Dozvěděli jste se o léčivých účincích rostlinky s názvem bršlice kozí noha a chtěli byste její využití lépe prozkoumat? Ačkoliv to málokdo tuší, tato zázračná léčivka se skvěle hodí pro přípravu různých hojivých zábalů, tinktur nebo čajů. Kromě toho ji však můžete použít také v kuchyni, a to třeba pro přípravu stále polévek nebo jako základ chutného pesta.
Léčivé účinky bršlice kozí nohy
Ačkoliv tuto rostlinu mnozí zahrádkáři považují za nebezpečný plevel, někteří pěstitelé si ji oblíbili kvůli pozitivním účinkům, které má její konzumace či použití ve formě zábalů a mastí na lidské zdraví. Kromě toho, že obsahuje velké množství vitamínu C, se jedná také o významný zdroj minerálů, jako je například železo, vápník nebo hořčík. Díky tomu má bršlice spoustu skvělých léčivých vlastností.
Zatímco obklady z listí bršlice kozí nohy mají zklidňující účinky a napomáhají hojení otoků, drobných ran, dny nebo třeba štípanců, nálev z této rostliny zase skvěle funguje proti různým chorobám, jako jsou močové kameny a revmatismus. Kromě toho má bršlice výrazné močopudné účinky, podporuje trávení, pomáhá odvést z těla škodliviny a známé jsou také její detoxikační a protizánětlivé vlastnosti.
Jak chutná bršlice?
Zatímco někteří lidé tvrdí, že listy bršlice mají lehce ořechovou chuť, jiným připomínají spíše celer nebo petržel, další je přirovnávají ke karotce a pro mnohé se zkrátka jedná o něco mezi fenyklem, koprem, koriandrem, libečkem, mrkví a petrželkou. V některých případech však listy mohou být i mírně nakyslé nebo dokonce trpké. Jsou nicméně bohaté na vitamín C, minerální látky, silice, třísloviny, hořčiny, tanin a organické kyseliny.
Mnohem jemnější chuť má bršlice kozí noha ve chvíli, kdy jsou její listy a oddenky ještě velice mladé a mají spíše světle zelenou barvu. Nejlépe se přitom hodí jako přísada do různých salátů nebo jako čerstvá nať do polévek. Pokud jsou rostlinky již větší, můžete je použít třeba pro přípravu zapečených pokrmů, různých nádivek nebo také místo špenátu.
Jelikož se bršlice kozí noha vyznačuje obrovským množstvím léčivých vlastností, někteří lidé si myslí, že konzumace jejích listů a oddenků ve velkém ničemu neuškodí. Opak je ale pravdou. Stejně jako v případě jiných bylinek i zde platí pravidlo „všeho s mírou“. Pokud totiž zkonzumujete příliš velké množství bršlice nebo vypijete přemíru nápoje vyrobeného z této rostliny, mohou se dostavit nežádoucí účinky v podobě nevolnosti nebo výrazného podráždění ledvin.
Bršlice kozí noha recepty
V kuchyni má bršlice kozí noha celou řadu využití. Listy se hodí například pro zpestření zeleninových salátů, ale také jako přísada do polévek. Kromě toho je můžete použít místo pažitky či řeřichy a jednoduše jimi posypat chleba s máslem. Bršlice se ovšem dá také dusit podobně jako třeba špenát, dobře se kombinuje se zeleninou a je možné z ní připravit smoothie nebo chutné pesto.
Nasekané listy bršlice již odedávna lidé používali jako bylinky, takže si našly uplatnění také jako součást nádivek nebo různých pomazánek. Dají se ovšem společně s oddenky i kvasit. Jaký si vyberete z bršlice recept, je pouze na vás. Důležité je ovšem myslet na to, že nejlepší je vždy použít čerstvě natrhané oddenky a mladé listy, které měří pouze několik centimetrů.
Pokud jde o léčivé účinky bršlice, i zde je možné v domácím prostředí připravit celou řadu prospěšných přípravků. Často se vyrábí z bršlice kozí nohy tinktura, ale můžete ji použít také ve formě různých zábalů, obkladů, mastí nebo jako přísadu do koupele. Někteří lidé pak dokonce tvrdí, že žvýkání čerstvých listů bršlice pomáhá při parodontóze a dezinfikuje ústní dutinu.
Bršlice kozí noha čaj (nálev z bršlice)
Jestliže vás trápí překyselení organismu, revmatismus nebo třeba močové kameny, určitě se vám bude hodit léčivý čaj z bršlice, který se označuje také jako nálev z bršlice. Jak ho připravit? Dvě lžíce oddenků bršlice zalijte půl litrem vařící vody. Tuto směs pak nechte zhruba 15 minut louhovat, sceďte ji a následně vypijte.
V případě revmatismu se užívá zhruba 350 mililitrů před jídlem, při léčbě močových kamenů se pak doporučuje dávku zvýšit na 500 mililitrů. Léčebná kúra by ovšem neměla trvat déle než deset dnů. Následně by si měl člověk dát od užívání bršlice pauzu, a to přinejmenším desetidenní. Jestliže mezitím nedojde ke zlepšení, je možné celou kúru ještě dvakrát opakovat.
Pesto z bršlice
Ačkoliv to mnozí zahrádkáři netuší, bršlice kozí noha se skvěle hodí také pro přípravu domácího pesta. Pokud tento recept chcete také vyzkoušet, připravte si:
- 4 hrsti mladých listů bršlice,
- 2 stroužky česneku,
- 2 lžíce loupaných slunečnicových semínek,
- případně 2 lžíce loupaných mandlí,
- olivový olej,
- sůl a pepř.
Bršlici nejprve důkladně propláchněte. Následně přidejte slunečnicová semínka (nebo mandle), sůl, pepř a oloupaný česnek (ideálně zbavený středu, díky čemuž bude lépe stravitelný). Vše pak pečlivě rozmixujte a v průběhu postupně dolévejte olej až do chvíle, kdy dosáhnete správné konzistence, která vám bude osobně vyhovovat. Na závěr pak ještě pesto ochutnejte a případně dochuťte solí či pepřem.
Někdo do pesta přidává také parmazán, ale rozhodně to není nutností. Hotovou směs je pak možné uchovávat v zavařovacích sklenicích, které umístíte do lednice. Skvěle se hodí například k těstovinám, na gnocchi, do zeleninových salátů, ale klidně i na čerstvý chleba nebo na topinku.
Krémová polévka z bršlice
Máte chuť na domácí polévku, ale klasický vývar se vám již omrzel? V tom případě si určitě nenechte ujít krémovou polévku z bršlice, která rozhodně stojí za vyzkoušení. Co budete k její přípravě potřebovat?
- 1-2 větší hrsti mladých listů bršlice,
- 500 gramů brambor,
- půl lžičky sypkého zeleninového bujónu,
- drcený kmín a sůl,
- zakysanou smetanu.
Brambory nejprve dobře omyjte, nakrájejte na kostky (i se slupkou) a následně dejte vařit společně se zeleninovým bujónem a polovinou kávové lžičky drceného kmínu. Pokud jde o množství vody, které budete pro přípravu polévky potřebovat, ideální je, když budou brambory potopené zhruba 1 centimetr pod hladinou.
Jakmile brambory změknou, hrnec odstavíme a tyčovým mixérem je rozmixujeme do hladka. Podle potřeby můžeme přidat trochu vody, načež přisypeme také důkladně omyté listy bršlice, celou směs znovu mírně rozmixujeme a případně přidáme špetku soli. Polévku pak ihned podáváme, aby si lístky bršlice uchovaly svou barvu a chuť. Každý talíř přitom dochutíme lžičkou zakysané smetany.
Dušená bršlice
Jak jsme již zmínili výše, bršlici kozí nohu můžete připravit podobně jako špenát, tedy pomocí dušení. Stačí si na kvalitním oleji dozlatova osmahnout jemně nakrájenou cibulku, přidat pečlivé omyté a pokrájené listy bršlice kozí nohy a dusit celou směs pod pokličkou. Podle potřeby pak vše dochuťte solí nebo sójovou omáčkou a mírně podlévejte. Kromě toho je možné bršlici při dušení kombinovat také s jinými druhy zeleniny, jako je například celer nebo mrkev.
Kvašená bršlice
Chcete-li uchovat bršlici také pro zimní období, můžete ji naložit podobně jako zelí. Díky fermentaci neboli kvašení získá tato rostlina výraznější chuť a další kvality.
Zábal z bršlice
Ve formě zábalů a obkladů se bršlice kozí noha používá také pro léčbu zanícených míst, drobných poranění, štípanců nebo třeba hemoroidů a křečí. Tyto zelené zábaly pak pomáhají také při dně, což je onemocnění, podle kterého se bršlici říká kozí noha. Pacientům totiž při záchvatech této nemoci mohou natéct palce u nohou a částečně pak připomínají kozí kopýtka.
Pro přípravu zelených obkladů se dají využít jak oddenky, tak i listy, které mají hojivý účinek a navíc ulevují bolavým kloubům. Listy je nutné nejprve spařit horkou vodou nebo krátce povařit a poté nechat zchladnout zhruba na teplotu lidského těla. Zabalené do gázy se pak přikládají na bolestivá místa, přičemž následně je vhodné vše obalit ještě potravinovou fólií.
Zábal se hodí také na bolavé klouby či nehojící se rány. Stačí použít hrst listů bršlice, které je nejprve nutné prolít vlažnou vodou a následně zhruba po dobu deseti minut vylouhovat. Poté stačí v tomto roztoku namočit kapesník, hadřík nebo třeba čistý ručník a přiložit ho na bolestivá místa.
Mast z bršlice kozí nohy
Pokud vás trápí nepříjemné bolesti nohou, drobné rány, otoky nebo třeba artróza, dobře vám poslouží také mast z bršlice. Pro její výrobu budete kromě této rostliny potřebovat také další přísady, přičemž rozhodně nesmíte zapomenout na základ pro tvorbu léčivé masti, což je například vepřové sádlo nebo bambucké máslo. Konkrétně si připravte:
- vybraný základ pro přípravu masti,
- 4 hrsti bršlice kozí nohy (oddenky a listy zhruba půl na půl),
- rozmarýn (listy a květy v poměru půl na půl),
- 4 hrsti bezových květů,
- případně také kostival.
Zvolený základ nejprve prohřejte ve vodní lázni, která by měla mít teplotu kolem 50 °C. Následně přidejte nahrubo nasekané přísady, promíchejte a vše nechte po dobu 5 dnů dobře uležet. Během tohoto časového intervalu je však nutné směs několikrát denně znovu prohřát na teplotu 50 °C. Zároveň nezapomeňte zkontrolovat, že všechny rostlinné části jsou správně ponořené. Nakonec léčivou mast přes plátýnko přelijte do vhodných nádob a uložte do lednice.
Koupel z bršlice
Dalším možným způsobem, jak bršlici kozí nohu v domácnosti využít, je příprava omlazující koupele. Ta skvěle slouží pro detoxikaci organismu, má zklidňující účinky na lidský organismus a navíc působí podpůrně pro pokožku celého těla (díky vysokému obsahu chlorofylu). Lázeň s listy bršlice také zahlazuje stopy stárnutí, odbourává stres a pomáhá proti revmatickým stavům. Pokud zrovna nemáte na koupel čas, vyzkoušet můžete třeba omlazující zábaly na ruce.
Bršlice kozí noha sušení
Tuto rostlinku je možné také usušit, díky čemuž si uchováte zásobu vitamínů na zimní období. Na rozdíl od listů, které se užívají většinou v čerstvém stavu, se pro sušení skvěle hodí oddenky bršlice.
Bršlice kozí noha cena a prodej
Chcete-li se pustit do pěstování bršlice, můžete tuto rostlinku zakoupit například na internetu, kde se cena pohybuje zhruba od 30 do 100 korun. Malé rostlinky se však prodávají i ve větších zahradnictvích. Pokud jde o různé přípravky z bršlice (například krizové kapky s obsahem této rostlinky), ty jsou obvykle k dostání v různých eshopech a čaj z bršlice můžete zakoupit třeba v lékárně.