Pěstování keříčkových a cherry rajčat: Jak na to?

Chtěli byste si vypěstovat úrodu chutných rajčatových plodů, pomocí kterých budete moci obohatit celou řadu pokrmů, ale na vysoká rajčata nemáte na zahradě ani na balkoně prostor? Pak jsou pro vás keříčková rajčata jasnou volbou. Poradíme vám, jak tyto rostliny zasadit, kdy je zaštipovat a jak pěstovat cherry rajčata.

Keříčková rajčata versus cherry rajčata

Ještě než se pustíte do pěstování keříčkových rajčat nebo se vrhnete na pěstování cherry rajčat doma či na balkóně, je důležité říct si několik slov k používané terminologii. Ne každé keříčkové rajče totiž plodí drobné kuličky podobné třešním, které znáte jako cherry rajčata. I na keříčku totiž můžete vypěstovat masivnější plody vhodné pro kuchyňskou úpravu. A cherry rajčata naopak mohou být i tyčková.

Keříčková rajčata

Na rozdíl od rajčat tyčkových, která mohou dorůstat až do velikosti několika metrů, jsou keříčková rajčata spíše nižšího vzrůstu. Měří maximálně jeden metr, přičemž kromě hlavního výhonu má rostlina také několik bočních či postranních výhonů, které se nevylamují ani nevyštipují. Právě díky tomu, že rostliny necháváme volně rozvíjet, tvoří tento druh rajčat větší trsy a neroste moc do výšky.

Vzhledem k tomu, že výhon je ukončen květenstvím a stonek keříčkových rajčat je poměrně pevný, nemusíte těmto rostlinám pořizovat žádnou speciální oporu. Jelikož keříčková rajčata není potřeba zaštipovat, zahrádkáři jim nemusí věnovat příliš mnoho času a jejich pěstování je méně pracné než v případě odrůd tyčkových.

Pouštíte-li se do pěstování keříčkových rajčat, pravděpodobně se setkáte také s názvem determinantní druh, což naznačuje, že tyto rostliny mohou vyrůst pouze do určité výšky a dále se již na zahradě nešíří. Podle toho, kolik máte k dispozici prostoru, pak můžete umístit keříčková rajčata do skleníku, ale skvěle se hodí pro rajče keříčkové balkonové pěstování i vysazování do různých nádob.

Keříčková rajčata odrůdy:

  • Rio Grande,
  • Siberian,
  • Bogus Fruchta,
  • Latah,
  • Pavlína,
  • Karla,
  • Rosso Sicilian,
  • Darinka F1 a další.

Balkonová rajčata

Pokud jde o balkonová rajčata, tímto názvem se označují rostliny speciálně určené pro pěstování na balkoně nebo třeba na terase. Většinou je řeč o zakrslých keříčkových odrůdách, které je možné sázet do menších či větších nádob dle vlastního výběru, ale dostupné jsou i zakrslé nebo stromkové odrůdy tyčkových rajčat s potlačeným růstem.

Ovocná rajčata

V posledních letech jsou velice žádaná rajčata „ovocného“ typu, což jsou drobnoplodé odrůdy, které mají lahodnou chuť a celou řadu různých odstínů. Svými tvary a od nich odvozenými názvy připomínají různé druhy ovoce. Můžete tak narazit na rajčata datlová, rybízová, melounová nebo třeba hruškovitá, jejichž zástupcem jsou například odrůdy Perun a Lycopersicon Esculentum. To stejné pak platí také pro populární cherry rajčata, která se vzhledově podobají třešňovým plodům.

Na rozdíl od velkých rajčat (masitých či salátových) mají cherry rajčátka výraznější chuť. Hojně se používají ve studené kuchyni, ale nebrání se ani tepelnému zpracování a jejich oblíbenou vlastností je skutečnost, že se nerozvaří tak brzy jako jiné odrůdy. Výborně doplňují těstovinové pokrmy a různé saláty, ale hodí se také do různých slaných koláčů.

Cherry rajčata odrůdy:

  • Vilma – jedna z nejoblíbenějších třešňových odrůd s plody aromatické chuti,
  • Aztek – žlutá převislá odrůda vhodná pro pěstování v závěsných nádobách,
  • Tumbling Tom Red – převislá odrůda s červenými třešňovitými plody,
  • Tumbling Tom Yellow – převislá odrůda se žlutými třešňovitými plody,
  • Goldkrone – tyčková odrůda se žlutými třešňovitými plody,
  • Idyll – tyčkové rybízové rajče s výrazně červenými plody,
  • Rubínek – třešňová odrůda s chutnými červenými plody, která není příliš náročná,
  • rajčata Black Cherry – černá tyčková odrůda s drobnými plody.

Výsev keříčkových a cherry rajčat

Tajemství úspěšného pěstování rajčat, a to jak keříčkových, tak i cherry odrůd, spočívá především v zakoupení kvalitních semínek a substrátu. Důležitý je ovšem i výběr správného stanoviště a stěžejní roli pak samozřejmě hraje i péče, kterou zahrádkáři svým sazenicím či větším rostlinkám věnují. Dobrou zprávou ovšem je, že keříčková rajčata nejsou tak náročná jako tyčkové odrůdy.

Pokud se chystáte na výsev rajčat přímo na zahradu a máte k tomu dostatečné množství semen, vyhnete se práci s předpěstováním a následným přesazováním sazenic. Vhodnou volbou jsou keříčkové odrůdy, jako je například Latah, Siberian, Bogus Fruchta nebo Imun. Přímý výsev se pak provádí v období od 20. do 30. dubna. Dříve to není možné, protože by semena v chladné půdě nevyklíčila.

Ačkoliv je výsev keříčkových rajčat možné provádět přímo na zahrádku, vždy je lepší rajčata nejprve předpěstovat. To samé pak samozřejmě platí také pro jednotlivé odrůdy cherry rajčat, kter se hodí především pro pěstování v nádobách, jako jsou například samozavlažovací truhlíky, závěsné květináče, staré sudy nebo třeba speciální bedničky.

Keříčková i cherry rajčata mají podobné nároky na předpěstování jako ta tyčková. Prvním krokem, který je nutné učinit, je tedy výsev vybraných semínek do výsevní misky. To se provádí zhruba od února do března nebo dubna podle toho, kdy pak hodláte rajčata vysazovat na zahrádku nebo přesadit do větší nádoby. Sazeničky totiž potřebují zhruba 1,5 až 2 měsíce, než je bude možné přesunout.

Jakmile mají rostlinky první pravé lístky, provádí se pikýrování neboli přepichování. V tuto chvíli je nutné šetrně vyjmout malinké sazenice cherry rajčat nebo keříčkových rajčat a přesunout je do samostatného kelímku, sadbovače nebo jiné nádoby, kde se budou moci rozrůst. Než přijde čas výsadby, zdravé sazenice by měly mít pevný stonek, vyvinutý kořenový systém a sytě zelené listy.

Jak zasadit keříčková rajčata a cherry rajčata?

Výsadba rajčat na trvalé stanoviště se provádí obvykle po 20. květnu, kdy již většinou nehrozí riziko pozdních mrazíků, které by mohly mladé rostlinky poškodit. Nezáleží na tom, zda se rozhodnete rajčata umístit na záhon, do skleníku, do pařeniště, nebo raději zvolíte k jejich pěstování nádoby. Důležité je myslet na to, že byste měli rostlinám dopřát polostinné stanoviště, kde bude dostatečně proudit vzduch a bude zde i dostatek světla a tepla.

Pokud jde o keříčková rajčata, pěstování přímo na zahradě vyžaduje vhodný spon. Někteří zahrádkáři volí spon 50 x 50 centimetrů, jiným vyhovuje spon 50 x 60 centimetrů a další raději sází keříčková rajčata do sponu 70 x 20 centimetrů. Důležité je počítat s tím, že se rostliny rozrostou do šířky a každá bude kolem sebe potřebovat dostatek prostoru. U cherry rajčat, která se řadí mezi tyčkové odrůdy, je pak vhodný spon 80 x 50 centimetrů nebo třeba 90 x 40 centimetrů.

Sazenice umisťujeme hlouběji, vysazujeme je spíše šikmo a následně zahrneme zeminou také spodní část stonku. Díky tomu bude rajče později kořenit i z něj, díky čemuž se budou moci vytvořit silnější a bohatší kořeny. Při výsadbě do truhlíků, květináčů nebo bedniček se na dno pokládá drenáž, která odvádí pryč přebytečnou vodu. Zhruba 2/3 nádoby se naplní substrátem, kam se později vloží sazenice, která se zahrne další vrstvou substrátu a jemně přitlačí.

Péče o rajčata

Ať už se rozhodnete pro pěstování keříčkových rajčat na záhonu, nebo raději umístíte cherry rajčata na balkon do ozdobných květináčů, důležitým předpokladem pro dobrou úrodu je pravidelná zálivka. Dejte si však pozor na časté začátečnické chyby při pěstování rajčat. Tyto rostliny se totiž nikdy nezalévají přímo na listy, ale vláhu je nutné směřovat spíše ke kořenům. Pozor také na přemokření půdy.

Jelikož rajčata potřebují k růstu poměrně velké množství živin, neměli byste zapomínat ani na pravidelné přihnojování. Používané přípravky by měly obsahovat všechny potřebné mikroprvky a látky, jako je dusík, fosfor či draslík. Kromě toho je vhodné pravidelně odstraňovat spodní listy, které jsou napadené houbovými chorobami, a chránit rostliny před dlouhotrvajícím deštěm.

Keříčková rajčata zaštipování

Na rozdíl od tyčkových rajčat se keříčkové odrůdy nevyštipují. Jednotlivé boční výhony (zálistky) se nechávají volně ležet nebo plazit a nevyvazují se ani k žádné konstrukci, jelikož by pak mohly mít tendenci růst do výšky. Hlavní stonek dorůstá pouze do omezené délky, a jakmile dosáhne svého vrcholu, vytvoří se na něm střapec květů. Neúrodné výhonky se vyštipují pouze v případě, že dochází k nadměrnému zahuštění a nežádoucímu vysilování rostliny.

Zaštipování cherry rajčat

Pokud jde o cherry rajčata, zde záleží hlavně na tom, o jakou odrůdu se jedná. Pokud se jedná  determinantní (keříčkový) druh, například o převislé balkonové rajče, žádné vyštipování ani vylamování bočních výhonů není potřeba. U indeterminantních (tyčkových) odrůd se ovšem zaštipování zálistků standardně provádí a je nutné zajistit rajčatům také dostatečnou oporu.

Sklizeň

Keříčková i cherry rajčata většinou plodí během poměrně krátké doby, takže se rychle dočkáte chutné úrody. Podle toho, o jakou se jedná odrůdu, se pak plody sklízí buď posupně, nebo najednou. Měly by být již vybarvené, ale stále ještě pevné (nikoliv změklé). Při poslední sklizni před mrazíky se pak sbírají i zelené plody, které na teplém místě (například na parapetu) postupem času dozrají.

Jaké mají keříčková rajčata odrůdy?

Na rozdíl od tyčkových rajčat, která mohou měřit klidně i několik metrů, jsou keříčková rajčata spíše nižšího vzrůstu. Kromě hlavního výhonu mají také několik bočních výhonů, nepotřebují k růstu oporu a jejich výška je omezená. Mezi oblíbené odrůdy patří například Siberian, Latah, Bogus Fruchta, Karla, Darinka F1 a mnoho dalších.

Jaké jsou oblíbené odrůdy cherry rajčat?

Cherry rajčata se řadí mezi odrůdy „ovocného“ typu, které svým tvarem a názvem připomínají různé druhy ovoce. Mají sladkou lahodnou chuť a patří mezi oblíbené přísady, které se používají ve studené i teplé kuchyni. Mezi populární odrůdy cherry rajčat se řadí například Vilma, Aztek, Tumbling Tom Red, Tumbling Tom Yellow, Goldkrone nebo Idyll.

Jak zasadit keříčková rajčata a cherry rajčata?

Výsadba předpěstovaných sazenic na záhon nebo do pěstebních nádob se provádí zhruba v polovině května, kdy již nehrozí, že rostliny poškodí pozdní mrazíky. Ideální volbou je polostinné stanoviště s dostatečným množstvím tepla, světla a vzduchu. Při volbě sponu je důležité počítat s tím, že se keříčkové odrůdy rozrostou do šířky. U cherry rajčat, která patří mezi tyčkové odrůdy, je nutné zajistit rostlinám dostatečnou oporu. Zálivka se pak provádí ke kořenům, nikdy ne na listy ani na plody.

Je nutné provádět zaštipování keříčkových rajčat?

Keříčková rajčata se na rozdíl od těch tyčkových nezaštipují. Boční výhony můžete nechat volně růst, přičemž rostlina nepotřebuje ani žádnou oporu. Hlavní stonek dosahuje pouze omezené výšky, což poznáte podle toho, že se na něm vytvoří střapec květů. Pokud jde o cherry rajčata, zde je nutné provádět vyštipování u tyčkových odrůd, zatímco keříčkové odrůdy (například převislá balkonová rajčata) to nepotřebují.

Napsat komentář