétně:

  • Porušení smluvních podmínek – omezení týkající se užívání účtu na Seznamu definují aktuální smluvní podmínky, kde najdete informace o tom, jaké činnosti jsou považovány za nežádoucí.
  • Rozesílání nevyžádaných zpráv (spamů) – důvodem k zablokování účtu na Seznamu může být rozesílání nevyžádané pošty (vědomě, ale i z neznalosti) nebo také zneužití účtu třetí osobou.
  • Porušení pravidel služby – účet může být zablokován i v případě, kdy dojde k blokaci pouze jedné využívané služby, a to z důvodu porušení jejích pravidel.
  • Zrušení účtu – pokud člověk požádá o zrušení účtu a smazání uživatelských dat, má ještě 14 dnů na to, aby svou žádost o smazání emailu odvolal. Během těchto dvou týdnů je účet ve stavu blokace a jeho funkčnost je omezena. Aby bylo možné účet znovu používat, je nutné se přihlásit a odvolat požadavek na jeho zrušení.
TOP:   ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY: Jaké existují SKUPINY a DRUHY a co musím splňovat, abych je získal?

Jak odblokovat Seznam email?

Pokud si nejste vědomi toho, že byste jakýmkoliv způsobem porušili smluvní podmínky na Seznamu, nejprve zkontrolujte, zda nemáte v počítači nějaké viry nebo aplikace ohrožující bezpečnost účtu, a případně je pak odstraňte. Dále proveďte změnu přístupového hesla k účtu, a pokud nepoužíváte dvoufázové ověření pro kontrolu přístupů k účtu, v ideálním případě si jej aktivujte.

Kromě toho byste si měli projít také zásady bezpečnosti při používání internetu, díky čemuž pak budete schopní snáze odhalit pokusy cizích lidí o nabourání vašeho účtu i další rizikové aktivity. Máte-li ovšem podezření, že jste mohli nějakým způsobem (byť nechtěně) porušit smluvní podmínky, zkuste provést kroky k nápravě daného stavu.

Můžete také kontaktovat Technickou podporu Seznamu, kde svou situaci vysvětlíte a s odborníkem proberete možnosti jejího řešení. Jestliže došlo k zablokování účtu v rámci 14denní ochranné lhůty, která souvisí s požadavkem na zrušení emailové schránky, po přihlášení do emailu byste měli být přesměrováni na stránku, kde bude možné tuto žádost odvolat.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Jak smazat email na Seznamu 2023?

Chcete-li zrušit svůj uživatelský účet, přihlaste se, přejděte na stránku seznam.cz a klikněte na ikonu v pravém horním rohu, kde vyberete možnost Seznam účet. Následně zvolte Osobní údaje, najděte část označenou jako Žádost o zrušení účtu a smazání uživatelských dat a klikněte na Požádat. Zde zvolte možnost Pokračovat k žádosti, zaklikněte obě nabízené položky a vše potvrďte kliknutím na tlačítko Odeslat žádost.

Kdy dojde ke zrušení Seznam emailu pro nečinnost?

Pokud se do své emailové schránky od Seznamu nepřihlásíte po dobu delší než 6 měsíců, může vám být provozovatelem služby smazána. To samé pak platí také v případě, kdy si založíte nový účet a v následujících 14 dnech ho vůbec nebudete využívat. Jestliže nechcete, aby došlo ke zrušení emailu a smazání veškeré pošty, dejte si na to pozor.

Kdy vám může být zablokován Seznam email?

Důvodem k zablokování emailu na Seznamu může být například porušení smluvních podmínek nebo také rozesílání nevyžádaných zpráv (vědomě i z neznalosti). Kromě toho si dejte pozor také na porušování pravidel jakékoliv využívané služby, která s vaším účtem souvisí. Váš email pak samozřejmě bude zablokován i v případě, kdy požádáte o jeho zrušení.

Jak provést odblokování Seznam emailu?

Pokud jste požádali o zrušení Seznam účtu, což vedlo k jeho zablokování, ale tento krok jste si rozmysleli, během 14 dnů můžete svou žádost odvolat. Jestliže jste porušili smluvní podmínky, proveďte kroky k nápravě a kontaktujte Technickou podporu Seznamu. Nevíte-li o žádném porušení podmínek, zkuste změnit přístupové heslo, smazat viry z počítače a aktivovat dvoufázové ověření.